Soru - A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi? | Sayfa 10 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi
  kusura bakmayın ama rakam çok komik :))) Kendileri en düşük saat ücreti 75 tl den satıyor. size 30 mu teklif ediyorlar. Bence acele etmeyin onlar çok bulacağını zannediyor ama bulamayacaklar. Zaten A sınıfı olacakların çok büyük çoğunluğu çalışan mühendisler. Ayıp bi teklif.


   
 2. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  pardon 175 TL piyasadaki en düşük OSGB saat ücreti size en az 80-90 tl/saat vermeleri gerekirki yarı yarıya olsun değilmi

   
 3. MNG

  MNG Guest

  işte güzel bir değerlendirme,
  Özellikle saha deneyimi olmayan,
  Sadece paraya odaklı genç uzmanlar
  bu yazıyı bir kez daha okumalarında fayda var.

  Yönetmelikte Tehlike sınıfları için belirtilen çalışma sürelerine göre yapılacak tüm hesaplar şaşacaktır.Çünkü belirtilen sürelerde İSG hizmeti hiç bir şekilde gerçekleştirilemez.Muhtemelen bakanlık bu hatanın farkındadır ve en kısa zamanda yeni bir düzenlemeye gidecektir diye umuyoruz.
  İhtimal vermiyoruz ama mevcut şartlarda yapılacak bir İSG uygulaması sadece şeklen, uzmanı ve Hekimli telafisi mümkün olmayan risk altına sokarak sadece yasal evrakları imzalanmasından ibaret bir iş haline dönüşecektir.

  Kimse ucuz kahramanlık yapmamalı ve gereğini yapamayacağı sorumluluğun altına girmemelidir diyoruz.

     

   
 4. mehmet3207

  mehmet3207 TÜİSAG Üyesi

  c-2000 b-3000 a-5000 fazlasını atmayın kimse yemez,antalyad bundan fazla veren yok hani :) milleti gaza getirmeyin yok 9 yok 10 bin diye

   
 5. tirink

  tirink TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim çalıştığım bir A Sınıfı Uzman var saatlik olarak 150 TL alıyor.
  Tabi adam eski uzman yenilerden değil bence hak ettiğini düşünüyorum.

     

   
 6. MUHAMMET KARABULUT

  MUHAMMET KARABULUT TÜİSAG Üyesi

  E Madem adam bu paraları veremeyecekse kapatsın OSGB yi gitsin serbest uzmanlık yapsın kimse ona OSGB kuracaksın diye dayatmamıştır eminim. Alınan risk ortada buna göre de bir bedeli olmalı. Bir can kaybı halinde uzmanın herhangi bir eksiği yada hatası varsa bütün ödenen tazminat ve masraflar uzmandan tazmin ediliyor buna göre de uzmanın alacağı ücret yüksek olmalı.

   
 7. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  eski uzman yeni uzman bu ayrım bence yanlış. imzayı atıyormusunuz önemli olan budur, sorumluluk aynı olduktan sonra ve OSGB veya işverenin yükümlülüğünü karşılayacak imzayı attıktan sonra uzmanın eski veya yeni olması saçmalık. OSGB veya işveren bizleri kanunlardaki zorunlulukları karşılamak için kullanacak öyleyse uzmanın yenisi eskisi olmaz. bir zamanlar eczane açacak parası olmayan eczacılar diplomalarını satıyordu onlardada varmıydı eski eczacı yeni eczacı ayrımı, eczacı eczacıdır diplomada ayrım yoktur. bu belge bende varsa kimse bana sen yeni A uzman oldun diyemez, artı hiçbir işveren veya OSGB uzmanın görevini tam olarak yapmasını istemez. uzman görevini tam olarak yapsa iş yerlerinin çogu çalışamaz OSGB lerin çoguda elindeki işi kaybeder. bu memleket şu an için idare et abi durumunda ....
   
 8. Tamer Arıcan

  Tamer Arıcan TÜİSAG Üyesi

   
 9. Fehmi KORKMAZ

  Fehmi KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar hiç o kadar ümitlenmeyin bence neden ?

  çünkü yeni A sınıfı olan bir isg uzmanı ( farklı alanlarda deneyim var ama iş güvenliğinde olmadığı için ) ben tecrübesiz A sınıfıyım ya da B sınıfıyım diyecek. En azından OSGB ler ve işverenler öyle değerlendirecek ve A sınıfı uzmanının maaşını ortalama 3000- 4000 TL tutmaya çalışacaklar. Ve özellikle inşaatlar başta olmak üzere çok tehlikeli yerlere vermeye çalışacaklar.

     

   
 10. Tamer Arıcan

  Tamer Arıcan TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı iş güvenliği uzmanlık saat ücreti bundan sonra maalesef 120-150 tl gibi fiyatları çok nadir görecek. Ama saati 35-40 tl gibi fiyatlara çalışan ve çalışacak iş güvenliği uzmanları aldığınız eğitimi (mühendislik ve iş güvenliği uzmanlığı) ile aldığınız riski mutlaka düşünün. Az para aldığınız için kimse sizi kurtarmaz.. madalyada takmaz. Değerinizi düşürmeyin.. Hiç biriniz ucuz adam değilsiniz..   
 11. Yılmaz Uzun

  Yılmaz Uzun TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan kişiler meslek hayatlarında zaten en az 10 yılı doldurmuş ve kendilerini iş hayatlarında ispatlamış kişilerdir. Zaten bahsi geçen ücretlerin üzerinde çalışmaktadır. Burada Özellikle OSGB'ler piyasayı yönlendirmek için ağıza alınmayacak komik ücretlerden bahsedip gereksiz yoğunluk yapmaktadırlar. Özellikle maaş konusunda daha fazla konuşmaya gerek olmadığını düşünüyorum.   
 12. Tamer Arıcan

  Tamer Arıcan TÜİSAG Üyesi

  Yılmaz uzun yanılıyorsun.. 10 sene ve üstü tecrübesi olup da belgesini komik fiyatlara kiralayan ve aldığı riskin farkında olmayan çok insan var....

   
 13. Yılmaz Uzun

  Yılmaz Uzun TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğin konu zaten iş etiğine sırmaz. Kimse belgesini kiralamamalı. Belgelerini kiralayanlar eninde sonunda ceza alacaklardır.
   
 14. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İG uzmanlarının mesleki kusur veya hatalarından koruyacak hiç bir kanun veya yasa yok.. bu da şunu gösteriyor ki ; senin senden başka koruyanın yok !! eğer kendine, bilgine güveniyorsan bu mesleği yapacaksın.. A sınıfı İG uzmanıysan belgenin de bilginin de değerini alacaksın, almak zorundasın..

   
 15. Muratefendi

  Muratefendi TÜİSAG Üyesi

  Herkes istediğine göre yazmış kimi 3500 tl demiş kimi 5000 tl...Şirketleri çok yi tanıyan hatta OSGB leride şu an yaptığım iş dolayısıyla... (Özel sektörde TURKAK akreditsyonlu belgelendirme şirketinde Baş Denetçiyim) tanıya birisi olarak, bir A Sınıfı Uzmanın net, bakın net alacağı rakam, 13.000-15.000 TL arasındadır... Bunu vermeyen OSGB veya işyeri sahipleri gitsin Armut toplasın..Lütfen biraz akıllı mantıklı olalım, saçma sapan rakamlar yazıpta, alay konusu olmayın..   
  egemensnt, Ercan Mattaoğulları, mfk321 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Muratefendi

  Muratefendi TÜİSAG Üyesi

  Peki bende size şunu sorarım, 2000 TL ye çalışacak adam (C Sınıfı mesela) muhtemelen mühendis vb gibi bir ünvanı olacak demi? Peki bu adam gerizekalımı riskli bir işten 2000 tl kazansın..Gider mesleğini yapar en berbat 1700-2000 tl yine alır.. Hele 5000 TL A sınıfına gülmekten yarıldım..Biraz mantık birazcııık.. Bu yasa A-B Uzman azlığından ertelendi, sınıf atlama dalgaları bu yzden çıktı, şimdi adam 5000 tl ye çalışır demek biraz saçma olmamış mı?

   
 17. Onursenn

  Onursenn TÜİSAG Üyesi

  Bence İGU dışında aldığı/talep ettiği maaşı dile getiren başka bir meslek grubu yoktur.. Bu maaş safsatalarının bir sonu gelmesi gerektiğini düşünüyorum.. Sonuçta özel sektör ve serbest piyasa. İsteyen 2000TL'ye çalışır, isteyen 20.000TL'ye.. Kimseyi de zorlayacak bir güç yok neden bu belgen varda çalışmıyorsun diye.. Her sektörde olduğu gibi serbestte çevresi olan, sabitte de kendini farklı alanlarda geliştirip işini iyi yapan fark yaratır ve fazla kazanır...

  Hiç bir cerrahın şu ameliyat 2000TL, bu operasyon 3000TL dediğini veya ücret beklentilerini forumlarda sayfa sayfa döktürdüğünü duydunuz mu? Avukatlıkda aynı.. Baronun belirlediği bir taban ücret var, ama işi olmadığı için onun yarı fiyatına çalışan veya çok iyi bir avukat olduğu için ciddi davalarda onun 20 katını isteyen avukatlar yok mu?

  Üzülerek belirtmek istiyorum, lütfen artık komik duruma düştüğümüzün farkına varalım arkadaşlar...

   
  MEZUN bu yazıya teşekkür etti.
 18. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  bir dostumun inşaatı vardı bu iş güvenlik kanunu çıkmış gel bize bi yardım et dedi. neyse kalkıp gittim toplam 60 işçi 7 -8 tane inşaat sahası 3 er katlı inşaatlar. ee bize bi fiyat ver evrakları imzala git dedi. Böyle olurmu hiç dedim yapacaksan adam akıllı yap bari bişeye yarasın dedim oda zaten daireleri satmışım bundan sonra çıkan her masraf cebimden çıkacak yok baret al yok kemer al vs..vs.. masraf çıkartma bana zaten alsam da takmaz lar dedi nasıl takmazlar takarlar dedim hadi gidelim inşaatlara kendin gör dedi neyse kalktık inşaatlara gittik Demirci ustası çalışıyor çagırdık usta artık iş güvenliği kanunu çıkmış dikkat etmeniz gerek dedi patron. Demirci : Evet biliyorum dedi baret takmamız gerekmiş kemer takmamız gerekmiş yaw patron boşboşuna alma biz takmayız rahat çalışamıyoruz böyle... diğer inşaata gittik kalıpçı çalışıyor ona da aynı şeyleri söyledi patron cevap aynı bu biraz daha ileri gitti zorla taktırırsan alır işçileri giderim çalışmam dedi...
  Kalifiye işçi sıkıntısı oldugu için fazla sıkıştıramıyorlar birde şu anda inşaat işi için patron lar rica ile randevu ile demirci , kalıpçı ,sıvacı vs... vs.. ile anlaşıyorlar biraz sıkıştırsak bırakıp gider iş yarım kalır diye patron da korkuyor... Adamlar sigorta istemiyor usta sadece bana yap işçilerim sigortasız çalışacak diyor niye diyorum ee bi ay sonra bunların işi biter bu sefer YEŞİLKART ları iptal olur en iyisi sigortasız çalışması ki yeşilkart iptal olmasın kömür desteği iptal olmasın diyeymiş..

  Bu 60 çalışanım var demiştin dedim evet tanımıyorum muhasebeci eklemiş sigorta paralarını alıyorum ama dedi indirimden faydalanmak için ekledim dedi.
  Ben bu inşaatta ne yapabilirim sizce ? :)

   
  MEZUN bu yazıya teşekkür etti.
 19. UĞUR DURSUN

  UĞUR DURSUN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu işin şakası yok ve alınan riskler çok büyük. Bu sebeple 10.000 tl nin altında olmamalıdır.

   
 20. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Sanırım arkadaşımız OSGB ci batmayayım diye burada manipülasyon yapıp ucuza A sınıfı uzman bulacağını zannediyor.:))

   
  Nuran AYDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica