Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

cevre_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Haklısınız aslında ertelemeden yana değiller doğru söylüyorsunuz

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bence çalışma Bakanlığı bizim için hiç bir şey yapmaz. Eğer buradaki tüm arkadaşlar benimle aynı fikirdeyse hep birlikte Pazartesi cumhurbaşkanının dikkatine şeklinde fax geçelim ve cimere yeniden yazalım ama ilgili kurum olarak çalışma Bakanlığı yerine cumhurbaşkanlığı veya Başbakanlık yapalım

Çetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Her zamanki gibi anlık kızgınlıklar, anlık çözüm beklentileri, hatta bencillikler bile anlık. Ertelenmemesini doğru bulan B sınıfı uzmanlara kızan C sinifi uzmanlara sesleniyorum; bugün ertelenmediginde siz kendinizi kurtaracaksınız 1sene sonra yükseleceksiniz, akabinde tekrar ertelemeyi destekleyecek misiniz? Arkanızdan gelenleri düşünecek misiniz? Desteklerseniz bu erteleme işi ne zamana kadar sürecek? Istekler o kadar temelsiz ki gene günü kurtarma peşindeyiz, gene hayata pansuman istiyoruz. Uzman olarak problemin kaynagina inelim denmemesi ne kadar acı.
Bu 3 sınıf işi o kadar saçma ve 3 yıl konusu o kadar gereksiz ki ülkede bilgi yokken tehlikeli sınıflara hizmet vermiş C sınıfı uzmanlar bu kadar kaynak ve imkan oluştuktan sonra mı bu sektorlere hizmet veremeyecekler? Bir itirazda bulanacaksaniz C sinifinin 3 yil boyunca az tehlikeliye bakma zorunlulugunun kaldirilmasi yonunde bulunun. bu sürenin daha makul seviyelere çekilmesini sağlayın.
Şimdi mağdur olanların Çoğu kendini kurtarır da, mesleğe yeni başlayanlar ne olacak? zorunlu hizmet sureleri bile bu kadar az iken ulkedeki az tehlikeli isyerleri yılda kaç uzmanı B sınıfı yapabilecek istihdam sağlayabilir? (7 ayda biten rezalet yuksek lisans cozumu var nasilsa hiç demeyin)
Velhasılı asıl mesele erteleme değil bir mühendisten öğretmenden teknikerden 3 yıl çıraklık yapmasının istenmesidir.

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Her zamanki gibi anlık kızgınlıklar, anlık çözüm beklentileri, hatta bencillikler bile anlık. Ertelenmemesini doğru bulan B sınıfı uzmanlara kızan C sinifi uzmanlara sesleniyorum; bugün ertelenmediginde siz kendinizi kurtaracaksınız 1sene sonra yükseleceksiniz, akabinde tekrar ertelemeyi destekleyecek misiniz? Arkanızdan gelenleri düşünecek misiniz? Desteklerseniz bu erteleme işi ne zamana kadar sürecek? Istekler o kadar temelsiz ki gene günü kurtarma peşindeyiz, gene hayata pansuman istiyoruz. Uzman olarak problemin kaynagina inelim denmemesi ne kadar acı.
Bu 3 sınıf işi o kadar saçma ve 3 yıl konusu o kadar gereksiz ki ülkede bilgi yokken tehlikeli sınıflara hizmet vermiş C sınıfı uzmanlar bu kadar kaynak ve imkan oluştuktan sonra mı bu sektorlere hizmet veremeyecekler? Bir itirazda bulanacaksaniz C sinifinin 3 yil boyunca az tehlikeliye bakma zorunlulugunun kaldirilmasi yonunde bulunun. bu sürenin daha makul seviyelere çekilmesini sağlayın.
Şimdi mağdur olanların Çoğu kendini kurtarır da, mesleğe yeni başlayanlar ne olacak? zorunlu hizmet sureleri bile bu kadar az iken ulkedeki az tehlikeli isyerleri yılda kaç uzmanı B sınıfı yapabilecek istihdam sağlayabilir? (7 ayda biten rezalet yuksek lisans cozumu var nasilsa hiç demeyin)
Velhasılı asıl mesele erteleme değil bir mühendisten öğretmenden teknikerden 3 yıl çıraklık yapmasının istenmesidir.
2014 yılından bu yana bu işi yapıyorum, prim günüm yetmediğinden dolayı sınava yeni girdim ve çok iyi çalışmama rağmen kazanamadım. Şu an bireysel çalışıyorum, 30 un üzerinden firmam var ve bu sürekli artış içinde, hepsiyle ayrı ayrı ilgileniyorum öyle para al git olayı yok bende. Osgb Ler firmalara sebep ve işimi iyi yaptığım için gel beraber çalışalım diyor, fakat kime güvenilir ki. Arkadaşlarım a Sınıfı ve b Sınıfı var hepsi birçok a ve b den daha iyi ve tecrübeli olduğumu söylüyor. Sizde açıkça ertelemenin benim ve benim gibi insanların hakkı olmadığımızı dile getirmişsiniz. Bakın bende istiyorum ki az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği zorunlu olsun, öyle olsa şu an tehlikeliler gitti diye uğraşmam bile. Ayrıca ben 10 Ocak’ta b olsaydım yine ertelemesini isterdim. Seneye aynı sorunu b ler yaşayacak, yaşamasınlar ben bu sıkıntıyı yaşadım biliyorum. Başa gelen çekilir diye bir laf var. Sizin başınıza gelmedi belki ya da sevdiklerinizin çevrenizde başına gelmedi belki. Ama tekrar ifade etmek istiyorum; biz düzeni, sistemi değiştiremiyoruz bizim için şu an en yapılabilecek olan bu.

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ve şunu da eklemek istiyorum cimere her yazdığımda ilk istediğim, Önerim az tehlikelilerin zorunlu hale gelmesi idi

Çetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2014 yılından bu yana bu işi yapıyorum, prim günüm yetmediğinden dolayı sınava yeni girdim ve çok iyi çalışmama rağmen kazanamadım. Şu an bireysel çalışıyorum, 30 un üzerinden firmam var ve bu sürekli artış içinde, hepsiyle ayrı ayrı ilgileniyorum öyle para al git olayı yok bende. Osgb Ler firmalara sebep ve işimi iyi yaptığım için gel beraber çalışalım diyor, fakat kime güvenilir ki. Arkadaşlarım a Sınıfı ve b Sınıfı var hepsi birçok a ve b den daha iyi ve tecrübeli olduğumu söylüyor. Sizde açıkça ertelemenin benim ve benim gibi insanların hakkı olmadığımızı dile getirmişsiniz. Bakın bende istiyorum ki az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği zorunlu olsun, öyle olsa şu an tehlikeliler gitti diye uğraşmam bile. Ayrıca ben 10 Ocak’ta b olsaydım yine ertelemesini isterdim. Seneye aynı sorunu b ler yaşayacak, yaşamasınlar ben bu sıkıntıyı yaşadım biliyorum. Başa gelen çekilir diye bir laf var. Sizin başınıza gelmedi belki ya da sevdiklerinizin çevrenizde başına gelmedi belki. Ama tekrar ifade etmek istiyorum; biz düzeni, sistemi değiştiremiyoruz bizim için şu an en yapılabilecek olan bu.

Nesrin hanım, ertelenmesi çözüm değil bugün siz seneye de başkaları sonraki sene gene başkaları mağdur olacak. Yazınızın sonunda kurduğunuz cümleye zaten benim isyanım "Sizin için şu an". Hakli olarak soruyorum seneye mağdur olanlar ne yapacak? Sürekli birileri zarar görecek. Demekki sorun başka yerde. Az tehlikeliler bugün zorunlu olsa bile bir çok C sınıfı açıkta kalır. Sorun sistemde. Ben ertelenmesi veya ertelenmemesi yönünde bir yorum yapmadım. Çözümün başka yerde aranması gerektiğini ifade ettim. Herkesin kaydadeger hikayesi var. Kanunlar buna bireysel cozum bulamayacagina gore adil ve daha akla yakin bir sistem olusturmali. C ler mi B ler mi daha magdur diye olaya yaklaşmamak lazım tum anlatmak istedigim buydu.

Onur Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bide yuksek perdeden konuşuyorsun karşındakiyle ben 15 yıl başka isten ekmek yedim kimyagerim ve iyi bir sektörde tecrubem var issiz kalmadim ..insanlara tepeden bakmayı bırak.nasıl kabul edelim bu kadar insanin issiz kalmasını.emek verdikleri isletmelerin ellerinden alınmasını.neyse yazılacak çok şey var.Allah var gam yok.
Bu konuyu da dine bağlayabildiğine göre eminim fazla sayıda yandaş edinebilirsin.
Haklısın 30 sene daha uzasın C uzmanların durumu hatta çok tehlikeli sınıfa da baksınlar.
İşsiz kalmasınlar ama süre uzatılarak değil. Tüm işyerleri yasa kapsamına alınarak olur bu.
Ama boşver Allah var gam yok. Bir diğeri de Allaha havale ediyordu insanları.
Hatta beddua da edin insanlara tam olsun.
Burada tartışırken bile dini öğelerle haklılık payını artırmaya çalışıyorsunuz.
Neyse yeterince uzadı bu konu. Sen saldırganca davranmaya devam et.
Madem gam yok kapansın bu konu burada.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar ben bugün 5 Osgb ile görüştüm, hepsi mağdur ve birkaç aydın b Sınıfı uzman aradıklarını bulamadıklarını dile getirdiler. İzmir’de bir osgb de çalışan arkadaşım var onlar hala uzayacağını dile getirdiler. Yaşadığım yerdeki bir osgb yetkilisi birkaç gün sabret en fazla bir hafta uzayacak dedi. Nerden biliyorsunuz kesin bişey var mı? Bana hayal geliyor uzaması dedim ama Ankara’dan geliyo haber kesin demiyorum ama yüksek ihtimal uzayacağını dile getirdi, bilgiyi nerden aldığını söylemedi:((
Piyasada B uzman çok fazla sen maaştan haber ver.B uzman bulamıyorum diyen OSGB'ler 3000-3500tl maaş teklif eden osgbler.Onlar zaten uzman bulamasın mümkünse batsınlar.O paralara inşaatların sorumluluğu alınmaz.

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
hergün herkez cimere yazsın arkadaşlar istinasız şahsen hergün yapıyorum zor değil 1 dk anca sürüyor gerekli başka ne var ise yapalım böyle sustukca bir yere varamayız. şahsen ben çalışıyorum ama bu konu bireysel düşünülecek bir konu değil toplumsal bir olay herkes artık elini taşın altına koysun. zaten geç kalındı dahada geciktirmeyelim artık...

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hergün herkez cimere yazsın arkadaşlar istinasız şahsen hergün yapıyorum zor değil 1 dk anca sürüyor gerekli başka ne var ise yapalım böyle sustukca bir yere varamayız. şahsen ben çalışıyorum ama bu konu bireysel düşünülecek bir konu değil toplumsal bir olay herkes artık elini taşın altına koysun. zaten geç kalındı dahada geciktirmeyelim artık...
Çabanızı takdir ediyorum ancak cimere yazmak gereksiz bence(Cimere defalarca ben de yazdım) çünkü cimere yazdıklarımız gerekli yerlere ulaşmıyor bence, ben bakanlığa fax gönderiyorum yukarıda bir arkadaş cumhurbaşakanlığını söylemişti bence bakanlığa ve cumhurbaşkanlığına ki özellikle de cumhurbaşkanlığına fax göndersek daha iyi olur.

HAMİT KOCAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Piyasada B uzman çok fazla sen maaştan haber ver.B uzman bulamıyorum diyen OSGB'ler 3000-3500tl maaş teklif eden osgbler.Onlar zaten uzman bulamasın mümkünse batsınlar.O paralara inşaatların sorumluluğu alınmaz.
Volkan Bey çok iyimsersiniz B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarına Bursa'da 2750 tl teklif eden OSGB ler olduğunu duyuyoruz

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yardımcı c sınıfı da kaldırılmış gözümüz aydın arkadaşlar. benim düşüncem b sınıfı atanır yardımcı c gider az tehlikeli tek firmaya atama yapılır en azından ordan sigorta işler diye düşünüyordum ama yardımcı c de düştü.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Volkan Bey çok iyimsersiniz B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarına Bursa'da 2750 tl teklif eden OSGB ler olduğunu duyuyoruz
Duyabilirsiniz.OSGB 2000 de teklif eder uzmanların tecrübesizliğinden faydalanarak.Benim çalıştığım OSgb de 2500 e A sınıfı çalıştırıyordu ama nasıl? Adam dakikalarını vermiş haftada 1 gün geliyordu.Ama osgb'ler bunu çok güzel speküle eder piyasada A B bu ücrete çalışıyor diye.Bir kişi bile dip maaşa çalışsa piyasa oymuş gibi lanse edilir.Şu süreçte tam zamanlı hiçbir uzmanın çok dara düşmedikçe söylediğiniz fiyata çalışacağına inanmıyorum.

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çabanızı takdir ediyorum ancak cimere yazmak gereksiz bence(Cimere defalarca ben de yazdım) çünkü cimere yazdıklarımız gerekli yerlere ulaşmıyor bence, ben bakanlığa fax gönderiyorum yukarıda bir arkadaş cumhurbaşakanlığını söylemişti bence bakanlığa ve cumhurbaşkanlığına ki özellikle de cumhurbaşkanlığına fax göndersek daha iyi olur.
gereken neyse yapalım hocam söz konusu biziz lakın 20-30 kişi ile oluşacak iş değil

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Duyabilirsiniz.OSGB 2000 de teklif eder uzmanların tecrübesizliğinden faydalanarak.Benim çalıştığım OSgb de 2500 e A sınıfı çalıştırıyordu ama nasıl? Adam dakikalarını vermiş haftada 1 gün geliyordu.Ama osgb'ler bunu çok güzel speküle eder piyasada A B bu ücrete çalışıyor diye.Bir kişi bile dip maaşa çalışsa piyasa oymuş gibi lanse edilir.Şu süreçte tam zamanlı hiçbir uzmanın çok dara düşmedikçe söylediğiniz fiyata çalışacağına inanmıyorum.
Kayseri de 2750 TL maaşla 2 B uzman işe girdi iş bulduklarından dolayı mutlu olarak, B sınıfı belge kiralatmak isteyen 750 TL ye sıraya girmiş vaziyette ve bu durumu üzülerek izliyorum......

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bulunduğum bölgede b uzman sayısı 5-6 kişi ve hepsi diğer osgb lerde çalışıyor parayla alakalı değil pek

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
H
gereken neyse yapalım hocam söz konusu biziz lakın 20-30 kişi ile oluşacak iş değil
Haklisiniz bir aydır bütün forumları takip ediyorum toplasam 200 kişi yok, nerede bu 30 bin uzman ,c sınıfları içinde başkaları nasıl olsa çabalıyor diye düşünüp hic uğraşmayan çok sayıda kişi var.belkide asil madur olacak onlar...bu durumun sorumlusu biraz da hic çabalamayan arkadaşlar.hatta çabayı bırakın uzamamasi gerekli diyen c sınıfları var..bizlerde onlar için mücadele ediyoruz iste

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kayseri de 2750 TL maaşla 2 B uzman işe girdi iş bulduklarından dolayı mutlu olarak, B sınıfı belge kiralatmak isteyen 750 TL ye sıraya girmiş vaziyette ve bu durumu üzülerek izliyorum......
2750tl
Asgari ücret 2020 tl 2750tl ye iş bulan arkadaşlar parttime larmı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.