Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

tuğçe uğurlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
A-B-C sınıfı olayı neden işyeri hekimlerine de uygulanmıyor, anlamış değilim. Tecrübeyse onlar için de geçerli olmalı bir kez alıp kurtuluyorlar

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
hala bir açıklama yok önceden söyleseler de hiç kimse mağdur olmazsa :k_kızgın:

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Zaten düşe kalka ilerlemeye çalıştığımız bu meslekte ne olacağı belli olmayan çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Ne kadar çok CİMER'e yazarsak o kadar etkili olabileceğini düşünüyorum. :(

ferhat murat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın ilgili;
23.12.2018 tarih ve 1802572618 sayılı CİMER başvurunuz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumlukları açısından incelenmiş olup öneriniz kayıt altına alınmıştır. Değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
Bilgilerinize sunulur.

Umarım uzatılır.

sema yaşar çaylıkoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Bende tehlikeli işyerinde çalışan bir C uzmanım. Bugün bakanlığı aradım otomatik sistem sizi atar dedi ama pek konuya hakim gibi değildi.
Çalıştığım işyerine bu hafta içi B sınıfı uzman atanmalı mı yoksa Biraz beklemeli mi? kararsızım.
2017'de ne yaşanmıştı bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum
2017 de atanmış olanları sistem dışarı atmadı devam etti fakat yasa ertelenene kadar yeni atamayı isg katip kabul etmemişti

tolga tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 2017 yılında hatırlarsanız otomatik düşmedi. Sadece sözleşmeler pasif hale geldi. Ama yapılan sözleşme düşmedi. Atama yapamamıştık. İSG katip değişmediyse olacak olan bu. Erteleme gelmezse de o zaman sözleşmeler düşer yada kendin düşürmen gerekecek.

serdarque

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sayın İlgili,
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Görüş ve öneriniz kayıt altına alınmış olup yapılacak çalışmalarda göz önünde bulundurulacaktır.
Bilgilerinize sunulur.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar 2017 yılında hatırlarsanız otomatik düşmedi. Sadece sözleşmeler pasif hale geldi. Ama yapılan sözleşme düşmedi. Atama yapamamıştık. İSG katip değişmediyse olacak olan bu. Erteleme gelmezse de o zaman sözleşmeler düşer yada kendin düşürmen gerekecek.
18/01/2017 tarihinde 6331 sayılı Knn geçici 4. madde ile erteleme yapılmış, ocak ayı sonuna kadar birşey söylemek zor gibi görünüyor. erteleme isteyen arkadaşları anlayışla karşılıyorum fakat; bir gerçek var ki şuan B sınıf İSG Uzman sayısı gerçekten fazla hiç bir ilanda A sınıf Uzman arayışı da yok, erteleme olmaması C sınıf için mağduriyet sayılıyorsa, erteleme olması A sınıf uzman içinde mağduriyet sayılmalıdır. Çoğu OSGB firmalarıda erteleme olmamasına karşın hazır görünüyor.

bilal karaman544

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
aslında firmaların 1 ay isg bulundurmama hakkı bulunmasına rağmen çoğu firma c sınıfı uzmanları işten çıkartmaktadır, mesele uzayıp uzamaması değil, sen c sınıflarının bakacağı az tehlikeli yerleri ne diye 2020 ye erteliyorsun, bu kadar insan taş mı yiyecek ? zihniyetleri fakir insanlar topluluğu bunlar.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
18/01/2017 tarihinde 6331 sayılı Knn geçici 4. madde ile erteleme yapılmış, ocak ayı sonuna kadar birşey söylemek zor gibi görünüyor. erteleme isteyen arkadaşları anlayışla karşılıyorum fakat; bir gerçek var ki şuan B sınıf İSG Uzman sayısı gerçekten fazla hiç bir ilanda A sınıf Uzman arayışı da yok, erteleme olmaması C sınıf için mağduriyet sayılıyorsa, erteleme olması A sınıf uzman içinde mağduriyet sayılmalıdır. Çoğu OSGB firmalarıda erteleme olmamasına karşın hazır görünüyor.
Yok ya hepsi ertelenecek gözüyle bakıyor.Zaten çoğu osgb yasadışı çalışıyor.Belge kiralıyor aynı şekilde belge kiralamala artacaktır.Bakanlığın osgbleri daha sıkı denetlemesi lazım.Bu mesleğe en çok zarar veren osgbler gibi gözüküyor.Bireysel yapmakta fayda var.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
hala bir açıklama yok önceden söyleseler de hiç kimse mağdur olmazsa :k_kızgın:
Kardeşim kaç yıl önce söylediler, herkes mağduriyetten bahsediyor ancak işler süre uzatılacak düşüncesiyle yürümemeli. Mağdur olan sadece siz değilsiniz, asıl mağdur olanlar, yerine c sınıfı çalıştırılan b sınıfı uzman ve yerine b sınıfı çalıştırılan a sınıfı uzmanlar...

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kardeşim kaç yıl önce söylediler, herkes mağduriyetten bahsediyor ancak işler süre uzatılacak düşüncesiyle yürümemeli. Mağdur olan sadece siz değilsiniz, asıl mağdur olanlar, yerine c sınıfı çalıştırılan b sınıfı uzman ve yerine b sınıfı çalıştırılan a sınıfı uzmanlar...

Sayın misg,

Sanırım konuya hakim değilsiniz. Kaç yıl önceden söylendiğinin hiç bir önemi yok. Çünkü bu mağduriyetin yaşanmaması için C sınıfı uzman arkadaşların elinde olan bir durum yok. C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisinin 1.1.2019 tarihinde sonlanacağını 2 yıl önceden açıklayan bakanlık, neden az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin uzman ve hekim bulundurma zorunluluğunu 2020 yılına erteliyor. Buradaki mağduriyetin sebebi bakanlığın düşüncesizce, sırf işverene yaranmak için yaptığı ertelemedir.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın misg,

Sanırım konuya hakim değilsiniz. Kaç yıl önceden söylendiğinin hiç bir önemi yok. Çünkü bu mağduriyetin yaşanmaması için C sınıfı uzman arkadaşların elinde olan bir durum yok. C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisinin 1.1.2019 tarihinde sonlanacağını 2 yıl önceden açıklayan bakanlık, neden az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin uzman ve hekim bulundurma zorunluluğunu 2020 yılına erteliyor. Buradaki mağduriyetin sebebi bakanlığın düşüncesizce, sırf işverene yaranmak için yaptığı ertelemedir.
:) Hakim olmadığım tarafı yine anlayamadım :) "C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisinin 1.1.2019 tarihinde sonlanacağını 2 yıl önceden açıklayan bakanlık" cümlenizi söyledim sadece.
Kaç yıl önce söylendiğinin önemi şu: Uzmanlar, işyerleri, OSGB'ler ayarlayın kendinizi. Demek istediğim tam olarak şu; bu tarih gelince uzatılmazsa sorun olmamalı, ancak uzatılırsa a ve b'ler mağdur olur. Diğer mağduriyetler ayrı başlıkların konusu...

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
:) Hakim olmadığım tarafı yine anlayamadım :) "C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisinin 1.1.2019 tarihinde sonlanacağını 2 yıl önceden açıklayan bakanlık" cümlenizi söyledim sadece.
Kaç yıl önce söylendiğinin önemi şu: Uzmanlar, işyerleri, OSGB'ler ayarlayın kendinizi. Demek istediğim tam olarak şu; bu tarih gelince uzatılmazsa sorun olmamalı, ancak uzatılırsa a ve b'ler mağdur olur. Diğer mağduriyetler ayrı başlıkların konusu...

Anlaşamıyoruz Sayın misg :)

C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisi 1.1.2019'da bitecekken, az tehlikeli iş yerlerinin uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 1.1.2020'de başlayacakken, C sınıfı uzman arkadaşlar nasıl bir hazırlık yaparak bu mağduriyeti engelleyebilirdi?

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Anlaşamıyoruz Sayın misg :)

C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakabilme yetkisi 1.1.2019'da bitecekken, az tehlikeli iş yerlerinin uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 1.1.2020'de başlayacakken, C sınıfı uzman arkadaşlar nasıl bir hazırlık yaparak bu mağduriyeti engelleyebilirdi?
Diğer konuda anlaştıysak bu 2020 meselesi konuşmamız gereken 2. alt başlık. Size katılıyorum.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Diğer konuda anlaştıysak bu 2020 meselesi konuşmamız gereken 2. alt başlık. Size katılıyorum.

Ertelenmesi gerektiğini savunmamın tek sebebi bu zaten. Sadece, C sınıflarının tehlikeli sınıfa bakabilme yetkisi 1 seneliğine uzatılmak zorunda mevcut şartlarda. 2020'den itibaren de hiç bir erteleme yapılmadan az tehlikeli sınıftaki iş yerlerine zorunluluk getirilmeli.

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ertelemenin olmaması gerekir. Yıllardır mağdur edilen A ve B sınıfı Uzmanlardır. Sahadaki uygulamalardan, niteliksiz uzmanlardan dolayı mesleğin doğmadan ölmeye başladığını görmekteyiz. OSGB ler eliyle bu işin ucuz fiyatlarla yapılarak kalitenin dip yaptığı asla unutulmamalıdır. Niteliksiz osgb ler, kiralık sertifikalar, uygulamaların niteliksizliğinden dolayı işverenlerin bakış açısı da olumsuz yönde etkilemiş isg ye olan güven yok olmakla karşı karşıyadır. Geçen süreler boyunca maalesef bir iyileşme olmamış neticede doğmadan ölmüş bir meslek halini almıştır. Meslekte kalite için erteleme olmamalıdır.

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu çocuk Prematüre doğar benden söylemesi

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ertelemenin olmaması gerekir. Yıllardır mağdur edilen A ve B sınıfı Uzmanlardır. Sahadaki uygulamalardan, niteliksiz uzmanlardan dolayı mesleğin doğmadan ölmeye başladığını görmekteyiz. OSGB ler eliyle bu işin ucuz fiyatlarla yapılarak kalitenin dip yaptığı asla unutulmamalıdır. Niteliksiz osgb ler, kiralık sertifikalar, uygulamaların niteliksizliğinden dolayı işverenlerin bakış açısı da olumsuz yönde etkilemiş isg ye olan güven yok olmakla karşı karşıyadır. Geçen süreler boyunca maalesef bir iyileşme olmamış neticede doğmadan ölmüş bir meslek halini almıştır. Meslekte kalite için erteleme olmamalıdır.

Ramazan Bey,

Bir çok A sınıfı uzmandan daha nitelikli C sınıfı uzman arkadaşlar var bu sektörde. Mesleğin dip yapmasını sınıf ayrımı yaparak bir sınıfa yükleyemezsiniz. Sertifika kiralayan C sınıfı uzman görmedim ben bu sektörde ama bu mesleği ek iş olarak görüp de sertifika kiralayan A sınıfı uzmanı çok gördüm. Erteleme konusunda neyin doğru olduğuna karar verebilmek için kendinizi C sınıfı arkadaşların yerine koymanız yeterli. Az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alımı 2020'de başlayacak. C sınıfı uzman olsaydınız, erteleme olmadığı takdirde 1 sene boyunca ne yapardınız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.