Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
beyefendi ben iş güvenliği uzmanı olmasam ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmasam bu konuda ne işim var.siz c sınıfı iş güvenliği uzmanı olduktan sonra kaç yıl çalışıp a sınıfı iş güvenliği uzmanı olunur onu öğrenin olurmu.ben prim günü ile a sınıfı olmuşlar hakkında yorum yapmadım.siz eğer kişilere de böyle eğitim veriyorsanız anlamadan konuyu gerçekten vay bizim halimize.ben adaletten bahsediyorum siz ney anlıyorsunuz
Adalet dediğiniz şey kanunların taraflar tarafından harfiyyen uyulması ile mümkün olan şeydir. Kanunu sündürerek adalet nasıl sağlanır yine anlayamadım maruz görün lütfen. Birde hala hangi mesleği kaç yıldır yapıp ne talep ettiğinizi tam yazarsanız kolay anlaşılır.
Mesele ben 7 yıl önce yükseltme ile A sınıfı uzman olmuş şuanda da B sınıfı uzman eğitimi veriyorum :). B sınıfı uzmanları anlamadan anlatıyorum hep yani sizin söyleminizle.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
7 senedir hastaneler ile çalışıyorum. B uzmanım. Şu anda üzerimde ki işyerlerinin tümü çok tehlikeli. Hastaneler ile ilgili ciddi tecrübe sahibiyim. Mevzuatın devreye girmesi ile büyük ihtimalle işsiz kalacağım. Evet ertelenmemesi gerekiyor ama ciddi mağduriyetler de yaşanacak. B sınıfı uzmanların çoğu bu şekilde. Sizce buna bir düzenleme gelir mi?

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
7 senedir hastaneler ile çalışıyorum. B uzmanım. Şu anda üzerimde ki işyerlerinin tümü çok tehlikeli. Hastaneler ile ilgili ciddi tecrübe sahibiyim. Mevzuatın devreye girmesi ile büyük ihtimalle işsiz kalacağım. Evet ertelenmemesi gerekiyor ama ciddi mağduriyetler de yaşanacak. B sınıfı uzmanların çoğu bu şekilde. Sizce buna bir düzenleme gelir mi?
Ertelenmesi için iş sağlığı ve genel müdürlüğe telefon açıp görüşlerimizi bildiyoruz

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Atamalar duruyor belki 4 ay daha duracak, 1 ağustosda silinse en kötü ihtimalde 3 ay kalıyor sınava durumu bence şuan ertelencek diye söyleyebilirsin işyerine, ertelenmezsede o zaman 3 ay kaldığı için idare ederler bişekilde atamasız dursa ne olur çoğu hizmet almıyor. Ertelenecek demende sıkıntı yok çünkü kamu kurumlarına hizmet alımı yapmayın diye yazı gönderildi. Kaza olursa yargılanman için veya evrak için orda ataman olmalı değil illa, ben kaza sonrası atama soran görmedim evrak soruyolar, atama en son bakılan bakınız sakarya hendek, yada kim sorumlu cevabına cevap arıyolar bununda atamayla alakası yok. Yani işinden olma kendi elinle, tek sıkıntı bunca olayın içinde nasıl ders çalışcaksın. Onu halkettim mi gerisini düşünme benim tavsiyem. Yok atama yok atama olmayınca eğitim verceksin gibi cevaplar yazmayın lütfen!

mustafaçiçek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba ertelemeyle alakalı bir duyum alan var mı acaba herhangi bir gelişme falan var mı? Meclis yakın zamanda ekim ayına kadar tatile girecek bu aralar bişeyler olmazsa ertelemede olamayacak galiba.

Oğuz Burak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba ertelemeyle alakalı bir duyum alan var mı acaba herhangi bir gelişme falan var mı? Meclis yakın zamanda ekim ayına kadar tatile girecek bu aralar bişeyler olmazsa ertelemede olamayacak galiba.
ArkadaşlarKesin olmamakla birlikte yasa 2 yıl daha ertelendiği bilgisini bakanlıktan öğrendim kaynağı sormayın kanun tasarisinin meclise gideceği bilgisi geldi , farklı bı durum olusmazsa erteleme olacak

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1 Temmuz 2020 Çarşamba günü tatile girmesi gereken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) tatile girmemesine ve çalışmalarına devam etmesi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. (30.06.2020)

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
ArkadaşlarKesin olmamakla birlikte yasa 2 yıl daha ertelendiği bilgisini bakanlıktan öğrendim kaynağı sormayın kanun tasarisinin meclise gideceği bilgisi geldi , farklı bı durum olusmazsa erteleme olacak
Bizim osgb yetkilisine az tehlikenin ve b nin a ya bakmasının ertelenmeyeceği bilgisi gelmiş.. Resmi açıklama ne zaman olur bilmiyorum sınav ertelendiği için mağdur olan biriyim..

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Ekli dosyalar

• 20200703-1.pdf
    48.6 KB · Görüntüleme: 79

mustafaçiçek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkür ederim bilgilendirme için umarım bu belirsizlik bi an önce son bulur. Herkes işine odaklanır.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

inşallah dedeğiniz olur yoksa hepimiz işsiz kalacağız

Tamer Danacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
15 Ağustosa kadar bekle:)))

Nevzat Öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba. Ben de Temmuz 2020 den ileri bir tarihe ertelenmesi görüşündeyim. Zamanında milleti Sigorta primiyle bir gün bile c olmadan a ya da b olma hakkı verdiler 2014 yılında. 5 sene geçti bir daha bu hak verilmedi. Haksızlık tam olarak da burada. Madem sınıf atlama sınavı yapıldı bir kere bir daha neden yapılmadı. Sınıf atlama sınavı zor muydu peki? C sınıfı sınavından farkı yoktu. İsg ile alakası olmayan sadece şu kadar yıl sigortası var diye bu insanlara hak tanındı da, biz niye 7 sene bekliyoruz? İlla para verip yüksek lisans mu yapmam lazım? B için. Hadi b oldum. 4 sene daha. Bence 3 yıl İsg katipte tanımlı gerçekten sahada İsg uzmanlığı yapan kişilere yükselme sınavı hakkı tanınmalı. Sorular da eşit düzeyde değil, a sınavı ise gerçekten zor seviyede olmalı. Bu haksızlıklara bir son verilsin bence. Şahsen ben emeğimin hakkını bir gün bile c olmadan a sınıfı olanların yediğini düşünüyorum.
Hem sınav atlama ile haksızlık yapıldı diyorsunuz hemde bir kere daha neden yapılmadı diye yakınıyorsunuz.

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bence kanun tamamen kaldırılmalı. İşyerine gitmeyen işyeri hekimi, herşeyin kağıt üzerinde olduğu risk değerlendirmeleri vs vs. Emin olun hiçbir işe yaradiginiz yok aslında. İşveren için prosedürden daha fazlası değilsiniz. İşveren işletmesinde birkaç kişiyi daha gereksiz yere istihdam etmiş oluyor. İlle de yapılacaksa işyerinde ki diğer teknik personeller (teknisyen.tekniker, mühendis vs.) bu işi pekâlâ halleder. Hakikaten bi iş yapılıyormuş gibi bir de A,B ve C diye sınıflandırma yapılmış. Hiç kursa gitmeden alınan eğitimleri saymıyorum bile siz de biliyorsunuz. Neyse burayı okuyan yetkili varsa bu iş budur. İşletmeleri çok daha iyi denetlensin yeter. Ya cidden atıyorum LC Waikiki nin örneğin 50 işçisinin olduğu mağazada işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı napıyor. Zaten bu kurumların takır takır işleyen bir kalite standartları var. Asıl mesleğiniz bu değil ise tavsiyem kendi alanınıza yonelmeniz. Zira 2 yıllık açıköğretim mezunları geliyor canavar gibi . Asgari ücrete bu işi yaparlar aslanlarim benim. Alinmaca gucenmece yok. Zaten sürekli ertelenen bir kanun o onun yerine bakıyor bu başkasının yerine bakıyor. Örneğin 4-5 bin kişinin çalıştığı çok tehlikeli sınıfta yer alan bir devlet Hastanesi'nde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yok. Ama 2 kişinin çalıştığı muayenede iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi komik değil mi ha has ha Dedim ya bu iş tamamen işverene külfet başka da bişey değil.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kesinlikle katılıyorum.

cihan cengiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yazık ya ülkem ne hale geldi. İnsanlar bu iş ne sanıyo şu muhabetleri için acıyarak okuyorum valla. İşsiz kal onursuz kalma yahu birsürü insan öldü kızcağız sakarya'da benim arkadaşım hapiste şuan neden içerde sizce işverene karşı gücü olmadığı için!
Neden çünkü işveren için bu platformda görüldüğü üzere sadaka parasına çalışacak ve nedenirse yapacak birsürü işsiz genç var.Haklılar mı kendilerince haklılar iş olsunda inşaatta çalış ozaman amelelik yap yok ben ismim olsun İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ego tatmin edicez ya.
Bir kaçyıl çalışınca noluyo işveren seni tınlamamaya başlıycak neden mi çünkü onun için yasanın ertelenmesi için mücadele eden birsuru elinde kağıtparçası olan genç var yıl 2040 olmuş aynı muhabbetler dönmeye devam edecek.
Sizce o mecliste yasanın ertelenmesinin ençok kime yaradığını sanıyosunuz İŞVEREN MİLLETVEKİLLERİNE.
YASA ERTELENMESİN İNSANLAR ÖLECEĞİNE İŞ GÜVENLİĞİNE UYMAYAN,İNSAN HAYATINI ÖNEMSEMEYEN BAKKAL BELEDİYE KERESTE FABRİKASI VB YERLER KAPANSIN.YADA BU İŞGÜVENLİĞİNDEN TAMAMEN VAZGEÇİLSİN Kİ ŞU SAÇMA SAPAN MUHABBETLER BİTSİN.

kadirkaraman1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B ler işsiz kalacak... net...
kalmaz korkmayın en çok TEHLİKELİ işletme var.18 bin b sınıfı uzman var. A sınıfı uzman 13 bin küsür C sınıfı 36 bin az tehlikeli sürelerine bakarsak c sınıflarından bir kısmı işsiz kalır

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)

keşke tarihi de söyleseydiniz. yani meclise geleceği tarihi. inşaALLAH olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.