C Sınıfı Uzmanlara B Sınıfı Uzman Olabilmeleri Icin 2 Sinav Hakki

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında eniskahya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  Dostum bu bomba o zaman.. yani inanılmaz olur benim için.. hayal gibi.. süper bir haber.. ama kasım sınavına 1 ay kalamı hazırlanıcam bu sefer? çalışsam mı acep şimdiden? :D


   
 2. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  vallahi ağzınızdan bal damlıyo :)
  ama bence bu branşa göre olmasın? Öyle bişi vardı çünkü? yani ben fizik mühendisiyim.. yapabileceğim tehlikeli sınıflar listesi var. o sınıfta iş yapan iş yerinde çalışma süreme göre A yada B olabiliyorum.. öyle bişi olmasın?

  Bu arada benim şu an çalıştığım iş yeri az tehlikeli.. ama alt işverenimiz var. O tehlikeli sınıfta iş yapıo..
  2 sene önceki şirketimde tehlikeli, hatta çok tehlikeli sınıf olabilir. zira üretim yapıyorlardı ama benim üretim bölümü ile alakam bile yoktu. o şirkette 13 sene çalıştım.. onu dikkate alırlarsa yırttım işte demektir..
  yada şimdiki şirketim az tehlikeli sınıf, ama tehlikeli sınıfta taşeron çalıştırıyor, o da olur derlerse olay biter. B sınıfıda yeter bana.. A da çalışmayı pek düşünmüyorum çünkü...8-)

   
 3. Exar_Kun

  Exar_Kun TÜİSAG Üyesi

  prim gün sayısını 750-1000 civarında tutacaklarını düşünüyorum çünkü diyelim ki 30000 isg uzmanı var ancak bunların yüzde 30 u 750 yi geçse 9000 yapar ki bu adaylar sınava girecekler sınavdan da yüzde 70 i geçsi 5600 uzman yapar ama kanun 2014 ocakta yürürlüğe giriyor o yüzden prim gününü yüksek tutacaklarını sanmıyorum ikincisi b sınavına girmeden a yı alamak için sınav açıcaklarınıda sanmıyorum yani 10000 primim var diye ben gidip a sınıfına girmem yönetmeliğe aykırı olur bu yüzden b yi alanları sonraki sınav için başvuru yapabilir ama doğrudan sınava giriyim a ya geçiyim diye bir sistme olucağını zannetmiyorum yönetmeliğe aykırı olucağından dava açan olur yine

     

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 4. Büyükanne

  Büyükanne TÜİSAG Üyesi   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 5. Büyükanne

  Büyükanne TÜİSAG Üyesi

  sinif yukseltmede emeklilerin durumu hakkinda bilgisi olan var mi?Bir de A ve B sinifi calismak icin dokuman vs. varmi nereden bulabiliriz?

     

   
 6. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar isafda açıklama yapılmış deniliyor 1500 e c den b ye ve 1800 e b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu

   
 7. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar isafda açıklama yapılmış deniliyor 1500 e c den b ye ve 1800 e b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  İnsanlar, A sınıfı muhabetine kafayı takmış.B olsanız yetmiyor mu? Bsınıfı uzman, çok tehlikeli işyerlerine bakabiliyor sanıyorum.Millet tutturmuş, yok şu kadar prim olursa, A sınıfı olacağız diye...Mevzuat mı değişti, haberimiz yok...B sınıfı uzmanlar da, her tehlike sınıfında çalışabiliyor....Yani B sınıfı olsanızda yeterli...   
  Erdem Öz bu yazıya teşekkür etti.
 9. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlarda ısaf da açıklama yapılmış denilyor 1500 e c den b ye ve 1800 b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu...

     

   
 10. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlarda ısaf da açıklama yapılmış denilyor 1500 e c den b ye ve 1800 b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu...   
 11. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlarda ısaf da açıklama yapılmış denilyor 1500 e c den b ye ve 1800 b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu...
   
 12. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Hepsi boş hayal. Asıl meslekleriyle doğru dürüst istihdam edilemeyen insanlar 15 günlük mucizevi kurstan sonra mı iş bulacak ? Bakanlık bu işin suyunu çıkaracak. Gerekenin 10 - 20 katı uzman yaratıp bu işi ayağa düşürecek. Eğer ciddi olsalardı geçiş takvimi ve uzmanlık için aradıkları kriterler daha ciddi olurdu. Bu işi en iyi sigorta eksperleri yapıyor. Öyle senede 3 kere sınav falan açmıyorlar. En son sınavın tarihini hatırlayan yoktur bile. Bir İSG uzmanı seçimi için , bir sigorta eksperi seçimi için gösterilen titizliğin 100 biri bile gösterilmiyor. Birde özel üniversitelere yeni bir rant kapısı yarattılar. Yüksek lisans yaparsan B sınavına giriş hakkı gibi. Şimdi öğrenci bulamayan kontenjanlarının çoğu boş kenarda köşede kalmış ne kadar özel üniversite varsa iş güvenliği konusunda yüksek lisans programı açıyor. hem de tezsiz !!!. Bence bu durumu bakanlık bir yönetmelikle düzenlemeli. Yüksek lisansın tezsiz olma durumu sanırım, Türkiye'ye özgü bir durum. Kısaca 1 yıllık kurs açıyoruz., bir yıl dişinizi sıkın ama önce paranızı yatırın B için 2 adet sınav hakkı kazanın promosyonu yapılıyor. Tam İstanbul şehir hatları vapurlarındaki seyyar satıcılar gibi. Bir tane alana iki tane bedava. İnsanların iş bulamama korkularını ( yada kısa yoldan yırtma arzularını ) kullanıyorlar.

   
  knozhh, öznurömer, ISGurusu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. mehmetcoskun1313

  mehmetcoskun1313 TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR BİLEN VARMI ACABA BAĞKUR YATIRIP 3000 ÜZERİNDE GÜNÜ OLANLAR SINAVA GİREBİLECEKMİ

  (Forum Yönetimi : mehmetcoskun1313 kullanıcı isimli üyemiz bu mesajın tammamını büyük harflerle yazdığından dolayı yönetim tarafından uyarı puanı almıştır.)
   
  Last edited by a moderator: 25 Eylül 2013
 14. petrografilog

  petrografilog TÜİSAG Üyesi

  Bence prim gün sayısı bakımından konuşulan rakamlara göre çok şişirilecek bir b veya a uzman sayısı olamaz.Yeni mezun olmuş şuan itibari ile totalde %60 civarı c sınıfı uzman var..

   
 15. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Bu tebliğ meclisin açılışını mı bekliyor acaba? 1 ekimde açılcakmış...
  Benim görüşümde bu konuda yapan birçok arkadaş gibi Kasım sınavında bizlerin 1.sınav haklarımızı kullanmamıza yönelik. Ama sorun şu ki Ekim geldiiiii NAsıl hazırlancaz? çalışmaya başlayan var mı Allah aşkına...böle belirsizlik devam ederse bu adamlar Ocakta kendilerine sınavı geçebilen uzman bulamıcaklar. Zaten soruları zorlaştırmışlar/saçmalamışlar/karıştırmışlar/zırvalamışlar....birde hazırlık döneminin çok kısa olacak olması sonucu olumsuz etkilicek benim görüşüm...

  Birde bu tebliğ ile ilgili yazı yazıp bilgi alçağımız/isticeğimiz biyerler var mı acaba...olmazsa yeni bir dilekçe akımı başlatalım söyleyelim açıklasınlar artık...   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşla hiç merak etmeyin, şu an için en az 50 - 60 bin ( belki daha fazla ) C sınıfı uzman var. Kasım sınavına en az 70 - 80 bin aday daha girecek. bu nedenle gerekli düzenleme yapıldığında; A ve B sınıfı uzman için elde fazlasıyla kaynak olacak.
  O da bu yıl için. Önümüzdeki iki yıl içinde istemediğiniz kadar her sınıftan uzman ortada işsiz ve mutsuz olarak aldıkları düşük ücretlerden şikayet ediyor olarak dolaşıyor olacak. Bu işten en karlı doktorlar çıkacak. Çünkü az olan değerlidir. Sadece tıp fakültesini bitirenler İş Yeri Hekimi olabiliyorken İş Güvenliği Uzmanı olamayan yok gibi. Bence asıl sorun bu. Yoksa şu kadar prim günü olan B sınavına, şu kadar prim günü olan A sınavına girecekmiş, bu şuna haksızlıkmış falan filan , hepsi hikaye. Herkes bir şekilde uzmanlık alabiliyorsa, talebe göre arz dengesi gözetilmiyorsa; uzmanlık sınıfınız ne olursa olsun 3 yıl sonra bu hiç bir şey ifade etmeyecektir. Tıpkı bir zamanlar doğal gaz ilk defa evlere verilmeye başladığında herkesin bu işe soyunması gibi. Bu iş tıpkı hekimlerde olduğu gibi sıkı tutulmazsa yani sadece temel mühendislik alanlarıyla sınıflandırılmazsa, herkes en iyisi yine ben kendi mesleğimde iş bulmaya çalışayım diyecek. Parası az ama hiç olmazsa kimseye karşı sorumluluğum yok, ceza veya rucu davalarıyla karşı karşıya kalma riskim olmayacak diyecek. Ayrıca aklıma gelmişken bir dip not olarak belirteyim. Avrupa müktesebatında iş güvenliği uzmanının bizdeki gibi iş verene karşı bir yükümlülüğü yok. Bu ilavede Kanun hazırlanırken TİSK'in ( Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu ) sokuşturduğu tamamen bize özgü bir durumdur. İşverenlerin güçlerini kullanarak yaptıkları bir şsrk kurnazlığı. Yani aslında hükümet işvereni işçiye karşı olan sorumluluklarından kurtarmak için İş güvenliği uzmanı diye bir günah keçisini sahaya sürmeye çalışıyor. Bu sorumluluk mesela daha şartlarda ve ücretle çalışan hekimde yok. Hadi kolay gelsin.

   
  ISGurusu, aragon34, glryvz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Abdülkadir ACAR

  Abdülkadir ACAR TÜİSAG Üyesi

  peki b sınıfı uzman ihtiyacını nasıl karsılayacaklar hala ..C sınıfı uzman çalıştırma sartlarını durdurdular..torba yasasında herhangi bir kesinlik yok prim gün sayısı yada şartlar belirtilmedi...Sonuc olarak bu iş nasıl çözümlenecek..
  bilgi olan varmıdır?Bsınıfı olan bir yere C sınıfı ne zamana kadar bakabilir?

   
 18. ilhan Atlı

  ilhan Atlı TÜİSAG Üyesi

  :D

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 19. fatih ergüt

  fatih ergüt TÜİSAG Üyesi

  benim aldığım duyuma göre iş güvenliği uzmanlığı primi değilde normal SGK primine bakılacak vede 10 yıl olacak

   
 20. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  İsgkatipte iş arıyor görünen C sınıfı uzman İstanbul'da 1100 Türkiye'de 4670.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica