6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi  c sınıfı belgesı olan tehlıkelı sınıfa bakamayacakmı artık? benmı yanlıs anladım?

  tehlıkelı sınıfa bıle bakması ıcın 5 yıl calısmıs olmasımı laızm? su an pıyasada tehlıkelı sınıflara bakanların nerdeyse hepsı c sınıfı..


   
 2. civiluzman

  civiluzman Guest   
  Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 3. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  biri bana anlatsın arkadaşlar cidden kafam allak bullak oldu.

     

   
 4. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  ewt beyler acık ve net sekılde c sınıfı belgesı olan veya su anda bıle calısanları etkıleyecek..Pıyasada sadece b sınıfı ve a sınıfı olanlar artık calısacak..zaten yukarda b sınıfı olanlar kendılerını dırek bellı edıyorlar..

   
 5. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Gerekçesi ile uyuşmuyor bu teklifin.

     

   
 6. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  dusunuyorum dusunuyorum hıcbır cevap bulamıyorum..sımdı o mılletvekılının dedıgıne gore hadı c uzmanları sadece az tehlıkelı 50 kısıden fazla yerlere baksın dıyelım..pıyasada buna uyan yer sayısı cok ama cok az..sımdı tehlıkelı sınıflarda calısan c sınıfı uzmanlarının anlasmaları sona erecek ve uzmanların buyuk cogunlugunu kapsayan c sınıfı uzmanlar 2016 !! ya kadar yatacagız..2016 da dıyelımkı basladık calısmaya 2019 a kadar calısıp b sınıfı ıcın sınava gırıp kazandık dıyelım b olduk..sımdı 2019 da anca tehlıkelı sınıflara bakacagız demekkı..bana bırısı mantıklı bırsey soylesın..

   
 7. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  31 ocak yönetmelığı ve 14 hazıran teblığını Levent tüzel ıcın ıptal edecekler yanı ılgınc?
   
 8. süleymankara

  süleymankara TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 1 milletvekilinin teklifiyle kanun değişmez,şu anda cler 3yıl süreyle bye,
  blerde 4yıl süreyle abelgenin yerine bakabiliyor,   
  didem27 ve fehmi bu yazıya teşekkür etti.
 9. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Levent TÜZEL'in teklifi neden yaptığını hala anlamadım.C sınıfları zaten 3 yıl süreyle kendi mesleki tecrübesiyle A sınıfı olarak tebliğe göre çalışabiliyor.Birileri yanlış bilgi ile donatmış sayın Milletvekilini,Sanıyor ki bakanlık işyerlerine yeterince uzman istihdamı sağlayamayacak.30 bin uzman var ve hepside görev bekliyor.Sorun bence Bakanlık 10 kişiden az çalışanı olan işyerlerinde verilecek desteğin maliyetini yük olarak gördü ve bu yüzden erteleme yoluna gitti..Daha önceden erteleme yapsaydınız,bu kadar uzman,hekim ,OSGB ve Eğitim kurumu kurulmazdı.Esnafların buna karşı çıkmasıda işin bahanesi oldu.Madem bu kadar ağır bir yüktü neden 100 bine yakın insanı kursa gönderdiniz.

     

   
  FUNDA3426, volkankim, hdagdeviren ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  kanun degişirse 2016 ya kadar çalışacak bir iş bulamazsın ve haliyle 2016 da b sınavına giremezsin   
 11. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  levent bey yasadaki değişim erteleme şeklindemi olacak yoksa levent tüzelin teklifi gibimi olacak.   
 12. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  yukarıdaki soruma cevap almam mümkünmü ?

   
 13. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  dedıgı gıbı olursa nolur sen bılıyormusun?

  tehlıkelı sınıfların nerydeyse hepsıne c sınıfları bakıyor ve ortada bos b ve a sınıfı yok..baglı oldugum OSGB olarak b sınıfı lazım oldu bır tane bulamadık bıraktım b sınıfını 450 ıs gunu calısmıs c sınıfı ınsaat muhendısı bıle bulamadık..onun dedıgı gıbı olursa ne olacagını tahmın etmek ıcın normal bır zeka bıle fazla gelır.onun dedıgı gıbı olursa su anda tehlıkelı sınıflara bakan tum c ler ıptal ve cok tehlıkelı sınıflara bakan tum b ler ıptal.. :) 2016 ya kadarda c ler calısamayacak kanuna gore..(50 kısıden fazla az tehlıkelı kımse demesın nerdeyse hıc yok pıyasada)..sımdı calısmadan nasıl 3 yıllık calısma deneyımınden sonra b ıcın sınava gırecez :) 2014 de tehlıkelı ve cok tehlıkelı 50 altı da olacak..bıraktım 50 altını 50 ustunu doyuracak kadar b-a uzmanı yok..c lerın b sınıfı cıkması ıcın 2019 senesı..hadı 2 senelık c sınıfı var desek 1 senede 2016 dan sonra calıstı en erken 2017 de az mıktar b olacak oda sınavı gecerlerse..bunlar degılmıydı cok acık var dıye..anlamadıgım bunca c uzmanı calısamadan nasıl 3 yıllık sureyı doldurup b olacak..burda cok ama cok buyuk bır tezatlık var..
   
  İsmail SALMAN ve özgür cinel bu yazıya teşekkür etti.
 14. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  bu arada daha c sınıfı uzmanı degılım agustosta sınava gırecem..staj olarak gıdıp gelıyorum.

   
 15. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  şimdi bir düşünelim: atıyorum küçük bir çok tehlikeli kimyasal üretim yapan bir imalathanede A sınıfı uzmanın çalışması gerekiyor. Bu küçük imalathanenin kazancı zaten ortadayken nasıl bir maaş , ücret vericek ki? Hani mantıken düşünüyorum da uygun bir çözüm bulamıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 16. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  patlayacak tabıkı..eger bu denılen olursa dusunun artık A ların fıyatları nasıl artacak..cunku B lerın bosalttıgı yerlerde olacak.malum sayılarıda cok ama cok az..cıdden ortada trajı komık bır durum var..bundan kım zarar gorecek ısg uzman adayları ve uzmanları ve calısanlar..kımler kazanacak tabıkı herzamankı gıbı ıs sahıplerı ve akp..

   
 17. özgür cinel

  özgür cinel TÜİSAG Üyesi

  sizce kabul edilme ihtimali var mı? kabul edilirse ne kadar zamanda yasalaşır.

   
 18. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Kabul edilme ihtimali çok yüksek,önümüzdeki hafta içinde Cumhurbaşkanı imzalar ve birgün sonra resmi gazetede yayınlanırsa erteleme gerçekleşmiş olur.

   
 19. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar diyelim ki kabul oldu ne olacak? Mevzuat yürürlükte iken kazanmış olduğumuz haklar var ve bunlara göre firmalarla sözleşmeler imzaladık buralara bir süredir hizmet veriyoruz. Anayasa mahkemesine bu olay giderse kazanılmış hakkımızı bize teslim edeceği muhakkaktır. Siz hiç adam öldürdüğü için 15 yıl hapis cezası verilen kişiye mevzuat değişti diyerek sonradan 23 yıl hapis cezası verildiğini gördünüz mü? 15 Yıl yerine 13 yıl alacaksa ancak faydalanabilir. Bu teklif kanunlaşırsa bundan sonra uzman olacak arkadaşlarımızı kapsar ( bu da istenmeyen bir durumdur). Hukuk kuralları iyi niyet karinesine dayanmaktadır bundan dolayı kafanıza takmanızı gerektirecek bir durum göremiyorum.

   
 20. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  biz yine de sırf belge işlesin diye az tehlikeli bir yerde ücret almadan çalışsak mı acaba

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica