Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar şu an benim 2 tane tehlikeli sınıfa ait atamam devam ediyor. sizce orda eğitim vermeye ve defter yazmaya devam etmelimiyim yoksa bu ay itibari ile sözleşmeyi iptalmi edeyim. devam edersem ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim konuya açıklık getirirseniz sevinirim
Ben bireysel c sınıfı uzmanım, işverene durumu anlattığımda 1 şubata kadar bekleyelim demiştik, erteleme duyurusu olmadığı takdirde 1 şubatta sileceğiz sözleşmemi işyerimle böyle karar aldık, bulunduğum sehirdeki osgb firmaları da bu sekilde önerdi ama herkesin kendi fikri tabi...

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Problem olabilecek noktaları önceki yorumlarda yazdım, bu konuda yasaları ve yönetmelikleri siz de kontrol ederseniz iyi olur.Yanlış yorumladığım ya da göremediğim noktalar olabilir.Her şeyden öte kendi kararınızı kendiniz vermelisiniz.
konular konuşmalar cok dağılmış o yuzden tatmın edıcı bişey bulamamıştım

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben bireysel c sınıfı uzmanım, işverene durumu anlattığımda 1 şubata kadar bekleyelim demiştik, erteleme duyurusu olmadığı takdirde 1 şubatta sileceğiz sözleşmemi işyerimle böyle karar aldık, bulunduğum sehirdeki osgb firmaları da bu sekilde önerdi ama herkesin kendi fikri tabi...
bende bu fikirdeyim öyle yapacam gibi

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba, bence buradaki önerilere göre hareket etmeyin, bakanlık, isgüm gibi resmi kurumları arayarak bilgi alın. Toplum olarak yorum yapmayı çok seviyoruz ama aksi bir durum olduğunda kimse kimsenin zararını üstlenmez, sorumluluğunu almaz.
tamam hocam teşekkür ederim

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
konular konuşmalar cok dağılmış o yuzden tatmın edıcı bişey bulamamıştım
Benim okuduğum anladığım kadar belgesinin üst sınıfında işletmeye bakan uzmana 30 ceza puanı bağlı bulunduğu OSGB ye 40 ceza puanı verilir diyor.(Ancak şimdi İSG KATİP var bu ceza puanları verilir mi bilmiyorum).Eğer uzmanın ceza puanı 100 olursa belgesi 6 ay askıya alınır; OSGB nin ceza puanı 200 olursa çalışma belgesi iptal olur.Çalışılan işletmeler için bir ceza yok gördüğüm anladığım kadar.Sizin baktığınız yer 2 yer ikisine de denetleme olsa 60 puan eder benim anladığım bu durumda çalışmanız durumunda alacağınız ceza en fazla 60 puan onu da İSG KATİP'e rağmen yazarlarsa.''Sizi yanıltmak ya da yönlendirmek istemem, ben inceledim bunları gördüm siz yine de inceleyin kendi kararınızı verin sadece iyi niyetli yardımcı olmaya çalıştım''

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Benim okuduğum anladığım kadar belgesinin üst sınıfında işletmeye bakan uzmana 30 ceza puanı bağlı bulunduğu OSGB ye 40 ceza puanı verilir diyor.(Ancak şimdi İSG KATİP var bu ceza puanları verilir mi bilmiyorum).Eğer uzmanın ceza puanı 100 olursa belgesi 6 ay askıya alınır; OSGB nin ceza puanı 200 olursa çalışma belgesi iptal olur.Çalışılan işletmeler için bir ceza yok gördüğüm anladığım kadar.Sizin baktığınız yer 2 yer ikisine de denetleme olsa 60 puan eder benim anladığım bu durumda çalışmanız durumunda alacağınız ceza en fazla 60 puan onu da İSG KATİP'e rağmen yazarlarsa.''Sizi yanıltmak ya da yönlendirmek istemem, ben inceledim bunları gördüm siz yine de inceleyin kendi kararınızı verin sadece iyi niyetli yardımcı olmaya çalıştım''
bunu nerde okudunuz firmama mail atocam konuştum bügün genelgeyi atarmısın dedi bu yazının oldugu yeri paylaşıyım en azından

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar şu an benim 2 tane tehlikeli sınıfa ait atamam devam ediyor. sizce orda eğitim vermeye ve defter yazmaya devam etmelimiyim yoksa bu ay itibari ile sözleşmeyi iptalmi edeyim. devam edersem ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim konuya açıklık getirirseniz sevinirim
Hocam şuan Tehlikeli sınıfta çalışmanız yasal değil.Düşürmeniz lazım sistemden.Ama devlet niye C'leri düşürmedi buda ayrı bir çelişki,soru işareti.Bunu işverenin isgkatip sistemine girip uyarı kısmından teyit edebilirsiniz.Yeşil,sarı,kırmızı uyarı işaretleri oluyor sağ tarafta.OSGB'ye bağlı çalışıyorsanız bu yasadışı evrağın sorumluluğu mesulmüdürün olur.Siz yinede bakanlığı arayın onların size söyledikleri doğrultuda hareket edin kendinizi riske atmayın.Tehlike sınıfına uymayan uzman çalıştırmanın ayrıca ceza puanıda var.

ali rıza taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam şuan Tehlikeli sınıfta çalışmanız yasal değil.Düşürmeniz lazım sistemden.Ama devlet niye C'leri düşürmedi buda ayrı bir çelişki,soru işareti.Bunu işverenin isgkatip sistemine girip uyarı kısmından teyit edebilirsiniz.Yeşil,sarı,kırmızı uyarı işaretleri oluyor sağ tarafta.OSGB'ye bağlı çalışıyorsanız bu yasadışı evrağın sorumluluğu mesulmüdürün olur.Siz yinede bakanlığı arayın onların size söyledikleri doğrultuda hareket edin kendinizi riske atmayın.Tehlike sınıfına uymayan uzman çalıştırmanın ayrıca ceza puanıda var.
tamam hocam teşekkür ederim

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Hala bilgi yokmu?
Bir gelişme olmadı mı ?
Cuma günü toplantı olacaktı, bilgi alabilen oldu mu?

ramazan aktan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar bir gelisme yok mu? ben sistemden dusurulmedikce ustumdeki tehlikeli firmalari dusurmuycm. mufettiste hemnn firmaya gelcej hali yokya

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nacizane tavsiyem bu durumda tesbit oneri defterine yazmamak , mumkunse kurul toplantisini ertelemek olurdu

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Anlaşılan hiçbir değişiklik olmadı...::-(( Bu hafta ocak ayının son haftası ve dananın kuyruğu bu hafta kopacak bence en azından benim için öyle, ertelenme bildirimi olursa ne ala ama olmaz ise zerre düşünmeden silecem sözleşmemi 1 şubat itibariyle,::ok:: Her gelen maili bir gelişmemi oldu acaba diye açmaktan bıktım bu kadar küçük düşmek zorunda değiliz zaten 28 gündür yasa dışı çalışıyoruz:k_karışık: bence yeter.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
i

inşallah etkili olur. Bu çabayı gösterip emek veren seslerini duyurmaya çalışanlara teşekkür ederim de bu haberlerde dikkatimi çeken özellikle şu oldu 7 farklı ilde böyle konuşmalar düzenleniyor fakat katılan insanların sayısına bak.. Bu durumdan şikayetçiysek katılım neden bu kadar az !
Burada da aynı şeyden şikayet ediyoruz, kimse çaba göstermiyor diye... orada da aynı şey oldu.. kimse gitmemiş... Maalesef çok kişiyi etkilemiyor görünüyor... o yüzden de sayı az... yapacak bir şey elimizden geleni yaptık, iş artık olacağına varacak... Ama çaba gösterenler yine sağ olsun...

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Burada da aynı şeyden şikayet ediyoruz, kimse çaba göstermiyor diye... orada da aynı şey oldu.. kimse gitmemiş... Maalesef çok kişiyi etkilemiyor görünüyor... o yüzden de sayı az... yapacak bir şey elimizden geleni yaptık, iş artık olacağına varacak... Ama çaba gösterenler yine sağ olsun...
gidilmeme nedeni biraz da sendikanın söylem değişikliğinden oldu; sendika ilk önce süre ötelenmeli derken daha sonra öteleme olmasın az tehlikeliler yürürlüğe girsin dedi. Belki bu da iyi bir çaba ancak şu şartlarda bu durum imkansız. Sendika baskılar sonucunda ipe un sermeye başladı.Hatta sendikanın sesi biraz daha gür çıksa inanın bizim var yok tartışılır çabalarımızın da gölge de kalmasına neden olacak. Tabi ki ora da açıklanan şeyler önemli ve gerekli ancak bu yıllar sürecek bir mücadele gerektirir. Kısacası C sınıfları için kısa vade de bir çözüm yok açıklamada, hatta şu anki sorunu hiç görmüyor....

F

fsm

Guest
i

inşallah etkili olur. Bu çabayı gösterip emek veren seslerini duyurmaya çalışanlara teşekkür ederim de bu haberlerde dikkatimi çeken özellikle şu oldu 7 farklı ilde böyle konuşmalar düzenleniyor fakat katılan insanların sayısına bak.. Bu durumdan şikayetçiysek katılım neden bu kadar az !

Katılmış biri olarak söylüyorum evet neden bu kadar az ??? yapılacak herşeyi yaptım mail fax imza mv lerine mail hatta burda bazı zatı muterem lerle bile tartıştım şikayet edildim herkes üstüne düşeni yapmadı anca teşekkür mesajları yazılara neyse hakkımızda hayırlısı günün sözü armut dal da piş ağzımın içine düş oh ne ala memleket

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Katılmış biri olarak söylüyorum evet neden bu kadar az ??? yapılacak herşeyi yaptım mail fax imza mv lerine mail hatta burda bazı zatı muterem lerle bile tartıştım şikayet edildim herkes üstüne düşeni yapmadı anca teşekkür mesajları yazılara neyse hakkımızda hayırlısı günün sözü armut dal da piş ağzımın içine düş oh ne ala memleket
Aynen öyle.. Resmen acınacak haldeyiz. Mesleğimizin ne saygısı kaldı ne de önemi..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.