Uzman Ve Hekimler Fatura / Serbest Meslek Makbuzu Kesebilmelidir

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Uzman ve hekimler fatura/serbest meslek makbuzu keserek de çalışmalı mıdır?

 1. Evet

  92,7%
 2. Hayır

  7,3%
 1. misg

  misg TÜİSAG Üyesi  Sistem baştan öyle kurulmuş ki OSGBler, bireysel uzman ve hekimlere göre piyasaya birkaç adım önde başlıyor.

  Bireysel çalışan uzman ve hekimin işveren karşısında dezavantajlı duruma düşüren bu duruma bir son verilmelidir.

  Bireysel çalışan uzman veya hekimin işyeri bünyesinde bulunmak (sgklı olmak) zorunda olması tercihlerin OSGBden yana kullanılmasını sağlıyor. Çünkü işveren bünyesinde part time bulundurduğu personeline SGK primi, vergi, kıdem tazminatı vb bir çok sosyal hak sağlamak zorunda. Oysa OSGBden aldığı faturayı gider gösterip işin içinden çıkıyor.

  Hele 1 Ocak itibariyle 50 kişinin altına düşen uzman/hekim bulundurma zorunluluğu olayı daha da çıkmaza soktu. 1 veya 2 saatlik hizmet verilecek yere uzman ve hekim yukarıda saydığım sebeplerden yaklaşamıyor bile.

  OSGByi teşvik etmek amacıyla bireysel çalışmanın önünün bu şekilde kesilmesi rekabete aykırı olduğu gibi aynı zamanda uzman ve hekimin OSGB tarafında da sömürülmesi anlamına geliyor. OSGB dediğiniz hastane değil ki, yine hekim gidiyor yine uzman işletmede.

  Nasıl ki bünyesinde sigortalı görünebiliyor, aynen öyle de uzman ve hekim fatura ve serbest meslek makbuzu da kesebilir. Kesilmesi yasalar tarafından engelleniyorsa bunun açıklaması OSGB yi ön plana çıkarmaktır ve bu da haksızlıktır.

  Bu konu ile ilgili derneklerin çalışma yapması gerektiğine inanıyorum.
  Taban ücreti belirlemek gibi bugüne kadar "var-hiç uygulanmamış" bir hayalin peşinde koşulacağına bu enerji haksız bir uygulamanın kaldırılmasına harcanmalıdır.

  KATİPte sözleşme yapmak şirket bünyesinde olmakla aynı anlamı taşımalıdır. İşverenin OSGB ve bağımsızları değerlendirme kriterleri aynı olmalıdır.


   
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Konu önemine binaen sınav sonuçları telaşından arada kaynamaması için yorum ve önerilerinizi bekliyorum.
  Bu konuda grup ve derneklerin yapabilecekleri bir çalışma olabilir mi?

   
  61ibrahim61 ve halil ibrahim atmaca bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ersin K

  Ersin K TÜİSAG Üyesi

  Güzel konu ama biraz zamanlama kötü olmuş gibime geliyor. Şimdi herkes sınav sonuçları ile meşgul

     

   
 4. ismet.clc

  ismet.clc TÜİSAG Üyesi


  Nasıl Yani ben şimdi hizmet verdiğim bir firmaya fatura kesemez miyim? Bunu kim hangi yasa ile engelliyor?

   
 5. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  İSG Hizmetleri Yönetmeliği. Ne demiş ya OSGB' den hizmet alırsın ya da bünyende İSGB oluşturursun.

     

   
 6. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  bu konunun yanında birde OSGB lerin inanılmaz fiyat politikaları, fiyatların bu kadar düşeceğini hiç aklıma getirmemiştim. mesleği yerle bir ediyorlar.örneğin yaşadığım olay 800 tl. ye işveren ile anlaşan ben, işveren fiyatı kabul etti, OSGB geldi 350 dedi. OSGB fiyatın 800 verse de alsa bi diyeceğim yok, işleri düşük fiyatta alıp piyasanın kalitesini düşürüyorlar.

   
  ozgurisguvenlik bu yazıya teşekkür etti.
 7. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir anket yapılması gereksiz bir durum. Ben de merak ettim oy kullandım; " Bakalım kaç kişi oy kullanmış?" diye. 43 kişi oy kullanmış.

  Makbuz veya Fatura kesilmesinin önündeki engel nedir? Yok ki.....

  Sizlerden ricam "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ"ni defalarca okuyun. Satırına, cümlesine, kelimesine, virgülüne, noktasına kadar. Bununla da yetinmeyin; açın TDK sözlüğü kelimelerin anlamlarını araştırın. Mesela ben bu yönetmelik ilk çıktığında "Personel" kelimesine takılmıştım. Fransızcadan yönetmeliğimize girmiş. TDK Sözlük :"isim Bir hizmet veya kuruluşun görevlileri, bir iş yerinde çalışanların tümü" diyor.

  Okuyun defalarca okuyun.

  Vergi Usul Kanunu'nu okuyun. Yönetmeliklerin dayanak kısmında yazan kanunları okuyun. İşyeri Hekimleri ayrıca "TABABET VE ŞUABATI SAN'ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN"u, "UMUMİ HIFZISSIHHA KANUNU"nu, "TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ KANUNU"nu okusun.

  Okuyun defalarca okuyun.

  Mademki bu devlet bu kanunu (6331) esnafın dediği gibi "tepeden inme bir şekilde**" yürürlüğe soktu. Madem ki "Yol göstermem, sopa gösteririm" dedi. Madem ki "guvenlebuyuturkiye.com" da İdari Para Cezaları başlığının altına "İş sağlığı ve güvenliği kültürü yayılıyor." diye bir alt başlık attı.

  İSG Profesyonelleri olarak bize iş düşüyor.

  Bize düşen ise bu kültürü yaymak. Amele'sinden Fabrika Müdürüne, Müteahhit'ine kadar.
  Ama bunun için bilmemiz lazım. Bilmek için okumak çok okumak.

  Saygılar sunarım.

  **ben öyle düşünmüyorum
   
  azorlu80 bu yazıya teşekkür etti.
 8. ismet.clc

  ismet.clc TÜİSAG Üyesi

  Ben isg uzmanı olarak neden hizmet verdiğim kuruma fatura kesemiyorum onu anlayabilmiş değilim. Bir kazanç elde etmişim ve vergimi ödeyeceğim. Bana anlamsız geldi eminmisiniz bu konuda..   
 9. ismet.clc

  ismet.clc TÜİSAG Üyesi


  siz serbest mi çalışıyorsunuz. Çalıştığınız firmalara fatura mı kesiyorsunuz ? yoksa sigortalı olarak görünüp o şekildemi alıyorsunuz ücretinizi ?

     

   
 10. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  tabi ki engel yok ama bu makbuz veya fatura her ne ad altında olursa olsun isg hizmetlerinin yerine getirildiğine dair işverenin yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor. bu sebeple bu şekilde çalışma imkanı yok. iki yol var ya işyerinin çalışanı olacaksınız (kısmi veya tam zamanlı) ya da OSGB bünyesinde çalışıp görevlendirileceksiniz. (bkz. mezkur yönetmelik madde 5)   
 11. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Hasan Bey,
  O yönetmeliği ve ilgili maddesini bilmesem zaten öyle bir yazı yazmazdım.

  Gene üstüne basa basa söylüyorum:

  Bir iş sözleşmesi ile çalışıldığı için o iş yerinde bulunulan saatlerde İSG Uzmanı o iş yerinin personelidir. İSG Katipten girişi yapıldıktan sonra ücretlendirme işi maliyenin işi. SGK -İSG Katip ilişkisi bu bağlamda bir ilişki değil. (İSG Katip giriş yetkisi SGK 4-Bildirge yöneticilerine verilince böyle bir algı oluştu.) İş Güvenliği Uzmanları Vergilerini ödedikleri sürece kendi nam ve hesaplarına çalışabilirler.

  Yıllardır hep şunu söylerim. İş sağlığı ve güvenliği kavramı, sadece Uzman ve İşyeri Hekimiyle olgunlaştırılacak bir kavram değil Türkiyede. Bu profesyonellerin içinde Hukukçu, Sosyolog ve Psikolog da bulunmalı.

  Yönetmelikte "OSGB'den hizmet alabilir" der. Neden "OSGB'den hizmet ALIR" yazmadılar acaba? Neden fransızcadan gelme "Personel" ifadesini kullandılar? da sigortalı çalışanları arasından demediler? Ya bağkurlu bir çalışanı varsa IGU veya doktor olarak?

  Ama tabii ki bu forumda bir iş hukukçusu, bir sözleşmeler hukukçusu olsa ve gerekçeleriyle neden olur neden olmazı anlatsa ne güzel olur değil mi?

  Saygılar sunarım.   
  ozgurisguvenlik bu yazıya teşekkür etti.
 12. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Tespitleriniz çok güzel. Bunu aynen bakanlığa da onaylatmamız gerekiyor. Eğer öyle olursa rahatlayacağız.

   
  ozgurisguvenlik bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Fatura kesmenize tabii ki herhangi bir engel yok. Olayın düğüm noktası eğitimlerdir. Eğitim verebilmeniz için ya OSGB veya yetkili eğitimkurumu olacaksınız, yada firmanın SGK lı elemanı. Eğitim olmadan da bu iş olmayacağına göre, ne yapacaksınız, anlaştığınız işyerine eğitimler için yan bir OSGB'ye veya yetkili bir eğitim kurumuna mı git diyeceksiniz ?
   
 14. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Firmanın "SGKlı" elemanı olunması gerekliliği konusundaki düşüncenizin kaynağı nedir? Teyid eder misiniz?

   
 15. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM


  Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar


  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.   
 16. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

  MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

  Baran Bey, öncelikle serbest meslek makbuzu keserek bireysel hizmet vermeyi gönülden arzuladığımı belirtmek isterim. Ne demek istediğinizi çok iyi anladığımı belirteyim. Ancak ; alarak ve personel kelimelerini bakanlığın düşünerek ve üzerine sizin gibi kafa yorarak yazdığını ben şahsen sanmıyorum. Burada bakanlığın personel den kastının firmanın sgklı çalışanı, alarak dan kastının da alır olduğunu sanıyorum. Dediğiniz gibi İSG katipten sözleşme yapmak için o firmada sgknızın olup olmadığı kontrol edilmiyor istediğiniz gibi sözleşme yapabiliyorsunuz. Ama bu konuda bir kaç OSGB şikayetçi olursa ilgili maddeyi daha kesin bir Türkçe ile yinelerler diye düşünüyorum. Yine dediğiniz gibi sizin bakış açınız ile bakarsak hukuki ve mali olarak serbest meslek makbuzu kesmemiz de bir engel yok, herhangi bir hukuki süreçte kanunda ki yetersiz Türkçe kullanımı sizi koruyabilir (yinede bir hukukçu ile konuşulmalı) Ama dediğim gibi kanunu hazırlayanlar bu ayrıntının farkına varamadıkları için böyle yoksa orada demek istedikleri şey ya SGK lı personelinizden yada OSGB den hizmet sağlayabilirsiniz demek istiyorlar. Tamamen şahsi yorumumdur. Saygılarımla.   
 17. halil ibrahim atmaca

  halil ibrahim atmaca TÜİSAG Üyesi

  Gerçekten yazdıklarınız çok güzel. Zaten araştırdığım kadarıyla bizler vergi dairesine kayıt yaptırıp serbest meslek makbuzuyla iş yapabiliyoruz. Ama sadece risk analizi yapabiliyoruz. sonucta yönetmelikte açık tek başımıza biz eğitim veremiyoruz. Ama toplum sağlık merkezleriydi sanırım buralardan yardım alarak çalıştığımız firmaya eğitim verdirebilir gerekirse kendimiz bir doktorla anlaşır ve tüm bu hizmeti serbest meslek makbuzuyla halledebiliriz diye düşünüyorum. Bu konu çok iyi araştırmalıyız sanırım. Mutlaka bir açık kapı olduğunu düşünüyorum bu konuda...

   
 18. karga

  karga TÜİSAG Üyesi

  Harfiyen katılıyorum

   
 19. karga

  karga TÜİSAG Üyesi

  "
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  " ifadesini dikkate almak gerek, serbest uzman da "görevli" statüsüne tabidir ve eğitim verebilir

   
 20. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Evet Haklısınız VEREBİLİR!

  Ama yalnız başına değil :(

  İşyeri Hekimi ile birlikte verir diyor. ilgili cümlede "veya" yerine "ile" kullanılmış dikkat ederseniz.

  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,..., eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

  Yani İşGüvenliğiUzmanları'nın tek başlarına verdikleri eğitimler GEÇERSİZDİR!

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica