Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Arif Saraydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MADDE 16 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2020 tarihine kadar” ve “1/1/2019 tarihine kadar” ibareleri “38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hayırlı olsun. Bundan sonraki mücadelemiz işveren veya işveren vekilinin iş güvenliği yetkisini almasını engellemek olmalıdır. 2020 de tekrar erteleme olmasa dahi yeni C olan arkadaşlar için iş sahasında tekrar bir daralma olabilir.

Valla teorikte iyi hoş ama pratikte nasıl olacak o? Küçük bir müessese kaç kuruş kazanıyor ki şu günümüzde adam bir de uzman tutup ona mı para vercek? Devlet temmuz 2020 de artık zorunlusun diyecek bitecek ama dar gelirliyi düşünen yok, uzman tutsa öyle olmayacak tutmasa böyle olmayacak.. Tek taraflı düşünmemek lazım bence..

ibrahim helvaci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hayırlı olsun kanunlasmis. Emegi gecen tum arkadaslari tebrik ederim.

fsm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
cuma günü iptal olan sözleşmelerle uyandık yine bir cuma günü hayırlı haberlerle güne başladık hayırlı olması temennisiyle ...

bu arada az fax parası vermedim değil yani ;) ama değdi :alkış::alkış::alkış:

murat alper

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
cuma günü iptal olan sözleşmelerle uyandık yine bir cuma günü hayırlı haberlerle güne başladık hayırlı olması temennisiyle ...

bu arada az fax parası vermedim değil yani ;) ama değdi :alkış::alkış::alkış:

sizi takip ettim başından beri şuan itibariyle bir osgb sahibi olduğunuzdan emin oldum bundan sonrası daha sıkıntı olucak

Moderatör tarafında düzenlendi:

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
isg katipten giriş yapabilen oldu mu?

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Valla teorikte iyi hoş ama pratikte nasıl olacak o? Küçük bir müessese kaç kuruş kazanıyor ki şu günümüzde adam bir de uzman tutup ona mı para vercek? Devlet temmuz 2020 de artık zorunlusun diyecek bitecek ama dar gelirliyi düşünen yok, uzman tutsa öyle olmayacak tutmasa böyle olmayacak.. Tek taraflı düşünmemek lazım bence..
Bizler işvereni düşünmek zorunda değiliz. İş güvenliği maddi konular gerekçe gösterilerek ertelemez. Maddi konular tamamen kendisinin sorunu. Ben işletmede çalışanı düşünürüm. Oradaki çalışan uzman arkadaşımı düşünürüm. Bizler eğitim zamanlarında bile sıkıntı çekiyoruz. Güç bela eğitim tarihi ayarlayıp bir saatlik izin alıyoruz. Elli defa eğitim sırasında taciz ediliyoruz. Daha bitmedi mi daha bitmedi mi diye. Bizler sahaya bir uyarı yazısı için bile yeri geldiğinde kavga ediyoruz. Hal böyleyken iş güvenliğini kendi yapan işveren bunları yerine getirir mi acaba.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bizler işvereni düşünmek zorunda değiliz. İş güvenliği maddi konular gerekçe gösterilerek ertelemez. Maddi konular tamamen kendisinin sorunu. Ben işletmede çalışanı düşünürüm. Oradaki çalışan uzman arkadaşımı düşünürüm. Bizler eğitim zamanlarında bile sıkıntı çekiyoruz. Güç bela eğitim tarihi ayarlayıp bir saatlik izin alıyoruz. Elli defa eğitim sırasında taciz ediliyoruz. Daha bitmedi mi daha bitmedi mi diye. Bizler sahaya bir uyarı yazısı için bile yeri geldiğinde kavga ediyoruz. Hal böyleyken iş güvenliğini kendi yapan işveren bunları yerine getirir mi acaba.
İş kazaları arttığında, işveren direk suçlandığında emin olun uzman almak kendileri almak isteyecekler ama bu anlayışa gelene kadar canını yananlar için üzülürüm

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende benzer şeyler yaşayan bir uzmanım yazdıklarınıza bir itirazım yok, ilave olarak başka bir açıdan başka düzenlemelerin getirilmesidir temennim.
C lere istihdam sağlarken başka yerlerin mağdur edilmemesine inandığımdandır.
Belki çok duygusal bakıyorum ama çevremde bırakın uzman tutmayı o kadar zor geçinen küçük işletmeler, dükkan sahipleri, esnaflar var ki.. 01/07/2020 de yürürlüğe girecek bu madde malesef dar gelirlinin sırtına bir kambur daha olarak görülmekten ve de zaten kambur olmaktan başka bir işe yaramayacak. Bana göre ilk ve tek sebep maddiyattan dolayı işveren kendi işyerinin uzmanı kendisi olmaya çalışacak ve de olabilmeli zaten. Onun bu imkanını elinden almaya çalışmak yerine bizlerin devlete bağlı olmasının savaşını vermeliyiz diye düşünüyorum. En doğrusu uzmanı devletin atamasıdır, maaşı da devletten almamızdır. Bu en başından beri A B C farketmeksizin böyle olmalıydı.
Malesef ülkenin içinde bulunduğu durum yüzünden tabiki de herşeyin ucu maddiyata bağlı olmuş, bunu bu hale ben getirmedim neticede.

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2012 yılında çıkan isg kanununu 01.07.2020 tarihinde kamu için uygulayacağını söylersen isg ye olan bakış açını ortaya koymuşsun demektir. fazla söze ne gerek var. O tarih geldiğinde yine bir düzenleme olmayacağını kim garanti eder. 680 bin işyerinde (tehlikeli, çok tehlikeli) sadece 200 bini hizmet alıp, diğer 400 bini hizmet almadığı halde bir yaptırımı yok sa neyi konuşuyoruz.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
15;37'de Atamamı yaptım. Çok şükür, mücadele ettik ve Rabbim bizlere nasip etti.
Diğer önemli sorunlar içinde aynı şekilde birlik olup mücadelemizi vermemiz gerekir.
Nasıl birlik olacağız ki üst sınıflardan yemediğimiz hakaret kalmadı, buradaki tartışmalar daha seviyeliydi ama face de bazı gruplarda B sınıfı bayan uzatma isteyen birine ''hoşşşt köpek'' diyor, dün uzatma haberi çıkınca yaşı da olan birisi uzatma isteyenler için ''uzatma isteyen salaklar'' ifadesini kullanıyor ve altına aynı doğrultuda yorum yapan onca insan C sınıflarına ha bire yağdırıyor ama adamın üslubunu eleştirmiyor. Nasip olursa Aralıkta B sınıfı olcam ama B olmaktan tiksindim bazı insanların tavrını görünce hatta o kadar ki kaldırsınlar bu işi çünkü gördüğüm kadar içimizdeki arkadaşların bir kısmı patronları eleştiriyorlar ama gözleri tamamen para hırsıyla dolu. Dün bir milletvekilinin eline verilmiş bir yazı neymiş C sınıfları uzmanlar ucuz çalışıyormuş baktıkları yerlerde de çok fazla ölümlü kaza oluyormuş o kadına o yazıyı kim yazdı yine uzman arkadaşlar ....uzuyor gidiyor, keşke bu kadar büyük kırılma olmasaydı ancak ben de uzaması yönünde büyük mücadele veren çok çaba sarf eden birisi olarak yoruldum ve bu tür insanlarla beraber birlik olunup mesleğin geleceğine dair bir şeyler yapılacağına inancım kalmadı.

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Nasıl birlik olacağız ki üst sınıflardan yemediğimiz hakaret kalmadı, buradaki tartışmalar daha seviyeliydi ama face de bazı gruplarda B sınıfı bayan uzatma isteyen birine ''hoşşşt köpek'' diyor, dün uzatma haberi çıkınca yaşı da olan birisi uzatma isteyenler için ''uzatma isteyen salaklar'' ifadesini kullanıyor ve altına aynı doğrultuda yorum yapan onca insan C sınıflarına ha bire yağdırıyor ama adamın üslubunu eleştirmiyor. Nasip olursa Aralıkta B sınıfı olcam ama B olmaktan tiksindim bazı insanların tavrını görünce hatta o kadar ki kaldırsınlar bu işi çünkü gördüğüm kadar içimizdeki arkadaşların bir kısmı patronları eleştiriyorlar ama gözleri tamamen para hırsıyla dolu. Dün bir milletvekilinin eline verilmiş bir yazı neymiş C sınıfları uzmanlar ucuz çalışıyormuş baktıkları yerlerde de çok fazla ölümlü kaza oluyormuş o kadına o yazıyı kim yazdı yine uzman arkadaşlar ....uzuyor gidiyor, keşke bu kadar büyük kırılma olmasaydı ancak ben de uzaması yönünde büyük mücadele veren çok çaba sarf eden birisi olarak yoruldum ve bu tür insanlarla beraber birlik olunup mesleğin geleceğine dair bir şeyler yapılacağına inancım kalmadı.

Milletvekiline verilen yazının tersi yazıları bizler yazıp bizlerde doğru olanları iletelim.
Allah doğru ve hak mücadelemizde bizlerin yanında daima olacaktır.

MehmetDemirel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
22.02.2019

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Sınıftaki İşyerlerine Hizmet Verebilmesi Hakkında

Plan ve Bütçe Komisyonunda 19.02.2019 tarihinde kabul edilerek 43 Sıra Sayılı (2/1579 esas numaralı) Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilmiş olup, 22/2/2019 tarihli ve 30694 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bu kapsamda C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının TEHLİKELİ sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilmeleri için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanmış olup İSG-KATİP üzerinden TEHLİKELİ sınıftaki işyerleri ile sözleşme yapılabilmeleri mümkün kılınmıştır.

Bilgilerinize sunulur.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhababyee öncelikle hayırlı olsun hepimize bugünden itibaren sanırım bir çok C sınıfı uzman meslektaşım iş başı yapmıştır diye umut ediyorum. Yasanın tekrar gündeme gelmesi mağduriyetin giderilmesi açısından emek gösteren çaba sarfeden bütün herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Birlik olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Sürekli yasanın ertelenmesi tabiki bir çözüm yolu değil. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması, saygın meslekler arasına girmesi, çalışanlar ve işverenler tarafından ciddiye alınması gerektiğinin bilincindeyiz ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra birlik olarak neler değiştirebiliriz, iş güvenliğini hangi iyi bir seviyeye taşıyabiliriz bunu tartışmalıyız.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bugün bir iş ilanına ilişkin görüşme gerçekleştirdim. A ve B sınıf uzman pozisyonunda birilerini arıyorlar, bilgi, birikim ve tecrübeye bakmaksızın 3.000 tl teklif verdiler.. geldiğimiz nokta arkadaşlar... emeği geçen tüm herkese çok teşekkür ederim.
Erteleme erteleme dediler, yarın erteleme talebinde bulunanlar A ve B olacak o zaman geldiğinde göreceğim.. artık bu maaşlara üzülmüyorum.. çünkü meslek değil, külfet herkes için... yarın olduğunda göreceksiniz asgari ücretin altında çalışmaya başlayacaksınız...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.