Yönetmeliğe Göre Uygun Risk Değerlendirme

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eamasya

  eamasya TÜİSAG Üyesi
  merhaba:

  çelik kontruksiyon üreten bir firmadan is güvenlik uzmanıyım: gecen hafta çalışma bakanlığından gelen müfettişler iş yerimizi teftiş ettiler. Doğal olarak bazı eksiklikler tespit ettiler. fakat aşağısa yazan iki maddeyle ilgili olarak ne yapabileceğimi söyleyebilecek, önerileri ve bilgisi olanların görüşlerini rica ederim

  1- Kulak koruyucu donanımların kullanıldığı durumlarda kişisel korunma tedbirlerinin etkinliği kontrol edilmemiştir.
  2- İş yerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesinde; gürültüden kaynaklanabilecek riskleri değerlendirirken yönetmelikte belirtilen husular belirtilmemiştir.


   
 2. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  gürültü analizi yaptırın sonra kullaklık kullanılmasına gerek varmı yok mu ? eğer kullaklık kullanılacaksa tıpa yada tümden kapalı kulaklık kullan ve bunu personele verirken KKD yönetmeliğine göre ver

   
 3. eamasya

  eamasya TÜİSAG Üyesi

  merhaba:

  ortam ölçümlerinde gürültü ölçümü yapıldı ve özellikle preste çalışanlara kişisel koruyucu zimmet tutanağı imzalatıp verildi. Bu zimmet tutanaklarını da müfettişlere gösterdim.

     

   
 4. kaplanismail

  kaplanismail TÜİSAG Üyesi

  1. Madde ile ilgili sanırım şunu demiş olabilirler? Kullanmış olduğunuz KKD kulak koruyucu ortamdaki gültünün şiddetini yeterli seviyede düşürüyor mu?
  ortam ölçümü yaptırmışsınız, yapmış olduğunuz ortam ölcümü sonucuna göre uygun kulak koruycumu kullanılıyor, kullanılan kulak koruyucular gerçekten sesin şiddetini istenilen ölçüde düşürüyor mu? sanırım bununla ilgili bir çalışma istemiş sizden? bununla ilgili CE belgeli testleri yapılmış bir kulak koruyucu kullanın ve belgelerini sunun derim..
  sanırım şunu da istemiş olabilirler, bakanlığın KKD lerle ilgili bir laboratuvarı var yanılmıyorsam oraya gönderip test ettirmenizi de istemiş olabilir.. ufak bir ticari yaklaşım sanırım :)
  2.Risk değerlendirmesini yaparken de sanırım riskleri belirlerken, gürültüyle ilgili olanları ve hatta hepsini ilgili yönetmeliğin şu maddesi diye belirtmenizi istemişler..
  "Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına yönelik yönetmelik" şu maddesi diye belirtmenizi istemiş olabilirler..
  anlayacağınız birşey bulamadık, bari bunları yazalım demişler :)

   
  eamasya bu yazıya teşekkür etti.
 5. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Kulaklık vermek ilk öneri olmamalı. Riski değerlendirip, ortadan kaldırma, izole etme, mühendislik çözümlerinin aranması (en azından denenmesi, denendiğinin belgelenmesi) ve bunlar bazı sebeplerle uygulanamıyorsa, en son olarak KKD sağlanabilir.
  Velev ki KKD'de karar kılındıysa, KKD'nin nasıl kullanacağı ile ilgili çalışanlara eğitim kayıt altına alınıp, iç kulaklığın kullanma kılavuzundan kaç desibel gürültüyü düşürdüğü risk değerlendirmesine yazılabilir.
  Ayrıca ortam ölçümü yoksa ilgili makinanın gürültü desibeli makina kılavuzundan bulunabilir. Atıyorum; taş motorunun kılavuzunda 105 DB yazıyorsa, kulaklık 30 DB düşürüyorsa, 75 DB olarak risk değerlendirmesine yazmak mümkün olabilir. Tabi bunlar teoride hesapta böyledir.. Pratik ile uyuşmadıktan sonra kağıt parçasından öteye gitmez.
  Gürültü önemsiz bir konu gibi gözükür, çünkü elle tutulmaz ama derin konudur. Sağlık kayıtları da önemlidir. Odiyometrede problemli çıkan personeller de dikkate alınır hekim tarafından risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Hekim yapmasa bile en azından fikri alınır, yazılır vs..

     

   
  Figen124 ve eamasya bu yazıya teşekkür etti.
 6. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  Örneğin 25 SNR özellikte kulak koruyucu kullanarak gürültü Ölçüm ile tespit edilenden (örneğin ;95dB) kişisel Maruziyet değerinden çıkartmaya koruma belirlenmiyor.
  OSHA da konu ile ilgili hesaplama söyle
  95-((25/2)-7)=89,5 dB bu da 25 SNR kulaklık ile korunma sağlanamamıştır anlamına geliyor. En 40 SNR kulak koruyucu lazım, bu nedenle Ortamda tedbirler alınmalı. Yada çalışma saati Organizasyonu ayarlanmalı günde 4saatten fazla gürültülü ortamda tutmamak gibi..

   
  AHMET MURAT ALBAYRAK, eamasya ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica