C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Ilgili

omark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet mümkündür fakat bakanlık 3 sene sonra sen sınıfına uygun bir yerde çalışmadığın için B sınıfı sınavlarına giremezsin diyebilir.Bence sen birde kendine az tehlikeli sınıftan bir işletme bularak orada da uzmanlık yap.ya da bakanlığa yazılı bir dilekçe ile başvur ( kesinlikle yazılı olsun ) onlar da sana yazılı cevap vermekte kabul ederlerse bir sıkıntı yaşamazsın yaşarsan da elinde belgen olduğu için düzeltilebilir diye düşünüyorum.

Ufuk SAĞLAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar şimdi 6331 sayılı kanunla C sınıfları B sınıflarına bakabiliyo mu? ..

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar şimdi 6331 sayılı kanunla C sınıfları B sınıflarına bakabiliyo mu? ..
evet..3 yıl süreyle bakabiliyoruz...(geçici madde 4)
GEÇİCİ MADDE 4-

(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı
belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren
dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B)
sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
C sınıf iş güvenliği uzmanının 3 yıl B sınıfına bakabileceği ibaresi devam ediyor mu?yoksa onda bir değişiklik oldu mu??
herhangi bir değişiklik yok bende tehlike sınıfında çalışmaktayım

worgreymon

Üye
TÜİSAG Üyesi
İlginiz için çok teşekkürler. Benim firmadaki asıl görevim farklı olduğu için şu ana kadar bir sözleşme yapmamıştım. Fakat bunu geriye dönük olarak belge tarihim olan 27.07.2011 olarak yapmak faydama olacaktır. Sözleşme örneği paylaşabilirmisiniz?
yalnız barış bey sözleşmeler geri yönelik işlemez biliyorsunuz. hemde sürenin işlemesi için bakanlığa sözleşmeyi göndermeli ondan onay geldikten sonra süreniz işlemeye başlayacak.

zoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben c sınıfı sertifika almak için sınava gireceğim , diyelim ki sertifikayı aldım ama benim kuruma a sınıfı dediler a yı alana kadar belge işe yaramayacak mı? bu arada kamu kurumundayım

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben c sınıfı sertifika almak için sınava gireceğim , diyelim ki sertifikayı aldım ama benim kuruma a sınıfı dediler a yı alana kadar belge işe yaramayacak mı? bu arada kamu kurumundayım
Merhaba,
C sınıfının kapsamına giren her işte çalışabilirsiniz. İşiniz A sınıfı uzman gerektiriyorsa A sınıfı uzman tutulmalıdır.
A sınıfı uzman yanında kendisine yardımcılık yapabilirsiniz.
Bunun dışında OSGB lerlede çalışabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

• Like
Tepkiler: zoz

zoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şu an eğitime katılıp katılmamam konusunda çok kararsızım , kamuda işime yarar mı bilemiyorum ?? kamuyla ilgili bilgisi olan paylaşır mı lütfen

yasin123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar şubatt yapılan yorumları okudum. c sınıfı iş güvenliği uzmanı tehlikeli işlerde sözleşme yapabilirmi anlayamadım şimdi. yeni kanunda var c sınıf 3 sene b nin yerine bakabilir diye. şubatta yazılan yorumlar kanun çıkmadan önceydi iptal edildi diye yazıyor. şimdi son durum nedir acaba ?

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Syn Bim süre olarak kanunda belirtiliyor ama süresini bilmiyorum kanuna bakarsanız bulabilirsiniz.

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yeni kanun ile birlikte C sınıfları kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile B sınıfına, B sınıflarıda kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl A sınııfına bakabiliyor. bim arkadaşımızn yazdığı gibi 4 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir cümlesi yanlış olmuş sanırım.

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

hsgurel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda 2014 te zorunlu hale gelecek ve isteyen uzman kurum amirine başvurarak uzman olarak çalışmak istediğini beyan edecek

B

bim

Guest
yeni kanun ile birlikte C sınıfları kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile B sınıfına, B sınıflarıda kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl A sınııfına bakabiliyor. bim arkadaşımızn yazdığı gibi 4 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir cümlesi yanlış olmuş sanırım.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

hatamı bulduğunuz için sizi tebrik ediyorum :) 3 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir olacak. yıldızlı pekiyi aferin.

Emine Hilal Elmalı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Değerli uzmanlar ve uzman adayları,

29 Aralık 2012 CUMARTESİ günü 28512 sayılı İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK yayınlanmıştır. Dolayısıyla bundan önce kullandığımız 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği TAMAMEN iptal olmuştur, kısmen değil.
C uzmanların tehlikeli sınıfa, B uzmanların da çok tehlikeli sınıfa bakabileceği de 20.06.2012 tarihinde 6331 Sayılı Resmi gazetede yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU'nun Geçici 4. Maddesinde açıkça belirtilmektedir. Kanun yürürlüğe gireli daha 6 ay oldu. Bu kanunun geçici 4. maddesiyle ilgili herhangi bir iptal kararı olmadığını biliyorum. Kanun varken ESKİ yönetmeliğin iptali bizi bağlamaz. Ki dediğim gibi o yönetmeliğin de yenisi 29 Aralık 2012 tarihinde yayınlandı zaten. Yanlışım varsa düzeltin lütfen??

cansın babayiğit

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
C sınıf iş güvenliği uzmanının 3 yıl B sınıfına bakabileceği ibaresi devam ediyor mu?yoksa onda bir değişiklik oldu mu??
6331 nolu yasa
GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır..

İş guvenliği uzmanlığı görev yetki ve sorumluluklarıyyla alakalı bişey değil o soru.idrek kanunda yazıyor zaten.yani iptallik bi durum yok.danıştay kararıyla 2010daki yönetmelik kaldırıldı.

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hatamı bulduğunuz için sizi tebrik ediyorum :) 3 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir olacak. yıldızlı pekiyi aferin.
bugün 170 i aradım sertifikamı sormak için .Bana ısrarla B sınıfına bakamayacağım söylendi. C sınıfıyım ve hiç çalışmadım.3 yıl yada 750 prim günü şartınız var dendi.A sınıfına bakmak için bu gerekiyor dedim.Dilekçe yazın dediler.C sınıfı olup A ile sözleşme yapan var mı?

ERDAL ÖZTOK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mezun olduğunuz iş kolu ile ilgili işlerde; eğer şimdiye kadar 3 yıllık mesleki deneyiminiz varsa ve bunu sgk dökümü ile belgeleyebilirseniz, benzer işlerde A sınıfı gereken işlere de bakabilirsiniz. İsterseniz yazılı bilgi de yollayabilirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.