Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. gerekmez. Her mükellef sigortalı işçi çalıştıracak diye bir kaide yok. Kendi nam hesabına çalışır. İster bağkurlu olur isterse SSK lı. Ama tam zamanlı çalıştığı işyeri ile yaptığı sözleşmede başka işlerde çalışabileceğine dair işverenin onayı ve ini olması gerekir


   
 2. anıl türksever

  anıl türksever TÜİSAG Üyesi

  herkes bişey diyor hem forumda hem alo 170 hattında hemde OSGB lerle konusmamda yapabilirsin diyenlerde oldu yapamazsın diyenlerde kime ianıcam şaşırdım kaldım

   
 3. herkesin bişey dediği durumlarda, bana göre en doğru yol herkesi dinlememek gerektiğidir :)

     

   
  isguzm, Murat KOÇAK ve 63m bu yazıya teşekkür etti.
 4. anıl türksever

  anıl türksever TÜİSAG Üyesi

  sağolun mustafa bey :) o zaman ben bu işe girerim :)))

   
 5. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Şu anda herkes kanunu istediği gibi yorumluyor. Bakanlıkta açıklama yapmadı. Ama şunu biliyorum iş güvenliği alanında gönül rahatlığı ile danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Yalnız unutmayın uzmanlık hizmeti sağlayamıyoruz.

  Karşılaştığım uygulamalardan çoğu şu şekilde.
  Serbest meslek erbabı iş güvenliği uzmanı kişiler uzman ile sözleşme yapma yükümlülüğü bulunmayan işyerlerine risk analizi ve acil eylem planı konularından danışmanlık veriyor. İş güvenliği danışmanı olarak imzasını da atıyor.

     

   
 6. pirate

  pirate TÜİSAG Üyesi

  Fehmi bey,
  Risk=olasılıkxşiddet demek değildir, olaylara mühendislik yaklaşımıyla bakıp uygun maliyetle işi çözmek ve çözüm üretmektir diye düşünüyorum.

   
  fehmi bu yazıya teşekkür etti.
 7. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  tabiki pirate bey sadece bilgilendiriyorum yapar yapmaz hani şeffaf olsun yarın öğrenince neden demedin demesin diye
   
 8. kafam allak pullak oldu ?   
 9. mehmetnr

  mehmetnr TÜİSAG Üyesi     

   
 10. mehmetnr

  mehmetnr TÜİSAG Üyesi

  gider pusulası doldurulur bunun %20 stopajı vardır 500 lira 600 olur %18 kdv kesilse 590 olur işletmenin 10 lira fazla ödemesi olur onuda kimse kaale almaz   
 11. lvntshn

  lvntshn TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak Ben İSG uzmanı adayı olarak tüm yorumları okurken hep acaba diyorum. Eminim bu işe yıllarını vermiş kişilerde benim gibi düşünüyor. Sonuçta hepimiz insanız hatalarımız olacaktır. risk analizi yaparken bazı kavramları karıştırıyor olacağız ancak herkes biryerlere hata yaparak geliyor. Bizde hata yapacağız tabi bu hatayı en aza indirecek şekilde özen göstereceğiz. Ben buradan okuduklarım kadarıyla ve öğrenmek istediklerimide içine katarak aşağıdaki soruları sizlere sormak istiyorum. Eminim birçok arkadaşında sorma istediği sorulardır.

  1. Ben tam zamanlı bir işyerinde çalışıyorum diyelim.Patronla aranız iyidir, maaşınız iyi değildir ancak patron sizi bırakmak istemez vs nedenlerden dolayı çıkıp işvereninize bu durumları anlattınız. Oda size belirli zamanlarda dışarıdan da başka firmalar hizmet vermeniz açısından izin verdi. Bunu yazılı olarakta size iletti. (her sorum varsayım olacaktır o nedenle nerdeee öyle patronlar vs demeyiniz lütfen :)) Şimdi ben (makbuz kesmeden)
  a- başka bir firmaya risk analizi yapacak olursam o firmaya 1 günlük kısmi süreli sözleşme ile girip risk analizi yapabilirmiyim. Tabi burada imzayı destek elemanı gibi atmayı düşünüyorum. (sigortanın 30 günün üzerinde yatırılabileceğini biliyorum tabi 30 gün kabul ediliyor orası ayrı)
  b- İSG katipden uzman olarak giriş yapıp risk analizini yaptıktan sonra çıkış yapabilirmiyim. (Tabi bunları yaparken diğer tarafta hala sigortam işliyor 30 gün olarak)
  c- Haftanın 1 günü çalıştığım işyeri bana diğer işleri yapabilmem için izin verse yukarıda bahsettiğim gibi ben az tehlikeli 15-20 çalışanı olan iki firmaya isg katip üzerinden atanıp sürekli olarak onların uzmanlığını yapabilirmiyim? Bu şekilde belgemde işlenmiş olur. Yani hem mühendis olarak (inşaat, çevre, makine, elektrik vs) bir işte çalışıp hem isg uzmanlığı yapabilirmiyiz.

  (bu üç maddeyi sürekli çalıştığınız firmanın size başka işlerde çalışabileceğinizin iznini verdikten sonra yapabilirmiiz o şekilde ele alalım. sonuçta firma hafta içi size izin vermese tamam çalış ancak biz c.tesi çalışmıyoruz çoğu firma çalışıyor buradaki işini aksatmadan c.tesi çalışan bir firmaya yap yapacağını da diyebilir. Buradaki vurgum resmi olarak bir yerde çalışıyorken başka bir yerde çalışabilirmiyiz)

  2. Bağımsız çalıştığımızı ele alalım.Bir arkadaş çok iyi açıklamış serbest meslek makbuzunun ne olduğunu ve nasıl alındığını. Bizler bunu alabiliyormuyuz? alabiliyorsaak hizmet olarak ne yazmamız gerekiyor? gider olarak ne gösterebiliyoruz? Örnek bir makbuz gösterilmişti onun üzerindeki oranlar ne olmalıdır? Kesen bir arkadaş varsa o makbuzun birde doldurulmuş olanını eklese güzel olmaz mı?

  3. risk analizi konusunda epey şey söylendi. Bazı arkadaşlardan risk analizini yapın ancak imzalamayın. yönetmelikte zaten işveren kendi yapabiliyor siz danışansınız o zaten yapamadığı için size danışmış, siz fikir verin taslağı hazırlayın imzalasın diye yorumlar okudum. Bu şekilde kendi açımızdan riski en aza indirmiş oluyoruz. Bunu kabul eden işverenler olacağı gibi kabul etmeyenlerde olacaktır. Buradaki sorularım
  a- risk analizini yaptınız işverene imzalattınız adınız geçmiyor, işverenden parayıda aldınız, adam nasıl gider gösterirse göstersin sizi ilgilendirmiyor. Yani alan razı satan razı durumu. Bu durumda herhangi bir sıkıntı yok sanırım.
  b- işveren sizin imzalamanızı istedi. Kısmi süreli sözleşme yapmam, senide uzman olarak bildiremem dedi. ben PC den katipten anlamam sen riski yap gel paranı al faturada istemiyorum dedi. Siz yaptınız imzayıda attınız bu risk analizi kabul görür mü? (bazı yerlerde kabul görmediğini okudum.)
  c- risk analizini yaptınız, imzayı attınız, fatura istediler sizde serbest meslek makbuzunu kestiniz. Tam zamanlı çalışırkende bu makbuzu temin edebiliyoruz sanırım?
  4- risk analizi yanında firmalar birde acil eylem ve eğitim istiyor. Bireysel olarak eğitim yeni yönetmeliğe göre sayılmıyor diye biliyorum. Yine bu forumda okudum. (Yanlışım varsa düzeltin) C sınıfı uzmanız riski yaptık eğitimi nasıl vereceğiz?
  5- Bir firmada isg uzmanı olarak çalışıyorken çalışanların eğitimlerini kendimiz verebiliyormuyuz?
  6- eğitim sertifikalarını kalın bir kağıda şablonu hazırlayarak kendimiz basabilirmiyiz? Birkaç yerde bu şekilde gördüm.
  7. Acil eylem planı her işyeri için gerekiyor mu?

  Daha derli olması açısından bu şekilde yazdım. tabi uzun oldu bayağı ancak herkes bir şekilde faydalansın istiyorum. O nedenle cevaplayacak arkadaşlarımız numaralara göre cevaplarlarsa gerçekten yeni başlayanlar, sınava girmiş sonucu bekleyeneler ve isg uzmanı olmayı düşünenler için önemli bir bilgi kaynağı olacaktır.   
  vedatisg, contact73 ve Sercan SELÇUK bu yazıya teşekkür etti.
 12. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  en önemli muamma bireysel olarak ; risk analizi yaptık , imza atmadık veya attık nasıl yapacağız.Bildiğim kadarıyla fatura vs. kesmeye gerek yok işveren sizi SGK lı gösterip e-devletten sözleşme imzalanıp risk analizi bittikten sonra feshedilir.Bunun şimdiki yasal boşluktan yararlanma süreci sadece bu mudur? ç.teh ve tehlikeli 10 çalışan altı risk analizini yapamıyacakmıyız artık? acil eylem planı da yapabiliyoruz ancak eğitim veremiyoruz (yeni yönetmeliğe göre) . bireysel çalışan uzman arkadaşlarımız eğitim ve risk değerlendirme işini nasıl yapıyorlar??? en önemli konu bu bence

   
 13. murmurtaza

  murmurtaza TÜİSAG Üyesi

   
  isguzm, tdemir ve baran aydemir bu yazıya teşekkür etti.
 14. murmurtaza

  murmurtaza TÜİSAG Üyesi  ŞAHSİ OLARAK ÇALIŞIYOSUN PEKİ KDV OLAYLARINI NASIL AYARLIYORSUN YANİ DEVLETE OLAN VERGİYİ NEREYE YATIRIYORSUN? FATURAYI NASIL KESİYORSUN?

   
 15. Setsuna

  Setsuna TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende bunu merak ediyorum sadece risk analizi yapmak için fatura kesilmesine gerek varmı? yani olay şu.. ablamın işyeri için risk degerlendirmesi yapılcak o da benim yapmamı istiyo ama normalde bireysel calışmayı düşünmüyorum ben yani bukadar ugrasmama gerek varsa zaten hiç ugrasmıcam bi OSGB den yaptırırız ama bana bisürü kişi faturaya gerek yok dedi. tam net bilen biri yardımcı olursa acilen cok sevinirim :k_karışık:   
 16. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  faturaya gerek yok benim de arastırdıgım kadarıyla . ablanız yapmıs gibi olacak ancak siz yapacaksınız eğer uzman calıstırma zorunlulugu yoksa ablanızın işyerinde . varsa zaten uzman calıstıracak uzman yapar

   
  Setsuna bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Burda durum vahim gözüküyor. Acil eylem planlarını neden siz yapıyorsunuz. Yönetmeliği okumadınız mı? Fiyatlarda çalışan başına verilir olmuş. Akaryakıt istasyonları 500 TL ye kadar düşmüşken, buradaki fiyatlarla iyi iş yapıyorsunuz. Ne diyelim. Kolay gelsin...

   
 18. Setsuna

  Setsuna TÜİSAG Üyesi

  banada öyle dediler ama işverenin risk analizi yapması için uzman olması gerekmezmi kafasına göre yapabiliyomu da ablam yapmış gibi olsun ki yani ben zaten para almıcam zaten de kafam karıştı fatura gerekiyo diyolar falan ya..

   
 19. aylntrsk

  aylntrsk TÜİSAG Üyesi

  volkan bey yalnız şöyle bir durum var bazı işyerlerinin hala uzman ve hekim istihdam zorunluluğu başlamadı ama risk analizi yaptırmak zorunda. yasal olarak uzman zorunluluğu olmayan işletme risk analizini dışardan yaptırır

   
 20. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Müfettişlerin gelip denetleyip risk analizni kabul etmedği bir firmaya rastladınız mı?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica