Bakanlığın Yeni Çalışması Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında aqua tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi  hidroelektrik santrallerinde yani HES projelerinde çalışan kişilerin başında jeoloji müh. gelir.


   
  taylantalu, Berkayya ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 2. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Yaa adamlar hiç birşey bilmiyorsa telefon açıp DSİ sorsunlar... Hidroelektrik santrallerinin 2 değişmez mühendislik dalı vardır. İnşaat ve jeoloji mühendisliği... Oturdukları yerden iş yaparsa arkadaşlar normaldir...

   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 3. cem.imren

  cem.imren TÜİSAG Üyesi

  bu tebliği sadece A sınıfı yerine bakabilecek ve 750 gün primi o sektörde yatmış kişileri ilgilendiriyor.çok tehlikeli yerlerde meslek belirtmişler

     

   
 4. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Türkiye de kaç adet A sınıfı uzman var, kaç adet "çok tehlike sınıfa giren işletme var?"
  Bu süreci yönetmek zorunda devlet o yada bu şekilde, az insaf ..
  Saygılarımla.

   
 5. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Bu yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra şöyle bir anlamda çıkartılabilir mi? Atıyorum ben inşaat mühendisiyim bir danışmanlık şirketim var ve bir kimya fabrikasına risk değerlendirmesi, acil eylem planı vs hazırlıyorum.. Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği andan itibaren artık sadece benim mesleğimle alakalı (Nace-rev2 kodlarına göre) sektörlere mi risk değerlendirmesi yapabilmekteyim? Meslek ayrımı yapıldıktan sonra sadece benim mesleğimle alakalı işyerlerine mi risk değerlendirmesi vs. yapabileceğim?

     

   
 6. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi


  Devletin bu teblig çalışmasını ben doğru buluyorum... Zaten 5 ay önce bu formda da o konuyla ilgili yazı yazmıştım... Mesleğine tecrübesine göre bir çalışma olması konusunda... Çıkış yolu lazımdı onu arıyorlar... Ama bunu az kafayı çalıştırsalardı ilgililer böyle bir sorun olacağı en baştan belliydi. Yönetmelik çıkarıyorsun 15 gün sonra revize yönetmelik çıkarıyorsun aynı konuda... Ben Allahtan yetkili değillim adama demezler mi daha 15 gün önce çıkardığın yönetmeliğin neyini revize ederiyorsun diye... Neden böyle oluyor... Biraz oturup düşünselerdi A snıfı uzman sayısı belli bu şekilde işler yürümeyecek oda belli. Başta böyle bir yönetmelik çıkar... Şimdi bu teblig de de sıkıntı çıkacak... İnşallah düzgün bir teblig çıkar... Saygılarımla...

   
  taylantalu ve Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
 7. Cengizhan

  Cengizhan TÜİSAG Üyesi

  Branşlaşma iyi bir uygulama Ancak; bu işten yıllardır ekmek yiyen uzmanların ekmekleri ile oynamaya devam edilmemelidir. Önerim; Yıl koşulu ile tecrübeli A veya B sınıfı uzmanlar mağdur edilmeyebilir. Diğer yönden; tehlike sınıfı dışında her fabrikada kimyasal-elektrik-makine vb sistemler var, uzmanlık eğitimlerinde fark bilgiler veriliyor sanırım.Saygılar
   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 8. ahmet212121475

  ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba bazı konular sürekli tartışılıp duruyor... şu meslekteki burada görev yapmamalı o burada görev yapmamalı diye... Türkiye'de hangi bölümden mezun olduğumuzda yeterince bilgi sahibi oluyoruz ki... Her şey sahada yani uygulamada öğreniliyor (doktorlar bile pratisyenlik sayesinde gerekli bilgileri hastalar üzerinde uygulayarak tecrübe kazanıyor)... Ben fizik bölümü mezunuyum ve bu alanı gittikçe öğreniyorum... Sonuçta bizim görevimiz gözlem yapmak, üretmek değil.... İş yerine gittiğimizde önce bir gözlem yapıyoruz, not alıyoruz, fotoğraf çekiyoruz. elektrik tesisatı, kazanlar, yangın tüpleri, kaynak makineleri,pres makinesi, torna makinesi, inşaat sahası, ergonomik durumlar, basınçlı tüpler, iskeleler, kkd'lar, zeminler,çalışan personellerin sağlaması gereken koşullar, iş yerinden sorumlu kişiden istenecek belgeler ve verilecek belgeler, kompresörler, iş yerinin sağlıklı ve düzenli olması, işyerinde yapılması gereken ölçümleri ( iş yeri tozlu mu, gürültülü mü, aydınlatma yeterli mi) belirlemek ve sayılabilecek bir çok durum var. bunların hepsinin eğitimini kurs sayesinde aldık, çeşitli işyerlerinde kendimizi geliştirdikten sonra tam anlamıyla uzman olacağız. Dedim ya bizim işimiz üretim değil, bizim işimiz gözlemlemek-tespit etmek-risk analizini hazırlamak- iş sahasının iş sağlığı ve güvenliği açısından eksiklerini bildirmek- işyerinin yaptırmakta olduğu gerekli ölçümleri yaptırmamışsa yapmaları gerektiğini bildirmek-ölçümlerin değerine bağlı olarak ekstra önerilecek kkd'ları belirtmek-kısacası bütün çalışanın huzur içinde çalışacağı güvenli bir ortam sağlamaktır. Bu soruna çözüm ancak şu şekilde getirilebilir... Bu alan üniversitelerde 4 yıllık bir program olarak açılır ve sadece bu kişiler uzman olarak görev yapar.... ayrıca bütün meslekler birbirine saygı göstermeli çünkü bu alan multidisipliner bir alandır. Herkese kazasız çalışmalar dilerim...   
  Satife ve alkinisg bu yazıya teşekkür etti.
 9. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  bu konu üzerine her üye ayrı şeyler yazmış kimi bitirdiği okulu kimide bitirdiği lisan mezuniyetini ön plana alarak cevaplamış ancak iş güvenliği uzmanı olunan bölümlere bakınca sadece belli mesleklere indirgenmemiş şimdi diyelimki yök 10 yıl önce meslek yo yerine iş sağlığı ve güvenliğinin lisans proğramını açsa idi şu anda onlar ne olacaktı veya 3 yıl sonra bu lisans proğramını ilgili üniversiteden bitirenler iş güvenliğinin her türlü dersini görüyorlar şöyleki iş güvenliği uzmanı olabilen her lisans bölümünden ilgili ortak dersler alınıp gösteriliyor madenlerde isg den makinelerde isgye kadar onlar mesleki tecrübe olarak nereye koyulacaklar bazı şeyler günü kurtarmak için değilde geneli kapsayacak şekilde yapılmalı benim bir çok uzman arkadaşım mezuniyeti dışında çalışıyor bir çokta meslek yo mezuniyeti olan uzman var bunlar 10 yıldır bu işi yapıyor sizi bilmem ancak ben böyle düşünüyorum

     

   
  tarık naşit özçelik bu yazıya teşekkür etti.
 10. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhabalar;

  Bu döküman 3 yıl iş tecrübesi ve 750 gün primi olanlar için. Böyle olmalı cünkü sektörel ayrımcılık yapmak bazı meslek grublarına prim kazandırmak demektir.

  zaten İş güvenliği uzmanlığı başlı başına bir meslek. Sektörleri ayırmak zaten tam bir mahkemelik konu.

  Ben Yüksek Fizik Mühendisiyim ve Ömrünü tamamlamış lastiklerin yeniden ekomoniye kazandırılması konusunda ( Lastik Kaplama, diş geçirilmesi ) yıllardır çalışıyorum, bu dökümana baktığımda malesef çalıştığım sektörde Uzmanlık yapamayacagım.

  Sıfır lastik üreten fabrikalar olsun veya yeniden diş geçirme sektörü olsun. Bu alanda X-ray cihazı ve ultrasound cihazları kullanılmakta. Materyal analizi yapılmakta.

  Bu dökümanı hazırlayan bakanlıktakilerse sektörel bilgileri malesef yok demektir. Eger sektördekilerse, malesef çok hata yapıyorlar.

  keşke odalardan yazılı bilgi talep etselerdi.

  Arkadaşlar biz isgfrm olarak acaba bir döküman hazırlayıp Bakanlığa sunabilirmiyiz. ? Gerçi çok kısa bir zaman kaldı.   
 11. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım;

  İSG uzmanı kişi mesleki alt yapısı önemli olmak kaydı ile sınıflandırılmalıdır. (senelik bazda tecrübeli isg uzmanları tecrübeleri mertebesinde sadece bir seferliğine sınava tabi tutularak sertifikalandırılabilirler, böylelikle hakları ve emekleri saklanmış olur.) İsterdimki her sektör için ayrı bir sınav yapılarak tecrübeli yeni mezun o sektörde yer almak isteyen kalifiye personel o sınava girerek geçebilir ise uzmanlık yapabilsin. Ama bu ülkede KPSS ile mühendis alımı yapıldığı gerçeğini göz ardı etmez isek benim bu fikrim sadece ütopya olarak kalacaktır.

  İlk derste bana öğretilen ilk cümle şu oldu mühendislikte;
  "Üniversite size nasıl mühendis olunacağını değil, karşılaştığınız sorunlara yetkin bir mühendis olarak nasıl yaklaşmanız gerektiği ve sorumun çözümüne yönelik yeterli teknik bilgiyi vermeyi amaçlar."

  Hep aynı iddiadayım, bazı arkadaşlarımız okulda ne alıyoruz ki kıspeti altında açıklama yaparak hem kendilerini hemde mesleklerini hiç ederlerken, nasıl olurda İSG uzmanlığı konusunda bu denli cevval olabilirler?

  Kendi mühendisliğini, eğitimini, becerisini bu denli hiçe sayan eğitimli! personel aldığı bu diploma ile hak kazandığı İSG uzmanlığına nasıl bu denli 4 elle sarılabilir?

  Sen mühendisliğini, üniversiteni her şeyi bir kenara bırakacaksın, boş geçirdiğin 4 seneyi sorgulamayacaksın, aldığın diploma üzerinden kazandığın İSG uzmanlığı üzerine ahkam keseceksin? Bu işi bilen yapsın denildiğinde, mezuniyetine, iş tecrübene bakmadan (lütfen tecrübeli ve bu yönetmelikten önce görev alan büyüklerim bu ifadelerimden alınmasınlar, onları bu tanımlamanın dışında tutuyorum) tepki göstereceksin, ama ben bunu yapamıyorum beni sınırlamışlar şeklinde tepki göstereceksin.

  Herkesin kendisine sorması gereken soru şudur;
  Ben bu işin neresindeyim? Kendimi bir İSG uzmanı olarak mı yoksa bir şekilde bu işe bir şekilde tutunmaya çalışan biri olarak mı görüyorum?

  Ben iddialıyım, gönülden bağlı, mühendislik yetisine sahip ve sorumluluk bilinci duyan her meslektaşım bu sektörde emeğinin karşılığını alır.

  Gerisi laf-ı güzaftır.

  Saygılarımla.   
  tarık naşit özçelik bu yazıya teşekkür etti.
 12. dnzce

  dnzce TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde bir ayrım yapamazsınız, siz bir sonraki yazınızda neredeyse foruma su ürünleri mühendisi üye olarak alınmasın demek üzeresiniz. Lütfen haddimizi aşmayalım. Paralı bir vakıf üniversitesinden mezun avukatla, gazi üniversitesinden mezun bir avukat aynı işi yapmıyormu? yani siz nasıl bir anlayışa sahipsiniz anlamadım. Önemli olan diplomayı alıp çerçeveletmek değil, işi severek yapıp kendini geliştirmektir. Bu her ne iş te olursa olsun bu şekildedir. Siz sadece kendi mesleğinizi üstün görerekten diğer meslekleri karalayaraktan bir yere gelemezsiniz, elbette kimlere verilmişse bu hak hakeden yapacak bu işi, şirketler bu ayrımı personel alırken iyi yapıyorlar siz kafanızı fazla yormayın derim..

   
  mustafaulutas, seher şensoy, FUALME ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. alpelli

  alpelli TÜİSAG Üyesi

   
 14. alpelli

  alpelli TÜİSAG Üyesi

  Cigadema meslektaş çok doğru söylüyorsunuz..Biz isg mühendisleriyiz demek yerine, bazı arkadaşlar ben şu mühendisiyim farklı olmalıyım düşüncesinin peşinde..git o zaman branşında mühendislik yap farklıysan..isg de işin ne...İş veren ağzı bunlar hem kimya mühendisliği işini yapsın hemde isg uzmanlığını bir taşla 2 kuş..yani uzmanlığınızı ön plana çıkarın,uzmanlık kimliğiniz sizi tatmin etmiyorsa branşınızda mühendislik yapın.

   
  seher şensoy, FUALME, nurcan ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Bencede haklısınız bu işin o zaman suyu çıkar zaten liste tamamen deli saçması.   
  D sınıfı ve nurcan bu yazıya teşekkür etti.
 16. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  o zaman o kadar değerli görüyorsanız kendinizi niçin 1.500 tl aylık ücrete osgblerde çalışıyorsunuz.hepimiz değerliyiz.

   
 17. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Cümle kendi içinde tezat teşkil ediyor,

  Ben burada bu konu üzerine fikir beyan eden kimsenin 1500 TL ye OSGB de çalıştığını sanmıyorum. Çalışsa bile bir tık öteye giderek daha iyi bir işe sahibi olabilmek adına bu konuda fikrini beyan ediyor olmasının yanlışı nerde anlayamadım?

  Saygılarımla.

   
  Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 18. D sınıfı

  D sınıfı TÜİSAG Üyesi

  2 konu birbirne karıştırmamak lazım 3 yıl tecrubeli mühendis C sınıfı olsada kendi dalında A sınıfı tehlike alanlarına bakabilir düzenlemesi. Haziran ayında oluşacak A sınıfı uzman acığını ortadan kaldırmak için gecici ama iyi bir cözüm. eğer böyle bir çözüm olmasaydı, yasanın ertelenmesi mümkündü. Karışan diğer konu daha sosyolojik bir konu, 5-6 sene sonra hem fiyatlar belirgin hemde bilgiler daha oturmuş olursa ve herkez hakketiği kazançları kazanırsa kimse hakim olmadığı konunun dışına cıkmayacağı gibi teknik nedenlerden dolayı önüne gelen danışmanlık ihtiyaçlarında ( bir maden ocağına monte edilen dev bir makinanın riskleri gibi ) parası ile hizmetini alır. Bunu kordine etmenin bir tek yolu var oda meslek örgütü olabilmek.
  bir de şu örneğin üzerinden düşünmek lazım, bir elektirik mühendisi c sınıfı olarak başladığında A olabilmek için 7 yıl boyunca, pastane postaneye risk analizi yapmak zorunda değilmi. ( geçiçi maddeleri düşünmesek ) Bir hidroelektirik santralinde 7 sene mühendislik yaparsa nace kodları branşlara ayrılsa bile, bu kanunlara göre iş güvenilk uzmanı olarak çalışabilir mi ?

   
 19. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliğin 5. maddesi diyorki bu 2 madde 2 ay sonra yürürlüğe girer madde yürürlüğe girdi. Bakanlık hala tebliği tamamlıyamadı... 31/03/2013 te açıklamaları lazımdı. Bugün açıklarlar herhalde diye ümit ediyorum... Herkese
  İyi çalışmalar...

   
  taylantalu ve fikri bu yazıya teşekkür etti.
 20. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Bence böyle bir çalışmanın yapılması oldukça gerekli. Alanlara göre farklı meslekler sadece ilgili alanda çalışabilmeli. Bu herkes için daha yararlı olanıdır. Herkes bu olaya özellikle de iş alanı az olan meslek sahipleri bir kurtuluş yolu olarak bakıyor ama çok yanlış.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica