Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

umitsaritas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Eetelenmedi arkadaşlar çıkan yönetmelik 6331 sayılı iş sağlığı kanununun 38.maddesi yani

Ertelenmedi üst sınıfa bakma arkadaşlar 6331 madde 38 a-1 fıkrası 2023 e ertelenmiş B nin A sınıfına bakma maddesi geçmiyor maalesef
Neden değişmiyor? 38. maddenin yürürlük tarihi değişince geçici 4. maddenin de yürürlük tarihi otomatik olarak değişmiyor mu? B'lerin çok tehlikeli işyerlerine bakabilmesinin dayanağı geçici 4. madde değil miydi? Biz mi yanlış yorumluyoruz?

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Polemik yaratmak için söylemiyorum ama sınava giremediği ve sınıf yükseltemediği için veya bir üst sınıfa bakamayacağı için uzatmaya sevinenler ve bunun için uğraşanlar, aynı zamanda ertelenmeseydi iş bulacak olanları, mesela sadece kamuda bile oluşacak olan istihdamı hiç düşünmüyorlar, kısacası herkes kendini düşünüyor.
Arkadaşım kamuda uzmandan bol bişey yok, araştır bi, işyeri hekimi isen haklısın kamuda işyeri hekimi yetersiz. Kamuda fazlalığı şöyle özetleyim en az 20 kat fazla ihtiyaçdan. Yok rakam ver diyorsan 2 milyon öğretmen var abartı bu rakam. 1000 igu lazım kaç fizikçi kimyager biyoloğ igu var bi düşün.

kuplik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşım kamuda uzmandan bol bişey yok, araştır bi, işyeri hekimi isen haklısın kamuda işyeri hekimi yetersiz. Kamuda fazlalığı şöyle özetleyim en az 20 kat fazla ihtiyaçdan. Yok rakam ver diyorsan 2 milyon öğretmen var abartı bu rakam. 1000 igu lazım kaç fizikçi kimyager biyoloğ igu var bi düşün.
Kamuda C sınıfı uzman çok fazla (uzman olarak görev alamadıkları için şimdiye kadar sınıf da yükseltemediler), haklısın o sınıfta yığılma var, zaten az tehlikeli olduğu için talep fazla olabilir ama tehlikeli ve özellikle çok tehlikeli işlere yanaşılmıyor, B ve özellikle A sınıfı uzman ihtiyacının büyük bir kısmı OSGB lerden karşılanacaktı diye düşünüyorum, diye düşünmek serbest.

Pelin Şit

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neden değişmiyor? 38. maddenin yürürlük tarihi değişince geçici 4. maddenin de yürürlük tarihi otomatik olarak değişmiyor mu? B'lerin çok tehlikeli işyerlerine bakabilmesinin dayanağı geçici 4. madde değil miydi? Biz mi yanlış yorumluyoruz?
Evey yanlış yorumluyorsun ertelede bahsedilen ksnun maddesi 38 diyor eğer geçici 4.maddeyi erteleselerdi o maddenin de adı geçerdi

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Eetelenmedi arkadaşlar çıkan yönetmelik 6331 sayılı iş sağlığı kanununun 38.maddesi yani

Ertelenmedi üst sınıfa bakma arkadaşlar 6331 madde 38 a-1 fıkrası 2023 e ertelenmiş B nin A sınıfına bakma maddesi geçmiyor maalesef

Pelin hanım insanlara yanıltıcı bilgi veriyorsunuz. Lütfen iyice araştırıp ve yasaları tam olarak okumadan böyle bir beyanda bulunmayın.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

Geçici madde her şeyi açıklıyor. 38. Maddenin A bendi hangi tarih olursa birbirinin yerine bakma tarihi de o olacaktır. Yani her ikisi de otomatik erteleniyor. Geçici madde zaten bunun için var.

RICARDO

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Son olarak 6770 sayılı torba yasada Madde 35 ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Geçici 4 maddesi düzenlenmişti.
MADDE 35 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2017” ibaresi “1/1/2019” ve “1/1/2018” ibaresi “1/1/2020” şeklinde değiştirilmiştir.
Ancak bu teklifte sadece Madde 8 diyorki,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun 38.maddesinin birinci fıkrasının (a)bendinin (1)numaralı alt bendinde yer alan 1/7/2020 ibaresi 31/12/2023 olarak değiştirilmiştir.
Yani 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun Geçici 4 maddesinde her hangi bir düzenleme yapılmadığı görülüyor.Eğer öyle olsaydı, 6770 sayılı torba yasada olduğu gibi bir madde eklenmek zorundaydı.(Hukukta otomatik veya manuel işler düzen diye bir kavram yok ne yazık ki)
Sonuç olarak ;Az tehlikeli 50 çalışan altında işyerleri için hizmet alma zorunluluğu ileriki tarihe ötelenirken,Bir üst sınıfta İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilme yetkisi uzatılmıyor.

aykut özlü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1) şeklinde yazan geçici 4. Madde otomatik olarak uzar diyebiliyorum. Yani eğer 38. Madde birinci fıkra a bendi 1. Maddesi değişirse bu yürürlük tarihi otomatik olarak geçici 4. Maddenin yürürlük tarihi olur

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
38. Maddedeki tarihi değiştiriyor. Bu az tehlikeli ve
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1) şeklinde yazan geçici 4. Madde otomatik olarak uzar diyebiliyorum. Yani eğer 38. Madde birinci fıkra a bendi 1. Maddesi değişirse bu yürürlük tarihi otomatik olarak geçici 4. Maddenin yürürlük tarihi olur
Aynısını anlıyoruz, geçici 4 de tarih yok ki zaten. 38. Maddedeki tarihe kadar yerine getirebilir diyor. 38. Madde değiştiğinde yeterli oluyor.

umitsaritas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Son olarak 6770 sayılı torba yasada Madde 35 ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Geçici 4 maddesi düzenlenmişti.
MADDE 35 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2017” ibaresi “1/1/2019” ve “1/1/2018” ibaresi “1/1/2020” şeklinde değiştirilmiştir.
Ancak bu teklifte sadece Madde 8 diyorki,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun 38.maddesinin birinci fıkrasının (a)bendinin (1)numaralı alt bendinde yer alan 1/7/2020 ibaresi 31/12/2023 olarak değiştirilmiştir.
Yani 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun Geçici 4 maddesinde her hangi bir düzenleme yapılmadığı görülüyor.Eğer öyle olsaydı, 6770 sayılı torba yasada olduğu gibi bir madde eklenmek zorundaydı.(Hukukta otomatik veya manuel işler düzen diye bir kavram yok ne yazık ki)
Sonuç olarak ;Az tehlikeli 50 çalışan altında işyerleri için hizmet alma zorunluluğu ileriki tarihe ötelenirken,Bir üst sınıfta İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilme yetkisi uzatılmıyor.

Hukukta otomatik veya manuel işler bir kavram yoktur ancak kanunda bir maddenin (geçici madde 4.) yürürlük tarihi başka bir maddenin yürürlük tarihine bağlanmışsa (madde 38) başka bir maddenin (madde 38) yürürlük tarihinin değiştirilmesi diğer maddenin (geçici madde 4) yürürlük tarihini de "otomatik" olarak değiştirmez mi?

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kamuda C sınıfı uzman çok fazla (uzman olarak görev alamadıkları için şimdiye kadar sınıf da yükseltemediler), haklısın o sınıfta yığılma var, zaten az tehlikeli olduğu için talep fazla olabilir ama tehlikeli ve özellikle çok tehlikeli işlere yanaşılmıyor, B ve özellikle A sınıfı uzman ihtiyacının büyük bir kısmı OSGB lerden karşılanacaktı diye düşünüyorum, diye düşünmek serbest.
Sınıf yükseltemediler evet haklısınız. Ama mevcut A sayısının %50 si kamuda. A ların %95 den fazlası biliyorsunuz uzman olarak süreye ihtiyacı olmadan oldu. Düşünüyoruz hepimiz, ben 1 tane uzman bile almayacaklarını düşünüyorum. Adliyede arkadaş var mübaşirler arasın da 3 igu var diyor ihtiyaç 20 saat. Hiç alakasız yer.

sevcan sezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar kafa karıştırmaya gerek yok üst sınıfa bakabilme tarihi 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihidir. dolayısı ile bu tarih 31.12.2023 olarak değiştirilirse üst sınıfa bakmada 31.12.2023 olur farklı farklı manalar çıkarmayın.

en son yapılan kanun değişikliğinde üst sınıfa bakmayı 38. maddeye bağladılar. 38 madde yürürlük tarihi ne zamansa üst sınıfa bakabilme de o zamanakadar sürer.

Pelin Şit

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben de sizin yorumladığınız gibi yorumluyor ve bu değişlikten sadece 38.maddenin adı geçiyor. Sanırım bir kaç gün herkes istediği gibi yorumlayacak. Nasıl olsa belli olur en iyisi bir kaç gün daha beklemek.

HanSakar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
RICARDO ve Pelin Şit galiba 6331'in son halini bilmiyor, 7166 sayılı kanun ile bahse konu Geçici 4. Madde, burada daha önce de yazıldığı gibi "Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)" şekline getirilmişti.
6331 numaralı kanunun son hali şurada, https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=6331&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5

İş Güvenliği Uzmanlarının bu kanunu satır satır bildiğini sanıyordum.

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
RICARDO ve Pelin Şit galiba 6331'in son halini bilmiyor, 7166 sayılı kanun ile bahse konu Geçici 4. Madde, burada daha önce de yazıldığı gibi "Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)" şekline getirilmişti.
6331 numaralı kanunun son hali şurada, https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=6331&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5

evet mevzuata açık ve net yazıyor.okuyup anlamak gerekir

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Bende sizinle aynı sekılde dusunuyorum 6331 i herkesin ezbere bıldıgını ,

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Cevabı kendi yazdığınız metinde var zaten. Farklı bir şey nasıl anladığınızı ben de anlamıyorum. Olay basit. Geçici madde diyor ki 38.maddede hangi tarih varsa o tarihi kadar diyor. Şimdi 38.madde 2023 olarak düzenleniyor. Dolayısıyla bir üst sınıfa bakma da 2023 erteleniyor. Bunun neresi anlaşılmıyor ben de onu anlamadım. Siz bekleyip sonucu görebilirsiniz ancak ben beklemeye dahi ihtiyaç duymuyorum.

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Aynen öyle bilmediği için de hem o hem de Pelin hanım yanlış anlıyor ve yanlış bilgilendirme yapıyor. Takip eden arkadaşlar rahat olsun. Bir üst sınıfa bakma ve az tehlikelilerin zorunluluğu geçici maddeyle artık birbirine bağlı. Eskisi gibi o ayrı o ayrı değil. O yüzden her ikisi de 2023 Aralık ayına ertelenecek.

Ayrıca , Forum sitesinin moderatörleri ve yöneticilerine sesleniyorum, bilgi kirliliğini engellemeniz gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde buraya bir çok insan yanlış bilgi vererek polemik oluşturulcak. Bu doğru değil diye düşünüyorum

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bir üst sınıfa bakma da ertelenmezse az tehlikeli 3.5 sene ertelenmişken bu c uzman arkadaşlarımız ne iş yapacak..

Pelin Şit

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aynen öyle bilmediği için de hem o hem de Pelin hanım yanlış anlıyor ve yanlış bilgilendirme yapıyor. Takip eden arkadaşlar rahat olsun. Bir üst sınıfa bakma ve az tehlikelilerin zorunluluğu geçici maddeyle artık birbirine bağlı. Eskisi gibi o ayrı o ayrı değil. O yüzden her ikisi de 2023 Aralık ayına ertelenecek.

Ayrıca , Forum sitesinin moderatörleri ve yöneticilerine sesleniyorum, bilgi kirliliğini engellemeniz gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde buraya bir çok insan yanlış bilgi vererek polemik oluşturulcak. Bu doğru değil diye düşünüyorum
Peki ben kanunu sizin deyiminizle bilmiyorum umarım sizin bildiğiniz gibi ertelenmiştir çünkü ben de bir b sınıfıyım hatta geçen sene c sınıfı iken tehlikeli sınıfa bakmama olayını yaşamıştım hatta. Ama anlamadığım şey eğer ertelendiyse formda başlık altında neden sevinç yorumları göremiyoruz evet ertelendi 3 yıl diye demek ki böyle düşünen sadece ben değilim pardon kanunu sizden iyi bilmeyen sanırım sadece ben değilim neyse daha fazla bilgi kirliliği oluşturmayayım sizin tabirinizle siz kanunu iyi bilen biri olarak sayfa size kalsın engin bilgilerinizi paylaşın lütfen..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.