Yeni Uzman | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yeni Uzman

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında alper akpunar tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar tecrübeden bahsediyor herkes bu tecrübeyi nasıl işe başlamadan edineceğiz? Osgblere mahkum olmayın diyolar ama tecrübe edinmek biyerden başlamak için en iyisi Osgblerle başlamak diyolar. belgeyi hayırlısıyla aldık diyelim tek veya Osgblerle nasıl bir yol izlemeliyiz???


   
  Selcen ÖZBAY ve gevele bu yazıya teşekkür etti.
 2. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar her işte uzmanlaşmak veya iyi para kazanmak muhakkak deneyim gerektirir.Bana göre herkesin deneyim edinme süresi birbirinden farklıdır.İyi gözlem, analiz, araştırma, sorgulama bu süreyi kısaltır.
  Şimdi binlerce deneyimsiz İş Güvenliği Uzmanı da bir öğrenme sürecini yaşayacaklardır.O.S.G.B.'lerde olmazsa fimaların bünyesinde çalışarak yaşayacaklar.
  Belki çok yüksek maaş veren bir firma veya O.S.G.B.'de belki de tam tersi bir yerde öğrenecekler.Ama bu kadar fazla Uzmanın olduğu bir ortamda deneyimsiz İş Güvenliği Uzmanları'nın pek kıymetli olacağını düşünmüyorum.Ama deneyimlerle paralel olarak ileride aranılan bir Uzman da olunabilir.
  Tabii ki bunlar benim düşüncelerim, herkesin yolu açık olsun.

   
  mutozor, Mustafa Ulusoy, alix ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. adilkurtulus

  adilkurtulus TÜİSAG Üyesi

  Tabiki tecrübe önemli ama bir yandan da bu belgeyi hak ettiğimize göre bu işi yapacak niteliklere sahibiz.Kendi başımızıda araştırarak,çalışarak görerek kendimizi geliştirebiliriz. Ben OSGB lere mahkum olma taraftarı değilim.Bireysel olarak çalışma taraftarıyım istediğim fiyatı veriyorum(tabiki piyasayı düşürmeden) Soruyorum öğreniyorum.Tabiki acemiyim ve zorlanıyorum ama zorlanmadan olmaz.Nacizane tavsiyemdir...

     

   
  rumeysa, alper akpunar ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet Y.

  Ahmet Y. TÜİSAG Üyesi

  Osgblerde çalışılmaması gibi bir şeyi kimse savunmuyor sadece osgblerde çalışılacaksa 2500-3000tl nin altında çalışmamak gerektiğini söylüyorlar bununla birlikte osgbler tecrübe yuvası değil eski müfettişler hariç piyasada ki en tecrübeli kişi 2005 sınavını sayarsak 7-8 yıllık bir tecrübeye sahip peki osgblerde bu sayılı insanlardan kaç tanesini bulabiliriz bulduk diyelim bu kişi oturup bize bak bu işi böyle yapacaksın diye eğitim mi verecek? Bende tecrübe olmadan bu işin yapılamayacağını düşünüyorum fakat sistem tecrübe olmadan yapmamızı ön görüyor burada bana göre mavzuatı klavuz olarak kullanıp az tehlikeli sınıfta başlamak en mantıklısı.

   
  berna61, Erdal YILMAZ, kubraerdogar ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  OSGB de çalışıp birden fazla firmanın riskini almaktansa bir firma ile tekil yada tam zamanlı çalışmak daha mantıklı
  kendimden örnek vermek gerekirse bence bakanlık müfettişlerince denetim geçirmek insanı çok gersede bence mükemmel bir deneyim oluyor ;
  Denetim çok olursa eksikliklerimizin kaza olmadan önce görülmesi sağlanır 6 yıldır bu işi yapıyorum sertifikasını yeni almaş arkadaşları tekrar kutluyorum

     

   
  harun40, elvan taş, Ahmet Y. ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  iki üç gündür osgblerden gelin görüşelim teklifi geliyor sizce görüşmede nelere dikkat edilmeli neler istenmeli hani deneyim tecrübe diyoruzya onun için biyerden başlanmalı...

   
 7. çağan_78

  çağan_78 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu site veya bu sitenin öncülüğnde başka bir site işverenlerle uzmanlar buluşsalar.OSGB lere hiçbir arkadaşımızı yem etmesek daha güzel olmazmı
   
  tekno28, elvan taş, volkankim ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  sınav sonuçları yakında açıklanacak ve binlerce yeni uzman iş hayatına atılacak. Ne yazık ki bu uzmanların kafaları eski mevzuatla doldurulmuş durumda. Uzman adaylarını eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın, sadece bakanlığa küçük bir sitem. Keşke tüm bu olacaklar daha evvel planlanıp ona göre adım atılsaydı. İnsanların kafalarını gereksiz bilgilerle doldurmak ne kadar saçma. Şimdi bakanlık bu insanlara diyor ki, tamam sana çok şey okutup ezberlettik ama kusura bakma şimdi o kafandakilerin hepsini sileceksin yenilerini ezberleyeceksin:)
  İş kazası kaç iş günü içinde bakanlığa bildirilir, kule vincin periyodik kontrolü ne kadar sıklıkta yapılmalı, isg kurulu hangi işyerlerinde kurulur, sağlık raporu nereden alınır, ağır ve tehlikeli iş kaldı mı, ne kadar işçi için kaç dakika zaman ayrılmalı, bakanlık bildirimleri evrakla mı yapılıyor hala?????? Son sınava hazırlanan ve sınavdan çıkan tüm arkadaşlarım bu soruları soruyor bana. Benim verdiğim cevaplarla onların bana söylediği cevaplar bambaşka :)
  Uzman adayı arkadaşlar iş ararken, vakit buldukça yeni mevzuatı okumalı. Biz işin içinde olmamıza rağmen takip etmekte zorlanıyoruz. Tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim...   
  Erdal YILMAZ, alper akpunar ve ikarateke bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ahmet Y.

  Ahmet Y. TÜİSAG Üyesi

  Gelip size bunları soranlar uzman değil demek ki yada olmayı henüz başaramamışlar elimizde mevzuat var oturup bu soruların cevaplarına oradan ulaşacaklar ayrıca kanunlar, tüzükler, yönetmelikler her gün değişebilir buna uyum sağlamakta işimizin bir parçası saygılar.

     

   
  Mustafa Ulusoy ve Erdal YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 10. civiluzman

  civiluzman Guest

  Bu iş patladı artık bu saatten sonra belge alıpta uzmanlık yapılmaz.
  Eskiden uzman sayısı azdı 50 çalışan üstü firmalar zaten kanun çıkmadan öncede hizmet almak zorundaydı. Şimdi 50 çalışan altı firmalarda işin içine girdi ama firma sayısı arttı diye sevinmeyin 50 çalışan altı firmalar zaten bireysel kişilerden uzmanlık hizmeti almaz sonuçta oraya hizmet verenin sigortası bilmem nesi uğraşmaz gider OSGB'den hizmet alır, hizmet sözleşmesi imzalar biter.
  O yüzden yeni uzmanlık belgesi alan arkadaşlar bence çok heves etmeyin bu işe.
  OSGB'de 1200 çalışırım diyen varsa tabi o başka.
  Artık bu işten kötü kokular yayılmaya başladı.   
  hamzabakan ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 11. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Piyasadaki bir çok OSGB dahi işi bilmiyor ki çalışanına öğretsin. Bu iş alt yapı işidir. Alt yapısı sağlam bir OSGB'de çalışıp öğrenebileceğiniz gibi teknik destek ile de bu işi yapabilirsiniz. Dokümanlarınız sağlamsa geriye Yasa-Tüzük ve yönetmelikleri bilmek kalıyor. Mevzuatı da yüklersiniz bilgisayarınıza ihtiyaç duyduğunuzda açar bakarsınız.   
  safakk, alper akpunar, Ahmet Y. ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  belkide osgbler işi bilmediği için tecrübeli işin ehli uzmanlar arıyolar:))

   
  Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 13. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Selam arkadaşlar bende 4 aylık bir uzman olarak OSGB de çalışıyorum, tecrübe kazanmak amacıyla bu yolu seçmiştim ama hiçte öyle olmadı, OSGB de tecrübeli hiç kimse yoktu ve tek başıma firmalara gittim, çok fazla firma olduğu için ilk başlarda çok fazla zorlandım, şu an 9 tane firmayla uğraşmaya çalışıyorum ama yeterli olamadığımı düşünüyorum ve bazen uykularım kaçıyor. OSGB de tecrübe kazanacağımı düşünerek çok yanılmışım, kendi çabalarımla bişeyler yapmaya çalıştım. Belki tüm OSGB ler aynı olmayabilir ama en düşük ücretle çalıştırmak istiyorlar.
   
  alper akpunar bu yazıya teşekkür etti.
 14. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi


  öncelikle mesajınıza katılmıyorum bu işler nasip kısmet işi. dediğiniz doğru OSGB ler daha cazip görünüyor 50 kişi altı calısan ç.tehlikeli ve tehlikeli yerler uzman calıstırmak zorunda . dediğiniz yerler dogru tamam ama firmalar tam zamanlı uzman calıstırma sartı kosuyorlar simdilerde taşeron firmalara onlar da mecbur alıyorlar. mühendis iseniz eğer birde iş güv uzmanı iseniz her iki brans da da calıstırmak için rağbet görürsünüz yani sadece iş güvenliği uzmanı olarak değil. Kaldıki yönetmelikte yazan 500 kişi calısan olan yerde tam zamanlı uzman deniyor. Şu aşamada 500 kişi heleki az tehlikeli de 1000 kişi calısan yerin cok oldugunu sanmıyorum. E bu kadar uzman nerde calısıyor ozaman? Mesleğe yeni başlayan hevesli kişilerin moralini bozacaktır bu mesaj .tabi eğer bu işe gönül verirseniz bişeler öğrenirseniz iyi paralar kazanırsınız iş de kolay bulunur. Ancak tabi yan gelip yatayım maaşım dolgun olsun böyle bir dünya yok. Su anda yasal zorunluluktan bütün işverenler yapıyor ve bu bilinci yıkıp önemli oldugunu onlar da kabullenirseler Ülkemiz İŞ kazasında Avrupada 1.nci Dünyada 3.üncü olmaz.. OSGB lerin cogu da bu sürecte kapanacaktır. Sonucta 1200 e calısan da uzman 3000 e calısan da uzman . yani kısacası piyasayı düşük tutmaz isek onlar bize muhtaç . Tahmini 10000 lira gibi bir para kazanıyorlar sizin sırtınızdan .(sadece 1 uzmandan) Uzun oldu biraz ama yeni uzmanlık alan arkdaslar bence heves te etmeli bu alanda da calısmalı öğrenmeli tabi eğer ilgiliyse bu konulara .

   
  ibrahim koç ve Ahmet Y. bu yazıya teşekkür etti.
 15. Mustafa ULUSOY

  Mustafa ULUSOY TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Bu site zaten en çok ta bunun için var.Herkes burada özgürce düşüncelerini yazıyor ve de paylaşıyor. Farklı açılardan bakışları görüyor. Şu an itibariyle 44.758 üyemiz var ve 50.000 e çok az kaldı. Böyle bir sayı bu sektörde hiçbir yerde yok. Bu durum da bizim için çok büyük bir avantaj diye düşünüyorum.
  Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği vermenin ve almanın sadece 2 yolu var.
  1.İSGB ve 2.OSGB, başka da yok.
  Bu iki oluşumdan birine dahil olmak zorunda insanlar. Ülkemizin en büyük sorunu istihdam olarak görünse de bana göre en büyük sorun da iki tane. Biri nitelikli elemanın istihdam olamaması, ikincisi ise beklentilerle gerçeklerin uyuşmaması. Bu iki önemli sorunu birleştirdiğimizde işte burada bizim gerçeğimiz çıkıyor ortaya. Mühendis olup ta istediği işi bulamayan veya mühendis olup ta beklediği ekonomik imkanlara kavuşamayanların önüne birden bire konulan ve de piyango gibi gösterilen İSG sektörü maalesef herkese piyango değil.
  İSG eğitimi,sınava hazırlık,sınav,sonuç,belge derken her şey bitmiyor.Üniversitede ayrı bir heyecan yaşarken son senede erkekleri önce askerlik sorusu bekler,sonra iş ve evlilik. Planlarla hayatta olanlar her zaman biribirini karşılamıyor. Bu iş te devlet memurluğuna benzemiyor. Hepimizi zor bir dönüm bekliyor. Önce doğru bir tercih yapılacak, bireysel çalışılıp İSGB de mi yer alınacak, yoksa bağımlı olarak OSGB de mi çalışılacak. Çalışırken yaşayacağımız şeyler, beklentimiz olan ve de planladığımız geçinmeyi sağlayacak gelirler, v.s.
  Benim bu konuya özellikle getirmek istediğim bir bakış açısı var. İsterseniz sadece bireysel çalışarak hem İSGBde hemde OSGBde çalışabilirsiniz, ikisini ayırmaya gerek yok ki. Bir OSGB ile kısmi zamanlı sözleşme imzalayarak sizin kabul edeceğiniz görevleri alabilirsiniz. Aynı zamanda da dışarıdan işletmelerle anlaşarak onlara da bireysel hizmet verip işletmede kurulacak İSGBde görev alabilirsiniz. Tabii bu arada her iki kuruluş ile yapacağınız sözleşmelerin mahiyeti de çok önem arz edecek. Meseleye bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim.
  Saygı ve sevgilerimle   
  tekno28, volkankim ve alper akpunar bu yazıya teşekkür etti.
 16. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  9 tane firmaya bakıyorum demişsiniz bunlar küçük işletmelermi yani 50 60 kişilikmi ki toplam 217 saatiniz doluyo yoksa OSGB mi onlara yönlendiriyo??

   
 17. Mustafa ULUSOY

  Mustafa ULUSOY TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar uzman olarak dikkat etmemiz gereken öncelikli işlerden birisi de "İş sözleşmeleri". Çalışanların iş sözleşmelerinden önce de kendi iş sözleşmelerimize çok dikkat edip özen göstermeliyiz. 1-Sözleşme yapmadan (özellikle) hiç bir uzman ne bir işletmeyle ne de bir OSGB ile çalışmaya başlamamalıdır. 2-Sözleşmeye yazılan ve/veya yazılacak maddeler sizin hayatınızdır. 3- Mümkün olduğunca her iki durumda da "Kısmi Süreli İş sözleşmesi" yapmak en doğrusudur diye düşünüyorum.

   
  Selcen ÖZBAY, alper akpunar ve zehra. bu yazıya teşekkür etti.
 18. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  diyelim konuştuk anlaştık pazartesi işbaşı yapacaz sözleşme hemen yapılırmı?

   
 19. Mustafa ULUSOY

  Mustafa ULUSOY TÜİSAG Üyesi

  hemeni bilemem, ya sözleşme yapmadan başlamayın ya da şimdi burada yazacağınıza oturup sözleşmenizi yazın :)

   
 20. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  sözleşmenin nesini yazayım e-devlet üzerinden yapılmıyomu

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica