Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederiz iyi dilekleriniz için. Benimde 13 yıl işletme tecrübem var C sınıfım şu an tezsize yazıldım işletmede de devam edebilirim ancak A sını

facede sendika sayfasında ilk önce uzatılmalı diye duyuru vardı oraya A ve B sınıf uzmanlardan o kadar tepki geldi ki anladığım kadar onlarda geri adım attı. Şimdi az tehlikeliler öne çekilmeli gibi söylemlere girdiler.Bu piyasada az tehlikelilerin hizmet alımı zorunlu olması imkansız.Az önce biri de oraya yazmış az tehlikeli işyerleri hizmet alımının gerekliliğine inanıyor diye.Bu kadar zorlama yorumlar.Ancak şunu görüyorum acaba diyorum C sınıfı uzman sayısı sadece 150-200 kişi mi? Forumlarda, instgramda bakıyorum hep aynı kişiler mücadele ediyor çok çok büyük kısım mücadele vermiyor. Bu durumda da A ve B sınıfı uzmanların sesi daha çok çıkıyor.Burada mücadele eden arkadaşlara değil sözüm tabi ki ama sessiz mücadele vermeyen kesime ***kesildi*** gerçekten gür bir ses çıksa uzatma çoktan olurdu.
çok doğru bir noktaya parmak bastınız ..ilgili sendikanın söylem değişikliği çok bariz. Ama şu anda bi önemi yok onların duruşunun, toplama işlemindeki etkisiz eleman gibiler. bizim yapmamız gereken belli. üç gün önce sayamadığım kadar mail attım ilgili yerlere, vekillere ve faks cektim ..dilekçeleri bir çok birime, kuruma yolladım..bu forumda olup aynı amacı güttüğümüz arkadaşlara sesleniyorum.. sizlerden ricam herkes elinden geleni yapsın.erteleme olmayacaksa da olmasın..ama en azından elimizden geleni yaptık diycez... erteleme olursa onunda keyfini yaşarız.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Aşağıda ki listede mail adresi olan vekillere mail atın. Hepsine tek tek mail atmak benim 10 dakikamı aldı. Veya twitterdan yazın birşeyler yapın.

Vekil mail adresleri : https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta
Twitterda yazmanız gereken hashtag #CsınıfıUzmanSüresiUzatılmalı

Yeter ki birşeyler yapın artık.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar sanırım sizler tüm B sınıfı uzmanları kısa yoldan (yüksek lisans, prim vb.) uzman olduğunu zannediyorsunuz. Ben 4 sene C sınıfı uzman olarak birçok sektörde çalışıp B uzman oldum. Anlıyorum üzgünsünüz ancak bizlere haksızlık etmeyin. Madem C uzmanlar B'nin, B uzmanlar A'nın yerine sürekli bakacak o zaman sınıf kavramının bir anlamı kalmaz. Ayrıca kanun maddesi yürürlüğe yeni girmedi ki? 2017 yılından beri C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma durumunun 01.01.2019'da biteceği biliniyordu. Şimdi bizlere saçma sapan ifadeler ile (ellerini ovuşturanlar vs. gibi) ithamlarda bulunmanız hoş değil, ayıptır.
c sınıfında uzmanlık yaparken tehlikeli sınıf işyerlerine bakmadınız mı? C sınıfı olarak 4 yıl çalışmışsınız ikinci yılınızda size buraya kadarmış dense ya biliyordum zaten kanun buraya kadar demişti mi derdiniz.Bazı arkadaşlar var ki özellikle de face de maalesef kendi yararlandıkları haktan başkaları yararlanmasın istiyorlar.Ayrıca verilen hak alınmaz diye de kavram var..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
çok doğru bir noktaya parmak bastınız ..ilgili sendikanın söylem değişikliği çok bariz. Ama şu anda bi önemi yok onların duruşunun, toplama işlemindeki etkisiz eleman gibiler. bizim yapmamız gereken belli. üç gün önce sayamadığım kadar mail attım ilgili yerlere, vekillere ve faks cektim ..dilekçeleri bir çok birime, kuruma yolladım..bu forumda olup aynı amacı güttüğümüz arkadaşlara sesleniyorum.. sizlerden ricam herkes elinden geleni yapsın.erteleme olmayacaksa da olmasın..ama en azından elimizden geleni yaptık diycez... erteleme olursa onunda keyfini yaşarız.
Tabiki dediklerinizi de yapmak gerekiyor ben 6 ay önce cimere iki kez yazdım, bölgemdeki vekillerin maillerine yazdım(6 ay önce), dün faceden bulunduğum ildeki vekillere yazdım, twitterdan yazdım,siyasi parti teşkilatlarını yüz yüze ziyaret edip sorunu anlattım...İnşallah madur olmayız.

ahmet durmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
soru sorarken c sınıfı felan diye ayırmadan sordular son sınavda.... madem böyle bir yasa var c sınıfı soruları tehlikeli yerleri kapsamamalı hata üstüne hatadır yapılan yakında c sınıfının bir hükmü kalmadı denilecek ama belge ücreti hala 520 ona ne demeli

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar sanırım sizler tüm B sınıfı uzmanları kısa yoldan (yüksek lisans, prim vb.) uzman olduğunu zannediyorsunuz. Ben 4 sene C sınıfı uzman olarak birçok sektörde çalışıp B uzman oldum. Anlıyorum üzgünsünüz ancak bizlere haksızlık etmeyin. Madem C uzmanlar B'nin, B uzmanlar A'nın yerine sürekli bakacak o zaman sınıf kavramının bir anlamı kalmaz. Ayrıca kanun maddesi yürürlüğe yeni girmedi ki? 2017 yılından beri C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma durumunun 01.01.2019'da biteceği biliniyordu. Şimdi bizlere saçma sapan ifadeler ile (ellerini ovuşturanlar vs. gibi) ithamlarda bulunmanız hoş değil, ayıptır.

Burada C sınıfı uzmanlar, dertlerini dile getiriyor, işsiz kalacaklarından, bir şeyler yapılması gerektiğinden bahsediyor... belki dertleşiyor, belki bir duyum var mı diye bakıyor... Ha suç yok mu elbette var... ama siz bu yapsaydınız etseydiniz söylemleri kişilerin durumlarına ve şartlarına göre değişir... Kimsenin B sınıflarına bir şey dediği de yoktu... Ama sürekli bir itham, sürekli laf vurma, suçlama var... Düşene de bir ben vurayım, maaşım artsın, iş olanağım artsın onlardan banane var... olamaz mı olabilir. istediğini düşünebilir... Ama gelip burada strese girmiş, üzüntülü, işini gücünü kaybedecek, ailesi nasıl bakacağını düşünen,uykusuz kalmış insanlara da sürekli suçlayıp, laf atamaz... Bizler zaten kendimizi suçlayıp duruyoruz, ama bir çözüm arıyoruz... Bu durum inşallah A sınıfına bakarken, bakamaz olduğunuz da size de size ihtiyacımız yok demezler... Ben şahsım adına A B C fark etmez, kimsenin ekmeğinden olmasını istemem,
Artık her şeyin hayırlısı, çıkarırlarsa da ekmek yiyecek bir yer buluruz, ama inşallah az insanlı işler olur...

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bende bir çok millet vekiline mail attım. İnşallah içlerinden biri bu konuyu ciddiye alıp gündeme getirirler ve olumlu sonuçlar ortaya çıkar.

Kghct

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
c sınıfında uzmanlık yaparken tehlikeli sınıf işyerlerine bakmadınız mı? C sınıfı olarak 4 yıl çalışmışsınız ikinci yılınızda size buraya kadarmış dense ya biliyordum zaten kanun buraya kadar demişti mi derdiniz.Bazı arkadaşlar var ki özellikle de face de maalesef kendi yararlandıkları haktan başkaları yararlanmasın istiyorlar.Ayrıca verilen hak alınmaz diye de kavram var..
yalnız siz bu haktan yararlanmışsınız zaten, bu hak size 1.1.2019' a kadar verilmiş.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yalnız siz bu haktan yararlanmışsınız zaten, bu hak size 1.1.2019' a kadar verilmiş.
Şimdi iki yıldır çalıştığım işyerine başka biri gelsin daha yüksek ücretle çalışsın ben işsiz kalayım. İstediğiniz bu değil mi, geçmişteki erteleme dönemlerine baktım bu mücadeleler hep verilmiş kimse dememiş kanun böyle diye.Ayrıca yarı yolda insan bırakılmaz.Sözleşme yapılmışsa düşürülmez.Bu insanlar hobi olsun diye bu işe başlamadılar.

F

fsm

Guest
arkadaşlar dün hangi milletvekili gündeme getirdiyse ona da yoğunlaşalım o kesin olsun mailler de doktordur kendisi !!! b sınıfı olmak istemiyor insan bu durumda olanları düşünmeyenleri görünce...

Kghct

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şimdi iki yıldır çalıştığım işyerine başka biri gelsin daha yüksek ücretle çalışsın ben işsiz kalayım. İstediğiniz bu değil mi, geçmişteki erteleme dönemlerine baktım bu mücadeleler hep verilmiş kimse dememiş kanun böyle diye.Ayrıca yarı yolda insan bırakılmaz.Sözleşme yapılmışsa düşürülmez.Bu insanlar hobi olsun diye bu işe başlamadılar.
benim öyle bir derdim yok şahsi olarak. suçlamanız kendi niyetinizi gösterir. bu sitede b sınıfları da 2023e kadar uzatılsın yazanlar da var. en iyisi sonsuza kadar uzatılsın siz de kurtulun ben de. benim maaşım yükselecek diye bir derdim yok bir c sınıfı şirketten ayrıldı diye bana ekstra ücret verilmeyecek. beni a sınıfının yerlerine bakıyorsun diye de suçlayamazsınız bu arada sadece tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere bakıyorum. 4 yıl c sınıfı uzman olarak çalışmış olmama rağmen günlerimin eksik sayılması nedeniyle sınava 6 ay fazladan çalışıp girebildim ama gelip de neden 3 yıl çalışma istiyorlar böyle şey olur mu böyle kanun maddesi mi olur diye yakınmadım. o zaman kanunların ne anlamı var, kanunla iş yapan insanların kanunu hiçe sayması doğru değil. o yüzden suçlamalarınızı kendinize saklayın ben neden sevineyim cler işssiz kaldı oh diye. kaç gündür yazılanları okuyorum yazmayayım diye kendimi çok zorladım ama iş suçlamalara kadar ilerledi. b'nin a'ya bakma süresi uzatılsına kadar varmış olaylar. bu uzatma hikayesi 2030a kadar uzar gider o zaman da talep edilir nedenini söylememe gerek yok sanırım.
özet: işin doğrusu az tehlikeli yerlerin 2020'ye kadar uzatılmış olmasından kaynaklanıyor hadise, tarihin eşit olması gerekirdi diye düşünüyorum. verilen hak geri alınmaz konusuna gelince verilen hak 1.1.2019 tarihine kadar verilmiş, 2020'ye kadar verilip geri alınan bir şey yok ortada.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Facebook gruplarında derneklerde öyle yorumlar var ki... Tiksindim bu işten de bu meslek grubundan da... Düşene bir tekme vurma yarisindalar. Yazık ya. Böyle devam ettiğinde herkese tekmeyi vuracaklar. Zaten ne patronlar seviyor. Ne devlet seviyor. Uzmanlar zaten birbirini sevmiyor. Düşmanlık... Yazık..
TİKSİNENECEK DURUMA NASIL GELDİK

Kalite
B sınıfı ve 8 yıldır deneyimli bir uzman olarak bu konunun ertelenecegine olan inancım tamdır. Biraz sakın olalım. Bu insanlar işinden olacaklar ellerini ovuşturanlara sesleniyorum kendinize gelin benim 6 tane stajerim a sınıf nasıl olduklarını Allah tan biliyorum
8 senedir bu işin içindeysen şimdiye kadar A olmuş olurdun sanırım..
B lerin derdide ne yazık ki seneye çok tehlikeli yerlere bakamayacak olmasıdır.
artık dengeler kurulmalı, yoksa yok olup gidecek meslek

Onur ERSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Merak etmeyin, uzatma olmayıp düşme olduğunda bazı arkadaşlar için kına dağıtımını bizzat yapacağım. Yanıldıkları çok nokta var ama görmek istemiyorlar. Bazı arkadaşlar da sendika falan demiş :) şu ülkede hangi sendika şimdiye kadar işçi sınıfına yardımcı oldu? Belirli gün ve haftalarda slogan atmayı çok sever bu arkadaşlar sadece.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
benim öyle bir derdim yok şahsi olarak. suçlamanız kendi niyetinizi gösterir. bu sitede b sınıfları da 2023e kadar uzatılsın yazanlar da var. en iyisi sonsuza kadar uzatılsın siz de kurtulun ben de. benim maaşım yükselecek diye bir derdim yok bir c sınıfı şirketten ayrıldı diye bana ekstra ücret verilmeyecek. beni a sınıfının yerlerine bakıyorsun diye de suçlayamazsınız bu arada sadece tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere bakıyorum. 4 yıl c sınıfı uzman olarak çalışmış olmama rağmen günlerimin eksik sayılması nedeniyle sınava 6 ay fazladan çalışıp girebildim ama gelip de neden 3 yıl çalışma istiyorlar böyle şey olur mu böyle kanun maddesi mi olur diye yakınmadım. o zaman kanunların ne anlamı var, kanunla iş yapan insanların kanunu hiçe sayması doğru değil. o yüzden suçlamalarınızı kendinize saklayın ben neden sevineyim cler işssiz kaldı oh diye. kaç gündür yazılanları okuyorum yazmayayım diye kendimi çok zorladım ama iş suçlamalara kadar ilerledi. b'nin a'ya bakma süresi uzatılsına kadar varmış olaylar. bu uzatma hikayesi 2030a kadar uzar gider o zaman da talep edilir nedenini söylememe gerek yok sanırım.
özet: işin doğrusu az tehlikeli yerlerin 2020'ye kadar uzatılmış olmasından kaynaklanıyor hadise, tarihin eşit olması gerekirdi diye düşünüyorum. verilen hak geri alınmaz konusuna gelince verilen hak 1.1.2019 tarihine kadar verilmiş, 2020'ye kadar verilip geri alınan bir şey yok ortada.
Siz neden buradaki yorumları okuyup sinir oluyorsunuz ki, buradaki insanlar ekmek derdinde.Buradaki insanlar suç işlemedi, kimseye hakaret etmedi tek amaçları işlerine sahip çıkmak. Ben de size diyorum ki 13 yıldır çalıştığım bir çok iş kazasına şahit olduğum(çalıştığım süre içinde) tekstil boya sektöründe bu işi yapıyorum.İşletmenin A dan Z ye her şeyini biliyorum.Meslek aşkıyla yanıyorsunuz ya bunu da çözün o zaman.Bir işletmeye bakan insana sırf takvim 2019 oldu diye oraya bakamazsın denmez.Bizim stresimiz yetiyor bir de bu şekilde insanları suçluyorsunuz.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
TİKSİNENECEK DURUMA NASIL GELDİK

Kalite

8 senedir bu işin içindeysen şimdiye kadar A olmuş olurdun sanırım..
B lerin derdide ne yazık ki seneye çok tehlikeli yerlere bakamayacak olmasıdır.
artık dengeler kurulmalı, yoksa yok olup gidecek meslek

Kaliteli, kalitesiz diye tabir ettiğiniz kimler?
neyse ben artık bıraktım, iş olacağına varır... kaliteli işler sizlerin olsun...

Kghct

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Siz neden buradaki yorumları okuyup sinir oluyorsunuz ki, buradaki insanlar ekmek derdinde.Buradaki insanlar suç işlemedi, kimseye hakaret etmedi tek amaçları işlerine sahip çıkmak. Ben de size diyorum ki 13 yıldır çalıştığım bir çok iş kazasına şahit olduğum(çalıştığım süre içinde) tekstil boya sektöründe bu işi yapıyorum.İşletmenin A dan Z ye her şeyini biliyorum.Meslek aşkıyla yanıyorsunuz ya bunu da çözün o zaman.Bir işletmeye bakan insana sırf takvim 2019 oldu diye oraya bakamazsın denmez.Bizim stresimiz yetiyor bir de bu şekilde insanları suçluyorsunuz.
ben mi diyorum 2019'da bakmayın diye. tepkinizi bana değil kanun yapanlara koyun. fikrimi söylemek konusunda da kısıtlayamazsınız. savunduğum şey beni ilgilendirir sizi değil.

Kghct

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
beyfendi siz beni işsiz kaldım sevin diye suçlamışsınız bir önceki mesajınızda, şimdi gelmiş insanları suçluyorsunuz yazmışsınız. ne demişim en 1.1.2019'a kadar zaman verilmiş yazmışım bu benim kararım mı? hayır kararı ben vermiş olsam gelin bana patlayın anlarım. ha bu sitede kendi fikrini belirtme konusunda bir yasak filan varsa tebliğ edilsin de bileyim.

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Aşağıda ki listede mail adresi olan vekillere mail atın. Hepsine tek tek mail atmak benim 10 dakikamı aldı. Veya twitterdan yazın birşeyler yapın.

Vekil mail adresleri : https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta
Twitterda yazmanız gereken hashtag #CsınıfıUzmanSüresiUzatılmalı

Yeter ki birşeyler yapın artık.
Özel kaleme fax çektim.
Milletvekiline mail gönderdim.
Sosyal medya hesaplarına da çok kez yazdım.
Rabbim yüzümüzü güldürsün inşaAllah

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.