Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
MADDE 38 – (1) Bu Kanunun; a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2020 tarihinde, (1) (2)

arkadaşlar bir önceki denetimde yukarıdaki maddeye bağlanan erteleme ile ilgili olarak yeni çalışmalara başlanmış, kamu kaynaklarının kısıtlı olması ve işveren maliyetlerinin daha da artmaması için bu madde 01/07/2022 ye ertelenecek sanırım.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MADDE 38 – (1) Bu Kanunun; a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2020 tarihinde, (1) (2)

arkadaşlar bir önceki denetimde yukarıdaki maddeye bağlanan erteleme ile ilgili olarak yeni çalışmalara başlanmış, kamu kaynaklarının kısıtlı olması ve işveren maliyetlerinin daha da artmaması için bu madde 01/07/2022 ye ertelenecek sanırım.

Her sene her sene aynı konu için çok yoruluyorlar, bence direk bu maddeyi iptal etsinler.

Aslında iş güvenliğini komple iptal etmeleri lazım hem kamuya hem özel sektöre büyük külfet oluşturuyor.

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gönlüm ertelenmemesinden yana fakat yine erteleyecekler gibi.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Yok artık.Bir daha ertelemesinler direk İSG'yi tamamiyle iptal etsinler.C uzmanlar günlük çay çorba parasına Tehlikeli Sınıftaki İşyerlerine bakıyorlar.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Konu artık iyice kabak tadı verdi. B uzmanlar mağdur olmasın tamam peki ama A uzmanların yıllardır ellerinden alınan hakları ve maduriyetleri ne olacak. Sakın kimse A uzmanlar da çalıştı demesin. Piyasa öyle bir düştü ve A çok alır B çalıştıralım mantığı öyle bir yerleşti ki firmalar içinde aynı paraya çalışacak A değil B istiyorlar kafadan. A ları görüşmeye çağıran bile olmuyor artık.
bir de tabii sahiden b lerin ne kadarı gerçekten yeterli bilgi ve birikime sahip ve görevinin hakkını veriyor. Kaldı ki b olmanın nasıl kolay ve ucuza maledildiğini hepimiz biliyoruz. Kurs gibi ucuz tabela üniversitesileri sağolsun

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

01/07/2022 tarihin de yeni B ve C uzman olmuş arkadaşlar ilgili tarih de mağdur olaçaklar...o yüzden 01/07/2070 e ertelenmeli...

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu iş çok sulandırıldı. Mesleğin saygınlığı kalmadı artık. Ötele ötele nereye kadar?

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Konu artık iyice kabak tadı verdi. B uzmanlar mağdur olmasın tamam peki ama A uzmanların yıllardır ellerinden alınan hakları ve maduriyetleri ne olacak. Sakın kimse A uzmanlar da çalıştı demesin. Piyasa öyle bir düştü ve A çok alır B çalıştıralım mantığı öyle bir yerleşti ki firmalar içinde aynı paraya çalışacak A değil B istiyorlar kafadan. A ları görüşmeye çağıran bile olmuyor artık.
bir de tabii sahiden b lerin ne kadarı gerçekten yeterli bilgi ve birikime sahip ve görevinin hakkını veriyor. Kaldı ki b olmanın nasıl kolay ve ucuza maledildiğini hepimiz biliyoruz. Kurs gibi ucuz tabela üniversitesileri sağolsun
Risk analizi yapmayı bilmeyen A sınıfı uzmanları ne yapacağız ? Belgelerini elinden alalım , en iyisi.

cihan cengiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Benim bakanlıktan aldığım duyum erteleme olmıyacağı yönünde teftişe yetkili makamlardan öyle bilgi alındı.....

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Geçen erteleme zamanı bakanlık ertelemeyi yine istemiyordu da ne değişti. Bakana yukarıdan bir anlık talimat geldi ve ertelendi. o yüzden ne desek boş.
şu an sınavda A uzman olmak bir o kadar zor ki. başarı oranı yüzde 10 'un altında. Aralık sınavında kaldık. geçenleri tabii ki tebrik ediyorum.
A sınıfı uzman sayısını da arttırmak istemiyorlar muhtemelen.

Ahmet AZAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tartışılan konu çok yanlış ve gereksiz. Uzatılma olsun olmasın kimse işsiz kalmayacak. Son değişikliği okuyup anlamak lazım bu konu hakkında yorum yapabilmek için. C veya B için Temmuz 2020 denmedi son değişiklikte, kamu ve az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğunun başlangıç tarihine bağlandı artık üst sınıfa bakma yetkileri. Yani ona 6 ay uzadı buna 1,5 sene uzadı gibi bir durum yok. Az tehlikeli sınıftaki iş yerlerine ne zaman zorunluluk gelirse, üst sınıfa bakma yetkisi de o zaman sona erecek her iki sınıf için de.. Bu yüzden ertelensin, ertelenmesin diyerek birbirimizi kırmaya gerek yok. Eğer bakanlığa bir baskı yapılacaksa, kamu ve az tehlikelilerin ertelenmemesi konusunda bir baskı yapılmalı. Bir çok meslektaşımıza iş olanağı sağlayacaktır bu maddenin yürürlüğe girmesi.
Yükseltme sınavları, yüksek lisanslar doğruydu, yanlıştı, adaletliydi, adaletsizdi tartışılır o ayrı bir konu. Herkesin kendine göre haklı gördüğü durumlar vardır. Zamanında şartlar öyle gerektirdiği için yapılmıştır. Ama burada herkes adaletten bahsediyorsa, herkes adalet istiyorsa; gelin vize işlemlerini değiştirmek için uğraşalım. 1 gün bile uzmanlık yapmamış bir sertifika sahibi bile sadece para yatırarak ben x sınıfı uzmanım diye gezebiliyor şu an piyasada. A sınıfı uzmanlar B'lerin yüksek lisansından şikayetçi, B ve C sınıfı uzmanlar da yükseltme sınavlarından şikayetçi. Madem herkes diğer sınıfları aşağı çekme derdinde, gelin vize işlemlerinin "uzman olan kişi ile sertifika sahibi olan kişiyi" ayıracak bir hale getirilmesi için uğraşalım hep birlikte. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığından çıkıp, gerçekten adil bir sistem olması için uğraşalım..
Çok iyi özet geçmişsin hocam. ***kesildi***
2022 tarihine ertelendi, 2020 de B olan diyecekki 2023 olsun
2023 tarihine ertelendi, 2021 de B olan diyecekki 2024 olsun. Nereye kadar.
Zaten 2025-2026 yıllarında (öngörüm)A sınıfı uzman doyum noktasıma ulaştığında bugün bunları konuşuyor olacakmıyız?

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Like
Tepkiler: que

Gökhan Yurga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar kendi aramızda birbirimizi kırmamız hiçbir şeyi değiştirmez.A sınıfı kendi bakış açılarından haklı olarak yazıyor.B sınıfı arkadaşlar kendi bakış açılarından.Sonuçta karar verecek olan daha doğrusu kararı etkileyecek olanlar yine İşveren kesimi.Biliyorsunuz Santrallere filtre zorunluluğu gibi bir konunun erteleme üstüne erteleme alabildiği bir siyasi yapıda 01.07.2020 tarihininde ertelenmesi çok sürpriz olmaz bence...

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
(Tüm) Uzmanların reel ücretleri üzerine bir analiz yapılırsa, alınan ücretlerin
her düzenleme ile aşağı düştüğü görülecektir.

C, B, ya da A olmamız, veya
B görünümlü C, A görünümlü B,
olmak sonucu değiştirmiyor.

Arada tesadüfen uygun ücret alan varsa, bekleyin; mutlu son size de uğrayabilir.
("Donanımımız" vb. diyeceklere önceden söyleyeyim demeyin !!!)

İnşallah zaman beni yanıltır;
Uzmanlar olarak hepimize (ya da çoğumuza) uygun bir mutlu sona doğru gideriz.

Başarılı sağlıklı güvenli çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kusura bakmayın b uzmanlar haklı değil zira bunun sonu yok ve sonunda onlar da zorluk yaşayacak. Sırf anı kurtarmak adına geleceğin hesabını yapamıyorlar ne yazık ki

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kusura bakmayın b uzmanlar haklı değil zira bunun sonu yok ve sonunda onlar da zorluk yaşayacak. Sırf anı kurtarmak adına geleceğin hesabını yapamıyorlar ne yazık ki

Bir düşünelim. Acaba ortada haklı ya da haksız var mı?

Çok merak ediyorum siz hangi belge sınıfına sahipsiniz ve nasıl aldınız?

Muhtemelen prim günü saçmalığıyla A sınıfı olmamışsınızdır.
Muhtemelen Yüksek Lisans yapıp, saha görmeden B olmamışsınızdır.
Muhtemelen falanca yerde 10 yıllık tecrübem var deyip dağıtılan sonra iptal edilen ve sonra tekrar verilen belgelerle A sınıfı olmamışsınızdır.

Kesinlikle, C sınıfı olup 3 yıl belgenizi işletip, sonra B sınıfında 4 yıl belgenizi işleterek A sınıfı olmuşsunuzdur.

Ayrıca donanımlı olduğunuz için B'lerin, C'lerin süresi uzamış uzamamış umrunuzda olmamalı. Çünkü siz zaten işinizde başarılı olduğunuz ve kendinizi geliştirdiğiniz için hakettiğiniz üçreti her koşulda alırsınız. Hak ettiğiniz işi bulursunuz. O yüzden bunları dert etmenize gerek yok.

Yanılıyor muyum?

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şu an B sınıfı uzmanım ve tehlikeli sınıf işyerinde çalışmaktayım.Geçen yıl C iken yine aynı işletmede çalışmaktaydım ve sözleşmelerimiz düştü. Sonraki süreci biliyorsunuz ...Bence temmuz ayından itibaren B sınıflarının Çok tehlikeli işyerlerine atamaları durdurulmalı ancak mevcut olan atamalara kesinlikle dokunulmamalı...Burada tecrübe denen olay sadece belgenin sınıfı değildir, bu durumu etkileyen(üretimde çalışma vb ) faktörler var..Temmuz ayına kadar adam çok tehlikeli sınıf işyerine bakabiliyor ama temmuz ayında, o zamana kadar o işyerine bakan uzmana diyorsunuz ki yok olmaz; neden olmaz çünkü 1 Temmuz, bu durum ne kadar mantıklı...En doğrusu mevcut sözleşmelere dokunmamak. Geçen yıl C iken bu tartışmayı B sınıfı uzman arkadaşlarla yapıyorduk; sağ olsunlar gerçekten duyarlı düşünen arkadaşlar olduğu gibi maalesef bencil düşünen arkadaşlarda olabiliyor..Bu arada mesleğin saygınlığını düşüren olay C lerin B'ye yada B lerin A'ya bakması değil...C den düşük fiyata çalışan B var; B'den düşük fiyata çalışan A var..Ayrıca tüm mesleklerde rekabet var...sadece burada değil..

• Like
Tepkiler: que

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir düşünelim. Acaba ortada haklı ya da haksız var mı?

Çok merak ediyorum siz hangi belge sınıfına sahipsiniz ve nasıl aldınız?

Muhtemelen prim günü saçmalığıyla A sınıfı olmamışsınızdır.
Muhtemelen Yüksek Lisans yapıp, saha görmeden B olmamışsınızdır.
Muhtemelen falanca yerde 10 yıllık tecrübem var deyip dağıtılan sonra iptal edilen ve sonra tekrar verilen belgelerle A sınıfı olmamışsınızdır.

Kesinlikle, C sınıfı olup 3 yıl belgenizi işletip, sonra B sınıfında 4 yıl belgenizi işleterek A sınıfı olmuşsunuzdur.

Ayrıca donanımlı olduğunuz için B'lerin, C'lerin süresi uzamış uzamamış umrunuzda olmamalı. Çünkü siz zaten işinizde başarılı olduğunuz ve kendinizi geliştirdiğiniz için hakettiğiniz üçreti her koşulda alırsınız. Hak ettiğiniz işi bulursunuz. O yüzden bunları dert etmenize gerek yok.

Yanılıyor muyum?
Kesinlikle yanılmıyorsunuz. 2002 yılında btc projesi ile iş güvenliği mühendisi olarak başladım. Uluslararası büyük projelerde yer aldım. 2006 yılında c belgesini aldım. 2. Yüksek lisansımı isg alanında yaptım ama belge için değil faydalı olur sanmıştım ama kötüydü. A olduğumda zaten 15 yıldır sadece iş güvenliği alanında sahada çalışıyordum. 2.5 yıl da bir üniversitede isg bölümünde ders verdim. Tabii kimseye kendimi ispatlama durumunda değilim zaten işim gücüm var. Ben bunca yıllık deneyimlerime dayanarak gördüğüm hataları yazıdım. Uzatacak değilim, sizin görüşünüzdür saygı duyarım ama yanlış kişiyi yanlış yerden vurmaya çalıştığınız için yazdım sadece

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.