Soru : Tozlar

WAIS

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çevresel faktörler arasında tozlar, kimyasal etkenler başlığı altında değerlendirilebilir mi?

Yoksa fiziksel,biyolojik etkenler gibi ayrı bir faktör müdür?

SİBEL TURAN AÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, eskiden fiziksel risk etmenleri arasında değerlendiriliyordu tozlar, sonrasında biyolojik risk etmenleri arasında alındı demişti kurs hocamız.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sağolun :) Sayenizde her iki yönetmeliği yeniden okudum :) En azından sınava hazırlık oluyor yönetmelik okumak.

Öncelikle yönetmeliklere bakalım :

1) BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK'te Biyolojik etkenler : " Md.4, b) Biyolojik etkenler: Herhangi bir enfeksiyona, alerjiye veya zehirlenmeye neden olabilen, genetik olarak değiştirilmiş olanlar da dâhil mikroorganizmaları, hücre kültürlerini ve insan endoparazitlerini," şeklinde tanımlanmıştır.

2) TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ'nde ise TOZ'un tanımı "Md.4, k) Toz: Bu Yönetmeliğe göre işyeri ortam havasına yayılan veya yayılma potansiyeli olan parçacıkları," olarak tanımlanmıştır.

Sibel Turan Açar hanımefendinin yazdığı cevabın da dayanağı için ilgili dokümanı yüklüyorum, lütfen inceleyin. Bu dokümanda "2.3.2. Tozların Sınıflandırılması" alt bendini incelerseniz, neden biyolojik risk etmenleri içine dahil edildiğini anlayabilirsiniz. (Ben anlayamadım, yani bakanlık tarafından yayınlanan iki yönetmelik var ve bu yönetmeliklerdeki tanımlar açık ve sarih. Fakat bu konuda bir İş Yeri Hekimi ya da Meslek Hastalıkları Uzmanı çok daha açıklayıcı bilgi verebilir ve bizleri aydınlatabilir, diye düşünüyorum. )

Dolayısı ile mevcut yönetmeliklere göre Toz'u fiziksel risk faktörleri arasında değerlendirmek gerekir. Ancak solunan tozlar fiziksel ve kimyasal yapılarına göre çeşitli hastalıklara yol açarlar yani bu bir sonuçtur.

İyi çalışmalar dilerim

Ekli dosyalar

• calısanların toz maruziyetinin değerlendirilmesi_CSGB.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 59

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu dokümanda biyolojik risk etmenlerindendir gibi bir ifade yok. İfade "Tozlar, fiziksel, kimyasal özelliklerine ve biyolojik etkilerine göre sınıflandırılmaktadır." diyor ve fiziksel ve biyolojik etkilerine göre tozları sınıflandırıyor. Şahsen şu an sınava girsem ben fizikseldir derim. Aksi bir mevzuata net bir şekilde rastlamadım.

WAIS

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, eskiden fiziksel risk etmenleri arasında değerlendiriliyordu tozlar, sonrasında biyolojik risk etmenleri arasında alındı demişti kurs hocamız.

Üniversitedeki hocamız kimyasal risk etmenleri altında değerlendirilir demişti.Kafam karıştı. :(

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.