C Sınıfı Uzman 3 Yıl Çalışıp B Sınıfı Uzman Olması Için

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında muratdurmus tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi  (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.


  Arkadaşlar yönetmelikte geçen üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler den kasıt nedir hangi belgeler isteniyor ve neler yapılmalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?


   
 2. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Ben bu konu hakkında forumda bilgi bulamadım o yüzden bu konuyu açtım.

   
 3. Hakan Alboğa

  Hakan Alboğa TÜİSAG Üyesi

  sigorta dökümü falandır herhalde, yani amaç 3 yıl süreyle C sınıfı İSG uzmanı olarak çalıştığını belgelemek ise sigortanızında 3 yıl İSG uzmanı olarak yatırılması gerekiyor ben bunu anlıyorum, bahsedilen belgelerde bunlar olsa gerek...

     

   
 4. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  İsg-katipte sözleşme imzaladığımız tarih görünüyor. Yine de sigortamız İSG uzmanı olarak yatması mı gerekiyor. Sözleşme tarihi başlangıcı yeterli olmaz mı??

   
 5. ORHAN KEMAL TÜRKDOĞAN

  ORHAN KEMAL TÜRKDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  evet bu konuyla ilgili olarak yardımcı olabilirmisiniz
  teşekkürler

     

   
 6. Sercan Arıcan

  Sercan Arıcan TÜİSAG Üyesi

  C SINIFI İş güvenliği uzmanları kasaplara bakabiliyorlar mı?

   
 7. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  bakabilir arkadasım
   
 8. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Galiba bu konu hakkında bilgisi olan çok fazla uzmanımız yok?   
 9. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi


  benim bildiğim kadarıyla 3 yıl boyunca isg uzmanı olarak verdiğin hizmetleri gösterir belgelerden bahsediliyor (yaptığın risk analizleri , acil eylem planları , verdiğin eğitimler...) gibi . uzman olarak yapman gerekenleri zaten belgelendirmen ve bu belgeleri saklamakla sorumlusun yarın birgün senden istenirse dosyalar halinde 3 yıl boyunca isg uzmanı olarak fiilen görev yaptığını bu şekilde ispata gidebilirsin..

     

   
 10. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Yani sadece sigortada iş güvenliği uzmanı olarak görünmek yeterli değil doğrumu?   
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  evet yukarıda yazılı olduğu gibi yaptığınız çalışmaların fotokopilerini saklamanız ve gerektiğinde bakanlığa vermeniz isteniyor...   
 12. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Bakanlık yaptığınız çalışmaların fotokopilerini ne yapsın!!! Dilekçenizi verin olay tamamdır. Çünkü İSG-KATİP' ten yaptığınız sözleşmenin dakikasına kadar görüyorlar. Önemli olan fiili olarak toplam 3 yıl süre ile İGU olarak görev yapmak. (İSG-KATİP' in bu kapsamda devreye girdiği tarih itibariyle, daha eskisi için de sözleşmeler Bakanlığa gönderiliyordu zaten)

   
  yağmuryyl ve Salih TAŞCİ bu yazıya teşekkür etti.
 13. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  bence bu süre acilen düşürülmeli 1.5 yada 2 yıla çünkü devlet bu işle alakası olmayan ne iş yaptığı belli olmayan kişileri A-B sınıfına yükseltti RİSK ANALİZİ NASIL YAPILIR diyen B sınıfı uzmanlar dolaşıyor ortalıkta.yazık günah değilmi emeğimize tecrübemize
   
  yağmuryyl, beyzatin, L.aytac ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba ben bu konuyla ilgili şöyle bir işlem yaptım. İsg katipten yaptığım sözleşmemin basımın aldım işveren kendi kısmını imza -kaşe yaptı bende kendi kısmımı imzaladım. Sonra bir atama yazısıyla beraber çsgb isggm evrak bölümüne gittim verdim onlarda bana dosya numarası verdiler ve bunu kaybetmeyin hayırlı olsun dediler. Sanıyorum adımıza dosya açtırmamız gerek. Yoksa işler karışabilir. Zaten atama yazısını evrak bölümü yazdırdı. Bu işlem posta yoluyla da yapılabiliyormuş . Başka forumlarda bunun açıklamasını çok yaptım çoğu kişi olayı karıştırdı yanlış yönlendirme yapıyorsunuz dedi. Ama bunun bizimle alakası olduğunu bir türlü anlatamadım. Bu arada bu işlemi şöyle öğrendim 170 i aradım isg katipten sözleşme yaptım işlemim tamam mı dedim hayır dediler sözleşmenizin basımını alıp teslim etmeniz gerek. Ben bu yolu izledim.
  iyi çalışmalar dilerim

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 15. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Hakan bey sözleşmenizin çıktısını alın işveren imza kaşe yapsın sizde sonra bir atama dilekçesi istiyorlar. ÇSGB İSGGM evrak bölümüne bu 2 belgeyi veriyorsunuz adınıza dosya açıyorlar dosya numarası veriyorlar bunu sakın kaybetmeyin hayırlı olsun diyorlar. Ben bu şekilde adıma dosya açtırdım. Bu işlem posta yoluyla da yapılabiliyormuş bilginiz olsun.
  örnek atama yazısı:

  Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı
  iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne;
  ................... işyerinde iş güvenlik uzmanı olarak atandımç Bilgilerinize arz ederim   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 16. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Lütfen bakanlık isggm den adınıza dosya açtırın. Dosya numaranızı alın ilerde dosya numaranızı sisteme girip direk görecekler kimse binlerce kişinin fotokopisiyle uğraşmaz.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. igu_mehmet

  igu_mehmet TÜİSAG Üyesi

  Daha vahimini söyleyim size, A sınıfı olan bir arkadaş risk analizinin nasıl yapıldığını bana sordu..
  Mayısda C olmuş aralıkta A ya yükselmiş ve fiilen hiç igu olarak çalışmamış.. 12 yıldır sağda solda çalışmış, ücretli öğretmenlikten tut, özel hastanalerde hasta kabule..vs çalışmış.. Yani nerdeyse çaycılık bile yapmış ama şimdi A sınıfı uzman ve nerden baksan 7000 tl civarı kazanacak kendisinin hesabına göre. Bence az tehlikeli iş yerinde 2 yıl, tehlikeli iş yerinde 1 yıl çalışan C ler B ye geçebilmeli. B lerden de aynı mantık Çok tehlikelide 1, tehlikelide 2 yıl çalışma şartı aranması gayet yeterli..

  Tabi en hakiki çözüm branşlaşmadan geçiyor. Herkes mezuniyet alanına göre iş kollarında çalışmalı bunun yasası acilen çıkmalı. Aksi halde alakasız diplomalılar çıkar senin sektöründe senden fazla söz sahibi olur.. Dernek yetkilileri bu konuya ciddi şekilde eğilmeliler..

   
  beyzatin bu yazıya teşekkür etti.
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Hiç uzmanlık yapmamış isg uzmanları bu hakla A sınıfı oldular ve bende buna çok karşıyım.Ancak herkesin kendi branşında çalışma zorunluluğuna da karşıyım. Uzman olarak görevimiz yönetmeliklerin o işyerinde uygulanmasını sağlamak. Ama birde şu gerçek var ki yapılan işi bilmezsen tehlikeleri tanımlaman da zor. Ama buda çalışanlar tarafından doldurulacak bir anketle bir nebze giderilebilir. Belge yükseltme sınavı tam bir fiyasko!!! Bende belge yükseltme sınavına girmeye hak kazananlardanım ancak ben C sınıfı olarak 1,5 sene deneyimliyim. Neyse bakalım zaman hepimiz için neler gösterecek

   
 19. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bu durumda anladığım kadarıyla adımıza verilen dosya numarasına bilgisayar ortamında yaptığımız çalışmaları taratarak yükleyeceğiz. Aksi taktirde yine yaptığımız çalışmaları göremezler, yani isg-katipte işveren ile yaptığımız sözleşmenin kağıt üzerinde olmadığı işin bizzat tarafımızdan yapıldığı kanıtlanacak...

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  (29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

  Eğitim programlarına başvuru

  MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:

  a) Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben yazılan, adayın hangi eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren ıslak imzalı başvuru yazısı.

  b) Adayın katılacağı eğitim programına uygun alanda lisans eğitimi aldığını gösteren diploma veya geçici mezuniyet belgesi.

  c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

  ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

  d) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı.

  e) İş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli yenileme eğitimlerine katılacaklar için ise geçerli mevcut belge.

  (2) Adayların eğitim programlarına katılabilmesi için, ilgili eğitim programının başlangıç tarihinden önce lisans eğitimini tamamlamış ve bu eğitime ilişkin mezuniyet diploması alabilecek yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu duruma ilişkin gerekli inceleme, başvuru yapılan eğitim kurumu tarafından yapılır.

  (3) Birinci fıkrada belirtilen belgelerin aslı ile birlikte örneğinin getirilmesi halinde eğitim kurumları tarafından tasdiki yapılır. Başvuru sırasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları reddedilir. Bu durumun sonradan tespiti halinde eğitim, sınav ve belgeleri geçersiz sayılır.

  (4) Bu Yönetmelikte belirtilen çalışma sürelerinin tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, diploma veya mezuniyet belgelerinin doğruluğunun tespitinde Yükseköğretim Kurulu kayıtları esas alınır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica