Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi
  hOCAM 30 GÜN SİGORTANIZ YATIYORSA BAŞKA İŞ YAPAMAZSINIZ.


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Yok öyle bir şey. Kişinin tam zamanlı çalışması, başka firmaya geçici hizmet vermesine engel değildir.

   
  Canatabey bu yazıya teşekkür etti.
 3. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  eger OSGB ile tam zamanlı çalışmanız varsa yasal süreniz zaten 180 saat artı 37 saat yolda gecen sürelerdir. yani bir yerde tam zamanlı çalışırken baska bir yerde calısamazsınız. eger kendi işinizi yaparsanız zaten bagkurdan yatıcak sigorta baska bi yerde de çalışırsanız ssk dan yatacagı için devlet bunu kabul etmiyor ve fatura karsılıgı yapılan risk analizleri kabul edilmiyor çünkü risk degerlendirmesi ekibinde diyor ki işverenin bünyesinde bulunan iş güv. uzmanı veya işyeri hekimi diye bir ibare var! bu zaten açıktır. yani işverenin sigortalı içşisi(isg uzmanı) olmanız demek yani bakanlık kanalından isg katipten sözleşme imzalanması demektir. kısacası tek seferlik bile olsa girdi çıktı gibi sözleşme imzalanıp yasal sürede işyerinde bulunup sözleşme yapılması isteniyor bunun ücreti de zaten maaş bordrosu olarak görünecektir. asıl soru şu yapan var mı? tabiki var ama bakanlık zaten kabul etmiyecektir risk analizlerini...

     

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Karşı taraf belge istemezse sorun ortadan kalkar. Böylece taraflar arasında gelir ve gidere bulaşmadan risk değerlendirmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

   
 5. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  :)

     

   
 6. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  bu konuda aradığınız cevabı bulabilirsiniz...

  http://www.isgfrm.com/threads/iş-güvenliği-uzmanı-maaşları.1392/

   
 7. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  bir konuya açıklık getirmek isterim. iş güvenliği uzmanları görev yetki ve sorumluluklarına dair yönetmelikte,
  -işveren isg hizmetleri için dışarıdan isg uzmanlığı hizmeti alabilir
  -bünyesnide çalışanlarından görevlendirebilir
  -gerekli belgeye sahip olması durumunda kendi yapabilir
  -osgbden hizmetlerin bir kısmı veya tamamı için hizmet alabilir.

  diyor. DAnışmanlık şeklinde risk analizi yapılabilir.
   
 8. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  30 gün sigortanız yatıyorsa başka iş yapamazsınız?? Eminmisiniz? Kaynak gösterebilirmisiniz? Bu konumda olan çok insan var. Sigortanız birden çok yerde 30 30 yatırılabilir bunun önü geçtiğimiz sene yasal olarak açıldı diye biliyorum ancak söylediğinizle ilgili bir dayanak görebilirsem benide bu konuda bilgilendirmiş olursunuz.   
  smilodon13 bu yazıya teşekkür etti.
 9. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey, Risk analizinin bir uzmana içerden veya dışardan birisine yaptırılmasının önünde nasıl bir engel var* Söylemiş olduğunuz şeyin yasal dayanağını gösterebilirmisiniz ancak söylediğiniz şekilde göstermenizi rica ediyorum. Bakanlık risk analizlerini kabul etmeyecektir diyorsunuz bu durumda size daha önce dışardan risk değerlendirmesi yaptığım firmalarda teftiş esnasında müfettişler niçin teşekkür ederiz risk analiziniz doğru şekilde yapılmış denmekte? Lütfen yasal dayanağı varsa ortaya koyun benim yasal dayanağım firmalarımın geçirmiş olduğu denetimler.

     

   
  smilodon13 bu yazıya teşekkür etti.
 10. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi


  mustafa bey merhaba dışardan yapmış olduğunuz risk analizlerinde iş yeri hekimi imzası da bulunuyor mu.?   
 11. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  bnm yasal olarak dayanagım da şöyle diyim size iş teftiş kurulundan bir müfettiş söyledi bakanlığa bizzat gidip sordum arayıp ögrenebilirsiniz...   
 12. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey 4857 İş kanunu 25.madde/2 e kapsamında işverenin güvenini kötüye kullanmak veya sırlarını açığa çıkarmaktan tazminatsız tam zamanlı çalıştığınız yerden işten çıkarılabilirsiniz. Ki araştırırsanız bu konuyla ilgili örnek kararlar da var işverenden habersiz başka yerde çalışmak sebebiyle tazminatsız işten çıkarılma.

   
 13. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  SGK kanununda "30 günden fazla SGK primi yatırılamaz" diyor. Birden fazla işyerinde çalışabilirsin, ancak tam zamalı 30 günden fazla ssk primi yatırtamazsın. SSK ve Bağkur kanunlarında bu açık. Ayrıca hukuk forumlarında da (avukatların) aynı yorumlar var. Benim bildiğim sadece avukat ve öğretmenler 30 dan fazla prim yaıtrabiliyor. (çift iş). Ayrıca böyle bir serbestlik olsa imkanı olan herkes bir şekilde fazladan prim yatırıp erkenden emekli olur.
   
 14. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Sn. İnan yurdu sanırım burada bir kavram karmaşası içersindeyiz. Sigortanız birden fazla yerde 30 günün üzerinde yatırılabilir ancak istenirse 300 gün yatırılsın her ay 30 gün olarak hesaplanır yukarıdaki konu 30 gün pirminiz yatıyor başka iş yapamazsınız olarak geçiyor ve burada sizden ayrılmış olduğum fikir başka iş yapamazsınız olayı başka iş yapabilirsiniz ancak sigortanız ay başına 30 gün sayılır.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 15. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey, müfettişler bir uzmanın yapmış olduğu risk analizlerini kabul ediyor. Uzmanlık yetkinliği olan kişi serbest meslek makbuzu keserek risk değerlendirmelerini yapabilir. Eğer iş yeri hekimi varsa iş yeri hekiminide işin içine katar. Hatta işveren risk analizini yapar veya yaptırır diyor mevzuatta lütfen iddaalarınızı yasal dayanağıyla yazın. Ben risk değerlendirmesi yapıyorum ve hepsi kabul ediliyor. Ortalığı birbirine katacak şeyleri dayanaksız yazmamanızı rica ederim.   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 16. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Sn İkarateke mevzuatımzda işveren risk analizini yapar veya yaptırır denmektedir. Risk değerlendirmesi mevzuatında iş güvenliği uzmanının üzerinde durulurken işyeri hekiminde ise varsa diye geçmektedir. Benim yapmış olduğum analizlerin çoğunda işyeri hekimi imzası bulunmakta ancak bu şartmı olmazsa yapamam mı derseniz yapabilirsiniz. Bakanlığın yayınlamış olduğu risk değerlendirmesi rehberlerinde fark ettiyseniz iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi için parantez içinde varsa diye yazmaktadır. Buradanda anlaşılacağı gibi iş verenler risk değerlendirmesini yaparken çalıştıkları uzman ve hekim varsa bu kişilerden yararlanır bunun dışında yetkinliği varsa kendiside yapabilir, sadece bir uzmanada yaptırabilir.

   
  smilodon13 ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 17. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ortalığı karıştıracak şeyler yazmıyorum netice de bnm de işime gelir hazırlamak risk analizi dışardan arayıp sordum onu söyledim ben yaptırmasına birşey dedim mi işverenin adamlar diyor ki dısardan hazırlıcak bile olsanız isg katipten girdi çıktı gibi sözleşme yapıp öyle hazırlamanız gerekir aynen bunu söylediler...

   
 18. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey, ortalığı karıştıracak şeyi yazmayın derken ortalığı bilerek karıştırıyorsunuz demiyorum. Böyle anlaşılma olduysa kusura bakmayın. Dediğiniz gibi bişeyi iş baş müfettişine varana kadar hiç kimse söylemiyor. Alo 170 den öğrendiyesniz maalesef bir çok konuda eksik bilgi veriyolar dışarıdan analiz hizmeti verebilirsiniz kanuni bir engel yok iyi çalışmalar.

   
  smilodon13 bu yazıya teşekkür etti.
 19. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Sn. Ediko kim kimin sırrını ortaya çıkartmaktan bahsetti? Yukarıdaki konuda nerde yazıyor bu tip birşey? Memurlar dışında herkek ek bir iş yapabilir. Memurların mevzuatıyla pek ilgili olmadığım için bu konuda net bilgi veremiyeceğim. İşyerinin sırlarını dışarıya çıkartırsanız dediğinizde haklısınız ancak burada sır dışarıya çıkartmak geçmemektedir. Lütfen konuyu saptırmayın. İsteyen herkes mesai saatleri dışında ek iş yapabilir ve bu nedenden dolayı bana bir tane karar gösterirseniz sevinirim. Sırrı dışarıya çıkartmak derken sanırım aklınızda olan şeyi söylüyosunuz ki iş yerinin sırlarını işyeri sınırları dışına çıkartmamak iş güvenliği uzmanlarının görev yetki ve sorumluluklarında açıkca geçiyor. Piyasada 3 iş fazla alacaksınız diye akılları karıştırmaya çalışmamanızı bir meslektaşınız olarak öneririm.

   
  güngör yılmazcan ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 20. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  mustafa bey alo 170 den değil bizzat iş teftiş kurulundan öğrenmiştim neyse sıkıntı yok zaten onlarda çıkmazda ne diyeceklerini bilemiyorlar:)

   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica