Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin bir kişi daha gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin soruşturma tüm yönleriyle sürdürülüyor.

Soruşturma kapsamında iş güvenliği uzmanı bir kadın hakkında gözaltı kararı verildi.

Şüpheli, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınan biri kadın 3 şüpheli ile gözaltı sayısı 4'e yükseldi.

Jandarmadaki işlemleri devam eden sorumlu müdür ile 2 ustabaşı için 1 gün ek gözaltı kararı verilmişti.

Kaynak : AA

Moderatör tarafında düzenlendi:

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar 15 temmuza kadar bir haber çıkmayacak.. Bakalığın ayrılma durumu var çalışma ve aile bakanlığı olarak komisyon üyeleri de değişecek top yeni yöneticilerde olacak..

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar 15 temmuza kadar bir haber çıkmayacak.. Bakalığın ayrılma durumu var çalışma ve aile bakanlığı olarak komisyon üyeleri de değişecek top yeni yöneticilerde olacak..

biraz öyle gözüküyor, bakanlığın yeni sistemde düzgün çalışmadığı ile ilgili bir çok şikayet varmış. umarım atamalar düşmez. bizde arada kaynayıp gitmeyiz

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
biraz öyle gözüküyor, bakanlığın yeni sistemde düzgün çalışmadığı ile ilgili bir çok şikayet varmış. umarım atamalar düşmez. bizde arada kaynayıp gitmeyiz
Bu ay içi uzatma olmazsa 1 ağustosta (hafta sonu olduğu için 3 ü) atamalar düşecek..

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bakanlığa kötü söz söyledim diye yasak almıştım bir hafta bitti bugün. Allah aşkına 1 temmuz diye bir olay var, 5 yıl önce yaptığın işi yapamıyorsun veya çok düşük başarı oranları olan sınavlara giriyorsun. Bunların hepsine eyvallah zor olsun bu sınav. Ama Mayıs sınavı temmuza konulamazmıydı, şuan lokantada yemek yemekten ne farkı var. Hatta malum durumlardan dolayı insanlar mağdur olmasın diye Eylüle de bir ara sınav yapılamazmıydı. Aralık sınavı da kasıma alınıp bu süreç yumuşak atlatılamazmıydı, sonra niye kötü söz söylüyorsun bakanlığa oluyor. Bu yanlışlar elbet günü geldiğinde sorulacak, şimdi bu boğuştuğumuz sıkıntı stresle nasıl sınava hazırlanacağız. Bakanlığa ne desek az Allah bildiği gibi yapsın.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakanlığa kötü söz söyledim diye yasak almıştım bir hafta bitti bugün. Allah aşkına 1 temmuz diye bir olay var, 5 yıl önce yaptığın işi yapamıyorsun veya çok düşük başarı oranları olan sınavlara giriyorsun. Bunların hepsine eyvallah zor olsun bu sınav. Ama Mayıs sınavı temmuza konulamazmıydı, şuan lokantada yemek yemekten ne farkı var. Hatta malum durumlardan dolayı insanlar mağdur olmasın diye Eylüle de bir ara sınav yapılamazmıydı. Aralık sınavı da kasıma alınıp bu süreç yumuşak atlatılamazmıydı, sonra niye kötü söz söylüyorsun bakanlığa oluyor. Bu yanlışlar elbet günü geldiğinde sorulacak, şimdi bu boğuştuğumuz sıkıntı stresle nasıl sınava hazırlanacağız. Bakanlığa ne desek az Allah bildiği gibi yapsın.
Sayın Scfb, forum kuralları gereği kişi ve kurumları kötülemek yasaktır ve bunun için bir uyarı puanı mevcuttur.
Forum kurallarına uymadığınız için bir çok uyarı aldınız. Bunların toplamı olarak uzaklaştırmaya döndü.
Lütfen konuyu yanlış olarak aktarmayınız.
1594110260839.png

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tamamda adam kötü bir laf söylemiyor.Burda durum apaçık ortada , hepimiz kullanılıyoruz, arkadaşın dediği gibi , bukadar basitmi bu iş , yapamıyolarsa bıraksınlar abi , ha tabikide bakanlığın başka işleride var , lakin bir konu bir sınav yada ertelemenin olup olmayacağını bukadar uzun sürede düşünmek yada karar vermek nedir abi yaa.Yaparsın online sınav yada erkene almak da mı zor. şuanda firmaya girdim , kalıp kalmayacağımı bilmiyorum, stresimi siz düşünün. Bana anlatmayın C B A vs vs kusuruma bakmayın , 2013 den beridir bende bu işi yapıyorum tecrübeyse tecrübe , bakanlığın işi görülsün , tehlikenin altına girelim , istedikleri kadar kullansın sonra gelsinler , ortada bıraksınlar. ayıptır. Bence herkesin arayıp konuşması laızm bakanlıkla , ki zaten tek kelimeyle '' sen benim mayıs sınavımı erteliyorsan , otomatikmen demen lazım , tehlike sınıflarınıda en az sınav tarihinden 1 ay sonrasına kadar erteliyorum. bazı arkadaşlar ertelemek deyince zoruna gidiyor, abiciğim bakanlık planlamasını yapsa nihai bir tarih verse , tamam diyecem , neyin ne olduğu belli değil.

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ya iş güvenliği uzmanı olup o kadar saçma sapan yorum yapan var ki.Boyle yorumlar yapan nasıl uzman olmuş onuda anlamadım.Bu yorum yapan arkadaşlara şunu sormak istiyorum biri işini kaybetme ihtimali varken nasıl mutlu olabiliyorsunuz .Siz bu kadar doğru bir insan olsaydınız sınav tarihi ertlenmesine rağmen bakma süresinin ertelemesinden rahatsızlık duyardınız ama nerde.Doğru insan ortada bir yanlış varken yanlışın olduğunu söyleyebilendir.Diğer bir konu ben hastanede 11 yıldır çalışmaktayım ve şu an sözleşmem iptal olsa benim yerime atanan iş güvenliği uzmanı benim kadar nasıl tecrübeli olacak. Bu pandemi döneminde sizce nasıl başarılı olacak.Başarı olamadığı durumda bulaş riski artacak.Ben kesinlikle bu zor dönemde bakanlığın kimseyi mağdur etmiyeceğine inanıyorum.
Sınıkçı diye bir meslek var bilirsiniz hastanede çalışıyorsanız.'' Hani bel fıtığı vardı beyin cerrahı , ortopedi uzmanı kesin ameliyat dedi gittik adam halletti yaa, çok şükür hiç bişeyim kalmadı '' gibi sözleri sıkça duyarız. Bu durumda sınıkçılar işsiz kalmasın kardeşim verelim doktor hatta uzmanlık diplomasını çalışsınlar hastanede. Sonuçta doktordan iyi tedavi etmiş adam öyle ya. Sistemi insanları vs. eleştirmeden önce 11 yıldır uzmanlık yapıp nasıl mesleğinizle ilgili gerekli olan A sınıfı sertifikasını alamadınız , neden yeteri kadar çalışmadınız , bunları sorgulamanız bence daha mantıklı olur. Kanun diye bir şey var ya hani onu eğip bükmek , arkasından dolaşmak biz uzmanların en çok tercih ettiği yol oldukça hiçbir saygınlığı olmayan mesleğimiz ayaklar altında kalmaya mahkum olacaktır.

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu tartışmada herkes kişisel menfaatini korumaya çalışıyor orası kesin, o yüzden herkes lütfen iş sağlığı güvenliği ertelemeye gelmez kılıfını bıraksın. Gelelim kimler nasıl sınıf atladı, Kimileri 1500- 3000 gün pirim günüyle kimileri yüksek lisanla, doktorayla hiç tecrübe kazanmadan sınıf atladı, bir üst sınıfa geçen yav ne zaman bitecek bu bir üst sınıfa bakma mevzusu deyip avuçlarını ovuşturmaya başlıyor. Hakikaten şunu sormak istiyorum bu işte kendi geliştirme, özveri, korkusuzluk ve tecrübe mi önemli yoksa sınıf mı. Şuana değin edindiğim tecrübeyle, sınıfın hiç de önemli olmadığını gördüm. Çünkü öyle uzman arkadaşlarım var ki tövbeler olsun risk değerlendirmesinin yenilme süresini bilmeyen A sınıfı uzman mı dersin meslek hayatı boyunca oturum hiç risk değerlendirmesi yazmayan uzmanlar mı dersin, işverene sunduğu talimatnameleri bir sefer dahi okumayan mı dersin, Ben tespit öneri defterine yazdım benden bu kadar diyen mi dersin yani daha varda sözü uzatmaya gerek yok. Bu gidişatın önüne geçmekteki çözümün uzmanın sınıfıyla falan hiç ilgisi yok. Kaldırın sınıfları herkes her sınıfa bakabilsin işini doğru bir şekilde yapmayan hak ettikleri konuma gelsin. Ayrıca ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğinde şuan da bu noktada olmasının başka başlıkları da var sadece uzman arkadaşlarımıza yüklemek doğru olmaz
Kanun , yönetmelik , nedir ne işe yarar ? Bu yazdıklarınız '' ya tamam baret takmak güzel ama sıcak yav şefum , yada saçım dökülüyor şefum'' diyen inşaat işçisiyle aynı bakış açısı bence. eğer ki kanunun öngördüğü yeterli tecrübeniz var ise , sınava girip A sınıfı uzman olma şansınız var idi , değerlendiremediyseniz mesleğin çürük elmalarını gündeme getirmek kimseye fayda sağlamaz. İşinizde iyi olduğunuzu iddia ediyorsanız girer sınava alırsınız belgeyi biter.

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sınıkçı diye bir meslek var bilirsiniz hastanede çalışıyorsanız.'' Hani bel fıtığı vardı beyin cerrahı , ortopedi uzmanı kesin ameliyat dedi gittik adam halletti yaa, çok şükür hiç bişeyim kalmadı '' gibi sözleri sıkça duyarız. Bu durumda sınıkçılar işsiz kalmasın kardeşim verelim doktor hatta uzmanlık diplomasını çalışsınlar hastanede. Sonuçta doktordan iyi tedavi etmiş adam öyle ya. Sistemi insanları vs. eleştirmeden önce 11 yıldır uzmanlık yapıp nasıl mesleğinizle ilgili gerekli olan A sınıfı sertifikasını alamadınız , neden yeteri kadar çalışmadınız , bunları sorgulamanız bence daha mantıklı olur. Kanun diye bir şey var ya hani onu eğip bükmek , arkasından dolaşmak biz uzmanların en çok tercih ettiği yol oldukça hiçbir saygınlığı olmayan mesleğimiz ayaklar altında kalmaya mahkum olacaktır.

ben 11 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalıştım demedim.11 yıldır hastanede görev yaptığımı belirttim.iyi okuyun ve mantıklı cevaplar verin.diyelimki 11 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım ve a sınıfı olamadım , size a sınıfı niye olmadığımı mı cevaplamak gerek.ben neyden bahsediyorum sizin verdiğiniz örneğe bakın.

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
biliyorum derken kesin konuşuyosunuz,
Hocam karar çıkmaz ise malesef böyle olacak geçen sefer olduğu gibi.. Bi yerden başlayacak mecbur.. Ama sınav ertelendiği için madur olanlar için mevcut atamaları tutabilir ya da yıl sonuna kadar uzatılabilir.. Ay sonuna kadar bir açıklama gelir elbet..

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben 11 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalıştım demedim.11 yıldır hastanede görev yaptığımı belirttim.iyi okuyun ve mantıklı cevaplar verin.diyelimki 11 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım ve a sınıfı olamadım , size a sınıfı niye olmadığımı mı cevaplamak gerek.ben neyden bahsediyorum sizin verdiğiniz örneğe bakın.
uzmanlık yapmadıysan neyi tartışıyoruz beyefendi , Neden a sınıfı olamadığınızı söylemek istemiyorsanız prim günü ile 7 yıl önce A olmuş insanlara dil uzatmayacaksınız.

murat canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sayın Meslektaşlarım, 6 yıldır çok tehlikeli sınıfta olan işyerlerin de çalışıyorum. Çevremdeki uzman arkadaşlarım mesleği yavaş yavaş bırakıyor. Belge alıpta bu işi asla yapmayacaklarını söyleyen arkadaşlarımda var. Risk grubu yüksek olan bir iş yapıyoruz stres altında çalışıyoruz. Davası olan arkadaşlarımın psikolojileri ve hayatları tamamen değişti. Kazandıkları paralarda çok yüksek paralar değil di kendilerini zor geçindiriyorlardı şimdi istedikleri kadar paraları olsun bazı sağlık problemleri asla düzeltemiyorlar. Bu forumda yazan tüm uzmanları anlıyorum hepimiz stres altındayız birbirimize destek olalım. Farkındaysanız geçiş süreci yaşandı ve C Sınıfı olanlar B'ye , B sınıfı olanlar A ya baktıklar. Benim görüşüm bir üst sınıfa en az 5 yıl bakmış bir uzman üst sınıf uzmanlığı hak etmiştir diye düşünüyorum.

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
uzmanlık yapmadıysan neyi tartışıyoruz beyefendi , Neden a sınıfı olamadığınızı söylemek istemiyorsanız prim günü ile 7 yıl önce A olmuş insanlara dil uzatmayacaksınız.
beyefendi ben iş güvenliği uzmanı olmasam ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmasam bu konuda ne işim var.siz c sınıfı iş güvenliği uzmanı olduktan sonra kaç yıl çalışıp a sınıfı iş güvenliği uzmanı olunur onu öğrenin olurmu.ben prim günü ile a sınıfı olmuşlar hakkında yorum yapmadım.siz eğer kişilere de böyle eğitim veriyorsanız anlamadan konuyu gerçekten vay bizim halimize.ben adaletten bahsediyorum siz ney anlıyorsunuz

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Henüz erteleme olup olmayacağıyla ilgili bakanlık tarafından bir bilgi yok değil mi ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.