Apartmanlarda Acil Durum Planları

mansurozturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar acil durum eylem planı yapılmalıdır şartı yok diye yazmışsınız. Bu durum sadece apartmanlar için mi geçerli yoksa çalışan sayısı belli bir sınırda olan yerler için mi geçerli? Nerede yazdığını bulamadım?

Bence acil durum planları hazırlanmalıdır. Her işyerinin ve çalışanlarının acil durumlarda nasıl davranmasını önceden planlayan bir acil durum planı olmalı. Sonuçta apartmanlarda birer işyeridir.
Zaten işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik taslağı yayınlandı. Yakında yönetmelik olarak çıkar.

mansurozturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 11, madde 12

hakan65800

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Acil durumlarla ilgili çalışmalarda bazı alıntılar yaptım. İlk paylaşımı yapan arkadaşlara teşekkür ederim.
İstediğiniz gibi kopyala yapıştır yapabilirsiniz.
Bazı arkadaşlar sanki işlerini ellerinden alacakmışız gibi paylaşım yapmıyorlar.
Benim yaptığım analiz burada, eksikleri varsa lütfen düzeltme için uyarılarda bulunun.
Şimdiden teşekkürler

tatar 027 umarım senin yaptığın risk analizidir. çünkü aynı risk analizini başka sitede görmüştüm. emeğe saygı göstermek gerek olduğunu düşünüyorum. iyi çalışmalar

mansurozturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tatar 027 umarım senin yaptığın risk analizidir. çünkü aynı risk analizini başka sitede görmüştüm. emeğe saygı göstermek gerek olduğunu düşünüyorum. iyi çalışmalar
arkadaşım hazırladığım risk analizi yüzdeyüz kendime aittir. Arkadaşların paylaşımla ilgili hep hazırcı olmayın kendiniz yapın, kopyala yapıştır yapmayan gibi bahanelerle bilgilerini paylaşmadığını gördüm. buna tepki olsun diye olduğu gibi sitede paylaştım ve isteyen istediği gibi kopyala yapıştır yapabilir diye belirttim. Risk analizinden önce paylaştığım boş risk sablonu ile apartman için hazırladığım bir iki ekleme çıkarma haricinde şablon aynıdır. Formül renkelndirme ve koşullu biçimlendirme kendime aittir. Teyid edebilirsin arkadaşım. Risk analizini bilgisayara dökmeden önce defterime karalama çalışması yaparım. İsteyen olursa karalama kısmını da paylaşabilirim. İşine yarayacak olursa istediği gibi kopyala yapıştır yapabilir. Değerlendirmenin 2. maddesi yüksekte çalışma ile ilgili bölümde sondan ikinci önlemde EKSİK KORKULUKLAR TAMAMLANMALI (ARITMA ODASININ GİRİŞ YOLUNA KORKULUK YAPILMALI) ibaresi vardır. İsteyen gidip Uşak Dolunay Sitesine kontrol edebilir. Resimleri de ekliyorum. Bunları yazmamdaki amaç kimseye bir şey ispatlama gayesi değildir. Alıntı olan kısmına alıntı diye belirttim zaten. Amacım kimseye bir şey ispatlamak falanda değildir. Sadece bu şekilde yazmış olduğunuz mesaj çok canımı sıktı. İsteyen istediği gibi kopyala yapıştır yapabilir demiştim, biri alıp başka bir siteye, hatta sitelere koymuş olabilir. Şunu belirteyim, belki hakan65800 yada başka arkadaşların umrunda olmayabilir ama bundan sonra çalışmalarımı paylaşmayacağım. Bu şekilde itamlar moralimi bozuyor. Sinek küçük ama maalesef mide bulandırıyor. Yazdıklarımda kusurlu hatalı sözcükler varsa herkesten özür dilerim.

Ekli dosyalar

• PICT0208.JPG
    PICT0208.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 421
  • PICT0209.JPG
    PICT0209.JPG
    1.4 MB · Görüntüleme: 326

mansurozturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu arada Hakan dostum, o sitedeki paylaşım tarihi ile benim paylaştığım tarihi de bir karşılaştır bakalım, Çünkü ben analizi bitirdiğim günden bir kaç gün sonra paylaştım.

cesur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar,apartman risk analizinde acil eylem planınada ayrıca gerek varmıdır?
Apartman risk analizin bugünkü tarihten yaptığımızda geriye dönük ceza uygulaırmı?
beni aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu arada Hakan dostum, o sitedeki paylaşım tarihi ile benim paylaştığım tarihi de bir karşılaştır bakalım, Çünkü ben analizi bitirdiğim günden bir kaç gün sonra paylaştım.
Tatar027,
Öncelikle çalışmanızdan dolayı sizi tebrik etmek isterim.
Bakanlığın yayınladığı genel ve eksik yanları olan risk analizi. Her apartman için bu analizi yapmak yeterli değildir.
Bunun dışında sizin yaptığınız çalışmada bence başarılı.

TÜİSAG ailesi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ülkemizdeki bilgi seviyesini yükseltmek için kurulmuştur.
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sizde bunu yapıyorsunuz ve bilginizi bizlerle paylaşıyorsunuz.

Önemli olan zaman ayırıp bu paylaşımı buradan yapmanız.

Bunun dışında benim dediğiniz hiç bir şeyi kimseye ispatlamak zorunda olmadığınızı da belirtmek isterim.

Hakan arkadaşımızıdan da bu konuda daha hassas olmasını ve kırıcı söylemlerde bulunmamasını rica ediyorum.

İyi çalışmalar.

Birsen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte bu konu ile ilgili bir bilgi bulunuyor. Ben de bu konuda bir araştırma yaparken bulmuştum.

BiNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELiK
MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, iĢletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
ç) İlk yardım ekibi.
(2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
(3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3''er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2''şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
(4) Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda iç düzenlemeleri uygulamakla görevli amirin yardımcısıdır.
(5) Acil durum ekiplerinin görevleri ile isim ve adres listeleri bina içinde kolayca görülebilecek yerlerde asılı olarak bulundurulur.

engineer17

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mrb, hiç çalışanı olmayan apartmanlar için de risk analizi ve acil eylem planı yapmak gerekiyor mu?

mansurozturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gerekmiyor diye biliyorum. Bu konuda çeşitli söylentiler var, bende tam emin değilim.
konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.
Mrb, hiç çalışanı olmayan apartmanlar için de risk analizi ve acil eylem planı yapmak gerekiyor mu?

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Gerekmiyor diye biliyorum. Bu konuda çeşitli söylentiler var, bende tam emin değilim.
konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

bu çalışmaların hepsi sgk ya tabi çalışan varsa yapılıyor.Acil eylem planı isterseniz yapabilirsiniz risk analizi çalışan üstünden yapılıyor.Ama acil eylem planları Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre binada yaşayan 200 kişiden fazla ise yada bina yüksekliği 30.50 ise yani 10 kat binada yaşayanlar acil durum ekipleri kuruyor.Bu insani bir önlem yapan var yapmayan var ,denetleyen bir kurum olduğunu sanmıyorum.

mackerell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bence acil durum planları hazırlanmalıdır. Her işyerinin ve çalışanlarının acil durumlarda nasıl davranmasını önceden planlayan bir acil durum planı olmalı. Sonuçta apartmanlarda birer işyeridir.
Zaten işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik taslağı yayınlandı. Yakında yönetmelik olarak çıkar.

bence apartmanlarda şu an için acil durum planlarına gerek yok ve zaten böyle bir yasal zorunluluk ta yok.Kaldı ki risk analizlerini şu an için yöneticiler bile hazırlıyorken ve devlet buna müsaade ederken,yönetici ne anlar acil durum planından.eğer acil durum planları istenmiş olsaydı,apartmanlarda risk analizlerinin isg uzmanları tarafından yapılmasını zorunlu tutardı devlet diye düşünüyorum.

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bence apartmanlarda şu an için acil durum planlarına gerek yok ve zaten böyle bir yasal zorunluluk ta yok.Kaldı ki risk analizlerini şu an için yöneticiler bile hazırlıyorken ve devlet buna müsaade ederken,yönetici ne anlar acil durum planından.eğer acil durum planları istenmiş olsaydı,apartmanlarda risk analizlerinin isg uzmanları tarafından yapılmasını zorunlu tutardı devlet diye düşünüyorum.

acil durum planı yapmak için iş güvenliği uzmanı olmak gerekmez diye düşünüyorum.Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik yol gösterici .İtfaiye ve AFAD ın çok güzel bilgilendirme yapılmış bunlar ışığında her kes acil durum planı yapabilir.

mackerell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
acil durum planı yapmak için iş güvenliği uzmanı olmak gerekmez diye düşünüyorum.Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik yol gösterici .İtfaiye ve AFAD ın çok güzel bilgilendirme yapılmış bunlar ışığında her kes acil durum planı yapabilir.

Ben katılmıyorum maalesef.Çünkü bizler bile böyle birşey olduğunu yeni yeni öğreniyoruz.Konuyla hiç alakası ve bilgisi olmayan sıradan vatandaş bunu nerden bilecek?Acil durum planının adı zikredilmese nerden bilecek sıradan bir vatandaş böyle birşey olduğunu.Ben şahsen bir apartman yöneticisi olmuş olsam o sorumluluğu almaz bu işi bilen birine yaptırırdım...

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben katılmıyorum maalesef.Çünkü bizler bile böyle birşey olduğunu yeni yeni öğreniyoruz.Konuyla hiç alakası ve bilgisi olmayan sıradan vatandaş bunu nerden bilecek?Acil durum planının adı zikredilmese nerden bilecek sıradan bir vatandaş böyle birşey olduğunu.Ben şahsen bir apartman yöneticisi olmuş olsam o sorumluluğu almaz bu işi bilen birine yaptırırdım...

Binaları yangından korunması hakkındaki yönetmelikte bütün ayrıntılar yazıyor.Yöneticilerde bu konuda araştırma yapabilir .Acil durum planı oluşturmak için iş güvenliği uzmanı olmak gerekmez.Sorumluluk nedir?Bu planları yapmak insanidir.

zeki uysal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
süper çalışma bence. taktire şayan. bir site için hiçbir eksiği yok bence.

alperen3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar hepinize merhaba.
Bir apartmanın risk analizini hazırlıyorum. Hemen hemen bitti sayılır.
Fakat acil planları ile ilgili nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok . Apartmanda sadece
1 çalışan var. Ekipleri kimlerden oluşturacağız, ekiplerin eğitim alması konusu.
Elinde apartmanlar için hazırlanmış acil durum planları örneği olan varsa lütfen paylaşabilir mi.
Bu arada iş para karşılığı yaptığım bir iş değil. Patronum oturduğu apartman için istedi.
Bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

kat maliklerinden seçilir

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
onu
Binaları yangından korunması hakkındaki yönetmelikte bütün ayrıntılar yazıyor.Yöneticilerde bu konuda araştırma yapabilir .Acil durum planı oluşturmak için iş güvenliği uzmanı olmak gerekmez.Sorumluluk nedir?Bu planları yapmak insanidir.

onun için iş güvenliği olmak gerekmez bunun için gerekmez biz niye varız bu kadar masraf ve zamanı niye harcadık anlamadım

bir kanuna bağlı bu kadar yönetmeliğin tüzüğün ayrıca her gün yapılan değişiklşğin olduğu başka bir alan yok yani tam uzmanlık isterken

ayrıca her birim için yani ilk yardım,söndürme,koruma,kurtarma bunların hepsi yönetmelikler zinciri demek bunları incelemek ve fikir sahibi olmak demek bunun içinde uzman gerekmiyecekse hiç bir alanda uzmanlığa gerek yok herkez işi olan alanda kanun tüzük ve yönetmelikleri okusun ve işini görsün

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
onu

onun için iş güvenliği olmak gerekmez bunun için gerekmez biz niye varız bu kadar masraf ve zamanı niye harcadık anlamadım

bir kanuna bağlı bu kadar yönetmeliğin tüzüğün ayrıca her gün yapılan değişiklşğin olduğu başka bir alan yok yani tam uzmanlık isterken

ayrıca her birim için yani ilk yardım,söndürme,koruma,kurtarma bunların hepsi yönetmelikler zinciri demek bunları incelemek ve fikir sahibi olmak demek bunun içinde uzman gerekmiyecekse hiç bir alanda uzmanlığa gerek yok herkez işi olan alanda kanun tüzük ve yönetmelikleri okusun ve işini görsün

Apartmanlardan bahsediyoruz.İşyerlerinden değil.Tek çalışanı olan yerler bunlar.Tabiki işyerlerinde bu oluçumları iş güvenliği uzmanı hazırlar.Buyurun bir apartmanlar sözleşme yapın görelim nasıl oluyor bu işler.Madem uzman olmadan olmaz toplayın bina sakinlerini kurun ekipleri birde tatbikat uapın olsun bari.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.