Soru - A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi? | Sayfa 32 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. &Topçu&

  &Topçu& TÜİSAG Üyesi  cümle güzel ama eksik bence...nekadar cok BİLİNÇSİZ uzman desek daha doğru olurdu...çünkü konuyu bilen uzman komik rakamlara bu işleri yapmaz...


   
 2. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi


  Evet bilinçli olanlar yapmaz diyoruz ama işsizlik de var unutmayalım, pek çok kişi kendi mesleğini yapamadığı için bu işe sarıldı. Pek çok uzman eminim ki sorumluluk sigortası falan olmadan bu işi yapmaya çalışıyor.

   
 3. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  İş müfettişlerin denetleme yetersizliğinden dolayı işin hakkını vererek çalışma yerine OSGB'ler formaliteyi tamamladığını düşünüyorum. Yönetmelikte belirtilen görev süreleri, eğitimler ve iş sağlığı gözetimleri iş müfettişleri tarafından sorgulandığında çürük elmalar ayrılacağını temeni ediyorum. Bu işi insan hayatını koruma ve çalışma kültürü olarak benimseyen tecrübeli ve tecrübesiz arkadaşların sabretmesi gerekiyor.

     

   
 4. Lazrail

  Lazrail TÜİSAG Üyesi

  12000₺

   
 5. Lazrail

  Lazrail TÜİSAG Üyesi

  hiçte öyle değil yeni b ve a lar çok tehlikeli sınıfa bakmaya tırsıyorlar fiyatlar aynı değişmedi

     

   
 6. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  23 şubat sınavının 21 aralık sınavına göre daha zor olacağına ben de katılıyorum. ama sonuçta çalışanlar için geçilemeyecek bir sınav değil.

   
 7. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  Mevcut 931 A sınıfı uzmana 21 aralık'ta 7.863 A sınıfı uzman daha eklenmiş, 639 B sınıfı uzmana 21 aralık'ta 5.131 uzman eklenmiş. yani şu anda 8.794 A sınıfı, 5.770 B sınıfı uzman sayısına ulaşıldı. 1 Ocak'ta yasa kapsamına giren işyerlerini de göz önüne aldığımızda bu sayı yine yetersiz.
   
 8. isg.biyolog

  isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

  daha bugün eski bir A sınıfıyla görüştüm bu konuyu."Siz türeyene kadar aylık kazancımız tam zamanlıda 16.000-20.000 in arasında gider gelirdi.önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bu paralar kesin olarak hayal olur ama asla aylık 7000 in altına düşeceğini sanmam." diyor.   
  ersin_0041 bu yazıya teşekkür etti.
 9. MNG

  MNG Guest

  bimo,
  A ve B uzman sayıları ile ilgili kaynak nedir.
  Yazarsan seviniriz.

     

   
 10. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  yeni katılan bu 7863 tane katılan A uzmanın belki %80 civarı kamuda veya özelde en az 10 yılını bilfiil çalışmış insanlar bunlardan cesaret edip ancak %10-20 si bu alana giremeye niyetli böylece A sınıfı çalışacak aktif uzman sayısı yani bu 7800 kişinin içinden ancak ve ancak 2000 tanesi piyasaya çıkar. buda eski A ile beraber maksimum 3000 olurki bu sayıda çok az.   
 11. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  A sahibi arkadaşlar OSGB sahiplerinin kıs kıs gülmelerini duymaktayım. 3000-4000 liraya tav olmayalım kaldıki şu an B uzmanlar net 8500 e iş buluyorlar A piyasasıda 10 bin altı değil. siz kendinizi ucuza satmazsanız değerinizde düşmez. birde arz talep meselesi deniyor. bu işte akıllı adam tecrübeye para veriyor. 21 aralıkta A olanlar sonrakilerden hep bir adım önde olacak. isterse milyon tane A olsun tecrübe kazanıp işini doğru düzgün yaparsan değerin düşmez. bu iş böyledir.   
  isg.biyolog bu yazıya teşekkür etti.
 12. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  o OSGB sahibini tebrik ediyorum

   
 13. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  "bir işi ucuza yapmak için ya malzemesinden yada işçiliğinden çalarsın"
   
 14. drhsn

  drhsn TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım aklına gelebilecek her bölüm mezununa uzman olma yolu açıldı bunu unutma. Ama işyeri hekimi olmak için tıp okumak şart...

   
 15. isg.biyolog

  isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

  Ben A değilim ama 23 şubatta olacağım inşallah,hemde hiç kuşkum yok,sağlam ve sıkı çalıştım,çalışıyorum,sınavı geçmek için gerekeni yapıyorum kendimi kandırmadan ve disiplin içinde.Zaman ve emek ayırıp çalışan için sınavı kazanmakta sıkıntı yok zaten.Amerika yeniden keşfedilmeyecek sonuçta Genel müdürlüğün sınav mantığı ve stratejisi belli,bence çok kolay.Lakin önemli olan sınav sonrası: Tecrübeli A lar zaten işlerine sahipler,çoğuda eğitmen yani sahada değil,o yüzden de etliye sütlüye karışmıyorlar.A sayısındaki artışın mantığı A bulamayan çok tehlikeli işverenlere :) istihdam sağlamak.Memlekette tecrübeli A vardı da bizmi yedik??? O çok tehlikeli işverenler mecbur alacak.Alacakki en azından kanununi zorunluluğu yerine getirsin.Çok bilmiş A lar yardım etmek istemiyorsa yada kendilerine bizi rakip görüp fesatlık yapıyorlarsa,yol kesmek istiyorlarsa kendileri bilirler.Şahsen sahaya inmeme,işimi yapmama engel olamazlar. tecrübesiz A lar olarak yapmamız gereken en azından mevuzatı uygulamak,resmi kanalları adam gibi öğrenmek,mesleki eksiklikleri araştırarak kapatmak.Çalışmak isteyene kimse engel olamaz arkadaş! kendimizi kandırmayalım.yeterki iste,kendine,varsa beynine yazdığın bilgilere güven.tecrübeli A lar ana karnından tecrübeli olarak doğmadıya! uzaydanmı indi bu tecrübeliler? İş bulma konusunda sıkıntı yaşayacağımızı hiç ama hiç sanmıyorum.bu sektörde işini iyi yapan her A ya iş var,bunu asla unutmayın.Bu konuda bir sorun varsa o da şudur : işverene karşı (A sınıfı olduğunuzu unutup) maddi olarak acizlik gösterip ucuz fiyata çalışmak,piyasayı düşürmek ve "ne iş olsa yaparım abi" mantığıyla hareket etmek.Umarım herkes bu ünvanın hakkını verir,kendine, ünvanına önce sen saygı gösterki millet de saygı göstersin.Saçma sapan triplere giripte piyasayı düşürmeyelim arkadaşlar.Tecrübeli tecrübesiz farketmez,İş güvenliği uzmanısınız: UZMANSINIZ.söz bu meclisten dışarı yakarsa bizi bu ezik haller yakar...Benden söylemesi...   
 16. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  Selamlar arkadaşlar.
  En sonunda dün dayanamayıp tanıdık olan hastane kaynaklı çok iyi bir OSGB nin mesul müdürüyle konuştum. Sağ olsun çok iyi niyetli bir arkadaş ve kendisi de A sınıfı uzman ve bakanlıkla ilişkileri iyi. Nedir ne oluyor diye saatlerce sohbet ettik ve tüm güncel bilgileri bana söylemekten çekinmedi. İstanbul'da ki A sınıfı uzman sayısının 4000 civarı olduğunu Türkiye de 8800 olduğunu, B sınıfı uzman sayısının 6500 civarı ve C sınıfı uzman sayısının da 45000 olduğunu söyledi. Mayıs sınavında bakanlığın hedefinin, A sınıfı 12000-15000 arası, B sınıfı 20000 ve C sınıfı 70000 uzman olduğunu ve daha sonra yükseltme sınavı olmayacağını da söyledi.
  Mevcut durumda A sınıfı uzmanların saatine 50 TL verebildiklerini ve nedeninin de piyasa rekabeti olduğunu söyledi ve elde ettiği tüm OSGB lerin piyasa tekliflerini gösterdi. Elinde yüzlerce A sınıfı cv'si olduğunu ve buna rağmen Kendi tekliflerinin ortalarda kaldığını ve iyi işleri de zaman zaman alabildiklerini söyledi.
  Bu OSGB de çalışan 3 A sınıfı uzman var ve bu arkadaşlar tam zamanlı 6000-7000 TL ye razı olmuşlar, fakat bu duyarlı sorumlu müdür arkadaşım kendisi de dahil inşaat projelerine, elektrik ve elektrik santrali projelerine, madenlere tecrübeleri olmadığı için cesaret edip gitmediklerini söyledi. Maden hariç gidebileceğimi söyleyince altın bulmuş gibi hissetti ve OSGB nin kapılarını bana sonuna kadar açtı. Kendisine teşekkür ettim.

  Ben bu fiyatlara kendilerine proje yapamayacağımı, taban fiyatımın küçük inşaat firmaları için günlük 500 TL nin altına düşmemesi gerektiğini ve ancak birbirine yakın olması koşuluyla günde 2 şantiyeye gidebileceğimi söyledim. Büyükler için ki onlar daha kurumsaldır ve çalışmak daha kolaydır, Saat ücretimin minimum 65 TL olduğunu söyledim. Benim fiyatım tekliflerinin %40 ı olacak şekilde gelen talepleri değerlendirmeye başlayacağını ve proje aldığında beni arayacağını söyledi. teşekkür edip konuyu kapattık.

  Bu olaydan benim anladığım kadarıyla, OSGB si olan arkadaşlar da fiyat kırımından son derece mutsuz. Fiyatları küçük ölçekli, bütçesi zayıf, hangi projede ne tür bir uzman çalıştırdığına dikkat etmeyen OSGB ler kırıyor ve iş verenler de şimdilik cezalardan kurtulmak için acil ucuz çözüm yoluna gidebilmekte. Fakat zaman içinde mutlaka bu değişecektir. Ucuza çalışan uzman arkadaşlar bir kaç ay içinde işi öğrenip hemen kendi fiyatlarını yükselteceklerdir. Düşük kalite hizmet sunan OSGB ler kapanacak, iş verenler uyanacak sorumluluklarının bitmediğini fark edecek ve kaliteli hizmete yöneleceklerdir diye düşünmekteyim.

  Herkese kazasız günler dilerim.

   
  çigdemdemir, MEZUN ve mfk321 bu yazıya teşekkür etti.
 17. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  eminim bir forumda tartışışlmıştır ama birde ben sorayım . LPG veya benzin istasyonlarında 5 kişilik bayi sistemli bir yerde fuzman ücreti olarak ne diyorsunuz. 200 TL az mıdır çok mudur ?

   
 18. hseuca

  hseuca TÜİSAG Üyesi

  doğrudur bu fiyat ama gerçekler farklı olabilir

   
 19. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  fiyatlar bu vakitten sonra düşmez,
  bence kimse OSGB lerde çalışmamalı
  OSGB ler olduğu sürece işimiz sakat

   
 20. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  kaynak bakanlıktır üstad, resmi verilerdir.

   
  MNG bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica