Bakanlığın Yeni Çalışması Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında aqua tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. skwinter

  skwinter TÜİSAG Üyesi  muhendislik neden sınıflandırılmıs o zaman. dusunun herkes ogretmendir. nede olsa ogretmenlik diploması var, fizik dersini edebiyat ogretmeni versin. bence dahada faydalı olur. hem egitim artar. hemde cocukların ufku gelişir:))


   
  Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle kendi işini yaparken iş güvenliği gözlemlerine ne kadar zaman ayırabilir çok dogru bir yazı

   
 3. D sınıfı

  D sınıfı TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanlığı bir branş zaten yani matematik öğretmenliği gibi... iş güvenlik kültürü oturdukça daha iyi anlaşılacak inşallah.

     

   
  fizikçiomer bu yazıya teşekkür etti.
 4. alpelli

  alpelli TÜİSAG Üyesi   
 5. alpelli

  alpelli TÜİSAG Üyesi

  mühendislik alt yapısı olanlar belirli bir eğitim ve sınav sonucu iş güvenliği uzmanı oldular.(hatırlatmakta fayda var)sizin algıladığıniz gibi yoldan gecene bu belgeyi vermediler..ögretmenlerin hepsi aynı v.b gibi polemiklerle kendinizi ve mesleğinizi ve meslekdaşlarınızı basite indirgemek size kazanç sağlamaz..

     

   
  Satife ve Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 6. aqua

  aqua TÜİSAG Üyesi

  benim düşünceme göre her mühendis her iş yerinde uzman olarak başarılı olamaz, bir uzay mühendisi bi kimya fabrikasında ne yapabilir ki sonuçta isg eğitimi için gittimiz kurslardaki eğitim hepinizin malumu sadece sınava odaklı bir eğitim veriliyor. o yüzden böyle bir ayrım için bence geç kalındı en başta olması gereken buydu..

   
  Brkyktn ve skwinter bu yazıya teşekkür etti.
 7. skwinter

  skwinter TÜİSAG Üyesi

  işte sorunda bu belli bir egitim diyoruz. 4 yıllık edgitim sonucu muhendislik diploması alıyoruz. vede ilgili alan dahilinde. 1 aylık birkac yonetmeliği ogrenmekle ne kadar igu uzman olunmus olunuyor. bir elektrik muh. , tutupda cevre muhendisin iş alanı olan yerde ne derecede faydalı olacak. bir jeoloji muhendisi makine uretimi yapılan fabrikada neyi analiz edecek. bir insaat muhendisi, kimya fabrikasında kime faydası olacak. bu sekilde mesleki bilgisi olmayanlar, ne kendisine , ne işletmeye, nede işçilere faydası olur. ilerde sorunlar cogalıp, asıl o zaman igu ,işverenler tarafından alaya alınacak. suan bile bircok işletme sahibi guluyor igu larına. igu olmak sadece birkac dokuman ezberlemek, uygun olmayan risk analizleri yapmak degildir. A sınıfı olmus bir endustri muhendisi ( mesleki alınma olmasın lutfen) gokdelen insaatına gelipde, surekli bizlere soru sorması, ne derecede mesleki uzmanlıgı göstermiş oluyor. herkes meseligiyle ilgili alanda uzmanlık ederse, hem mesleki olarak hemde igu olarak gelişimi artar. yoksa, herkes birbirinin alanına girmek ister
   
 8. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar aynı şeyler çok defa yazılıyor,
  Lütfen birşeyler beyan etmeden önce daha önce konu ile ilgili yazılanları gözden geçirelim,

  Saygılarımla.   
 9. Ece Kul

  Ece Kul TÜİSAG Üyesi

  Bence bu taslak halen bitmemiş. En basiti mobilya imalatı konusunda hiçbir mühendislik veya teknik öğretmenin adı geçmiyor. Benim yaşadığım şehir bu konuda uzmanlaşmış bir yer. Şimdi İSG uzmanı olmayacak mı onların? Saçma bence.

  Ayrıca benim bir tekstil mühendisi olarak dokuma ve örme mamullerin üretiminde mesleğim geçmiyor, ki bizim mesleği temeli bu konulardır. Gerçi bu sektörlerde hiçbir mesleğin adı geçmiyor.

  Dediğim gibi bu taslak daha çalışma halinde. Eğer işyerleri tehlike sınıflarını içeren bu tablo İSG uzmanlarının çalışması gereken yerleri ifade edecekse, o zaman tablonun tüm ana başlıklarının açıklama kısmında meslekler yazması gerekir. Tablonun çoğu boş.

     

   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 10. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

   
 11. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  ben bakanlığın böyle bir şey yapabileceğine inanmıyorum yıllardır kendi asıl mesleği ile uzmanlık yapanda var tam aksine lisans mezuniyeti dışında uzmanlık yapanda var meslek yo mezunu uzman arkadaşlarda var ya başından bu kural koyulmalıydı yada sonradan olmaz anadolumuzun güzel bir sözü var köprüyü geçerken at değiştirilmez diye biraz argoya kaçar ama çoğu şeyede iyi bir özettir   
 12. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Keşke dediğiniz gibi olsa ama bizim yöneticilerimize göre kervan yolda düzülüyor maalesef, yaparlar hiç şaşırmam..

   
 13. nazlibenli

  nazlibenli TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben orman mühendisiyim ancak bu listeye göre orman sektöründe bile uzman olarak çalışamadığım görülüyor :))
   
 14. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  ne alaka boğaziçi elektronikle özel kıbrıs paralı su ürünlri mühendisi bir mi.piyasa ancak bu şekilde ayakta kalır.kalite korunmalı.yoksa bi kuyumcu dahi OSGB açar en çok parayı o götürür. osgblerde 1250 ye çalışanlar fasa fiso üniversitelerden mezun insanlar değil mi.elbette fark olacak.

   
  skwinter bu yazıya teşekkür etti.
 15. İsmail Erdoğan

  İsmail Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  31 Ocak 2013 PERŞEMBE
  Resmî Gazete
  Sayı : 28545
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
  (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
  (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”
  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin EK-2’sinde yer alan Yıllık Değerlendirme Raporundaki “işçi sayısı” ifadesi “çalışan sayısı” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları için İhtar Tablosunda 12 nci sırada yer alan “15 gün” ifadesi “30 gün” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.   
  minerals ve brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 16. aqua

  aqua TÜİSAG Üyesi

  şimdi bu yönetmelikle c sınıfı belgeye sahip yeni bir isg uzmanı kendi mühendislik dalıyla alakalı bir sektöre 7 yıl bakabiliyor. doğru anlamışmıyım?
  yanibu yönetmelikle c sınıfı bi kimya mühendisi çok tehlikeli sınıfta yer alan yani a sınıfı uzmanın bakması gereken bir kimya fabrikasına bakabilecek dimi? :))

   
 17. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli TÜİSAG üyeleri,
  Geçen hafta bakanlıkta yetkililerle görüştüm ve revize edilen iş güvenliği uzmanlarının görev ,yetki,sorumluluk ve eğitimleri ile yönetmeliğin detaylandırılmış hali 31 mart günü duyuru halinde yayınlanacak.Yani bir hafta sonra aradığımız cevaplar verilmiş olacaktır.öncelikle anlamadığım şudur,bakanlık iş güvenliği uzmanlarına çalışma alanlarını kısıtlamadı,sadece c sınıfı uzmanların A sınıfı uzmanların hizmet verebileceği alanları kısıtlı tuttu.Bunun sebebi çok basit en çok iş kazalarının ve ölümlerin gerçekleştiği,meslek hastalıklarının oluştuğu yerde A sınıfı uzman yetersizliğinden kaynaklanan bir çözüm yolu bu.Bekleyelim ve görelim ne şekilde detaylandırıldı,şu an konuşulanlar tamamiyle afaki olacaktır.Saygılar

   
  FUALME, İsmail TÜRKER, alevcan ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Bundan şunu anlayabilirmiyim ? Çok tehlikeli bir yerde A sınıfı uzmanı olarak değilde c sınıfı uzmanı olarak , A sınıfı isg uzmanlarıyla beraber çalışabilirmiyim ? Bölümüme hiç bakılmaksızın...

   
  Murat Tanrıöveri bu yazıya teşekkür etti.
 19. fatih_018

  fatih_018 TÜİSAG Üyesi

  Bence bu tarz sınıflamadan bir an önce vazgeçmeliler mühendislerle hemen hemen aynı dersleri almamıza rağmen sınıflandırma ben ve benim gibi teknik öğretmenlere çoook çok ters ben 10 yıldır termik santral de enerji üretimiyle alakalı çalışıyorum ancak mak. müh kabul ediyor ama benim gibi makine yeni adıyla talaşlı üretim öğretmenini kabul etmiyor. Gerekirse transkriplere baksınlar esaslı mühendislik derslerini almadıysak vermesinler ama bir baksalar görecekler. Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına bu zulüm niye??

   
 20. ömerfarukakbulut

  ömerfarukakbulut TÜİSAG Üyesi

  bence bu çalışma şunun için olabilir A sınıfı uzman sayısı az olduğu için o sektörlerde o konu ile ilgili eğitim almış insanlara tehlike sınıfına bakmaksızın çalışma izni ve benzeri.çunku bakanlık bildiğimiz gibi kendi mesleği ile ilgili 3 yıl çalışanı ve bu süreyi ispatlayanı o sektorde A sınıfı saymıştı belki bu şekilde bile uzman sayısı yetersiz oldu. Arkadaslar bu aldığımız eğitim temel mühendislik eğitimi ve analitik düşünme eğitimlerinin sonucu olan öngörü yeteneğimizin gelişmesi düşünülerek bizlere veriliyor zaten. gerisi kendinize yasaya ve mevzuata hakimiyet ve sahada yaşayacağımız tecrübenin bileşkesidir. Allah hepimize kazasız yarınlarda çalışmayı nasip etsin. olabilecek bir kazayı öngörüp önlemini alarak 1 hayatın kararmasını önlemenin verdiği haz bambaşka. çalışanların sizlere iyiki geldin bak biz neleri yanlış yapıomuşuz farkında olmadan demeleri evet daha önce başıma böyle bir olay geldi ama biz bundan kaynaklanacağını düşünemedik demeleri senden Allah razı olsun demeleri. işte bunları söyleterek yıllarca akıllarda yer etmiş yanlış çalışmaların önüne geçerek insanlara ve ülkemize faydalı olmak işte en önemli olan şey bu.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica