Uzman Ve Hekimler Fatura / Serbest Meslek Makbuzu Kesebilmelidir | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Uzman Ve Hekimler Fatura / Serbest Meslek Makbuzu Kesebilmelidir

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Uzman ve hekimler fatura/serbest meslek makbuzu keserek de çalışmalı mıdır?

 1. Evet

  92,7%
 2. Hayır

  7,3%
 1. Bülent Akyol

  Bülent Akyol TÜİSAG Üyesi  "uzmanlık alanları dikkate alınarak" dediğimizde, "sağlıkla ilgili eğitimleri işyeri hekimi, teknik konulardaki eğitimleri iş güvenliği uzmanları" verebilir anlaşılır bence de. Zaten doğru olan da budur.


   
  gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
 2. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  evet bireysel çalışıyorum, fatura kesmiyorum sigorta yapılıyor her bir işyeri için

   
 3. Ramis Palabıyık

  Ramis Palabıyık TÜİSAG Üyesi

  Aile hekimleri iş yeri hekimi olarak 30saat icin farklı yerlerle anlasilirsa bunlardan aldigi para icin fatura mi kescek(imkansz) yada sigortali calisanimi olacak?
  aile hekimleri isg katibe direk girebilcek mi bir bilginiz var mı acaba?

     

   
 4. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  İmzakampanyam com da bu konu üzerine İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının ayrıca İş yeri hekimlerinin serbest meslek makbuzu kesme hakkı İMZA KAMPANYASI başlattım imzalarsanız belki işe yarar..

   
  Mustafa Söğüt bu yazıya teşekkür etti.
 5. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışıyorsunuz.İş yeri hekimi ile ortak mı bakıyorsunuz işlere? Yani diğer arkadaşın da sorduğu gibi işyeri hekimi o 30 saatlik kısmı hangi şekilde kullanacak?(O iş yerinde sigortalı mı görünecek, serbest makbuz mu kesecek ki serbest meslek sicil kaydı olmalı veya illa OSGB de mi çalışması gerekli? )

     

   
 6. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Yani biz anlaştığımız işyeri hekimi ile ki kendisi aynı zamanda aile hekimidir tehlikeli bir işte o hekimi nasıl göstereceğiz?Ben sigortalı görünüyorum işyerlerinde. İşyeri hekimi nasıl görünecek. Ve ayrıca diğer sağlık personeli şart mı(işyeri hekimi bulunacak zaten ayda 1 saat)

   
 7. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  Şeytan diyor ! sigorta falan yaptıracam diye uğraşma. kes faturayı, yap sözleşmeyi, ver hizmeti olsun bitsin.
   
 8. Bülent Akyol

  Bülent Akyol TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim yaptığım araştırmalara göre asgari düzeyde çalışan bir OSGB'nin aylık gideri (hekim ve personel maaşı, kira, giğer giderler 20.000-25.000 TL civarında. Belirli bir portföye ulaşıp bu gideri karşılayabilmeye başlamak en az 6 ay alır. Buna kuruluş maliyetlerini de eklersek 150.000-200.000 TL gibi bir yatırıma ihtiyaç var.

  Ben bu sebeple bireysel çalışabiliyorum şu an. Bölgelere göre birkaç OSGB ile hekim ve diğer sağlık personeli hizmetlerini karşılamaları üzerine anlaştım. Hizmet verdiğim firmalara onlar verdikleri hizmet karşılığı fatura kesiyor. Ben de SGK'lı çalışan oluyorum. İşi bu şekilde çözdüm, ancak fiyatlar konusunda rekabetçi olabilmek için 1.500 TL'ye uzman çalıştırıp (sömürüp) onun üzerinden rant sağlamak gerekiyor.

  Benim gibi serbest çalışan arkadaşlarla birlikte bir oluşuma giderek (ortak giderleri paylaşmak adına) nasıl bir çalışma yapılabilir? Şöyle ki; 3-5-10 uzman bir araya gelip bir OSGB kursak, genel giderleri paylaşsak, yine herkes kendi portföyüyle ilgilense ve kendi gelirini elde etse, hekim, diğer sağlık personeli, kira, SGK, genel giderler, muhasebe, vergi, bakanlık harcı (haracı), şirket kuruluşu gibi giderleri de paylaşsak nasıl olur? Bu bağlamda kimin işi daha fazla olmuşsa, kim bu yapının imkanlarını daha fazla kullanmışsa o oranda giderlere ortak olacağından kaybedecek hiçbir şeyimiz de olmayacak diye düşünüyorum.

  Fikirlerinizi paylaşır mısınız?   
  ezgi çevik ve ozgurisguvenlik bu yazıya teşekkür etti.
 9. Bülent Akyol

  Bülent Akyol TÜİSAG Üyesi

  Veya bu forum yöneticileri organizesinde böyle bir OSGB açılsa, uzmanlık hizmeti dışındaki işler için bir havuz oluşturulup -mesela 10 tane veya 20 tane hekim çalıştırılsa- kimin hangi bölgede ihtiyacı varsa bu havuzdan faydalansa biz uzmanlar da bu OSGB'yle özel bir sözleşme yapıp kendi gelirimizi elde etsek??

     

   
 10. Madde yanlış yorumlanıyor sanırım. Hekim ve Uzman kendi alanlarındaki eğitimlerden sorumlu anlamında "ile" kullanılmış. Yani uzmanın ya da Doktorun verdiği eğitimler yalnız başlarına geçerlidirler.   
 11. Uzmanlar ile doktorların buluşabileceği bir platform (web sayfası vb.) oluşturularak daha yararlı birliktelikler sağlanabilir diye umuyorum. Tabi bu ortaklıklar bahsettiğiniz gruplara/birliklere dönüşebilir.   
 12. Bülent Akyol

  Bülent Akyol TÜİSAG Üyesi

  Bu tarz birliktelikler zaten mevcut. Bunu ticari anlamda düşünmek lazım biraz da. Bu platformlarda sadece bilgi paylaşımı yapabiliyoruz. Bir adım daha ileri gidip bireysel çalışan uzmanlar olarak bu girdaptan kurtulmanın yollarını arayabiliriz.. Çünkü, OSGB olmadan veya bir firmada tam zamanlı çalışmadan bir uzmanın bu sektörde bir yerlere gelebilmesi mümkün değil.

   
  Halil Halid Işık bu yazıya teşekkür etti.
 13. çağıl

  çağıl TÜİSAG Üyesi

  Konu ile ilgili bir sorum olucak işyeri hekimi ile anlaştım kendisi aile hekimi 30 saat i var kullanabileceği ben bağkurlu vergi mükellefi olarak isg hizmeti vereceğim hekimin 30 saat sigortasını ben yatırsam onu işyerlerine sigortalatmadan beraber çalşabilir miyim?
   
 14. ibrahim zeybek

  ibrahim zeybek TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;

  İşyeri Hekimi için, atama yapılan işyerlerinde sigorta yaptırmanız gerekir. Eğer OSGB değilseniz onun sigortasını siz yatıramazsınız.

   
 15. çağıl

  çağıl TÜİSAG Üyesi

  Zaten sorun işyerlerinin 1 günlük sigorta giriş çıkışı yapmak istememeleri
  Uğraşmak istemiyorlar eksik gün bildirimi vs
  Hekim kendi yatırsa olur mu?   
 16. ibrahim zeybek

  ibrahim zeybek TÜİSAG Üyesi

  sigortasız işçi çalıştırmakla suçlanırsınız diyerek ikna edebilseniz keşke. haklısınız anlıyorum ama olması gereken kısmi süreli sigortalı gözükmesi..
  işini iyi bilen bir mali müşavire ya da muhasebeciye danışmanızı tavsiye ederim

   
 17. çağıl

  çağıl TÜİSAG Üyesi

  Mali müşavirim vergi mükellefi olarak zaten işveren olduğun için hekimin sigortasını yatırman senin işindir diyor bu açıkcası işime geliyor ama isg açısından sorun olurmu onu öğrenmek istedim sonuçta hizmet verip fatura kesilecek bunun içinde hekimin ücreti de olacak

   
 18. ibrahim zeybek

  ibrahim zeybek TÜİSAG Üyesi

  Hekimin sigortasını kendi işyerinizde sizin yatırmanız; bünyenizde işyeri hekimi çalıştırıyor olmanız ve hekimin müsade ettiği saat doğrultusunda onu firmalara görevlendiriyor olmanız anlamına gelecektir . Uzmanlık hizmetini de kendiniz vereceksiniz. Bir nevi OSGB gibi faaliyet gösteriyor olacaksınız. Fakat OSGB yetki belgesine sahip değilsiniz. SSK yapılamıyorsa en mantıklısı hekimin kendisinin de sizin gibi bağkur ödemesi

   
  çağıl bu yazıya teşekkür etti.
 19. çağıl

  çağıl TÜİSAG Üyesi

  Hekimi zaten zor ikna ettim birde bağkur dersem vazgeçme ihtimali yüksek kendi danışmanlık hizmetimin içinde onunasıl bağkurlu göstereceğim ortak gibi mi göstereceğim acaba

   
 20. ibrahim zeybek

  ibrahim zeybek TÜİSAG Üyesi

  Çağıl Hanım sorunuz önemli ve tartışmaya açık bir konu. Mevzuat hükümlerince detaylı / yeterli açıklama bulunmadığından sizi net bir şekilde yönlendirmemiz yanlış olur. Şahsi fikrim düşüncenizin riskli olacağı doğrultusunda.
  Dilerseniz bekleyip diğer arkadaşlarımızın da fikrini alalım.

  Saygılar

   
  çağıl bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica