Trafik Kazaları Iş Kazası Mıdır?

Konu, 'İş Kazası oldu, Ya sonrası ???' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

6331 Sayılı Yeni Kanun'a göre Maddi Hasarlı Trafik Kazaları İş Kazası mıdır?

 1. Evet

  50,0%
 2. Hayır

  50,0%
 1. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi  İş güvenliği uzmanı, sürücüye güvenli sürüş eğitimi düzenleyebilir. Kazaya sebebiyet verecek şeyleri tespit eder talimat imzalatır. Sorumluluğu kalmaz diye düşünüyorum.


   
  ensarr bu yazıya teşekkür etti.
 2. Burcu

  Burcu TÜİSAG Üyesi

  Ruhen sorunla karşılaşılabilir, trafik kazası kolay atlatılamayabiliyor. Böyle bir durumda madde 13'ün a,b,c,d ve e bentleri dikkate alınarak iş kazası sayılabilir.

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Biz şuan şirkette araç kullanacak herkese ehliyet dışında defansif sürüş, güvenli sürüş eğitim ve trafikte tehlikeleri tanımlama eğitimi aldırıyoruz. Ayrıca tüm araçlarda ATS(Araç Takip Sistemi) dediğimiz sistem mevcut. Hız limitlerinin aşılmaması için günlük kontrol edilmekte tüm araçlar bu sistemden. Hız limitlerini aşanlar direk uyarı alıyor ve 3 uyarı yeniden bu eğitimlere cebinden ödeyerek gider 6 uyarı aracı elinden alınır gibi bi sistemimiz mevcut. Anlıyacağınız otobanda 120 ile giden şirket aracı görürseniz nie yavaş gidio demeyin takip edildiğinden korkuyodur basmaya :) (Genel de şirket aracı kullananlar hızlı gider limitlere pek uymaz ya ondan söledim ) :) Bu önlemlerin üstüne kaza olmuyo mu oluyor ama trafik bu kendini korusan karşıdan gelene yapacağın bişey yok..... Özellikle Türkiye'de

     

   
  vagaturk bu yazıya teşekkür etti.
 4. isgici

  isgici TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen. Bakın bence sence diye yorum yapıyoruz. Ama lütfen bir daha İSG Kanunu'nu okur musunuz?
  İş kazası:
  g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı,
  Bu tanıma göre maddi hasarlı trafik kazaları nasıl iş kazası oluyor? Başka bir kanun İSG kanunundaki hükmü geçersiz kılar mı?

   
  İlkay BALBAŞI bu yazıya teşekkür etti.
 5. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, kaza tanımı çalışanın yaralanmasını gerektirir. kanunda her yerde çok net yazıyor. eğer yaralanma yoksa iş kazası değildir. boşu boşuna kaza puanınızı arttırmaktan (kaza sayıları düşükse SGK size primde indirim yapıyor) ve kendi şirketinizi kötü göstermekten başka bir işe yaramaz, doktorunuz zaten yaralanma olup olmadığını anlar,

     

   
 6. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  hayır arkadaşım olmuyor, çok net ! sadece kendilerini garantiye alsın diye arkadaş kendi şirketinde bildiriyorum diyor.
  kanunu okuyun yoruma yer yok

   
 7. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  eğer yazmak çok istiyorsanız adamı psikoloğa götürün baktırın, ya da en basiti doktorunuza sorun, adam eğer ruhen yaralandıysa zaten 1 ay rapor almalı, kazada ruhen yaralanmış adamı işe getirirseniz problemdir. adam ne rapor alıyo ne bi yerinde bişey var!
  o zaman elimden yere bardak düştü kırıldı çok korktum ruhen yaralandım maddi kayıp da var, yaz kazayı
   
  Burcu bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bir kere risk analizini yapmak iş güvenliği uzmanının görevi değildir. İş güvenliği uzmanı iş yerinde danışmanlık ve rehberlik görevi yapar ve iş yerinde bulunan işçiler dahil bu konuda çalışacak olanları eğitir ve risk analizlerinin çıkartılmasında yardımcı olur. Bu konuda bakanlığın yayınlamış olduğu yönetmelik taslağını inceleyebilirsiniz.

  İş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili yayınlanmış olan mevcut yönetmelik ve yeni yönetmelik taslağını da incelemelisiniz. İş güvenliği uzmanı çalışmalarında tespit ettiği durumları tavsiye ve öneri defterine yazar...   
 9. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Yaptığım iş itibari ile binlerce kaza tutanağı ve dr raporları inceledim.
  Kazanın nasıl meydana geldiğide bu noktada önemlidir.Diğer bir araçla çarpışma mı ve kusur durumları, ayrıyeten tek taraflı bir kazamıdır?(takla atma,şarampole girme,yayaya çarpma vs)
  Dr raporlarında ruhsal durumla ilgili bir ibare görmedim.
  Şunuda özellikle belirtmek isterim, kazaya karışan hiç bir çalışan sağlığını şirket aracında önde tutmaz.Sebepse işidir.
  Ölüm yada ciddi bir yaralanma olmadığını düşünürsek,kaza sonrası araçtan iner inmez bakacağı ilk şey araç veya taşıdığı yük hasarı olacaktır. (ancak vegatürk'ünde dediği 1 hafta sonra beyin kanaması geçirebilir.)
  Bu konunun oldukça yoruma açık olduğunu söyleyerek, uzmanlığını yapmış olduğunuz şirket sürücülerine gerekli eğitimlerin verilmesi,bilgilendirilmelerin yapılmasının doğru olacağı kanaatindeyim.

  saygılarımla

     

   
  ensarr bu yazıya teşekkür etti.
 10. isgici

  isgici TÜİSAG Üyesi

  Tüm yazışmalardan edindiğim bilgiler ve araştırmalarım gösterdi ki, maddi hasarlı trafik kazaları çalışan yaralanmadı ve ruhen zarar görmediyse iş kazası değildirler.
  Aksi halde iş yerlerindeki bir çok yakın kaza/ramak kala durumu/neredeyse kaza olacaktı vakalarınında iş kazası olarak değerlendirilmesi gerekmektedir ki böyle bir durum söz konusu değildir. Benzeri şekilde bu olaylarda da çalışan yara almamıştır.   
 11. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Peki arkadaşlar makinanın hasar görmesi ya da bir patlama sonucu diyelim iş yerinin duvarının yıkılması iş kazası değil midir?
  Bundan haraketle maddi hasarlı işyeri aracı kazaları da iş kazası olarak sayılmalı. Sonuçta firma aracı zarar görüyor.

  Fakat denildiği gibi bunu SGK ya bildirmek ve istatistiğini tutmak çok gerekli değil bence. Öyle olsa sigorta firmalarının her şirket aracı kazasını SGK ya bildrimesi (sigorta firmaları hasarı ödemeye çok meraklı değiller değil mi ?)ve zararın tazminini firmaya açacağı rücu davası ile talep etmesi gerekirdi.

  Böyle bir durumda uzman firma içinde bir bakanlık müfettişi gibi davranıp trafik kazalarını azaltma yönünde eğitim,önlem,planlama ve kontrol üzerinde durmalı   
 12. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  aracı kullananın kaza anında zarar görmemesi birşey değiştirmez. daha sonra bir özre uğramasına sebep olursa savunma yapılamaz. gerek 5510 gerekse 6331 sayılı yasalarda açıkca var. çalışanın özre hemen uğraması gerekli değildir. Sonrada özre uğrayabilir ve bir not iş kazalarının SGK ca incelenmesinde herhangi bir zaman aşımı söz konusu değildir. yıllar yıllar sonra çalışan böyle bir iddiada bulunabilir. trafik kazası bildirilmemişse bildirimin yapılmamasından doğan yaptırımlar uygulanır. çalışanın özre uğradığı iddiasınada doktorlar karar verir.
  yani çalışanın her iki yasada da belirtildiği şekilde çalışırken trafik kazasına uğraması iş kazasıdır. burada kastedilen aracı park erderken stop lambasını kırması değil tabi:))

   
 13. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Makinanın hasar görmesi ama kimsenin yaralanmaması iş kazası değildir. bildirim zorunluluğunuz yoktur. bir ramak kaldıdır. sadece analiz etmeniz bekleniyor.
  kanunda şöyle diyor ;

  (2) İşveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur:
  a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.
  b) Sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.

  aynı kanun iş kazası tanımı


  g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay.

  sonradan çıkacak olay da zaten 2 iş günü içerisinde çıkar. beyin kanaması o kadar da uzun beklemez. ayrıca başını çarpıp çarpmadığı da zaten belli olur, en azından kızarıklık veya acı olur.
  ruhen kısmını da doktorlar analiz edebiliyor. zaten ruhen bir sorun varsa çalışan rapor alır işe gelebilecek durumda da olmaz.

  kanun bu konuda yoruma açık değil. çok net. herhangi bir avukata danışabilirsiniz. ileri reaksiyon verip kendinizi güvende hissetmek için kaza olmayan şeyleri kaza diye bildirirseniz, şirketin başına iş açarsınız.
  SGK bildiriminde kazazede diyor,
  makina patladı kimseye de bişey olmadı. eğer kimse yaralanmadıysa ortada kazazede yok. kimi yazıyorsunuz oraya?
  kanun tanımı çok net, yaralanma yoksa kaza da yok,
  nolur ne olmaz yaklaşımı sonradan sorun yaratır, şirketin incelemeye girmesine neden olur. ayrıca SGKdan düşük kaza oranı nedeniyle indirm almanızı engeller.
   
  İlkay BALBAŞI bu yazıya teşekkür etti.
 14. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  İSG kanununda işveren tarafından sağlanan servis veya kiralanan minibüsle yapılan kaza iş kazasıdır indiğinde karşıya geçerken geçirdiği kaza iş kazası değildir de yazmakta, ama önceki çalıştığım firmada belediye otobüsüyle işe gelirken otobüsün kaza yapıp kafasından yaralanan işçi mahkemeye giderek iş kazası olduğunu kabul ettirdi ve tazminat kazandı bu sonuç da çoğu hükmü geçersiz kılıyor ona bakarsanız. O yüzden iş güvenliği her zaman yoruma açık ilgili hakim ve bilirkişinin niyetine de bağlıdır. Ki çoğu zaman işçiyi korurlar.

   
 15. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  makine patladığında çalışanlardan herhangi biri azda olsa etkileniyorsa bu iş kazasıdır.
  makine patladığında olayın içinde insan yoksa bildirilmez ama trafik kazası olayı başkadır. Trafik kazasında çalışan olayın içindedir. kazadan etkilenip etkilenmediği konusunda h,içbir zaman tam olarak emin olamazsınız. doktorlarda bundan %100 emin olamaz. önemli bir sorun yoksa bildirmezsiniz ama belirttiğim gibi iş kazası incelemelerinde zaman aşımı yoktur. çalışanın hemen özre uğramasıda şart değildir. bu tür olaylar bildirilirse işyeriyle ilgili bir inceleme olmaz ama bildirilmez ise yıllar sonrada olsa SGK ya biri bunu ihbar ederse (çalışan olabilir, bir başkası olabilir) o zaman bu inceleme yapılır.   
 16. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  takdir hakkı hakimdedir. sadece o olayı bağlar. bu hüküm genele uygulanmaz. İdare yazılı mevzuata uymak zorundadır. dolayısıyla istisnai olan mahkeme kararlarına göre hareket ederek bu kararı genele uygulamak yanlış olur. cubukcua arkadaşımız doğru söylüyor. bence sence diye yorum olmaz. bu sadece kanaat kullanma yetkisine sahip kişiler tarafından kullanılabilir. ama cubukcua kanunu yanlış yorumluyor. özür sonrada ortaya çıkabilir. olayın içinde insan varsa bildirmek en mantıklı hareket olur.

   
 17. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  olayın içinde insan varsa başka yoksa başkadır
  türk dil kurumu büyük türkçe sözlük;
  kazazede:Kazaya uğramış, kaza geçirmiş olan kimse

  bu tanımda yaralanma olup olmadığına yer verilmemiştir.

   
 18. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Emsal karar gösterilmeye başlanırsa tek olay direk genele yansır. Bir kişinin kazandığı davalar emsal gösterilerek bir çok davanın daha seyrini değiştirir. Ayrıca yorum dediğimiz şeyde farklı insanların düşüncesidir o yüzden bence ve sence diye yorum yapılır. Ki zaten burda herkes kendi düşüncesini paylaşmakta. Bildirim konusuna gelirsek sadece maddi hasarlı trafik kazalarını veya yalnızca ilkyardımla düzelebilecek küçük olayları bildirirsek zaten hiçbirşeye yetişemeyen bakanlık ve SGK doküman giriş çıkışı dışında iş yapamaz. O yüsden böyle kazalar şirket içinde araştırılmalı bildirimi yapılmamalıdır.

   
 19. cem snaet

  cem snaet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Kaza sadece maddi hasarlı olsa da 6331 sayılı kanun bildir demiyor mu? Peki bunu bildirirken adı "iş kazası" diye geçmeyecek mi? nasıl olacak?

   
 20. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi


  emsal gösterilse bile onunda mahkeme kararı ile belirlenmesi gerekir. her olay için mahkeme kararı olmadan yazılı mevzuata aykırı hareket edilmez. isterse binlerce emsal karar olsun, yazılı mevzuat değişmedikçe ona uyulmak zorunludur

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica