10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SAFİR

  SAFİR TÜİSAG Üyesi  Merhab
  10 dan az çalışanı olan, tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin devlet masrflarını karşılıyor ise
  Bu konuyla ilgili süreç için bakanlar kuruluna nerede ve nasıl başvuruda bulunabiliriz?.Başvuru şatrları nelerdir?
  Bununla ilgili bir mevzuat var mıdır? yardımcı olursanız çok memnun olurum...


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bu iş yeri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu 1.6.2014 tarihinden itibaren başlayacaktır. İşveren bu eylemi gerçekleştirmek isterse gerekli koşullarınız oluştuktan sonra sizinle niye çalışmasın ki. Ancak bu aşamada yapılacak öncelikli iş sizin bu işyeri için RDR düzenlemeniz ve risk yönetimine başlamanız olmalıdır Ayşin hanım. Kalın sağlıcakla.

   
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Henüz uygulama başlamadı. Yürürlüğe girince yayımlanacaktır.

     

   
 4. aysin

  aysin TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim kemal bey bir sorum daha olacak nerden ulaşacağımı bilmiyorum benim iş verenden isteyeceğim ücret ne olacak ya da siğortam ne kadar yatacak bunlarla ilgili sorularıma nerden ya da hangi yyönetmelikden cevap alacam bilmiyorum inanın kafamda o kadar soru varki bir şeyleri yanlış yapmak istemiyorum sonucu kötü olcak diye korkuyorum
  daha risk değerlendirmesi yaparken bile nasıl yapacağımı bilmiyorum netten araştırıyorum . her yeni başlayanlarda acaba benim gibimi bilmiyorum

   
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  1-Bu işyerinde iş güvenliği uzmanı/işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü 1.7.2014 tarihinde başlayacak olup söz konusu hizmet olasılıkla bakanlık tarafından OSGB'ler aracılığı ile karşılanacaktır.
  2- İşveren isterse ve siz de kabul ederseniz söz konusu hizmet gerekli koşullarınız sağlandığında tarafınızdan da karşılanabilir.
  3- Söz konusu iş yerinde 1.1.2013 tarihinden itibaren RDR düzenleme zorunluluğu başlamış olduğundan eğer yapılmamışsa ivedi olarak bu işten başlamanız gerekecektir.
  Kalın sağlıcakla Ayşin hanımefendi.

     

   
  Murat Kartal ve aysin bu yazıya teşekkür etti.
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Ankara da iseniz yeni başladığım 3 adet RDR'de birlikte çalışabiliriz.

   
  Murat Kartal bu yazıya teşekkür etti.
 7. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Lütfen teşekkür butonuna basmadan yanıt içinde teşekkür etmemenizi rica ederim.
   
  dilekaltinok, Murat Kartal ve hazar bu yazıya teşekkür etti.
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın zoz için yanıtlanmıştır.

  "Merhaba Kemal bey size sorum olacak. Bir inşaat firmasında faalde yaptığı iş olmasa bile 1 ,2 sigortalı çalışanı var ise isg uzmanı bulundurma zorunluluğu var mıdır ? Veya faal çalıştığında çalışanları alt taşeron sigortalıyorsa firmanın isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu varmı? İyi çalışmalar diliyorum"


  Sorunuzu inşaat firmasının ait olduğu NACE sınıfına göre yanıtlamak gerekir. Firma az tehlikeli sınıfta ise 1.7.2014 tarihine kadar iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Aldığı işi taşeron aracılığı ile yapacaksa ve iş çok tehlikeli/tehlikeli; çalışan sayısı 50'den fazla ise İSG uzman ve hekimi çalıştırmak zorunda kalacaktır. Çalışan 50'den az ise 1.7.2013 tarihinden itibaren İSG elemanlarını çalıştırma yükümlülüğü başlayacaktır. Ayrıca bu tarihten sonra; çalışan sayısı 10'dan da az ise devletin OSGB ler aracılığı ile İSG elemanlarının maliyeti karşılaması söz konusu olacaktır.   
 9. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  http://www.bilgit.com/mevzuat/taslak/6331-ISG-hizmetlerinin-desteklenmesi-hy-taslagi.pdf

  Selam arkadaşlar, taslak yayınlandı. Fakat aşağıdaki madde birden fazla işletmesi olanları pek de korur nitelikte değil gibi. İşveren aynı ise toplam tehlike sınıfına göre 10'un altında olması gerekiyor. Bu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum?

  a) Aynı işverenin/alt işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin
  bulunması halinde, aynı işveren/alt işveren tarafından 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı
  Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde az
  tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınır

     

   
  Murat Kartal, aysin, osman açıksöz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. ozkantora

  ozkantora TÜİSAG Üyesi

  sayın kemal erdal bey.risk değerlendirmesi acil durum planları işyeri sahibinin kendisinin hazırlaması 10 kişi altı az tehlikeli gurubu mu kapsar sadece yoksa kuaför gibi tehlikeli sınıfta olanlarda mı dahildir? kuaför arkadaşlar var bakanlık kendisi hazırlayabilir diyor fakat benim hazırlamam isteniyor. sizce henüz belge elime ulaşmadan bu gibi işleri imza atmadan yapmak bize sıkıntı verir mi?   
  pisagor1453 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hazırlayacağınız RDR!nu işverenin imzalaması yeterli olacaktır. 1.7.2013 tarihinden tehlikeli ve çok tehlikeli 10 çalışana kadar olan işyerlerine ilişkin uzman ve hekim çalıştırma giderlerinin destek kapsamında karşılanacağı malumumuzdur. Bu bağlamda ayrıca tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bakılmaksızın tüm işyerlerinin 1.3.2013 tarihinden itibaren RDR düzenlemek zorunda olduklarını da anımsatmak isterim. Kalın sağlıcakla.   
  Murat Kartal ve ozkantora bu yazıya teşekkür etti.
 12. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  10 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli sınıftaki bir işyerinin şu andan itibaren nasıl bir yol izlemesini önerirsiniz.malum çok az süre kaldı isg uzmanı ve hekimi çalıştırması için kanuni yükümlülük başlama tarihi...

   
 13. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  10 Kişin'nin altında çalışanı olan firmalar,01.07.2013 tarihi itibari ile İH ve İG alımlarını ya bireysel yada OSGB lerden alacağını biliyoruz.

  İlgili firmaların devlet teşvik veya yardımını nasıl ve ne şekilde alacağı hakkında bir yol haritası varmı?

  Örneğin:10 kişinin altında olan işyerleri SGK Bölge Müdürlüklerine başvurmak sureti ile aldıkları hizmetin faturasını ibra ederek ödedikleri parayı gerimi alacaklar?
  Ya da ilgili SSK numaraları baz alınmak sureti ile zaten SGK ya bu işyerleri bildirimde bulunuyor,daha önceki kayıtları üzerinden yine dilekçe ile başvurarak ilgili İH ve İG hizmetini devlet mi yönkendirecek ''bu çok uzak bir ihtimal gibi gözükmekte'' yada ihale açılımı...
  Şuan elimde 15 e yakın hatta daha fazla Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyeri var ve 01.07.2013 tarihine kadar tarafımdan bir cevap beklemekteler.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA
   
 14. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda yayımlanan taslak destek yönetmeliğini bigilerinize sunmak isterim. Muhtemelen bu şekilde uygulanacaktır. İşinize yararsa teşekkür butonuna basmayı unutmayınız. Kalın sağlıcakla

   
 15. selmabstn

  selmabstn TÜİSAG Üyesi


  Merhaba ,serbest çalışmak için neler gerekli.Az tehlikeli iş yerlerine risk analizi yapabilmek için.Serbest çalışma makbuzu deniyor ama herşey karıştı ne yapmaşlı.   
 16. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Vergi dairesine başvurup vergi mükellefi olacaksınız.

   
 17. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  yaparsınız ama dikkatli olun bilmediğiniz bir iş olarak görüyorsanız İSG uzmanlığını yapmamamınız daha iyi olur çünkü herhangi bir kazada sizde sorumlu olacaksınız

   
 18. ozkantora

  ozkantora TÜİSAG Üyesi

  Sayın Kemal Erdal ÇELEN BEY 10 kişi altı tehlikeli işyerlerinde de 30 hazirana kadar risk analizini yaptığımızda ve altına ismimizi yazıp imza atmasak herhangi sıkıntısı olmaz diyorsunuz doğru mudur

   
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Çünkü sözleşme yapmadığımız sürece veya bir gelir belgesi düzenlenmediği sürece imzalamamız doğru olmaz. Ama imza atarsanız da sorun olmaz. Kalın sağlıcakla.

   
 20. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey merhabalar,10 kişi altı tehlikeli işyerlerinde 30 hazirana kadar risk analizini yaptığımızda ve altına ismimizi yazıp imza atmasak geçerli olur mu?
  saygılar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica