Soru : Acil Durum Ekipleri Kaç Kişiden Oluşur?

yaseminzorlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İşyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye için 1 çalışan
b) Yangınla mücadele için 1 çalışan
ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 10 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 10 çalışana 1 ilk yardımcı çalışan, az tehlikeli sınıfta 20 çalışana 1 ilk yardımcı çalışan görevlendirilir.
Ekip oluşturmak için iki yönetmeliği birleşik düşünmeniz gerekir.
çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışandan sonra
tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışandan sonra
az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışandan sonra ekip oluşturulur.
a) Söndürme ekibi, en az 3 kişi
b) Kurtarma ekibi, en az 3 kişi
c) Koruma ekibi, en az 2 kişi
ç) İlk yardım ekibi (sayı için ilk yardım yönetmeliği baz alınır)
o zaman sabri bey ilk yardımdaki gibi bu sayıları da 50 kişide bi katlamak gerekir dimi? kendimiz belirlemiyoruz sayıları

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
teşekkür ederim fatih bey... peki bu sayılarda 50 kişide bi katlanarak gidecek mi çünkü benim baktığım kurumda ana binada yaklaşık 700 kişi var... en az sayıda bırakırsak çok yetersiz olur ve bunu belirtmişsiniz ama ne yapılması gerekiyor?
Merhaba Yasemin hanım
Tehlike sınıfınızı bilmediğim için hem 3 farklı tehlike sınıfına göre aşağıda belirtiyorum.
700 kişi
Az tehlikeli işletmelerde en az ( 50 kişiye 1 kişi )
a) Söndürme ekibi : en az 14 kişi
b) Kurtarma ekibi : en az 14 kişi
c) Koruma ekibi : en az 14 kişi
ç) İlk yardım ekibi : en az 35 kişi

700 kişi
Tehlikeli işletmelerde en az ( 40 kişiye 1 kişi )
a) Söndürme ekibi : en az 18 kişi
b) Kurtarma ekibi : en az 18 kişi
c) Koruma ekibi : en az 18 kişi
ç) İlk yardım ekibi : en az 70 kişi

700 kişi
Çok Tehlikeli işletmelerde en az ( 30 kişiye 1 kişi )
a) Söndürme ekibi : en az 24 kişi
b) Kurtarma ekibi : en az 24 kişi
c) Koruma ekibi : en az 24 kişi
ç) İlk yardım ekibi : en az 70 kişi

hesap hatam olmadıysa bu şekilde belirlenmelidir.

YsMkY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Çok tehlikeli sınıfta yer alan bi açık işletmede 191 kendi bünyemizde çalışan ve taşeronlarla birlikte toplam 740 kişi çalışıyoruz. Kendi bünyemizde çalışan sayısıyla ilgili kanundan çıkardığım Çok tehlikeli sınıflarda her 30 kişide bir acil durumlarla ilgili destek elemanı her ekip için 6'ar kişiden oluşturdum. Ve Acil Durum Planı'nın arkasında ekip başlarıyla birlikte belirttim. (Söndürme Ekibi, Kurtarma Ekibi, Koruma Ekibi, Sosyal Yardım Ekibi ve İlk Yardım Ekibi-> her biri için 3 ekip 6 Eleman yazdım) Ancak daha yeni geçirdiğimiz teftişte iş müfettişleri Acil durumlarla İlgili yeterli sayıda destek elemanı görevlendirilmemiştir diye tespit edilen noksanlarda bunu belirtmiştir. Yaptığım hesapta mı bir eksiklik var yoksa yapmadığım ek bir nokta mı var? ::-((

lugesya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Çok tehlikeli sınıfta yer alan bi açık işletmede 191 kendi bünyemizde çalışan ve taşeronlarla birlikte toplam 740 kişi çalışıyoruz. Kendi bünyemizde çalışan sayısıyla ilgili kanundan çıkardığım Çok tehlikeli sınıflarda her 30 kişide bir acil durumlarla ilgili destek elemanı her ekip için 6'ar kişiden oluşturdum. Ve Acil Durum Planı'nın arkasında ekip başlarıyla birlikte belirttim. (Söndürme Ekibi, Kurtarma Ekibi, Koruma Ekibi, Sosyal Yardım Ekibi ve İlk Yardım Ekibi-> her biri için 3 ekip 6 Eleman yazdım) Ancak daha yeni geçirdiğimiz teftişte iş müfettişleri Acil durumlarla İlgili yeterli sayıda destek elemanı görevlendirilmemiştir diye tespit edilen noksanlarda bunu belirtmiştir. Yaptığım hesapta mı bir eksiklik var yoksa yapmadığım ek bir nokta mı var? ::-((

Çalışan sayınız baz alınarak;

Çok Tehlikeli işletmelerde en az ( 30 kişiye 1 kişi )
a) Söndürme ekibi : en az 7 kişi
b) Kurtarma ekibi : en az 7 kişi
c) Koruma ekibi : en az 7 kişi
ç) İlk yardım ekibi : en az 20 kişi

şeklinde oluşturmanız gerektiğini düşünüyorum.

ERDEM REÇBER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
30x6=180 hesabından sizin kadronuz için 11 kişi açıkta kalmış.
11 kişi içinde 1 eğitim almış personel düşünürsek 6+1 = 7 kişi belirlenmelidir.

ilk yardım ise 10 kişi de 1 mantığından 20 dir

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Merhabalar.
Alt işverenlerin yükümlülüğü asıl işverendedir. Dolayısı ile toplam sayıyı göze almanız ve ona göre bir çalışma yapmanız gerekmekte olduğunu düşünüyorum. 740 çalışana göre bir destek elemanı organizasyonu yapılması gerekmektedir. Bu ekipleri belirlerken de bazı çalışanların kendi bazılarının ise alt taşeron çalışanları olmasına dikkat ediniz.

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bunlar da var

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
Bu Yönetmelik;
 Ülkedeki her türlü yapı, bina, tesis ile açık ve kapalı alan işletmelerinde alınacak yangın önleme ve söndürme tedbirlerini kapsar
 Türk Silahlı Kuvvetlerince kullanılan yapı, bina ve tesisler ile eğitim ve tatbikat alanlarında uygulanacak yangın önlemleri, bu Yönetmelik hükümleri de dikkate alınarak yapının özelliklerine göre Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir.
Yönetmelik,
 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun
 180 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 30/A maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
Yangın Ekipleri
 Yapı yüksekliği 30.50 m’den fazla olan konut binaları
 içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede
 içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
 Söndürme ekibi, en az 3 kişi
 Kurtarma ekibi, en az 3 kişi
 Koruma ekibi, en az 2 kişi
 İlk yardım ekibi. en az 2 kişi

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba;
arkadaşlar; acil durum ekip sayıları , yönetmelikte belirlenen sayılara göre oluşturulacaktır. destek elemanları sayılarıda acil durum ve bina yönetmeliği sayılarına göre oluşturulacaktır. buna göre örneğin;100 çalışanı olan bir iş yerindeki olması gereken ekip sayıları nasıl olacaktır?(destek elemanları sayıları ile birlikte)
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhaba;
arkadaşlar; acil durum ekip sayıları , yönetmelikte belirlenen sayılara göre oluşturulacaktır. destek elemanları sayılarıda acil durum ve bina yönetmeliği sayılarına göre oluşturulacaktır. buna göre örneğin;100 çalışanı olan bir iş yerindeki olması gereken ekip sayıları nasıl olacaktır?(destek elemanları sayıları ile birlikte)
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sorunuza uygun bir yanıt verilebilmesi için işyerinin tehlike sınıfını belirtmeniz gerekir.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sorunuza uygun bir yanıt verilebilmesi için işyerinin tehlike sınıfını belirtmeniz gerekir.
tehlikeli sınıfta olacaktır. aslında benim kafamı karıştıran, acil durum ve bina yönetmeliklerinin kişi sayılarına birde destek elemanları mı ilave edilecektir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
tehlikeli sınıfta olacaktır. aslında benim kafamı karıştıran, acil durum ve bina yönetmeliklerinin kişi sayılarına birde destek elemanları mı ilave edilecektir.

Acil Durum Yönetmeliğinde açıkça belirtilmektedir. Kısaca özetleyelim ;
  • Tehlike sınıfına göre her 30 , 40 , 50 çalışana kadar ''Arama , Kurtarma , Tahliye ve Yangınla Mücadele Ekibi'' oluşturacaksınız. Eleman sayısı arttıkça bu sayıların katlarına kadar birer kişi daha ekiplere ekleyeceksiniz.
  • Sizin belirtmiş olduğunuz 100 kişi Tehlikeli sınıfta bir işyeri için ; 3 kişi ''Arama , Kurtarma , Tahliye'' ve 3 kişi ''Yangınla Mücadele'' ekipleri oluşturacaksınız (100 / 40 = 2,5)...
  • Ekiplerin koordineli çalışması için 1'er kişi de ekip başı ilave edeceksiniz yani 4 'er kişilik iki ekip oluşturmuş olacaksınız.
  • Bu ekiplere her 20 kişiye bir kişi şeklinde (çalışan sayısının %5 'i kadar) hesaplayarak gerekli eğitimleri almış ve başarı ile tamamlamış olan ilk yardımcı sertifikası sahibi kişileri ekleyeceksiniz. Sizin 100 kişi çalışan işyeri için 5 ilkyardımcı sertifikalı personel olacak. Bu 5 ilkyardımcıdan birisini ekip lideri olacak şekilde ilk yardım ekibi olarak 3. ekip tanımlayacaksınız.
Yukarıda belirttiğim şekilde toplamda 3 ekip tanımlamış olacaksınız ve bu ekipler ekip liderleri ile birlikte toplamda 13 kişi olacak. Bu sayıyı dilerseniz işyerinin fiziksel koşullarına göre (kat sayısı , vardiya v.s.) artırabilirsiniz ama az olamaz...
Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.(ÇALIŞAN SAYISININ %5 ‘İ)
(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. peki bina yönetmeliğine göre de ;

ü Söndürme ekibi, en az 3 kişi
ü Kurtarma ekibi, en az 3 kişi
ü Koruma ekibi, en az 2 kişi
ü İlk yardım ekibi. en az 2 kişi

bu şekilde ayrı bir grup daha mı oluşturmam gereklidir.son ilave destek elemanları için de;

Destek Elamanı İşyeri Tehlike Sınıfı 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü binada toplam en az
Az Tehlikeli* Tehlikeli Çok Tehlikeli
kurtarma** her 50 çalışana 1 kişi her 40 çalışana 1 kişi her 30 çalışana 1 kişi Kurtarma ekibi en az 3 kişi
Arama ve tahliye** Koruma (Arama ve tahliye) ekibi en az 2 kişi
Yangınla mücadele** her 50 çalışana 1 kişi her 40 çalışana 1 kişi her 30 çalışana 1 kişi Söndürme ekibi en az 3 kişi
İlk Yardım*** her 20 çalışana 1 kişi her 10 çalışana 1 kişi her 10 çalışana 1 kişi İlk yardım ekibi en az 2 kişi

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Sizin de tespit ettiğiniz üzere üç ayrı yönetmeliğe uygun olarak acil durum ekiplerinin oluşturmanız gerekmektedir. Önceki mesajlarda yazıldığı için ilgiliYönetmelik madddelerini tekrar alıntılamıyorum.

Tehlikeli sınıfta bulunan 100 kişinin çalıştığı işyerinde;

-Yangınla Mücadele Ekibi - Söndürme Ekibi: 3 kişi (Her iki yönetmeliğe uygun tek bir ekip)

-Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibi - Kurtarma Ekibi: 3 kişi (Her iki yönetmeliğe uygun tek bir ekip)

-Koruma Ekibi: 3 kişi (50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda en az 2 kişi yeterlidir. Yasal zorunluluk olmasa da ekip sayısı belirlerken daha güncel olan yönetmeliğe göre 40 kişiye kadar bir destek elemanı koşuluna uymak tercih edilmelidir.

-İlk Yardım Ekibi: 10 kişi ( İlgili yönetmeliğe göre ağır ve tehlikeli işler kapsamındaki işyerlerinde her on personel için bir ilkyardımcı görevlendirilmesi gerekmektedir. Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldığı için bu maddeyi bu şekilde uygulamak yasal bir zorunluluk değildir. Ancak işyerinin tehlikeli sınıfta olması nedeniyle bu şekilde uygulanmasını doğru bulurum. Denetim geçiren kimi uzmanların bildirdiği üzere bazı iş müfettişleri ilk yardım ekipleri konusunda bu yönde fikir bildirirler.

İşe yeni girecek çalışan olması durumunda 100 kişi aşılacağı için yeniden ekip oluşturmak zorunda kalınacaktır. Böyle bir ihtimal varsa tedbir olması için 10 yerine 11 kişilik ekip oluşturulması tercih edilmelidir. Bu durum her ekip için göz önüne alınmalıdır.

-İşyerinde yapılan işe ve acil durumların yapısına göre gerekli ekipler kurulur. Haberleşme Ekibi, Teknik Koruma Ekibi, Kimyasal Kirlenme Ekibi vb.

-Gerekli görülürse, calışan sirkülasyonu çoksa her ekip için uygun sayıda yedek destek elemanı belirlenir.

-Her ekibe bir ekip başı seçilir.

-Tüm ekiplerin koordinasyonu için bir kişi seçilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok teşekkür ederim. o zaman belirlediğiniz kişi sayılarına ilave olarak destek elemanları ilave edilecektir.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Çok teşekkür ederim. o zaman belirlediğiniz kişi sayılarına ilave olarak destek elemanları ilave edilecektir.

Emin olmamakla birlikte bir kavram karmaşası yaşanıldığını sanıyorum. Kanun'daki tanımı gereği;

Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi ifade eder.

Acil durum ekiplerinde görevlendirilen tüm kişiler zaten destek elemanı olarak adlandırılır. Her iki yönetmelikte aynı işi yapmak üzere kurulması gereken ekipleri tek bir ekipte toplayıp uygun sayıda destek elamanı belirleyerek ekibi oluşturacaksınız. Önce ekibi kurup, ekleme yapmak durumu söz konusu değildir. Örneğin, iki yönetmelikte birbirlerine denk düşen Yangınla Mücadele Ekibi - Söndürme Ekibi için 3 kişilik bir görevlendirme yapacaksınız.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

en son olarak;
ekip sayıları destek eleman sayıları
yangın ile mücadele-söndürme ekibi 3kişi 3kişi
arama-kurtama ve tahliye-kurtarma 3 kişi 3kişi
koruma 2 kişi 2kişi
ilk yardım 5 kişi 2kişi

sizce uygun mudur?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
en son olarak;
ekip sayıları destek eleman sayıları
yangın ile mücadele-söndürme ekibi 3kişi 3kişi
arama-kurtama ve tahliye-kurtarma 3 kişi 3kişi
koruma 2 kişi 2kişi
ilk yardım 5 kişi 2kişi

sizce uygun mudur?

Her iki yönetmelikte adı geçen;

-Yangın ile Mücadele ve Söndürme Ekibi aynı ekiptir. Üçer kişilik iki ekip değil sadece 3 kişilik tek bir ekip olacaktır.

-Arama, Kurtarma ve Tahliye ekibi ile Kurtarma Ekibi aynı ekiptir. Üçer kişilik iki ekip değil sadece 3 kişilik tek bir ekip olacaktır.

-Koruma Ekibi sadece tek yönetmelikte vardır. 50 kişiye kadar en az 2 kişi yeterlidir. Güncel olan yönetmelikteki çalışan sayıları oranına uygun olarak 3 kişilik tek bir ekip olacaktır.

-İlk Yardım Ekibi olarak yasal zorunluluk adına 5 kişilik tek bir ekip kurulması yeterlidir. Ancak alınan geri bildirimler sonucu yönetmeliğin ağır ve tehlikeli işler kapsamındaki işyerlerinde her on personel için bir ilk yardımcı görevlendirilmesi bölümüne uygun olarak ekip kurulmasını doğru buldum. İlk Yardım Ekibi'nin de 10 kişiden oluşması gerektiğini yazdım.

Tekrar ifade edeyim. Ekip elemanı ayrı, destek elamanı ayrı değildir. Tüm ekip elemanları zaten destek elemanıdır. Ekip kurup, ekibe destek elemanı eklemek benzeri bir durum söz konusu değildir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. peki bina yönetmeliğine göre de ;

ü Söndürme ekibi, en az 3 kişi
ü Kurtarma ekibi, en az 3 kişi
ü Koruma ekibi, en az 2 kişi
ü İlk yardım ekibi. en az 2 kişi

bu şekilde ayrı bir grup daha mı oluşturmam gereklidir.son ilave destek elemanları için de;

Destek Elamanı İşyeri Tehlike Sınıfı 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü binada toplam en az
Az Tehlikeli* Tehlikeli Çok Tehlikeli
kurtarma** her 50 çalışana 1 kişi her 40 çalışana 1 kişi her 30 çalışana 1 kişi Kurtarma ekibi en az 3 kişi
Arama ve tahliye** Koruma (Arama ve tahliye) ekibi en az 2 kişi
Yangınla mücadele** her 50 çalışana 1 kişi her 40 çalışana 1 kişi her 30 çalışana 1 kişi Söndürme ekibi en az 3 kişi
İlk Yardım*** her 20 çalışana 1 kişi her 10 çalışana 1 kişi her 10 çalışana 1 kişi İlk yardım ekibi en az 2 kişi
6331 sayılı kanun gereğince çıkarılmış olan 28681 Sayılı İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik Esastır... Arama , Kurtarma ve Tahliye 1 ekip , Yangınla Mücadele 1 ekip , İlk yardım 1 ekip. Bu ekipler tehlike durumunda müdahale edecekleri için 1 kişiden oluşturulamaz. Ekipleri sahalara , katlara , vardiyalara v.s. bölmeniz gerektiğinde en az 2 kişiden oluşacak şekilde (en az 2 kişi Yangınla Mücadele , en az 2 kişi arama-kurtarma-tahliye , en az 2 kişi ilkyardım gibi) konumlandıracaksınız. Başlarına da birer kişi ekip lideri koyacaksınız. Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik eski olduğu için karmaşa çıkabiliyor , netice de acil durum yönetmeliği çıkmadan önce yangın yönetmeliğine göre ekipleri oluşturuyorduk. Ekiplerinizi belirttiğim şekilde oluşturursanız sorun yaşamazsınız.
Sorgulayan Adam 'ın bahsettiği gibi firmanın fiziksel özellikleri , acil durumlarda oluşması muhtemel ek tehlikeleri göz önünde bulundurarak ''Lojistik destek , teknik , haberleşme , güvenlik , kimyasal müdahale v.s.'' ekipler de tanımlamanız gerekebilir. Bunların yanında tabii ki Acil Durum Koordinasyon ekibi oluşturmalı ve ekip lideri olarak Genel Müdür veya İşvereni tanımlamanız gerekir. Kurgunuz tamamen olağanüstü durumlarda acil durumu , çalışanları , ziyaretçileri , çevreyi ve sonuçlarının oluşturduğu süreci yönetecek/yönlendirecek şekilde oluşturulmalıdır.

Zeynep Kond

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
az tehlikeli sınıfta yer alan ve 4 çalışanı bulunan bi işyeri için acil durum ekipleri kaç kişiden oluşmalıdır? kurtarma söndürme vs olucak ama çalışan sayısı kısıtlıolunca nasılsecicem?
birde çalışan temsilcisi olan biri herhangi bir ekipte olamaz diye biliyorum o nasıl olcak?
yardımcı olabilir misiniz??

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
az tehlikeli sınıfta yer alan ve 4 çalışanı bulunan bi işyeri için acil durum ekipleri kaç kişiden oluşmalıdır? kurtarma söndürme vs olucak ama çalışan sayısı kısıtlıolunca nasılsecicem?
birde çalışan temsilcisi olan biri herhangi bir ekipte olamaz diye biliyorum o nasıl olcak?
yardımcı olabilir misiniz??

10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde;
-Arama, kurtarma ve tahliye,
-Yangınla mücadele,
konularında görevlendirilecek uygun donanıma sahip ve özel eğitimli bir destek elemanı olması yeterlidir.[1]

[1]İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681
MADDE 11-(5)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.