Bakanlığın Yeni Çalışması Hakkında

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Şuan için bu denli bir ayrım yapmak zor olur, evet 5 sene sonra falan olabilir böyle bir uygulama, ancak şuan zaten açık var görünüyor, bence haber asparagas..
hayır hazirandan itibaren olacak kaynak taslak çıkarmışlar.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
şu kanalizasyonun yaptıgına bakın :) demek herkes kanalizasyon işi yapabiliyormus

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir Makine Mühendisinin konu hakkında ki görüşleri;
"Merhaba;

Hazırlanan liste incelendiğinde perakende petrol lpg ... satışının yer aldığı başlık olan 47.30 nace kodlu işyerlerinde tanımlanan mühendislik dallarında Makine Mühendisliği yer almamaktadır. EPDK tarafından yayınlanan LPG OTOGAZ İSTASYONLARI SORUMLU MÜDÜRLÜK YÖNETMELİĞİ gibi istasyonlarda güvenliğin sağlanmasını amaçlayan diğer mevzuatlarda yetkili Mühendislikler; Makina Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği olduğu görülecektir. Diğer Üç branş yer almasına karşın Makine Mühendisliği Çok tehlikeli sınıfta yer alan bu işyerlerinde tanımlanmamıştır. Bir çok Makine Mühendisi hali hazırda Lpg satışı yapılan petrol istayonlarında sözleşmeli olarak fatura karşılığı olmak üzere hizmet yürütmektedir.Bu konu yine aynı listede yer alan 49.4 olarak başlayan nace kodlu işyerlerinde Makine Mühendisleri tanımlanmış burada yer alan çok tehlikeli işler ise petrollerde satışı yapılan yakıtların karayolu taşımacılığını ifade etmektedir. Burada Makine Mühendisliğinin tanımlanması önemlidir.

Ayrıca yönetmelikte 750 prim günü şartı esnetilmesi gerekir. Şöyleki Yukarıda örnek verilen Petrol istasyonları örneğinde olduğu gibi yıllardır fatura karşılığı hizmet yürütülen bazı işler vardırki burada sigorta prim gününden bahsedemezsiniz. serbest mühendislik bürolarında bu işler yürütülmektedir. bu kişiler yılllardır örneğin inşaatlarda proje, denetim ve teknik uygulama sorumluluğu yapmıl olmasına karşın bu konuda 1 tek günlük sigorta beyan edemez. bu sebeple yapılan bu işlerde örneğin teknik uygulama sorumluluğu sözleşmelerinin bir kopyası konularak, sorumlu müdürlük işlerinde yapılan sözleşmeler beyan edilerek, yapılan proje hizmletlerinin faturaları veya imzalanmış inşaat ruhsatı ve iskan ruhsatlarının kopyaları iş tecrübesini beyan açısından kabul edilebilmelidir. amaç gerçek manada tecrübeyi belirlemekse ciddi sayıda uzmanlık belgesi almış serbest mühendislik faaliyeti yürüten mimar inşaat mühendisi elektrik mühendisi ve makine mühendislerinin sigorta şartıyla engellenmemesi gerekir."

skwinter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim anladigim kadariyla . 1 ayda igu belgesi alınmayla uzman olunamayacagi. gecmisteki 4 yıllık mesleki egitimin onemini anladilar. bencede dogru olan buydu. eksikleri yokmu, tabikide eksikleri var. bir tersaneye veya fabrikaya, makine elektrik. gemi insaat muhendisi...vb mesleki diploması olmayan birisi ne kadar verimli olabilir. hem işletme hemde işçilere faydası olurmu sizce. bir bilgisayar, fizik muhendisinin, makine imalat, maden, mermer, su urunleri ....vb uretim yapan işletmelerde ne faydası olur. dedigim gibi eksiklere ragmen, mesleki sınıflandırmanın olması lazım. zaten işin suyuda cıktı. osgb'ler cogaldi. fiyatlar cok cok düştü. hayallerimizdeki gibi para kazanmayı pek dusunmeyelim. ruya bitti, :))

Caner Gayıp

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Son sürat sınava hazırlanırken. Bütün hevesim kaçtı iyimi . Nasıl hazırlanacam ben simdi sınava ?

brktbk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Mesleki sınıflandırma konusunu birçok uzman arkadaşla konuştum ve hepsi bu konu hakkında olumlu görüş bildirdi. Zaten işin en başında olması gerekende buydu . İnsanların geçmişten gelen 4-5 yıllık mühendislik eğitimleri göz önünde bulundurulmadan her türlü iş dallarında verim göstermesi beklenemez.

Yalnız şunu belirtmek isterim paylaşılan dosyadaki mesleki sınıflandırma içler acısı :) Ben Harita Mühendisiyim, gayrimenkule bağlı hak ve faydalarla ilgili çalışma yapan hiçbir şirkete uzmanlık hizmeti veremiyorum. Mekatronik veya uzay mühendisi benim mesleğimde benden daha bilgili ve tecrübeli sanırım. Çok yazık :)

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
benim anladigim kadariyla . 1 ayda igu belgesi alınmayla uzman olunamayacagi. gecmisteki 4 yıllık mesleki egitimin onemini anladilar. bencede dogru olan buydu. eksikleri yokmu, tabikide eksikleri var. bir tersaneye veya fabrikaya, makine elektrik. gemi insaat muhendisi...vb mesleki diploması olmayan birisi ne kadar verimli olabilir. hem işletme hemde işçilere faydası olurmu sizce. bir bilgisayar, fizik muhendisinin, makine imalat, maden, mermer, su urunleri ....vb uretim yapan işletmelerde ne faydası olur. dedigim gibi eksiklere ragmen, mesleki sınıflandırmanın olması lazım. zaten işin suyuda cıktı. osgb'ler cogaldi. fiyatlar cok cok düştü. hayallerimizdeki gibi para kazanmayı pek dusunmeyelim. ruya bitti, :))
ne rüyası kardeşim.osgblerede çalışmayın çözüm basit.

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar aldığım bi duyuma göre bakanlık sektörel bir ayrım yapma kararı almış yani kimya fabrikalarında uzman olarak sadece kimya mühendileri ve endüstri mühendisleri çalışabilecek vb.. gibi...

konuyla ilgili bilgisi olan var mı? duyum ne derece doğru?
evet doğru her mühendis bir mi .öyle olması gerek.benim bir su ürünleri mühendisinden farkım olmalı.hem daha iyi fiyatlar düşmez.

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Değerli Meslektaşlarım,

Bakanlığın yapmaya çalıştığı üzgünüm ama bir şekilde zaten en başta olması ve uygulanması gerekendi. Bir araştırma tezimde maden mühendisliği eğitiminin Türkiye ve yurdışı örnekleri ile karşılaştırılmasını çalışmıştım. Bu çalışmadaki en önemli konu uzman mühendislik olmuştu (o dönemde daha Türkiye de esamesi okunmuyordu). Kanada da maden mühendisi olarak üniversiteye kabul edilen öğrenci ikinci senesinde ana bilim dallarından birini seçmek zorunda, yani ya maden makineleri, ya cevher hazırlama yada ocak işletmeciliğine yönelmeli. Ardından geçen üç senelik eğitim tamamen yapılan bu seçim üzerine inşaa ediliyor ve öğrenci okulundan maden mühendisliği bölümü-cevher hazırlama mühendisi olarak mezun oluyor. Hal böyle olunca bu arkadaşın uzmanlığıda çalışma alanıda madencilik-cevher hazırlama oluyor. Bu eğitim süresince bizim gibi okul bittikten sonra güveninirliği ve yeterliliği tartışmaya açık 15 günlük bir kurs ile isg uzmanıda olamıyorlar. Sorumlu uzman mühendis olabilmek için, 3 sene içerisinde aldıkları isg eğitiminin yanında girmek ve geçmek zorunda oldukları uluslararası geçerliliği olan sınavlar var. Bunu geçebilen uzman mühendis tesis şefi-üretim müdürü-isg müdürü-kıdemli mühendis vb sıfatlar ile çalışabiliyor. isg sınavını geçmemiş mühendis ise sadece uzman mühendis olarak görev alıyor, isg ile ilgili bir sıfatı yada sorumluluğu olamıyor.

Bu perspektiften sizinde duyduğunuzdan emin olduğum; "inşaat mühendisleri bu 5 sene içinde C sınıfı isg uzmanı olamaz iseler şantiye şefi olamazlar", " uzman mühendislik için .... gerekemekte" gibi şehir efsaneleri dolanıyor herkesin ağzına ve aklında.

Uygulama hepimizi benzer şekillerde mağdur edecektir buna hiç şüphe yok; ama şunu biri bana anlatabilir mi?
- Ben maden mühendisi olarak kimyasal üretim yapan bir tesiste ne denli verimli isg uzamanlığı yapabilirim,
- Elektronik mühendisi meslektaşım bir maden ocağında ne kadar verimli çalışabilir?
- Uzay mühendisliği mezunu bir arkadaşım şantiyede ne denli çalışabilir?
- Ziraat mühendisi arkadaşım torna atölyesinde neye bakabilir?
- Bu örnekler çeşitlendirilebilir.

Hepinizin aynı noktada hem fikir olduğunu düşündüğüm bir konu var. Risk analizi yaparken bir ekip oluşturuyoruz değilmi bu işi bilen insanlardan mühendis formen kalfa ustadan oluşan. İyide okulunu okumadığınız, sadece okuyarak bilgi sahibi olduğunuz bir konuda, yıllarını bu işler ile harcamış bir formenin, okulunu okumuş bir mühendisin yanında siz ne denli efektif olabilirsiniz. A dediklerine bilmiyor iseniz nasıl B diyebilirsiniz. (Sözüm meclisten dışarı kendini öyle yetiştirmiş insanlar tanıyorum ki mühendisin ağzına lafı tıkıyor, çünkü tecrübe ile sabit bu işi biliyor)

Bazı şeyler okumakla merakla araştırmak ile edinilebilir, ama uzmanlık kavramı başka bir mecra.
Ve bence herkes "elinden geldiğince", "hayat müsade ettikçe" kendi mesleğine yönelik tercihler yapmalı.

Saygılarımla.

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar aldığım bi duyuma göre bakanlık sektörel bir ayrım yapma kararı almış yani kimya fabrikalarında uzman olarak sadece kimya mühendileri ve endüstri mühendisleri çalışabilecek vb.. gibi...

konuyla ilgili bilgisi olan var mı? duyum ne derece doğru?
bu mesleğin saygın olması için gerekli bi uygulama bence.

melihd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yanlarında mesleklerin yazmadığı kodları hangi meslekler için yorumluyorsunuz?

Hassan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
evet doğru her mühendis bir mi .öyle olması gerek.benim bir su ürünleri mühendisinden farkım olmalı.hem daha iyi fiyatlar düşmez.
Hayır anlamadığım su ürünlerinin neyi var tamam puansız bile olsa egitim alanı çok geniş malzeme bilgisi statik mukavemet akışkanlar mekaniği filan filan önemli olan nereden mezun oldugun değil kendini geliştirebilmek. yoksa öss denilen sürecin ne kadar sağlıklı olduğunu biz biliyoruz.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ne kadar zormuş,uzman uzmandır ,A ' sı, B 'si, C' si olmaz demek.Ne kadar zormuş tehlike ,tehlikedir.Çoğu,ortası,azı olmaz demek.Bir şeyler çıkarıyorlar sonra da bizler cebelleşip duruyoruz.Bu işin tadını iyice kaçırdılar.Zaten geceleri rahat uyuyamıyoruz.Yangın mı çıktı,taş mı düştü,kuş mu çıktı diye...Birde bunlarla uğraşıyoruz.Hangi sektöre bakacağız,nasıl bakacağız,estek ,köstek...

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
kendi işini yapmamış senelerce her sektörde her tehlike sınıfında iş güvenliği yapmış insanların da hakkını ve hukuku gözetmeleri gerekir. Bu durumda olanlar için ise prim gün süresi getirmişler

alpelli

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar BAkanlıktan yaptığım tüm araştırmalar böyle bir çalışmanın olmadığı yönünde..Su ürünleri mühendisliği konusuna gelince, ben su ürünleri mühendisi değilim ancak bu forumda şu mühendisin bu mühendisden farkının olması gibi bir görüş hiç ahlaki olmadığı gibi mühendis etiketi almış birinede yakışmayan bir uslüp tarzıdır, farkınız olacaksa bilginizle tecrübenizle kültürünüzle olmalıdır,forumda hepimiz meslektaşız iş güvenliği uzmanıyız,aksi beyazlar zencilerden üstündür demek kadar saçmadır.

D sınıfı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş yerinin sektörüne uygun mühendis çalıştırma fikri sermayenin işine gelir. isg sertifikası olan kimya ve ya makine mühendisi aranıyor ilanları çoğalır ve iş güvenliği kağıt üstüne de kalır. Sırf bu işi yapan ve uzmanlaşan insan kaynağının yetişmesi hedefinden uzaklaşılır ve iş sulanır. İş yerinin mühendisi mühendisliğini yaparken iş güvenliği uzmanı uzmanlığını yapsın.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.