Apartmanlarda Acil Durum Planları | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Apartmanlarda Acil Durum Planları

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında mansurozturk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. vedatbalkan

  vedatbalkan TÜİSAG Üyesi  Bende apartman yöneticisiyim dediğiniz gibi sorumluluğu alamıyoruz bazı yorumlarda okudum çalışan sayısı az olan apartmanlarda oturanlardan ekip kurulabiliyormuş biz 200 kişilik bir sitede genel kurulu bile 40 kişiyle zor yapıyoruz birde bunlardan ekip kuracaz çoooook zor çok


   
 2. oktay çalışkan

  oktay çalışkan TÜİSAG Üyesi


  Hocam bişey soracaktım şimdi risk değerlendirmesini yaptık binanın RİSK ÖNLEME AKSİYON PLANI için nelli zaman veriyoruz eksiklerin giderilip giderilmedigini tekrar gidip kontrol edip eksikler giderildi diye belirtecegiz mi ??

   
 3. oktay çalışkan

  oktay çalışkan TÜİSAG Üyesi

  HOCAM HAZIRLADIGINIZ PLANLAR İLGILI YERLERE ASILACAK MI YOKSA DOSYALANIP SAKLANACAK MI ?

     

   
 4. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Acil durum planları asılacak. Diğerleri dosyada saklanacak.

   
 5. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Eğer risk analizi yaptığımız yerin çalışanı değilsek, bizim görevimiz riskleri ve önlemleri belirlemek. Önlemlere uyup riskleri gidermek işveren yani site yönetiminin işidir. Benim iş veya uzmanlık sözleşmesi yapmadığım bir yerde korkulukları eksik olan bir merdivenin korkuluklarını tamamlatma gibi bir yetkim ve sorumluluğum olamaz. Ben bu şekilde düşünüyorum.

     

   
 6. oktay çalışkan

  oktay çalışkan TÜİSAG Üyesi

  hocam bir sorum daha olacaktı kızmazsanız eger

  risk analizi yaptıgımız bınanın altında marekette varsa bunu da rısk analızıne dahıl edecek mıyız yoksa market için ayrı bir analiz mi yapacagız yönelttmelıkteki maddeler şöyle hocam

  Konutlar

  MADDE 9- (1) Konutlar; bağımsız bölüm sayısına göre, en çok iki bağımsız bölümü olan bir ve iki ailelik evler ve üç veya daha çok bağımsız bölümü bulunan apartmanlar olarak tasnif edilir.

  Depolama amaçlı tesisler

  MADDE 16- (1) Depolama amaçlı tesisler; her türlü mal, eşya, ürün, araç veya hayvanın depolanması veya muhafazası için kullanılan bina ve yapıları ifade eder. Depolama amaçlı tesisler şunlardır:

  a) Depolar: Çeşitli mal, malzeme ve maddelerin gerektiğinde kullanılmak üzere muhafaza edildiği yerlerdir. Silolar, tank çiftlikleri, basımevi depoları, antrepolar, ahırlar, ambarlar, eşya emanet ve muhafaza yerleri, arşivler ve benzeri yerler bu sınıfa girer.

  b) Otoparklar: Motorlu ulaşım ve taşıma araçlarının bekletildiği ve muhafaza edildiği yerlerdir. Kapalı ve açık otoparklar, bina otoparkları, oto galerileri, kapalı taksi durakları ve benzeri yerler bu sınıfa girer.

  (2) Bir binanın içerisinde bulunan 50 m2’den küçük depolama amaçlı bölümler esas binanın bir parçası olarak kabul edilir.

  Ticaret amaçlı binalar

  MADDE 13- (1) Ticaret amaçlı binalar; gıda, giyim, sağlık ve diğer ihtiyaç maddelerinin toptan ve perakende olarak satıldığı yerlerdir. Mağazalar, dükkânlar, marketler, süpermarketler, toptancı siteleri, sebze, meyve ve balık halleri, et borsaları, kapalı çarşılar, pasajlar, tamirhaneler, yedek parça ve malzeme satış yerleri ile benzeri yerler ticaret amaçlı binalardır.

  (2) Ticari malların satışı ile bağlantılı olarak kullanılan ve aynı binanın içinde bulunan büro, depo ve hizmet amaçlı bölümler ticaret amaçlı bina sınıfına girer. Esas olarak başka bir kullanım sınıfına giren bir binada bulunan küçük ticaret amaçlı bölümler, binanın esas kullanım sınıflandırmasına ilişkin hükümlere tabi olur.

  Karışık kullanım amaçlı binalar

  MADDE 18- (1) Bir binada iki veya daha fazla kullanım sınıflandırılmasına tabi olacak bölümler var ise ve bu bölümler birbirinden, daha yüksek tehlike sınıfına uygun bir yangın bölmesi ile ayrılamıyor veya iç içe olması sebebiyle ayrı korunma tedbirlerini uygulamak mümkün değil ise, daha yüksek koruma tedbirleri gerektiren sınıflandırmaya ilişkin kurallar bütün bina için uygulanır.

  hangisine giriyor acaba risk grubu nedir acaba ?

   
 7. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Market ayrı bir işyeridir. Ayrı bir işyeri numarası vardır. Market ile ilgili apartman çalışanını etkileyen bölümler varsa onlar dahil edilmeli. Market sahibi eğer çalışanı varsa kendisi risk analizini yaptırtmak zorunda
   
 8. irfangoksu

  irfangoksu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar buraya bir ekleme yapmak gerekir diye düşünüyorum.
  Malum tüm kapıcılar ve aileleri binadaki zemin/bodrum katlarda konaklıyor.
  Çoğunun penceresi, mutfağının havalandırması bile yok. Kazan dairesinden pvc bölme ile ayrılmış odalarda , nem kokan ortamda kalıyorlar. Kazan dairesi ve hijyenik olmayan, havalandırması olmayan mutfakları, risk değerlendirmesine dahil etmeniz gerekir. Haşere ve kemirgenler için ayrıca önlem alınmalı.   
 9. augur

  augur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar apartmanların yada sitelerin tehlike sınıflarını nasıl belirleyeceğiz bir fikri olan varmı ?

     

   
 10. dilara gezgin

  dilara gezgin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende bişey sormak isityorum apartmanda kapıcı dairesi bodrum katta değil ama kapıcı dairesinin balkonu üst kattaki balkonlardan dışarda duruyo.yani balkonun tavanı açıklık üstten bişeyler düşüyo gecen gün rüzgarda 8.kattaki komşunun çamaşır askılığı düşmüş allahtan kimseye bişey olmamış.şimdi risk değerlendrmesinde burayı dahil etmek gerekir mi ? bazı insanlar orası evin içi olduğu için dahil edilmez dediler,bilemedim.bence o balkonun çatı gibi bişeyle kapatılması gerekir.siz nasıl düşünüyorsunuz   
 11. dilara gezgin

  dilara gezgin TÜİSAG Üyesi

  merhaba bende sizin gibi düşünüyorum ama kapıcı daireleri çalışma alanına girmediğinden risk değerlndirmesine katılmaz diyenler var.??   
 12. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Binaya ruhsat aşamasında sıkıntı çıkartmış olmalılar. Bence de kesinlikle kapatılmalı, bağımsız bölüm ama sonuçta apartmanın riskini taşıyor.

   
 13. dilara gezgin

  dilara gezgin TÜİSAG Üyesi

  valla nasıl olduysa ruhsatta sıkıntı çıkmamış :S böle bi durum var vede.ayrıca giriş katındaki diğer 3 daireninde bslkonu o şekilde üsttekilrden öne doğru daha çıkık yaniii.şmdi iş güvenliği açısındn kapıcı balkonu kapatılınca apartman sakinleri görüntü bozukluğu olur diyor diğer 3 dairede kapatmak istiyor ama belediye izin vermiyomuş yasakmış plan dışında bişey eklenemiomuş apartmana.bilen arkadaslar varsa bu konudada yardmcı olurlarsa çok sevinicem =)çok çaresizim
   
 14. Zeyynep

  Zeyynep TÜİSAG Üyesi

  mansur bey,

  bende apartman için risk değe. yapıccam. sizin çalışmanızda çok güzel olmuş. benim sitemde birde hvuz var. havuz için risk değerlendirmesine neler ekleyebiliriz?

   
 15. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Yukarıdakilere ilaveten, havuz kenarında kaygan zemin oluşumu, eğer yüzme havuzu ise derinliğe göre denetim eksikliği, yüzme bilmeyenlerin ve yeterli boya sahip olmayanların kontrolsüz girişleri, havuz derinlik uyarı levhasının olmaması, olası boğulma durumunda, cankurtaran olmaması, havuza girecek kişilerin gerekli sterilliğe sahip olmadan( ayak yıkama havuzu, duş alma vs vs) girmesi.
  Şimdilik aklıma gelen bunlar. Başka gelirse yazarım.   
  Zeyynep bu yazıya teşekkür etti.
 16. özge öztürk

  özge öztürk TÜİSAG Üyesi

  4 kişi çalışan bir ofis için yapılan acil durum planında koruma kurtarma gibi ekiplerden bahsediyo muyuz?

   
 17. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Ben çalışan sayısı az olan işyerlerinde bir tane acil durum ekibi oluşturuyorum ve altına not düşüyorum. "Yangın söndürme, İlkyardım Müdahale, Arama Kurtarma vb ekiplere ihtiyaç duyulursa, acil durum ekibi üyeleri, ihtiyaç duyulan ekip görevini üstleneceklerdir".

  Bunu haricinde eğer işyeri bir işhanı yada iş merkezinde bulunuyorsa, acil durum ekiplerini ortaklaşa oluşturabilirler.

   
 18. 11041586fff

  11041586fff TÜİSAG Üyesi

  evt egt verebılmek ıcın sıgortalı olmk lazım

   
 19. 11041586fff

  11041586fff TÜİSAG Üyesi

  evt egt verebılmk ıcın sıgortalıu olmk lazım

   
 20. Ömüruk

  Ömüruk TÜİSAG Üyesi

  Çalışmanız mükemmel olmuş. Ben de ekstra olarak resim ve bakanlığın sorularını da ekledim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica