C Sınıfı Uzman 3 Yıl Çalışıp B Sınıfı Uzman Olması Için

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında muratdurmus tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. igu_mehmet

  igu_mehmet TÜİSAG Üyesi  Ben 2 yıldır uzamanım ve kendi mesleğimide yıllardır icraa ediyorum. İş yerim dışardan A sınıfı uzman alacak. Alakasız bir alandan alınması taraftarı değilim ben. Bu işin sonu çok tehlikelere neden olacak korkarım ki.. Malasef faydasız, tecrubesiz, deneyimsiz uzamanlarla dolup taşan bir piyasa bekliyor bizi..


   
 2. Yetkin..

  Yetkin.. TÜİSAG Üyesi

  ben çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren işyerinde sayısı 50 yi geçmediği için iki yıl c sınıfı olarak hizmet verdim bakanlığa sözleşme bildiremedim dolayısıyla ama sigortam isg uzmanı olarak yattı ve eğitimler risk analizleri vs. tarafımca yapıldı.daha sonra firmanın başka bir az tehlikeli şirketinde isg uzmanı olarak isg katipten sözleşme yaptım.kasımda 3 yılım dolacak acab bu 3 yıl fiilen görev yapmış tanımına uymasına rağmen bakanlık tarafından kabul edilir mi?

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  50 çalışan altında yasal yükümlülüğünün olmayışı hatta çok tehlikeli sınıf olmasına rağmen C sınıfı olarak orada bulunmanız ( 50 üstü ve A sınıfı uzmanı olsaydı onun altında sözleşme yaparak resmi olarak çalışmış olurdunuz ) sizin iş güvenliği uzmanı olarak orada çalışmış olmanızı geçerli kılmaz. Siz iki yıl orada yasal zorunluluk dışında danışmanlık hizmeti vermişsiniz.Yasal dayanağı yok...

  Yasal anlamda sözleşme yaptığınız, uygun tehlike sınıfında görev aldığınız gün itibariyle çalışıyor sayılırsınız.

     

   
 4. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  merhaba ; tam zamanlı çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerimde 5 senedir çalışıyorum. 1,5 senedirde iş güvenlik uzmanı olarak görev alıyorum. Biz alt işvereniz asıl işverenimizin A sınıfı İSG uzmanı var. Bunun yanında dışarıya tehlikeli sınıfta yer alan 3 işyerinde isg uzmanı hizmeti veriyorum isg katipten sözleşmem var. Ben şöyle biliyorum bizim C sınıfı olarak çok tehlikeli sınıfta çalışmamız yasak normalde ama 3 yıl çalıştığımızı nasıl ispatlayacağız? A sınıfı uzmanımız şöyle dedi belki ilerde katıldığınız bu kurul ile bunu ispatlayabilirsiniz. Ama bu sadece varsayım. Cevap bulamayan çok soru var herkesin kafasında sonumuz hayrolsun.

   
 5. Naim.

  Naim. TÜİSAG Üyesi


  Sayın ATURAN,

  Bahsettiğiniz A sınıfı altında sözleşme yapmaktan kastınız isgkatip üzerinden yapılan sözleşme mi? Örneğin çalıştığım firma bir taşeron ve bu firmanın OSGB den A sınıfı ile sözleşmesi var. Ben bu durumda C sınıfı olarak da isgkatipten sözleşme yaptırmak zorunda mıyım? Yoksa iş güvenliği uzmanı olarak yatan sigortam B ye yükselmek için yeterli olur mu?

  Teşekkürler.

     

   
 6. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Ben bir şey sormak istiyorum.
  Bulunduğumuz şantiyede firmamıza dışarıdan hizmet veren bir B sınıfı bir iş güvenliği var. Ama şantiyede tam zamanlı olarak C sınıfı uzman çalışıyor. İsg katip ten C sınıfı uzmanı orada tam zamanlı çalışıyor gösterebilir miyiz? Sistem buna müsade ediyor.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Naim bey, kanunda ve buna dayanarak çıkan yönetmeliklerde çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre hangi uzmanın enaz ne kadar süreyle hizmet vermesi gerektiği yazılmıştır. Dolayısıyla işverenin taktirine göre bu sürelerden fazla ve istediği sayıda uygun uzmana görev vermesi önlenmemiştir.

  Şirketiniz bir OSGB ile anlaşmış olabilir ama sırf siz orada çalışıyorsunuz diye kimse size zorla sözleşme imzalatamaz. Eğer istiyorsanız ve işvereninizle anlaştıysanız sizde sözleşme yapabilirsiniz. Bu durumda primlerinizi iş güvenliği uzmanı olarak yatırırlarsa 3 yıllık çalışmanızı B ye geçmek için bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Tabi sözleşme yaptığınız için sizde OSGB nin uzmanı ile beraber sorumluluk almış olursunuz.

  Yasa ve yönetmelik gereği bildiğiniz gibi A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hizmet verebilecekleri yerler belirlenmiştir. Gördüğüm kadarıyla C sınıfı iş güvenliği uzmanısınız ve çalıştığınız iş yerinin tehlike sınıfını yazmamışsınız. Ancak OSGB nin A sınıfı uzmanı orada görev alıyorsa çok tehlikeli sınıf olan bir işyerinde çalıştığınızı anlıyorum.

  Yine yasa ve yönetmeliklere göre tehlike sınıfına göre işyerinde enaz bir uygun sınıf iş güvenliği uzmanının bulunması yeterlidir. Bu durumda A sınıfı uzman olduğu sürece bu çok tehlikeli sınıf olan iş yerinde siz de sözleşme yaparak ( isg-katipten yapmak zorundasınız ) sürenizi işletebilirsiniz.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  (29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  (29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.)

  İşyeri sağlık ve güvenlik birimi

  MADDE 10 – (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur. Bu birimde işveren diğer sağlık personeli de görevlendirebilir.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla sağlanacak şartlar

  MADDE 11 – (1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar.

  (6) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunlu olmayan hallerde, işyerinde bu maddeye göre oluşturulan ve belirtilen şartları karşılayan birim, düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir.

   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  B ile beraber C yi de gösterebilirsiniz. B olmadan C olmaz. Çünkü B de anladığım kadarıyla şantiyede A nın yerine bakıyor ( Geçici mad. )   
 9. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Örneğin B sınıfı uzmanı 2 saat geliyor ayda tabi bu şimdilik. Peki C sınıfını kaç saat göstereceğiz, C sınıfı bütün gün orda.

     

   
 10. Naim.

  Naim. TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Sayın ATURAN,

  Firma çok tehlikeli sınıfta bir inşaat şantiyesi, başka bir yabancı firmanın altında taşeron olarak görev yapıyor. O halde ben de isgkatipten sözleşme yapmak için talepte bulunacağım.

  Ayrıntılı cevabınız için teşekkürler.   
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Enaz, çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre hesaplanan süre kadar...   
 12. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  şuan da OSGB den hizmet alıyoruz ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı gelmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı İSG-Katip ten sözleşmeyi yaptıktan sonra ben de C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı İsg-Katip ten girişimi yaptım....

   
  muratdurmus ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 13. Mustafa usta

  Mustafa usta TÜİSAG Üyesi

  eskiden isg katip yoktu nasıl ispatlamalıyız.
   
 14. emine g

  emine g TÜİSAG Üyesi

  Keşke yükseltme sınavına giren herkes C sınıfı uzman olarak tecrübeli olanlar olsaydı, bu bile iyiydi.
  Kaldı ki sizin gibi C olarak 1,5 yıl çalışmak. 3 ay a bile razıydık.
  Olan yükseltme sınavına giremeyen C uzmanlara oldu.
  KEŞKE BAKANLIKTAN PRİM GÜN OLAYINI ÇIKARAN! YETKİLİLER , YÜKSELTME SINAVIYLA A-B UZMAN OLANLARIN( hocam risk analizi nasıl yapılır) SORULARINA MARUZ KALSALARDI:)

   
  volkan4141, Levent ACAR ve Fatihulker bu yazıya teşekkür etti.
 15. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  C -B sınıflarının İSG Katip öncesi çalışmaya başlayanlar için daha önce evraklar Bakanlı 'ğa gönderiliyordu , Bakanlık onayladığı taktirde eğitim kurumuna başvuruda bulunuluyordu. Yukarıda ATURAN bey 'in yayınladığı gibi yeni yönetmeliğe göre eğitim kurumuna evrakları teslim ederek başvurunuzu sonuçlandırabiliyorsunuz sanırım. Eğitim kurumu evrakları götürdüğünüzde size yol gösterecektir ama bu durumda olanların özellikle aşağıda ki belgeleri muhafaza etmesinde fayda var;
  • İş yeri sözleşme ve atama yazısının ıslak imzalı kopyası
  • Kurul defterinin katılımınız olan onaylı sayfalarının kopyası (Aslını götüremeyeceğiniz için işverene fotokopilerini kaşe-imza yaptırınız)
  • risk analizi ekibi atama yazınızın ıslak imzalı kopyası
  • Katıldığınız risk analizi raporunun kopyası
  • Eğitim katılım başvuru dilekçesi
  • C veya B sınıfı uzmanlık belgesi
  • Diploma veya mezuniyet belgesi örneği
  • Var ise ''İSG Uzmanı olarak sigorta hizmet dökümü'' (Resmi kayıt olduğu için işlemleri hızlandırıyor)
  Not : Birlikte çalıştığım uzman arkadaşım yükselme için 3 yıl sonunda başvuruda bulunurken yetkilendirme dairesi bu belgeleri istedi. Bilginize... Yine de güvenemeyenler İSGGM Yetkilendirme Daire Başkanlığı 'nı arayıp teyit edebilirler.   
  Levent ACAR ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 16. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  İlaveten ''vermiş olduğunuz İSG Eğitimlerinin Katılım Belgeleri 'nin ıslak imzalı ve işveren onaylı kopyası''

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Bu sizin aktif göreve başladığınızı gösterir. 3 yıl fiili çalışma sonrası B sınıfına yükselme için hak kazanırsınız....

   
  semih9342 bu yazıya teşekkür etti.
 18. ozlem_oz

  ozlem_oz TÜİSAG Üyesi

  28.02.2016 tarihi ile 3 senelik c sınıfı iş güvenliği hizmet sürem dolacak. 30 nisan 2016 tarihli b sınıfı yükseltme sınavı katılabilmem için tekrar bir eğitime katılmam gerekli mi? Yoksa 3 yıl hizmet verdiğimi kanıtlayan belgelerle bakanlığa başvuru yapmam yeterli mi? 3 yıl çalışıp yükseltme sınavına giren uzman arkadaşlar bilgi verebilir mi ?Teşekkürler...

   
 19. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  maalesef tekrar kursa gitmek gerekiyormuş

   
 20. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle 30 nisandaki sınava katılmanız mümkün gözükmüyor. 7 şubat son başvuru ki kurs ve staj olayını halletmiş olmanız gerekiyor. Bir sonraki sınava katılabilirsiniz ama bakanlığın duyurularını takip edin ve süreniz dolduğu zaman hemen kursa gidin...
  Şimdiden hayırlı olsun... İyi çalışmalar...

  Hilalece SÜRMEN
  İş Güvenliği Uzmanı


   
  ozlem_oz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. b sinifi olmak isg katip

Yandex.Metrica