Tartışma : Uzman Ve Hekimler Fatura / Serbest Meslek Makbuzu Kesebilmelidir

Uzman ve hekimler fatura/serbest meslek makbuzu keserek de çalışmalı mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    155

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hekimi zaten zor ikna ettim birde bağkur dersem vazgeçme ihtimali yüksek kendi danışmanlık hizmetimin içinde onunasıl bağkurlu göstereceğim ortak gibi mi göstereceğim acaba
Arkadaslar bu konu çok karışık kimisi fatura kesersin diyor kimisi makbuzdan soz ediyor başka biri hiç kesemezsin diyor konu arapsaçi gibi herkes farklı birşey söylüyor
kanun bu konuda ne emrediyor ?
İşin doğrusunu dosdogru anlatacak biri vardır elbette

çağıl

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaslar bu konu çok karışık kimisi fatura kesersin diyor kimisi makbuzdan soz ediyor başka biri hiç kesemezsin diyor konu arapsaçi gibi herkes farklı birşey söylüyor
kanun bu konuda ne emrediyor ?
İşin doğrusunu dosdogru anlatacak biri vardır elbette
Konu ile ilgili iş teftiş kurulundan bir müfettişle görüştüm fatura keserek bireysel uzmanlık yapabilirsıniz bağkurunuz veya hekimin sgk ödenmesi bizimle direk bağlantılı değil sgk yı ilgilendirir biz firmaların hekim iş güvenliği uzmanı atamalarına bakıyoruz en ciddi sorunda hekim sıkıntısı yüzünden hekimlerin girdi çıktı yapılarak başka başka yerlerde görünmesi firmanın haberi bile yok

O

ozgurisguvenlik

Guest
Bireysel çalışanların bağkurla bağlatısı yok. Hizmet verdiğiniz şirkette sgk lı olmalısınız. Tabi bu sgk sizin değil şirketin sorunu siz sözleşmenizi yaparak işinize bakın. Örnek sözleşmeyi kişisel bilgilerimden indirebilirsiniz. Şirkete fatura kesmeniz gerekmez, bu fatura danışmanlık hizmeti faturası olabilir yalnızca, bu da size kalmış. Resmi olarak isgkatip atamanızı yaptırıp kısmi süreli çalışabilirsniz.

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bireysel çalışanların bağkurla bağlatısı yok. Hizmet verdiğiniz şirkette sgk lı olmalısınız. Tabi bu sgk sizin değil şirketin sorunu siz sözleşmenizi yaparak işinize bakın. Örnek sözleşmeyi kişisel bilgilerimden indirebilirsiniz. Şirkete fatura kesmeniz gerekmez, bu fatura danışmanlık hizmeti faturası olabilir yalnızca, bu da size kalmış. Resmi olarak isgkatip atamanızı yaptırıp kısmi süreli çalışabilirsniz.

Özgür Bey;
Yukarıda "Kısmı süreli çalıştığımız şirketin sgk girişini yapıp yapmaması uzmanların değil iş verenin sorunu" dediğinizi okudum buradan hareketle şunu sormak istiyorum evet yükümlülük işverene ait böyle bir durumun tespit edilmesi durumunda işverenin ceza alacağı aşikar yalnız işverenin çalışanı olan kısmı süreli uzmanlar ödenmeyen sigorta primlerini kabul edebilir mi ?
Sonuçta primlerin ödenmesi sağlık emeklilik gibi etkenlerin ayakta kalmasını sağlıyor.
Uzmanların isgkatipten atama yaptıktan sonra sgk girişi hemen yapılıyor mu ? aksi bir durum söz konusu ise uzmanların sgk girişlerini yaptırması ve takip etmesi açısından nasıl bir yol izlemesi gerekir ?
İyi çalışmalar

NURAY AYGÜN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yeni bir gelişme oldu mu bu konu hakkında, farklı bir örnek var mı yaşanmış?
Fatura kesebiliyor muyuz OSGB siz?

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet Haklısınız VEREBİLİR!

Ama yalnız başına değil :(

İşyeri Hekimi ile birlikte verir diyor. ilgili cümlede "veya" yerine "ile" kullanılmış dikkat ederseniz.

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,..., eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Yani İşGüvenliğiUzmanları'nın tek başlarına verdikleri eğitimler GEÇERSİZDİR!
Tum samimiyetimle bir soru sormak istiyorum Size; kac isyerinde kac kez hekim ile uzmanin saglik konulari haric egitim verdigini gordunuz? ve denetimlerde egitim katilim formlarinda ( sertifika degil) hem uzmanin hem doktorun imzasinin arandigina denk geldiniz?
Gercekten merak ediyorum bu sorularin yanitini. Zira, 2003 yilindan beri is guvenligi muhendisligi, 8 yildir da A sinifi Uzmanlik yapan bir universitede de mevzuat dersi veren biri olarak hic gormedim ve duymadim.
Saygilarimla,

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tum samimiyetimle bir soru sormak istiyorum Size; kac isyerinde kac kez hekim ile uzmanin saglik konulari haric egitim verdigini gordunuz? ve denetimlerde egitim katilim formlarinda ( sertifika degil) hem uzmanin hem doktorun imzasinin arandigina denk geldiniz?
Gercekten merak ediyorum bu sorularin yanitini. Zira, 2003 yilindan beri is guvenligi muhendisligi, 8 yildir da A sinifi Uzmanlik yapan bir universitede de mevzuat dersi veren biri olarak hic gormedim ve duymadim.
Saygilarimla,
Bu iş %99.99 İş Güvenliği Uzmanlarının sırtındadır. Hekimlerin bir çoğu da bu durumdan istifade etmektedir. 15 ay kadar İş Güvenliği Uzmanlığı yaptım, 4 defa teftiş geçirdim hem hizmet verdiğim firmalarda hem çalıştığım firmada, bir defa bile doktor imzası istendiğini yada herhangi bir evrağının istendiğini görmedim. Hiçbir kazada doktorun ifadeye yada mahkemeye çağırıldığına da şahit olmadım. Her yük ve risk uzmanların omuzundadır. Kazanç olarak da pastadan küçük bir dilim alabilmektedir. Umarım gün gelir, doktor bu iş işleyişinden sıyrılır, uzman bireysel ve tek olarak hareket edebilir. Hatta bir adım daha ileri taşımak gerekirse firmaların e devlete entegre bir sistem üzerinden bireysel uzmanlara otomatik ve zorunlu olarak atandığı, evrakların sisteme düzenli girildiği bir yapı oluşturulur.
Herkese iyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu iş %99.99 İş Güvenliği Uzmanlarının sırtındadır. Hekimlerin bir çoğu da bu durumdan istifade etmektedir. 15 ay kadar İş Güvenliği Uzmanlığı yaptım, 4 defa teftiş geçirdim hem hizmet verdiğim firmalarda hem çalıştığım firmada, bir defa bile doktor imzası istendiğini yada herhangi bir evrağının istendiğini görmedim. Hiçbir kazada doktorun ifadeye yada mahkemeye çağırıldığına da şahit olmadım. Her yük ve risk uzmanların omuzundadır. Kazanç olarak da pastadan küçük bir dilim alabilmektedir. Umarım gün gelir, doktor bu iş işleyişinden sıyrılır, uzman bireysel ve tek olarak hareket edebilir. Hatta bir adım daha ileri taşımak gerekirse firmaların e devlete entegre bir sistem üzerinden bireysel uzmanlara otomatik ve zorunlu olarak atandığı, evrakların sisteme düzenli girildiği bir yapı oluşturulur.
Herkese iyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.

O kadar haklısınız ki. Ne yazık ki durum aynen bahsettiğiniz gibi.

Bireysel çalışmanın önünü açabilmek, osgblere muhtaç olmamak adına serbest meslek makbuzu kesilebilmesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır. İşyerenler kendilerince haklı olarak vergi, sgk gideri gibi nedenlerle bireysel uzman yerine osgb ile çalışmayı tercih ediyor ( aldıkları hizmet kalitesi ise tartışılır.)
bu konuda mutlaka birlik olup çalışma yapmalıyız.

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
O kadar haklısınız ki. Ne yazık ki durum aynen bahsettiğiniz gibi.

Bireysel çalışmanın önünü açabilmek, osgblere muhtaç olmamak adına serbest meslek makbuzu kesilebilmesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır. İşyerenler kendilerince haklı olarak vergi, sgk gideri gibi nedenlerle bireysel uzman yerine osgb ile çalışmayı tercih ediyor ( aldıkları hizmet kalitesi ise tartışılır.)
bu konuda mutlaka birlik olup çalışma yapmalıyız.

Zaten İş sağlığı ve güvenliği kar amacıyla çalışan OSGB'lerin elinde olduğu sürece yaşanan iş kazalarının azalmasını beklemek boşa hayal kurmaktan başka bir şey olamaz. OSGB patronlarının çalıştırdıkları iş güvenliği uzmanlarına eğitim verilmeyen kişilere sertifikalar düzenlenmesi, gidilmeyen tesislere risk analizi yapılması vb. konularda yaptıkları baskıları maalesef görüyoruz /duyuyoruz. Bakanlığın bu konuda ciddi bir adım atması şarttır.

• Like
Tepkiler: que

emrahbkoroglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, Konu eskiymiş o zamanlar yazmamışım. Belki bir katkımız olur diye bazı şeyleri ifade etmek istiyorum.
İş güvenliği hizmetleri osgb lerden alınabilir ifadesi yönetmelikte mevcut ve bu ifade herkes için sanki bir zorunlulukmuş gibi anlaşılıyor.

Fakat öyle değil, kendi yaptığım şeyi açıklayayım kısaca;

1 ekim 2012 de şahıs şirketi kurdum, sentez isg danışmanlık.
3 sene boyunca 40 a yakın firmaya bir süre fatura bir süre serbest meslek makbuzu keserek hizmet verdim. vergi ödedim, stopaj iadesi aldım vs.
Hizmet verdiğim bu firmalarla katip sözleşmesi yaptım.
denetlemelere girdim, sgk, maliye, isg denetimleri. Kimse sen serbest çalışıyorsun risk değerelendirmesi yaparsın ama eğitim veremezsin, bunu yapamazsın bu usulsüz demedi.

Şirket sahibi olduğum için bağkurluydum, hiç bir firmada sigorta girişim yapılmadı.
B sınıfı olmak için gerekli olan fiili çalışma süresini ben böyle doldurdum ve oldum.

2012 ve 2013 te serbest çalışmak kazançlıydı fakat şuan bu şekilde serbest çalışmak kesinlikle kazandırmaz bence.
Sanırım kısmi süreli firmalarda sgk girişi yaptırabiliyorsanız zaten fastura kesmeyeceksin, aldığın ücret kısmen bir maaş olacak.
Sigorta pirimin, kıdem, işsizlik ödenecek vs. Firma için zaten daha maliyetli zahmetli olacak.

Sonuç olarak serbest çalışma imkani var mı ? Evet var. Kazançlı mı ? Bence hayır.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba, Konu eskiymiş o zamanlar yazmamışım. Belki bir katkımız olur diye bazı şeyleri ifade etmek istiyorum.
İş güvenliği hizmetleri osgb lerden alınabilir ifadesi yönetmelikte mevcut ve bu ifade herkes için sanki bir zorunlulukmuş gibi anlaşılıyor.

Fakat öyle değil, kendi yaptığım şeyi açıklayayım kısaca;

1 ekim 2012 de şahıs şirketi kurdum, sentez isg danışmanlık.
3 sene boyunca 40 a yakın firmaya bir süre fatura bir süre serbest meslek makbuzu keserek hizmet verdim. vergi ödedim, stopaj iadesi aldım vs.
Hizmet verdiğim bu firmalarla katip sözleşmesi yaptım.
denetlemelere girdim, sgk, maliye, isg denetimleri. Kimse sen serbest çalışıyorsun risk değerelendirmesi yaparsın ama eğitim veremezsin, bunu yapamazsın bu usulsüz demedi.

Şirket sahibi olduğum için bağkurluydum, hiç bir firmada sigorta girişim yapılmadı.
B sınıfı olmak için gerekli olan fiili çalışma süresini ben böyle doldurdum ve oldum.

2012 ve 2013 te serbest çalışmak kazançlıydı fakat şuan bu şekilde serbest çalışmak kesinlikle kazandırmaz bence.
Sanırım kısmi süreli firmalarda sgk girişi yaptırabiliyorsanız zaten fastura kesmeyeceksin, aldığın ücret kısmen bir maaş olacak.
Sigorta pirimin, kıdem, işsizlik ödenecek vs. Firma için zaten daha maliyetli zahmetli olacak.

Sonuç olarak serbest çalışma imkani var mı ? Evet var. Kazançlı mı ? Bence hayır.
Çok yanlış bir uygulama. Sistem ve kanun açık. Ya osgb den hizmet alınacak yada uzman,hekime sgk yapılıp şirket bünyesinde istihdam edilecek. Diğer bir deyişle ya osgb ekranından dışa görevlendirme yapılmalı yada işveren ekranından içe görevlendirme. Şahıs şirketiyle bu iş yapılsaydı OSGB kurulmasına gerek olmazdı. Piyasada 300 den fazla OSGB var ve Bir şirket iş güvenliği hizmeti verecekse o şirkete yetkilendirmeyi bakanlık verir.
İşveren ekranından atama yapılır ve atama yapılan kişiye sgk yapılmazsa kayıt dışı istihdam olur. İşverene büyük cezai yaptırım uygulanır, zaten bu tip durumların tespiti için sgk ve isgkatip senkronizasyonu yapıldı. Atama süresine göre sgk süresi İncelemesi 2020 itibariyle yılı itibariyle başladı.

emrahbkoroglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çok yanlış bir uygulama. Sistem ve kanun açık. Ya osgb den hizmet alınacak yada uzman,hekime sgk yapılıp şirket bünyesinde istihdam edilecek. Diğer bir deyişle ya osgb ekranından dışa görevlendirme yapılmalı yada işveren ekranından içe görevlendirme. Şahıs şirketiyle bu iş yapılsaydı OSGB kurulmasına gerek olmazdı. Piyasada 300 den fazla OSGB var ve Bir şirket iş güvenliği hizmeti verecekse o şirkete yetkilendirmeyi bakanlık verir.
İşveren ekranından atama yapılır ve atama yapılan kişiye sgk yapılmazsa kayıt dışı istihdam olur. İşverene büyük cezai yaptırım uygulanır, zaten bu tip durumların tespiti için sgk ve isgkatip senkronizasyonu yapıldı. Atama süresine göre sgk süresi İncelemesi 2020 itibariyle yılı itibariyle başladı.
Kolay gelsin,

Sizin yanlış dediğiniz uygulamayla ben B sınıfı uzman oldum.(!) Yani olmayan birşeyi hayal edip de yazmıyorum. Açık dediğiniz kanunları bizilerde biliyoruz.(!) Kaldı ki şirket olarak değil serbest meslek erbabı (veya SMM gibi) olarak çalımış oluyorsunuz. Biz böyle bir işe girerken hiç bilgi almadan araştırmadan bu riski almış değiliz, orası ayrı bir durum.(!) Çünkü şimdiye kadar girdiğim denetimlerde hiç bir müfettiş isg uzmanının sigortasına baktığını görmedim. Katip sözleşmesi varmı ? Var ! OSGB mi Şahıs mı onada bakan yok.

21.11 de yapılan duyuru ile sekronizasyondan haberdarız. Umarum belirtildiği gibi denetim yapılır.(!)

Sonuç olarak Yeni uzman arkadaşlar ve Serbest çalışmak isteyen arkadaşlar için üzgünüm.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kolay gelsin,

Sizin yanlış dediğiniz uygulamayla ben B sınıfı uzman oldum.(!) Yani olmayan birşeyi hayal edip de yazmıyorum. Açık dediğiniz kanunları bizilerde biliyoruz.(!) Kaldı ki şirket olarak değil serbest meslek erbabı (veya SMM gibi) olarak çalımış oluyorsunuz. Biz böyle bir işe girerken hiç bilgi almadan araştırmadan bu riski almış değiliz, orası ayrı bir durum.(!) Çünkü şimdiye kadar girdiğim denetimlerde hiç bir müfettiş isg uzmanının sigortasına baktığını görmedim. Katip sözleşmesi varmı ? Var ! OSGB mi Şahıs mı onada bakan yok.

21.11 de yapılan duyuru ile sekronizasyondan haberdarız. Umarum belirtildiği gibi denetim yapılır.(!)

Sonuç olarak Yeni uzman arkadaşlar ve Serbest çalışmak isteyen arkadaşlar için üzgünüm.
Serbest calismak isteyen arkadaslardan kastinizin fatura keserek calismak isteyenler oldugunu dusunuyorum. Zira, ayda 30 gunu gecmemek sartiyla birden cok isyerinde sgk’li olarak bireysel calismanin bir engeli yok.
kaldi ki bireysel calisanlara fatura kesme imkani verilse, kisi kendi primini kendi oder ayda 30 gun olarak. Zaten isg katipten atama yapilacak sure belli. Kimse fazla fazla is alip atama yapamaz.

Sevda Kuvvet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Merhaba;
Atama süresine göre SGK süresi incelemesi yapıldığına dair bilgi kaynağı nedir, paylaşır mısınız? Bakanlığın bu konuda duyurusu mevcut mudur, ben göremedim.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;
Atama süresine göre SGK süresi incelemesi yapıldığına dair bilgi kaynağı nedir, paylaşır mısınız? Bakanlığın bu konuda duyurusu mevcut mudur, ben göremedim.
Merhabalar
İsgkatip duyurular kısımında bir yayın mevcut. İlgili birim ile telefonda görştüm ve mailleştim. Atama süresi ve sigortalılık süresinin (isgkatip-sgk) entegre edildiğini 180 saat ataması olan uzman veya hekimin 30 gün sigortalılık süresi olduğunu bunu aşamayacağını belirttiler. Eksik bilgi vermek istemem tam hatırlayamıyorum ama fazla mesai süreler için 5gün gibi fazladan bir süreye opsiyon tanınacağını da söylemişler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.