Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sanki 6331 yürürlüğe girmeden önce iş güvenliği uzmanı yokmuş gibi "alanın gerçek sahibi!" geldi... istifamı etsem ne yapsam şimdi.. aman da aman..

DİNCER KUCUK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
8.madde biraz önce kabul edildi mecliste.

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
8. Madde kabul edildi 3 güne resmi gazetede yer alır atamalar açılır.. 3,5 yıl c ler tehlikeliye b ler çok tehlikeliye bakabilecek.. İsg kültürünün başı saolsun..

MURAT ONUR KAPLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanun teklifi oylaması yapıldı ve kabul edildi. 31.12.2023 yılına kadar erteleme kanunlaştı.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
evet an itibariyle kanun 3,5 yıl ertelendi. Emeği geçen destekleyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. İlk imzayı veren vekillere de teşekkür ederim. Çok tehlikeli sınıfa bakan uzman arkadaşlar artık 3,5 yıl daha rahat. tabi aynı durum tehlikeli sınıfa bakan C sınıfı uzmanlar içinde mevcut. cukkacukka:alkış:

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
dostum kabul edilen madde bir üst sınıfa bakma durumu değil ki o nerde geçiyor ?

Merhaba hocam ilgili maddenin en son hali mevzuat gov.tr de mevcut. Zaten Bir üst sınıfa bakma durumu ile az tehlikeli ve kamu kurumlarında isg konusu aynı tarihte 01.07.2020 de eşitlenmişti.

MADDE 38(1) Bu Kanunun;
a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
1
) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2020 tarihinde, (1) (2)

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde, 3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, yürürlüğe girer.

(1) 20/8/2016 tarihli ve 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2016” ibaresi “1/7/2017” şeklinde değiştirilmiştir.

(2) 18/6/2017 tarihli ve 7033 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi ile bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2017” ibaresi “1/7/2020” şeklinde değiştirilmiştir.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

(1) 21/2/2019 tarihli ve 7166 sayılı Kanunun 16 ncı maddesiyle, bu fıkrada yer alan “1/1/2020 tarihine kadar” ve “1/1/2019 tarihine kadar” ibareleri “38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
C'lerin B'ye
B'lerin A'ya bakma süresi 3,5 yıl daha uzadı.
Allah'a sonsuz şükürler olsun.
Sesimizi duyan ve kabul edilmesinde emeği olan herkese dua ediyorum.
Yaklaşık 3 aydan fazladır yetkilerin uzatılması için çok çalıştım ve sabırla mücadele ettim.
Çok umutlu ve Ümit vardık, Rabbim mücadelemizin meyvesini almayı nasip etti.
Hamdolsun Rabbime....

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
evet an itibariyle kanun 3,5 yıl ertelendi. Emeği geçen destekleyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. İlk imzayı veren vekillere de teşekkür ederim. Çok tehlikeli sınıfa bakan uzman arkadaşlar artık 3,5 yıl daha rahat. tabi aynı durum tehlikeli sınıfa bakan C sınıfı uzmanlar içinde mevcut. cukkacukka:alkış:
Hocam Erteleme kesin dimi bı başka arkadaş yorum olarak "
31.12.2023 e ertelendi. Bir üst sınıfa bakma durumu da ertelendi.Herkese hayırlı olsun.
dostum kabul edilen madde bir üst sınıfa bakma durumu değil ki o nerde geçiyor ?" demiste o nedenle sormak istedim tşkler

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
dostum kabul edilen madde bir üst sınıfa bakma durumu değil ki o nerde geçiyor ?

Hala şunu sormayın artık :) biraz mevzuat takip hiç olmasa konu içindeki yazışmalara baksanız bile olur.

Bahsettiğiniz duruma ilişkin 6331 sayılı kanundaki geçici 4.madde (üst sınıfa bakma meselesi) kanun teklifindeki kamu ve 50 den az işyerlerinde uzman hekim çalıştırılması ile ilgili maddenin yürürlük tarihi maddesine (6331sayılı kanun madde 38’e) bundan önceki senelerde bağlandı. O ertelenince otomatik olarak diğeri de ertelenmiş oldu yani.

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Pandemiyi bahane edip iş sağlığı ve güvenliği kanunu nun tamamını uygulatmayacaklarını göstermiş oldular. Kimse bu işin meslek olmasını beklemesin. Bakış açısı onu gösterdi. Maalesef.

Salih Murat ÖZSARAÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Madde aynen geçti, 3.5 yıl daha uzadı kanun. Ben C sınıfı bir uzmanım beni rahatlatan bir gelişme, açıkcası sevindim. Ama gerçekci olmak gerekirse mesleğin değerini sorgulatan bir durum var. Yıllardır erteleniyordu, şimdi yine 3.5 yıl ertelendi. Hayırlısı olsun...

Celil SANDIKÇI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bencil olmamak lazım..herkes kendi sınıfında görev yapması gerek bence.B sınıfı A nı yerine geçiyorsa A sınıfındaki igu suçu ne veya C sınıfı B nin yerine bakıyorsa B nın sucu ne...herkes düşünmesi lazım bence

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
3,5 yıl sonra tekrar ertelenir merak etmeyin... 3,5 yıl içinde C sınıfı olacak, B sınıfı olacak binlerce kişi yetişecek , onlar için de bir erteleme olmazsa üzülürüz... Kimsenin hakkını yemeyelim di mi... Aslında sınıf işini hepten ertelesinler , süresiz... Meclisi de meşgul etmemiş oluruz...

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
C sınıf iş güvenliği uzmanıyım işimi kaybetme pahasına hem geçen sene hem bu sene ertelenmemesi taraftarıydım. Meslektaşlarımın kaygılarını anlıyorum işsiz kalacaklar belki ama ertelemeler devam ettikçe yapabilecekleri bir meslek kalmayacaktır. Saygılarımı sunarım.

mustafaçiçek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
hayırlısı olsun 7252 dijital mecralar komisyonu kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun resmi gazetede yayımlanmıştır. Kamuda ve az tehlikeli sınıfta görevlendirmeler ve c'nin tehlikeli, b'nin çok tehlikeli sınıfa bakması 31.12.2023 tarihine ertelenmiştir.

ahmet_isg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hayırlısı olsun 7252 dijital mecralar komisyonu kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun resmi gazetede yayımlanmıştır. Kamuda ve az tehlikeli sınıfta görevlendirmeler ve c'nin tehlikeli, b'nin çok tehlikeli sınıfa bakması 31.12.2023 tarihine ertelenmiştir.
Kaynak gösterebilir misiniz Mustafa Bey

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU KURULMASI İLE BAZI KANUNLARDA
DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No. 7252 Kabul Tarihi: 23/7/2020
Dijital Mecralar Komisyonu

MADDE 10 –
20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2020” ibaresi “31/12/2023” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 11 – (1) Bu Kanunun;
a) 4 üncü maddesi yayımı tarihini takip eden ayın başında,
b) 10 uncu maddesi 1/7/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,
yürürlüğe girer.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.