C Sınıfı Uzmanlara B Sınıfı Uzman Olabilmeleri Icin 2 Sinav Hakki

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında eniskahya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leventsert

  leventsert TÜİSAG Üyesi  Bu tebliğ ne zaman yayınlanır acaba?


   
 2. hagoturler

  hagoturler TÜİSAG Üyesi

  bayramdan sonra

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ağustos ayı içerisinde çıkmazsa şayet Kasım sınavı zor gibi görünmekte ancak şöyle de bir handikap var 1 yıl içerisinde 2 sınav hakkı denilmekte. Eğer Kasıma yetişmezse sadece bahar döneminde yapılacak tek sınav hakkı kullanılmış olacaktır.

     

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 4. nergal1903

  nergal1903 TÜİSAG Üyesi


  tebliğ yayın tarihinden itibaren 1 yıl değilmi?

   
 5. Şafak BALCI

  Şafak BALCI TÜİSAG Üyesi

 6. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  yazınızın her satırına sonuna kadar katılıyorum. Ancak kafamı meşgul eden bir konuda sizlerden görüş isteyecektim. Torba yasa çıktı ve dedilerki:

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  herşeyin ucu öle açık ve yoruma müsait ki anlatamam. Şimdi sorularım şu şekilde;

  1. üst sınıflardaki diyorlar...Ben şuan c sınıfı uzmanım ve yaklaşık 3400 civarı...olduki bakanlık 3200 gün dedi ve ben hem B hem de A sınıfına hak kazanıyorum. Buradaki üst sınıflar derken, ben 1. sınav hakkımda B için ter döküp kazanırsam 2. sınav hakkımda da A için sınava girebilecek miyim? Yoksa C sınıfı isen sadece B yemi girebileceksin....

  2. Fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde kullanılmak kaydıyla diyor. Fıkra derken neyi kastediyor. Torba yasasının yayımlanma tarihi 02.08.2013 baz alınarak 02.08.2014 e kadar iki sınav mı dicekler yoksa bu prim gün ve sınav tarihlerinin netleşeceği tebliğin yayımlanma tarihinden sonraki 1 yıl mı olacak...Şayet tebliğ sonrası ise biz daha çoookk bekleriz bu açıklamayı...Eğer torba yasası sonrası 1 yılsa 12 ayımızın 2 ayı gitti kaldı 10 ay...

  Bu açıklamalar bakanlık tarafından ne zaman yapılacak, bıktık yorumlardan ve hergün resmi gazete peşinde koşmaktan. Neyi bekliyorlar anlamadım ki...

   
 7. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  bu arada ben mesleki tecrübeyi savunanlardandım Ancak sizin gibi yetkilendirme dairesinde çalışan ve OSGB açılışımıza geçen haftalarda gelen görevli arkadaş ile bu konuda uzun uzun sohbet etme fırsatı bulup konuyu onunla tartışmıştık. Kendisi de net bilmemekle birlikte (üst katımızdalar ama bizimle bile görüş paylaşmıyorlar gibi bir cümlesi olmuştu çünkü kendisinin) prim gün sayısına bakılacağı yönde görüş bildirmiştir. Konu ile ilgili birçok çalışan mühendisten tepki aldıklarını, 20 yıl çalışıpta işvereninin üçkağıdı nedeniyle mesleğini yapamıyor olarak görünen kişilerin haklı tepkilerini karşılayamadıklarını belirtmişlerdir.
   
  emine g ve Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
 8. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu kadar iş güvenliği uzmanı var site yöneticilerimiz var hiçbir duyumu olan bakanlıkta tanıdığı olan bize bir umut verecek olan yokmuuuuuu...   
 9. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  nasıl bir tebliğymiş bu kasım sınavı nerdeyse gelecek hergün sitelere bakmaktan...

     

   
 10. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  SAYIN KAAN SAKA BEY


  bu konuda biz c sınıfı uzmanlarına yardım edebilirmisiniz binlerce uzman bunu bekliyor ve elimizde hiçbir bilgi yok

  prim gün sayısı

  kasım sınavına girebilecekmiyiz v.s.   
  glryvz bu yazıya teşekkür etti.
 11. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  SAYIN SİTE YÖNETİCİLERİMİZ

  lütfen bu konuya ağırlık verelim ve bakanlığı harekete geçirelim binlerce c sınıfı uzmanın sesi olunuz...   
  yasin190538, glryvz ve Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
 12. Reinarubia

  Reinarubia TÜİSAG Üyesi

  Kasım sınavına minimum 1 ay kala sınav başvurusu yapılacağına göre, Ekim'in 20'sine kadar filan tebliği yayınlamaları gerek ki, Kasım sınavına yetişebilelim. Tabi 1 ayda ne kadar hazırlanılır o da ayrı mevzu. Sırf tebliğ yayınlanacak diye her gün resmi gazete takip ediyorum. 2600 civarı prim günüm var. Bakalım A'ya yetecek mi?

   
 13. tugra55

  tugra55 TÜİSAG Üyesi

  benim pirim gün sayım 4350 ancak işci olarak pirimi yattı. şayet pirim gün sayısına bakılacaksa uzman olarak mı yok sa şart gözetmeksizinmi olacak.
   
 14. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  şuan kimsenin hiçbir şeyden haberi yok ama tek bilinen ocak ayına kadar bakanlığın en az 10 bin a sınıfı veya b sınıfı uzmana ihtiyacı var çünkü ocak ayında tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 50 ve altı işçi çalıştıran işletmelere de zorunluluk geliyor ortalık c sınıfı kaynıyor bir kısmını a ve b ye yükseltecekler ama nasıl meçhul...

   
 15. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığı yerin tehlike sınıfını ve buradaki prim gün sayısını dikkate alır diyor. İş konusunda çalışmayı değil. Haklısın burada bir handikap var örneğin çok tehlikeli bir yerde mühendis genelde işletmede yada işin riskli olduğu yerde çalışır ve tehlikelere ve iş güvenliğine çok hakimdir. Ancak aynı firmanın pazarlama bölümünde çalışan bir mühendiste aynı sınava girip belge yükseltebilecek. Çünkü iş yerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak diyor iş yerinde yaptığı görev dikkate alınır demiyor.   
 16. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  bence iş yerinden görev tanımı içeren yazı ile birlikte SGK bildirimlerini isterler(4a-4b vs...)

   
 17. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  İşyerlerinden belge isteyeceklerini zannetmem, mesleki tecrübeye de bakamazlar. Çünkü ünvanlar yeni oluşturuldu. Sadece 2 ihtimal var. 1. si sınıfa bakmadan prim gün sayısına bakacaklar. 2. si tehlike sınıfına bakarak prim gün sayısına göre yapabilirler. Ancak örneğin, kişi 10 tane şirkette çalışmış toplamda, ancak hepsinin tehlike sınıfları farklı farklı bu sefer hesaplar yine karışacak, Çünkü tehlike sınıfları da değişkenlik gösteriyor. Bu sebepten sadece prim gün sayısına bakacaklarını düşünüyorum.

   
  Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben buradaki olayı anlayamadım? bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.
  Bildiğim kadarı ile isgu olarak çalışılırsa B ve A olabiliyoruz. Şimdi sadece prim gün sayısına mı bakılacak yani? isgu olarak prim yatmasa bile? eğer öyleyse neye göre yapılacak? benim yaklaşık 5800 günüm var, son iki sene farklı şirket olmak üzere 16 seneye tekabül ediyor. buna mı bakılacak yani? tam anlayamadım?

   
 19. özkan0163

  özkan0163 TÜİSAG Üyesi

  büyük ihtimalle yakında A sınıfı uzman olacaksın çünkü ocak ayına kadar 10 bin uzmanım hazır demiş A sınıfı için nerden bulacak uzaydan getirmeyecekse c sınıfı uzmanları prim gün sayısına göre A veye B sınıfı yapacak...

   
  Reinarubia ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 20. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Kardeşim senin dediğin zaten vardı, B olabilmek için 3 yıl bilfiil isg uzmanı olarak çalışman, A olabilmen içinde 4 yıl bilfiil B sınıfı uzman olarak çalışman gerekiyor. Torba yasaya yeni eklenen geçici madde ile prim gün sayısına bakarak üst sınıflarda sınava girme hakkı getiriyor. Ancak prim gün sayısı kaç gün olacak, nasıl olacak o belli değil. Derlerse ki örneğin 2500 - 3500 gün sayısına sahip olanlar B sınavına, 3500 - 4500 gün sayısına sahip olanlar A sınıfının sınavına girecek. Ozaman sen direkt A sınıfı sınavına girersin. Ancak derlerse ki, Tehlikeli sınıfta toplam 2500 gün prim gün sayısı olacak bu sefer çalıştığınız şirketlerin sınıfı önem kazanır. Ben 2. şıkka pek ihtimal vermiyorum.

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica