Yeni 187 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanun Tasarısı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tnjclml tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kezban Gürbüz

  Kezban Gürbüz TÜİSAG Üyesi  Yeni kanun hakkında bakan Çelik'in açıklama yaptığını dün habertürk kanalından öğrendim.İmzalar tamamlanmış başbakan yurda dönünce meclise gelecek ve görüşülmeye başlanacakmış.Meclis tatile girmeden yasanın çıkması için gereken yapılacakmış.


   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 2. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  İnşallah duyumunuz doğrudur... Kısa zamanda güzel gelişmeler olur...

   
 3. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yeni tasarı hakkında 2 yıllık tüm MYO okullarının C ve B sınıfı alabileceğinden bahsedilmektedir bu konudaki spekülasyonları bakıp canınızı sıkmayın herkese iyi çalışmalar...  Tanju ÇALIMLI
  Teknik Nezaretçi
  Maden Mühendisi
  E-mail :tcalimli@gmail.com

     

   
 4. teknik isg

  teknik isg TÜİSAG Üyesi

 5. ordu52

  ordu52 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun tasarısı bugün itibarıyla meclisten geçti diyeduydum doğrumudur nette bulamadım sadece dedikodu mu acaba???

     

   
 6. isg_expert

  isg_expert TÜİSAG Üyesi

  efipek bu yazıya teşekkür etti.
 7. büşraferide

  büşraferide TÜİSAG Üyesi

  OSGBlere, bakanlıktan gelen bir yazıya göre 31 Mayısa kadar kanun taslağı ile ilgili maddelerde değişiklik veya öneride bulunmamızla ilgili bir yazı gönderildi. Fikirleriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum... Mayıs ayında Urfa'da yapılacak olan iş sağlığı ve güvenliği haftası kapsamında düzenlenecek kongreye, çalışma bakanımızda katılacak. O zaman da kanunun ne zaman çıkacağını ve sorularımızı iletme fırsatı bulacağız.
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Kanunu hazırlayanlar tehlike sınıfı ve uzman sertifika sınıfı konusuna da bir düzenleme getirselerde eksik ve sıkıntılı çıkmasa kanun diyorum.
  En çok kazalar maden ve inşaat sektörüde oluyor.Ve bu durum biline biline bu sektörlere A sınıfı uzmanlar bakıyor ve sayılarıda yeterli değil.Yada belgeleri geçersiz.Belgesi olan her uzman her sektöre bakabilmeli.Tehlike sınıfı ve uzman sertifika sınıfı olayını mantığım almıyor.Dünyanın başka yerinde de varmı bilmiyorum?   
 9. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar dün TİSK ' in Ankara' da yapmış olduğu ''İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı'' Seminerine katıldım. Bakan Bey de seminere geldi ve konuşma yaptı. Kanunu meclis tatile girmeden yani 30 hazirandan önce yürürlüğe koymak istiyorlarmış.Kanun tasarısında eksikler bulunduğundan meclis alt komisyonuna inceleme için göndermişler.
  Dünkü seminer boyunca izlenimlerimi özetleyecek olursam; eğer kanun bu şekliyle yürürlüğe girerse uygulanması imkansız gibi bir şey olacak ve sadece kağıt üzerinde kalacaktır.

     

   
 10. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  afedersiniz ama A sınıfı belgesi olan ve hiç bir şeyden anlamayan adamlar var A sınıfı belgeleri bunlara sanki gökten inmiş gibi bu adamlar nolacak bunların iptal olan belgeleri geçerli mi olacak   
 11. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  sayı b.a.k kağıt üzerinde kalacak dediğiniz kanunda bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlerin cezaları bile belli olmuş durumda, tabiki eksiklikler olacaktır ancak kağıt üzerinde kalır demek bence yanlış bi düşünce saygılarımla...   
 12. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  Sayın İsg27 cezayi yaptırımlar belli oldu doğru ancak benim demek istediğim uygulanabilirlik açısından kağıt üzerinde kalır idi. Bildiğiniz gibi şuan İş Sağlığı ve Güvenliği sadece 4857 ye taabi işyerlerinde uygulanmakta ki bunun ne kadar uygulandığı da tartışılır. Yeni kanun taslağı ise 4857 s. İş Kanunu, Borçlar kanunu, Basın İş Kanununa taabi kişiler ve kamu çalışanlarının hepsini kapsamakta. Eskisi gibi 50 çalışan sınırı da olmayacak. Yanlış hatırlamıyorsam şuan Türkiye' de kamu hariç 1.400.000 civarında büyüklü küçüklü işyeri mevcut . Kanunda her işyeri tehlike sınıfına göre; bir iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile çalışmak zorunda. Bildiğim kadarıyla sertifikası geçerli 4000- 5000 arası geçerli isg uzmanı ve işyeri hekimleri de dahil 80.000 civarında da hekim var. Diyelim ki kanun çıktı ve sertifakası daha önceden iptal olmuş isg uzmanlarının sertifikaları kanunla birlikte verildi ve isg uzman sayısı 10.000 kadar oldu. Hekimlere gelince bildiğiniz gibi Tam Gün Yasası ile birlikte hekimler artık tek bir yerde çalışmakta, yani; hem işyeri hekimi olup hemde hastanede çalışamaz birinden birini tercih etmek zorunda bırakılıyor bunun sonucunda da işyeri hekim sayısı 80.000 altında olacağı aşikar. Şimdi işyeri sayısı ile isg uzmanı, işyeri hekimlerinin sayılarını karşılaştırdığımızda ne kadar yetersiz olduğu görülmektedir. Hangi hekim, isg uzmanı nereye yetecek?
  Bunun ötesinde Bakanlığın da maalesef bu denetimleri yapacak ne yeterli elemanı ne de alt yapısı var. Yani kanunda ceza miktarlarının belli olmuş olması, uygulamadaki sıkıntıları gidermeyecektir ve yeni Kanun taslağında daha bir çok eksiklik maalesef bulunmaktadır.

   
 13. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tasarıyı TOBB durdurmuş diye duydum aslı varmı
  Tanju ÇALIMLI
  Teknik Nezaretçi
  Maden Mühendisi
  E-mail :tcalimli@gmail.com
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica