6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi  verdikleri yasa teklifleri anayasaya aykırı verilmiş haklar geri alınmaz.ne demek yani. biz çıkan yasaya güvenerek işe girecez diye bu belgeleri aldık. 30000 uzmanın istikbali söz konusu.torba yasa ne demek kardeşim adı üzerinde kanun değişmesi çok zor olmalı.daha bir kaç gün önce yedi kişi hayatına kaybetti muğlada iş kazasından.arkadaşlar levent beye destek olalım.yalnız bırakmayalım ve hakkımızı sonuna kadar savunalım.


   
  Aysel. ve ilker özel bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sayın başkanım; yazmış olduğunuz her kelimeye katılıyorum. Ankara toplantımıza ve diğer buluşmalarımıza arkadaşlar iştirak etmediler. Ama biz sayımız az da olsa yolumuza devam edeceğiz. Arkadaşlar şu an yaşanan sürecin ciddiyetini anlayıp bundan sonraki buluşmalarımıza katılırlar. Bizim bu süreçte büyüyerek çıkacağımıza inancım sonsuz. Eğer bugün İSAG büyük bir dernek olsaydı şu anki içinde bulunduğumuz süreci ilgili mevkilere anlatmamız daha kolay olurdu. İşte bu yüzden birlik olup dahada büyümemiz gerekmektedir. İşsağlığı ve işgüvenliği profosyenelleri arkadaşlar kendilerine ait olan bu derneğe üye olup faaliyetlerimize aktif olarak katılırsa sesimizi daha gür duyuracağımız kanatindeyim.

  Ali KÖKSAL
  C Sınıfı İşgüvenliği Uzmanı

   
  MAHMURE ESENKAL ve Ayse. bu yazıya teşekkür etti.
 3. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Eğer ertelenirse sebebi esnaf ve küçük işletme birliklerinin bu konudaki baskısı, olayın siyasi yönü de var tabi ki. Bu konuda A ve B sınıfı uzmanların yüksek fiyat istemesi, iş seçmesi vb. uygulamaların çok da etkili olduğunu düşünmüyorum. Piyasadaki gözlemlerim verilen tekliflerin gayet makul olduğu. Uçuk fiyat da veren var tabi ki ancak işveren zaten 5-6 yerden teklif alıyor, yüksekleri eliyor. Hatta çoğumuz düşük fiyat veren uzman ve osgblerden şikayet etmiyor muyuz?

  50 kişinin altındaki işletmeler kardan zarar edecekleri için bu yıl yaptıkları zorlamaları gelecek yıl ve ondan sonraki yıllar da yapacaktır, bundan emin olabiliriz. 10 yıldır devam edip de hala bazı konuların netleşmemesinin başka bir açıklaması olamaz. İmza atan 120 milletvekilinin ve oylamaya katılacakların kaçı neyi oylayacaklarını, bu konunun geçmişi ve şimdiki durumu hakkında bilgi sahibi olduklarını, bilenlerin ise kaçının gerçekten durumun farkında olarak millet menfaatine oy kullanacağını merak ediyorum. Vicdan sahibi hiç bir vekil esnafın cebinden üç beş para çıkacak diye bu yasanın ertelemesine izin vermez. İzin verdi diyelim seneye uzman hekim giderlerini devlet mi karşılayacak?

  2014 yerel seçimler, 2015 genel seçimler, 2016 ....

  Milletin vekili olmalı, el-insaf el vicdan!

     

   
 4. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  şimdi düşünüyorum da tavukçu'da, berberde, markette iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun mantığı nedir?

   
 5. ilker özel

  ilker özel TÜİSAG Üyesi

  Milletvekilleri umarım yaptıkları isin farkındadır

     

   
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Ben bu erteleme kararından önce 3 veteriner kliniği ile anlaşma yapmak üzereydim.İş yeri hekimi bir arkadaşımla beraber çalışacaktık. Bence sorunlardan biri de şu yönde. Kendi arkadaşım için söylemiyorum ama İş yeri hekimi arkadaşlarımızda inanın fiyatı yüksek veriyorlar. Çift imza uygulaması bence bizleri çok zor durumda bırakıyor. Toplum sağlığı merkezlerinden İş yeri hekimiyle anlaşma yapılır deniyordu ortada Toplum sağlığı merkezi yok! İş verenler OSGB lere kayıyor böylece çünkü her 2 hizmette alınıyor ordan! Ben OSGB lerin düşük fiyat vermesinden şikayetçi olanlardanım. Çalıştığım firma olarak 50 den fazla işçimiz var ve erteleme bizim için geçerli olmasa da iş yeri hekimininde katılımıyla fiyat yükseliyor.

   
  Bayman bu yazıya teşekkür etti.
 7. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Gidada kontaminasyon, berberde bulasici hastaliklari dusunun
   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 8. Sevindik

  Sevindik TÜİSAG Üyesi

  18 mayis sinavini gectim. C sinifi sertifika alacagim, Anlastigim sirket tehlikeli sinifta. Simdi bu sirkete bakamayacak miyim? Bu kanun ne zaman netlesir.   
 9. Ayse.

  Ayse. TÜİSAG Üyesi

  Bir diğer gercekte 52 53 hata 56 57 işçi çalıştıran is yerleri devlet tesvikiyle işçi sayısını işçi çıkararak işsiz sayısını artıracak bunun önünü actılar Temmuz'da anlaşma imzaliyacagim 54 calisanli yerle bı kac gun önce görüştük artık 48 işçileri olduklarını söylediler !!

     

   
 10. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Gıda'da gıda mühendisi, kimyacı ,ziraatçi falan sorumlu müdür denetler kontaminasyon vs.'yi iş güvenliği uzmanının görevi farklı berberde de o ilin zabıta müdürlüğü denetleyebilir hijyenik mi değil mi diye.
  Ayrıca iş güvenliği çalışanların iş güvenliğiyle ilgili firmadaki üretilen ürünün kalitesi, tüketici hakkının güvenliği falan değilki.   
 11. Arkadaşlar gıda işi ve buna benzer konuların burada açılmış olan konu başlığı ile ne alakası var, ben bulamadım   
  halenur bu yazıya teşekkür etti.
 12. civiluzman

  civiluzman Guest

  Şimdi konular birbirine geçti verilen iki tane yasa tasarısı var biri erteleme diğeride Levent TÜZEL'in verdiği c sınıfı uzmanları işsiz bırakacak bir tasarı. Erteleme ilgili olan yasa tasarısını AKP milletvekili verdi sanırım kabul edilecek ama diğeri bağımsız millet vekilinin verdiği tasarı o kabul edilmez diye düşünüyorum...

   
 13. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,
  Sayın Milletvekili Levent TÜZEL'in verdiği yada vereceği yasa tasarısını inceledim. sayın Milltvekilinin konuya vakıf olmadığı aşikar.Tasarıda diyor ki ; 5 yıl mesleğinde görev yapmış uzmanlar tehlikeli sınıfa bakabilsin,8 yıl mesleğinde görev yapmış uzmanlar çok tehlikeli sınıfa baksın.Biz C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları zaten 3 yıl süreyle tehlikeli sınıfa bakabiliyoruz.3 yıl mesleğinde görev yapmış C sınıfı Uzmanlar 7 yıl boyunca zaten A sınıfının baktığı çok tehlikeli yerlerde görev yapabilecek.Bu tasarı bize bir şey kazandırmadığı gibi bakmaya haiz olduğumuz yerleri de elimizden alacak .Bunu nasıl ve neden sundular anlayamadım.Birileri dikkat çekmek istiyor sanırım .Saygılar
   
  Bayman ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 14. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  Vay arkadaş yaa İş Güv. Kanunu; bu erteleme olayı kadar duyulmadı, bilinmedi, herkes hemen duymuş iş güv. erteleniyormuş diye telefon telefon üstüne geliyor :) ama RD, ADP, eği ..vb herşeyin ertelendiği zannediliyor yada öyle olması istenildiğinden dolayı böyle aksettiriliyor :{
  yani yine yetkililer herşeyi eline yüzüne bulaştırdılar gerçekten alkışlıyorum onları....

   
 15. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  şimdi birde c sınıfı tehlikeli sınıfa bakamasın teklifi çıkmış valla delircem artık..   
 16. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  şimdi duyuyorum, yok artıkkk daha neler :))

   
 17. ali güntepe

  ali güntepe TÜİSAG Üyesi

  uzman olmak bu kadar kolay olursa
  yasanın ertelenmesi de..
  piyasada maaşların düşmeside.. ve daha birçok şey kolay olur.Hepimizde oturur izleriz işte böyle.
  Çok şişirdiler ve isg uzmanlarını/adaylarını ... ve balon sönmeye başladı..

   
  Hakan TÜRKER ve civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
 18. ali güntepe

  ali güntepe TÜİSAG Üyesi

  Herkes uzmanlık adı altında verilen bu kağıt parçalarına bel bağladı..
  Patronların bu maaşları bu paraları verebileceklerini hiç sanmıyorum..

   
 19. civiluzman

  civiluzman Guest

  Balon patladı. Ama daha kimsenin haberi yokk

   
  Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 20. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  Niye bu denli felaket senaryoları yazyorsunuz anlamıyorum, ertelendi iptal edilmedi, yine iş güvenliği hizmetlerini almak zorundalar, tabi ki bu işe bel bağlayanlar çok zarar görecekler orası ayrı, ama hata onlarda, işin ehemmiyetini bilmeden sırf bir belgeyle para kazanabileceklerini düşünmek zaten saçmalık..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica