Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Buradaki en büyük hata tartışmasız belge almadan gider göstermenizden kaynaklanmış. Söz konusu gideri sineye çekmeniz gerekirdi. Bu nedenle başınıza gelen kaçınılmaz olmuştur. Sağlık olsun.


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Fazla prim yatsa da azami süre 30 gün/ay olarak hesaplanır.
  Fazla prim yatsa da azami süre 30 gün/ay olarak hesaplanır.

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 3. erciyes tezcan

  erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi

  fazladan prim yatışına SGK ses çıkarmıyor çünkü kasasına fazladan para giriyor.ancak fazladan prim yatması erken emekliliğe sebep olmuyor.sadece emekli maaşınızda kasaya fazla para soktuğunuz için bir miktar artış olacaktır.

     

   
 4. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  Konusmalarinda haklisin volkankim sonuna kadar destekliyorum ancak 150gun primi die bisi yok olamaz da devlet 30 gunu hesap eder gerisi devletin kasasina kalir SGK yi arayip sorabilirsin

  GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 5. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Sn. Volkan Kim, bende bireyseli destekliyorum ancak işini iyi yapan, yanında çalıştırdığı uzmana 3000 - 4000 tl veren, vermek isteyen işini sağlam yapan firmalarda mevcut bence onlara haksızlık yapmayalım. Eğer uzmana 1000- 2500 arası öneren veren OSGB lereyse sözünüz sizi sonuna kadar destekliyorum.

  Sn. Volkan Başdemirci, Kim beyin dediğinden benim anlamış olduğum emeklilik maaşının bir nebzede olsa yüksek olduğu 150 gün primi aylık hesaplanıyor diye bişey söylenmediği kanaatindeyim. Siz söylediğinizde haklısınız yukarıdada söylediğim gibi ayda 30 gün prim olarak hesaplanır ama Kim hocamızın dediği gibi de emeklilik maaşı bir nebzede olsa yüksek olur.

  Saygılarımla

     

   
 6. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi   
  hegomania, isguzm ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 7. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  ediko kardeşim ne kadar gereksiz tartışmaya giriyosun.atı alan üsküdarı geçti.bireysel çalışanlar çatır çatır analiz yapıyor fatura kesiyor osgblerin verdiği kalitesiz hizmetten çok daha sağlıklısını yapıyor.müfettişlerde denetlemelerde bunu yeterli görüp yaptığımız analizlere teşekkür ederek onaylıyor. arkadaşlar bireysel olarak serbest meslek makbuzu kesip analiz yapabilirsiniz.bol kazançlar.bye
   
  isguzm, Kemal Erdal Çelen ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 8. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Volkan ben kimseye bireysel iş yapmasın demiyorum, herkes dediğin gibi çatır çatır yapsın ve faturasını kessin diyorum. Ama fatura kesilmeden yapılan çalışmaya karşıyım. Yoksa kim kime ne hizmeti sunuyorsa sunsun. Ama madem İSG işi yapıyoruz sonunda faturasını verelim yani bari biz yasal yükümlülüklerimizi yerine getirelim ki sonra örneğin işverene niye sigortasız adam çalıştırıyorsun diye sorabilelim yoksa hem faturasız işlem yapıp hem de niye SGK'sız adam çalıştırıyorsun dersen adama gülerler. :)   
 9. erciyes tezcan

  erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi

  sn.volkankim,
  elde ettiğiniz gelirle ilgili vergi ödüyormusunuz?

     

   
 10. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar birtane malimüşavire sordum isg uzmanına serbet meslek erbabı faturası kesmesi yasak dedi   
 11. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Fehmi Bey, Serbest meslek nedir? bunun açıklamasını yapmasını rica etseydiniz. Acaba bizim mali müşavirler gerçekten bilgisiz mi? Yanlışlık var bu işte ama nerede?   
 12. Birsen

  Birsen TÜİSAG Üyesi

  Mali müşavir fatura keserek sözleşmeli olarak bir yerde isg uzmanı olarak çalışamayacağınızı kastetmiştir. Serbest meslek makbuzu ile risk analizi yapıp, eğitim verebilirsiniz.
  İSG katipten sözleşme yapıp onun için serbest meslek makbuzu kesemezsiniz. Ya sigortanızı yatırmalılar ya da OSGB de çalışmanız gerekir.

   
 13. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmeye rağmen sigortalı çalışmamanız veya sigorta priminiz yatırılmadan çalıştırılmış-sanız:
  1) Emekliliğinize esas süreniz oluşmamıştır.
  2) Üç sene sonra bu işe mahsuben sürenizi belgeleyemeyecek olmanız nedeni ile B sınıfı uzmanlık sınavına giremezsiniz.
  İSG katipten sözleşme yapılması durumunda sigortalı çalışma yerine hizmet bedelinin fatura ile ödenmesi şeklindeki uygulamanın önünde yasal bir engel olacağını düşünmüyorum. Kalın sağlıcakla.
   
 14. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  o zaman en iyisi risk analizi ve eğitim verildiği günlerde sigortayı yatırtıp o gün oraya hizmet vermek...

   
  berna61 bu yazıya teşekkür etti.
 15. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Dikkat edin nisan ayı faturası kesipte, analizde ocak tarihi atmanız suçtur :)   
 16. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz, size tavsiyem zaten serbest meslek makbuzudur...

   
 17. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  o zaman en iyisi risk analizi ve eğitim verildiği günlerde sigortayı yatırtıp o gün oraya hizmet vermek... aldığın parada maaş olarak kayda geçecek zaten

   
 18. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Kardeşim, ben daha sınava dahi girmedim. Acizane fikrimi yazıyorum. Herkes birşeyler yazıyor, doğru ya da yanlış. Ben mesleğimden çok farklı bir sektörde bölge md yüm. Bu işi de bireysel olarak yapma taraftarıyım. OSGB lere ben de karşıyım. Burda birçok konu yanlış biliniyor ve anlatılıyor. Ben de yanlış biliyor olabilirim. Çünkü püf noktalar yasalarda net değil. 30 günden fazla ssk primi yatırılamaz/ya da çalışılamaz, cümleyi yanlış kurmuş olabilirim. Ayrıca öyle 30 ayrı yerle anlaş 30 kişi sigortanı yatırsın, yok ölye birşey, onun bir sınırı var. Siz de herkes gibi ezberden yazıyorsunuz.

   
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  S
  Prim yatırılan işyerleri ile bir şekilde ilişkinizin olması, söz konusu iş hakkında bir şekilde hizmet sözleşmeleriniz (hele hele kısmi sözleşmelerinizin olması daha da iyi olur) varsa ne 4857' nin ne de bir allahın kulunun diyeceği hiç bir olamaz. Canlı örneği benim. İsteyen arkadaşa olursa kendimden 40 yıllık çalışma yaşamımdan onlarca örnek verebilirim.. Lütfen bu konuyu burada sonlarsak iyi olacak. Artık kabak tadı vermeye başladı. Hepinize sağlık dolu hafta sonları dilerim.

   
 20. burcu1512

  burcu1512 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, her yerden ayrı bir duyum almam sebebiyle az önce ÇSGB' nin ALO170 hattını arayıp konuyla ilgili bilgi istedim. Bir firmada tam zamanlı inşaat müh. olarak çalışmaktayım ve firmalardan talep olması nedeniyle dışarıya risk analizi yapabilir miyim, fatura kesmem gerekir mi diye sordum. Firmaların risk analizini kendi oluşturdukları ekiple yapabileceği gibi dışarıdan da destek alabileceğini, bu durumda fatura ve fiyat konusunda bir kural olmadığı, tamamen işverenle aramızda ki konuşmaya bağlı olduğunu belirttiler. Daha önce bu konuyu kursa gittiğim OSGB de ki A sınıfı iş güvenliği uzmanı hocama sorduğumda fatura kesmem gerekmediğini, risk değerlendirme ekibi içindeki 'Destek Elemanı' bölümünü imzalamam gerektiğini söylemişti.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica