Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi  Ben artık aşağılamaya başladım osgbleri bazıları geliyorlar 32 saatim var A sınıfı olarak verebileceğim saati 150 den aşağı vermem diyorum tam zamanlı diyorlar 15.000 den aşağı çalışmam diyorum ters bişi olursa uzmana o parayı vermeyecekseniz kapatın yapmayın bu işi diyorum susuyorlar :))


   
 2. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  kalkar ömründe atölye,şantiye,pano ,trafo ,motor görmemiş bir adamla çalışırsan zaten iş kazası geçirmeyi göze almıssın demektir sadece yasal para cezasındna yırtarsın o kadar.

   
  tolga07 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  ben buna inanmıyorum.. zor olmayacak.. sayı ne kadar çok olursa devletin o kadar çok işine gelir.. zira iş verenler isyan eder aksi halde..

     

   
 4. MEZUN

  MEZUN TÜİSAG Üyesi

  Dün bir OSGB ile görüştüm 4.000 + bağlayacağım müşteri başına da % 10 teklif etti.

   
  çigdemdemir ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Evet bende bu sorunun cevabını arıyorum bulamıyorum. O kadar OSGB de çalışan arkadaşıma sordum B sınıfı nekadar siz daha iyi bilirsiniz diye kimse bana doğru düzgün cevap vermedi kaçamak cevaplar verdi. B için 4000 iyi bir rakam gibi. Ancak sormak lazım, araba veriyormu? Daha düşük B sınıfı bulursa seninle vedalaşacakmı? OSGB de çalışan bunların cevabını verecek kimse yok mu?

     

   
 6. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  önemli olan gerçek hayatta karşılaşılacak zorluklar değerli arkadaşlar.
  muhakkak ki sertifika önemli.
  son yükselme ile A alanlar en az 10 yıldır çalışıyor.
  hayat tecrübeleri var.
  ilk mezun olduğumuz günlerle bugünler arasında hepimizin dağlar kadar farkı var.
  bedel belirlenirken sertifika değil;
  tecrübe
  konuya hakimiyet
  özgüven
  vs geçerli

   
 7. MEZUN

  MEZUN TÜİSAG Üyesi

  Araba veriyor yada arabası olupta kendi arabasıyla müşterilere gitmek isteyenin yakıtını karşılıyor. Gideceğin mesafelere göre aracın yakıt ihtiyacını birlikte hesaplayıp yakıtı alıyormuşsun. Anlaştıkları benzin istasyonu varmış. Daha düşük B sınıfı bulursa vedalaşma gibi bir durum olmaz çünkü orada çalışan C ve A sınıfları ilk çalışan uzmanlar. Zaten ücreti kendisi söyledi. Daha düşük B sınıfı bulacak olsa daha düşük bir ücret söylerdi. Benim görüştüğüm OSGB' de durum bu arkadaşlar.
   
 8. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  Müşteriyi sen bağlayacaksan OSGB ye niye ihtiyacın olsun   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 9. MEZUN

  MEZUN TÜİSAG Üyesi

  Hizmet vereveğim müşteriler belli zaten. Yeni müşteri bulup OSGB ile anlaşma sağlanırsa bu durum geçerli.

     

   
 10. eniskanisanli

  eniskanisanli TÜİSAG Üyesi

  yaklaşık 20000 iş yeri hekimi var ve serbest çalışan 3 hekim tanıdığım yaklaşık saatini 100 tl civarında anlaşma yapıyorlar. A+B sayısı 15000 den fazla olduğuna göre bu sayıya göre serbest çalışanlar 100-110 tl/saat den anlaşma yapabilir diye düşünüyorum.Çok abuk fiyatlar oluşacak mı evet kesinlikle.Ama bir kısım fiyatı elinizin tersiyle itebilirsek bu fiyat oluşur.Bir c sınıfı uzman olarak şu anda saati 45-50 den anlaşmalarım var.Aa 2 ay sonraki yükselme sınavında dengeler gene değişiktir tabii ki   
 11. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  ne kadar çok uzman, o kadar çok rekabet, düşük maaş, mutlu işveren demek. o yüzden sorular yine çok kolay olacak bence. uzman maaşları asgari ücrete düşene kadar sınava devam   
 12. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  bende sınavın zor olacağını düşünüyorum eğer sınav zor olmaz ise herkes iş güvenliği uzmanı olmuş olacak. sonuç olarak bence sınavlar böyle devam ederse bu iş meslek olmaktan çıkıp yan iş olacak ve iş güvenliği kültürü oluşmayacak.

   
 13. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ücret alt limiti belli bir değerin altında olduğunda belgesi olan ve kendi mesleğini yapabilenler uzmanlık yapmayacak ve piyasada uzman sayısı yine az olacak bu da ücretleri yükseltecektir.

  Mesleğini yapamadığı için uzmanlık yaparak hayatını kazanmaya çalışanların sayısı ihtiyaç olan uzman sayısına yetmez. Kaldıki işletmeler bir süre sonra seçici olacak ve mesleğinde tecrübeli olan işyerinin çalışma alanına uygun mesleği olan uzmanlar arayacaktır. İnşaat Mühendisi, Maden Mühendisi, Kimya Mühendisi, Makine Mühendisi gibi...
   
 14. MNG

  MNG Guest

  mine,
  seninle aynı kanıda değilim ne yazık ki,
  İşin İçinde siyasi kararlar ve siyasetci var .Her şeyin ....etmeden bırakmazlar:)

   
 15. h. mehmet şenlenmiş

  h. mehmet şenlenmiş TÜİSAG Üyesi

  şu an sayısı 1000 den fazla olan OSGB lere il il denetimler yapılmaya başlandı ....tüm OSGB ler dökülüyor .

  çok ağır cezalar yiyorlar ........ceza punanı alıyorlar .....

  kendilerine çeki düzen vermeleri yönde ihtarlar yapılmya başlandı .....

  sigorta primini 7 ay yataırmadan uzmanı ve hekimi isg katipte kayıtlı gösteren OSGB ye 52 bin tl ceza geldi ...

  ikli sözleşmeyle isg katip sözleşmesi arasında 5 günden fazla süre olan sözleşmelere ceza geldi...   
  Last edited by a moderator: 2 Şubat 2014
 16. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  Son günlerde mail adresime OSGB lerden emailler gelmeye başladı. Sanırım bilgilerime buradan ulaşılıyor. Bir sakıncası yok ama şu konuya dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten uzmanlık hizmeti isteyen OSGB sahibi arkadaşlara duyurulur. Ucuz hizmet kalitesiz hizmettir lütfen unutmayalım. Ne kendimizi ne de firmaları kandıralım. 10 yıldır yönetim sistemleri (ISO9001, ISO14001 ve OHSAS18001) baş denetçisiyim ve onlarca firmaya danışmanlık yaptım. 23 yıllık Elektrik mühendisiyim, ODTÜ mezunuyum ve A sınıfı uzmanım. Tam zamanlı olarak (180 SAAT için) 12000+ Araç istiyorum. Bu ücretin altında düşünenler lütfen mail atmasınlar. Ne kendilerinin ne de benim zamanımı boşa harcamasınlar.

  Neden 12000 TL olması gerektiğini müsadenizle aşağıda açıklamaya çalışayım da OSGBlerde uzman olarak çalışacak arkadaşlar fikir edinsinler.

  Piyasa da denetim yaptığım firmalara (en az 20 firma da gördüm) gelen tekliflerden biliyorum ki , çok tehlikeli sınıf için OSGB' lerin kişi başı verdiği en düşük teklif 35 TL/KİŞİ daha altını görmedim. A sınıfı bir uzmana çok tehlikeli işler için 13,2 TL/KİŞİ ücret verseler saati 66,67 TL/SAAT yapar ve kendilerine 21,8 TL/KİŞİ (109 TL/SAAT +KDV) kar kalır. Bunu da tam zamanlı bir A sınıfı uzman için 180 saat ile çarparsak 19620 TL/180 saat kazanç elde ederler. %20 gelir vergisi ve %20 diğer giderleri düştüğünüzde tam zamanlı 12000 TL maaş verdikleri bir A sınıfı uzmandan 11772 TL net kar elde ederler. Kazan Kazan ilkesine göre bu rakam yarı yarıyadır ve adaletlidir ve Bu hizmet bu fiyattan aşağıya yapılmaz. Piyasaya verdikleri tekliflerde fiyatı düşük tutup rekabet etmek istiyorlarsa lütfen aç gözlülük yapmayıp kendi paylarından yesinler. Senelerdir uğraşıp duran üstüne de sırf para kazanabilmek için olmadık riskleri alan değerli uzman arkadaşlarımın hakkını yemeye çalışmasınlar. Unutmayalım ki Bir OSGB birçok A sınıfı uzmandan para kazanır, uzmansa sadece çalıştığı kadar kazanabilir. Aç gözlülük hırıstiyanlıkta bile 7 ölümcül günahtan biridir.

  İş verenler açısından bakılırsa, ortalama çalışan sayısı 60 olan bir firmayı baz alırsak iş veren, Kişi başı 35 TL/kişi verirse ayda 2100 TL, 30TL/Kişi verirse 1800 TL öder. Yani işveren açısından çok şey değişmez 300TL/ay hiçbirşeyi değiştirmez. Ama bu 5 TL yi sırf iş almak için uzman maaşından keserseniz uzman açısından çok şey değişir. Bu durum da herkesi etkiler.
  Ben Bütün OSGB sahiplerini adaletli olmaya davet ediyorum. Bu adaletli sistemden hem kendilerinin, hem uzmanların, hemde ülkemizin kazançlı çıkacağı kanaatindeyim.

  Herkese kazasız günler dilerim.

   
  edc, murat mert çakıroğlu, e-mine ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  düzgün çalışsınlar da dökülmesinler. Ceza yemeleri uzman açısından iyidir.

   
 18. h. mehmet şenlenmiş

  h. mehmet şenlenmiş TÜİSAG Üyesi  ÖMER BEY tecrübeli bir elektrik mühendisi olduğunuz söylüyorsunuz ..

  önemlibir teknik bir meslek sahibisiniz..mesleğinizden ayda daha fazla para kazanma dururken neden iş güvenliği gibi riskli bir işi yapma gereği duyuyorsunuz .......merak ettim....

  örneğin bir işletmenin yüksek gerilim sorumluluğunu alsanız ayda en az 1000 tl alırsınız ..12 işletmeye baksanız 12000 tl eder......

  hem daha az risk almış olursunuz ......

   
 19. MNG

  MNG Guest

  Bu şanslılar hangi il ya da bölgede?:)

   
 20. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  Öneriniz için teşekkür ederim
  Bu uzmanlık işine yapmakta olduğum mesleği destekleyici olması açısından başladım ve hoşuma gitti. İSG kültürü oluşmasının hayat kurtaracağına inanmaktayım. TEİAŞ ta 6,5 sene çalıştım. Şişli trafo merkezinde meydana gelen kazadaki ekip eskiden bana bağlı çalışıyordu. Bu kaza ben işten ayrıldıktan sonra meydana geldi ve ekibin başında mühendis bile yoktu. Sonuç 1 ölü 2 ağır yaralı. Ülkemizde İSG kültürünün oluşması tüm emekçiler adına artı puandır. Benimde katkım olacaksa ne mutlu.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica