Yeni 187 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanun Tasarısı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tnjclml tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi  Evet arkadaşlar malumunuz yeni İSG kanun tasarısı sanıyorum şuan mecliste ve çıkmak üzere.
  Bende konuya istitaneden yeni çıkacak kanun tasarısı hakkındaki görüşlerinizi bu konu altında değerlendirmek ve bu tasarıyı burada tartışmak istedim.
  Öncelikle konuyu açan ben olduğuma göre ilk soruyu yada soruları ben sorayım..
  1.Bu kanun tasarısı ne zaman çıkacak
  2.Kanunun getiri ve götürüleri nelerdir
  3.Ve son olarak kanun tasarısı bütün iş yerlerini ilgilendirdiğine göre kanun çıktıktan sonra uzmanları ve işyerlerini neler bekliyor?
  Tanju ÇALIMLI
  Teknik Nezaretçi
  Maden Mühendisi
  E-mail : tcalimli@gmail.com   
 2. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  En basit getirisi, Mühendisler Odası veya STK'lar iptali için dava açamayacaklar.
  En basit getirisi, Mühendisler Odası veya STK'lar iptali için dava açamayacaklar.

   
 3. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  demek istediğiniz sanırım; m.o. ve stk lar yönetmeliklere dava açabiliyor. kanun iptaline dava açamıyor.
  gerçekten böyle bir şey var mı yasal durumları çok iyi bilmiyorum. kanunun yönetmeliğinin durdurulması için kim dava açabilir?

     

   
 4. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Resmi Gazetede Yayınlanan Kanunlar ve KHK'lar için dava açma yetkisi aşağıda belirtilmiştir.
  Ayrıca, Yönetmelikler için bireysel yahut STK'lararacılığı ile dava açılabilir.

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  öylede kanun taslağina baktığımızda herşey yönetmeliklere bırakılmiş.
  şayet taslak böyle kanunlaşirsa.

     

   
 6. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Haklisin fakat yonetmelige dava acilabilmesi icin kanuna uygun olmamasi lazim, yonetmelik kanunun kullanma klavuzudur. Eger kanunu saglam yaparlar ise yonetmelikler iptal olmaz, saglam yapacaklarini umuyorum.

   
 7. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Bu kanun bana göre pek bişey getirmez. En azından daha fazla işyeri uzman bulundurmak zorunda olacağı için isg uzmanları için iş sahası artacak. Şuan uzman yetersiz zaten ama çok değil 5-6 sene sonra ortalık uzman kaynayacak. Kalite zaten yoktu, kallitenin sözü edilmez hale gelecek. Benim gibi inşaat sektöründe çalışan ve asıl amacı mühendislik yapmak olanlar (böyle dedim çünkü mühendislik yaparken isg nedir fikrim bile yoktu malesef:( ) ise bildirim yapamayacakları için öyle C sınıfı kalacak, hatta yenileme eğitimine bile bir çoğu gitmeyecek ve sertifikaları geçersiz olacak. Neden böyle dedim? A sınıfı ile sözleşmeli çalışan inşaat firması sayısı çk ama çok az. En azından bizde yok :( A sınıfı var da sözleşme yok, psikolojik olarak var yani. Böylece biz C sınıfları da bildirim yapamıyoruz. Ancak , uzman olarak çalıştığımızı kurul toplantı tutanakları, eğitim dökümanları vb gibi kağıtlardaki imzalarımızla ispatlarsak ve bir ihtimal bakanlık kabul ederse belki B ve A sınıfı oluruz. Aksi halde inşaat sektörünün i sinden anlamayan fakat emek harcamış, para harcamış ve A olmuş arkadaşlar gelip inşaat işinin hengamesine girecekler ve kafayı yiyecekler. İnşaat işi öle yönetmeliklere, tüzüğe, kanuna falan uymaz. Anlatmakla da olmaz yaşamak lazım. Neyseki inşaat sektöründe mühendis olarak çalışmışlığım var, umarım benim gibi bu sektörde çalışmış arkadaşlarla çalışırlar da kafayı sıyırmadan bizim gibi sıyrıklar onların inşaata geçişlerini kolaylaştırır :) Zaman ne getirir bilinmez ama gidişhat böyle olursa tekrar mühendis olarak yola devam ederim. Benim gibi sonradan isgci yapılanların birçoğuda sanırım böyle düşünüyor? Ama tekrar mühendislik yaparsam, hakkaten olması gereken gibi bir mühendis olurum sanırım (havamı da atayım canım hakkım zannedersem? :). Eveeeet kanun ne getirir ne götürür? Güzel soru :) bende sormuştum kendi kendime. Ben cevap bulamadım. yukarıda yazdıklarımı yaşamaktayım. Bakalım kanun çıkabilirse ne getirir görücez. Unutmadan bir soru da benden. Aslında ilk ben sormuş olmucam. Para aldığımız yeri nasıl denetlicez? bi kanun da ona mı çıkarsak acaba? KAZASIZ GÜNLER ARKADAŞLAR.
   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 8. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Valla burası Türkiye bu ülkede herşey olabilir :D   
 9. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Son sorunuza ben cevap vereyim yıllardır teknik nezaretçiler bu sıkıntıda (para konusunda) benim çalişan arkadaşlarımda hala bu sıkıntıları çekiyorlar.Bir seminerde (ankarada ismini hatırmamıyorum isg ile ilgili çalişan birisiydi ) bakanlık çalişanına bunu demişdim teknik nezaretçiler denetledikleri kişiden maaşı alıpda nasıl denetleyecek dedim cevap daha enteresan oldu siz denetçi değilsiniz demişdi siz danışmansınız . Denetlemeyi müfettişler yapar.
  Bu sistemse teknik nezaretçiliğin benzeri umarım o sistemdeki gibi tıkanmaz çalişma bakanlığı sahip çıkar çıkmazsa durum pek parlak olmaz.

     

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 10. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey, oncelikle insaat sektorunde deneyimli oldugumu ve sizinde dediginiz gibi yasamak lazim bu sektoru... Size tavsiyem 2 lemde kalmayin ya muhendisligi dusunun yada uzmanligi eger belgeniz var ise ve bu iste ilerlemeyi dusunuyorsaniz danismanlik firmalarina basvurmanizi oneririm. Sorunuzun cevabina gelincede kanun taslagi yasalaamadan ne getirip ne goturecegini bu ulkede kestirebilmek cok zor, dedigim gibi bi umut iyi bir kanun olmasini bekliyorum, ama tabi ranti bu ise katmaz iseler bizleri ve.calisanlari cok guzel gunler bekliyor olacak.   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 11. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Çok haklısınız ya Mühendislik ya Uzmanlık tercih yapmak gerekiyor   
 12. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız mühendislik veya uzmanlık tercihi yapacağım elbet. Yalnız mühendislik ile uzmanlığı birbirinden ayırmamaya kararlıyım. (Ben mühendis olduğum için mühendislik diyorum, diğer tüm meslekler için de geçerlidir.). Bu işten sonra aynı ekip ile çalışma durumum olmaz ise elbette mühendislik yapacağım. Ama bu ekiple bir yerlere gidersem isg işine devam ederim diye düşünüyorum. 1,5 yıldan fazladır artık ekibin gözünde isgciyim. Tercihim zaten mühendislikten yana. Ama isg işini gördükten sonra meslek ile ayrılmaz bir bütün olduğunu gördüm. Açıklık getireyim, mühendislik yaparken isg işinin dökümantasyonunu elbet yapmayacağım. Ama işçilere önlem aldırırken bir isgci mantığı ile hareket edeceğim. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir? Yani aslında ortada kendi adıma bi karmaşa yok. Bana göre mühendis, insan ilişkileri iyi, isg işinin mantığını bilen, eli de kalem tutan, hesap yapabilen kişi olmalı. Sanırım mühendis böyle bişiy olmalı? 10 yıllık meslek hayatı en azından bunu öğretti :) sanırım fosil olmaya başlıyorum. Herkese kazasız günler diliyorum.
  Unutmadan meslekler bir yana hepimiz bu isg için bişiyler yapmalıyız. Avrupayı ufukta bile göremiyorum. En azından ömrümüzün sonuna doğru Avrupayı yakalayalım da gözlerimiz açık gitmeyelim :)

   
 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  kadir bey bilgiler için teşekkürler. umarım yeni yasa güzel olur.
   
 14. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Bey ile aynı sıkıntıyı bende yaşamaktaym ben şuan şirketimde kalite yönetciliği ypamaktaym C sınıfı belgemi aldığımda zaten yürüttüğüm isg işlerini yine bende bırakacaklar belgemde var diye ama ben zaten çalıştığım için beni bakanlığa birdiremeyecekler, bu yüzden bende C olarak kalacağım uzun bir süre durum bunu gösteriyor. Bende en çok bu durumu düşünüyorum

   
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sayın okko,hem kalite yöneticiliği hemde iş güvenliği uzmanı olarak çalışılamıyormu?yani uzman olarak işvereninizle uzmanlık sözleşmesi yapsanız hemde kalite yönetimine devam etseniz(iki işin ağırlığı ayrı bir konu tabiiki de) sakıncası oluyormu?mayısta sınavı kazanırsam aynı duruma benimde düşme ihtimalim varda ondan soruyorum.   
 16. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Ben şimdi tam olarak anlayamadım siz şimdi İSG Prosödürünü sanıyorum uyguluyorsunuz ve belgeniz yok.Ama aldığımda bildirmeyecekler diyorsunuz bildirmemelerindeki sebep ne onu anlayamadım.Hem sizin bakanlıkta çalıştığınıza dair sözleşme örneği çalışma süresi vs bulunmazsa nasıl B ye yükseleceksiniz?

   
 17. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik İŞ Güvenlği Uzmanlığı yapanlar başka iş yapamazlar diyor, fakat bu bizim ulkemizde biraz zor.. Kalite ve isgyi aynı anda yapmak zor değil fakat hem insaat muhendisligi hemnde uzmanlık yapabilmek zor tabiki.

   
 18. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Tanju Bey

  Hali hazırda şirketimdeki bütün yönetim sistemlerini ben yazıyorum ve ben uygulatıyorum. Bunlara tabiki İSG prosedürleride dahil. Ben anlatmak istediğim konu aynı zamanda fikirlerinizi almak istediğim konu ben şirketimde başka bir pozisyonda çalışıyorum bu yüzden firmam beni bakanlığa isg uzmanımız diye bildiremeyecek .
  Benim aklıma gelen tek seçenek beni bakanlığa isg uzmanı olarak bildirseler benim şirkette başka bir iş daha yaptığım nasıl belli olur acaba.

   
 19. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Ben 1 yıl sonra Teknik Nezaretçi lik yapacağım ( Maden Mühendisi ) yönetmeliğe göre 15 günde bir denetim ve imza atar diyor.Yani iş yerinde fiili olarak bulunmam söz konusu değil.Belki de Maden Mühendisisiniz bilirsiniz.Diyeceğim o ki Uzmanlık Belgemi aldığım zaman aynı anda hem Teknik Nezaretçi hemde Uzman olarak farklı iş yerlerinde çalışamıyor muyum?

   
 20. taner ezgi

  taner ezgi TÜİSAG Üyesi

  Sn.Hocam bu kanun benim için çok önemli.Tam olarak ne zaman çıkacağı hakkında bilgi verebilirmisiniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica