Tmgd Sahada Nasıl Çalışır ?

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba İlknur hanım sizi tebrik ediyorum gerçekten detaylı olarak irdeliyorsunuz bu işi (her TMGD adayı yada TMGD gibi). Bir TMGD çalıştığı firmada gerekli düzenlemeri yaptıktan ve sistemini oturttuktan sonra asgari olarak haftada 1 gün işyerini ziyaret etmesi yeterlidir. (Ancak anlaşması gereği bu gün sayıları değişebilir.)
Özcan bey Maalesef iyi bir eğitim ve yeterli bir kaynak olmadığı için ve uluslararası taşımacılık yapan senelik sevkiyatı 38 milyon ton olan bir firma ile çalışacağım umarım beni şimdi daha iyi anlamışsınızdır

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey TMGD sabah 8 akşam 5 sahadanıdır yani çalışma şekli nasıl mesela bize denilen firmada gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra düzenli aralıklarla denetlemeye gideceksiniz denmişti sizin bilgileriniz nedir konu hakkında tşk
Dünyanın temeli hareket üzerine kurulmuştur. Bir işyerinde hareket nerdeyse 24 saat devam etmektedir. Diyelim ki A firması ile çalışıyorsunuz. Ve boya maddesi ve tiner grubu olarak UN1263 sevkiyatı yoğun olsun. Siz şimdi o firmaya şunu diyemezsiniz. Sadece pazartesileri hammadde girişi olacak, diğer günleri kabul etmiyorum diyemezsiniz. Derseniz size hadi oradan derler. Diyeceğim odur ki bu şekilde yoğunluk olan her yerde her zaman olumsuzluk ve kontrolsüzlük mümkündür o sebeple önüne geçmekte zor. TMGD sistemini kurmak zorundadır. Sistemini kuramayan TMGD her an problemlerle karşı karşıyadır. TMGD sistemi denetler. Sistemi işletmez. bu sebepledir ki sabah 8 akşam 5 demek doğru değildir. gerekirse daha fazla süre belki de hafta sonu bile gitmeniz gerekir. Mantalite şu değildir. 5 firma 5 gün. Her gün birine giderim olayı devam ettiririm. Yok öyle bir şey. gerekirse her gün 5 firmaya da gitmeniz gerekebilir. Çalışma hayatı zordur. İSG uzmanı da TMGD 'de zamana bağlı olarak çalışamaz. Çalışırsa günün birinde mutlaka tökezler. o an geldiğinde de yanında kim durur. bilinemez.
Saygılarımla.

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Özcan bey Maalesef iyi bir eğitim ve yeterli bir kaynak olmadığı için ve uluslararası taşımacılık yapan senelik sevkiyatı 38 milyon ton olan bir firma ile çalışacağım umarım beni şimdi daha iyi anlamışsınızdır
İlknur hanım; 38 milyon ton dan bahsediyorsunuz doğrumu! bu işyerinde 1 TMGD olamaz olmamalı. Bilgi birikiminiz nedir bilmiyorum ama eğtim aldığınız kurs yada eğitmeninizden destek almanızı tavsiye ederim.
İnşallah işiniz devamlılık gösterir üstün başarılar göstermeniz dileğiyle...

Son düzenleme:

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlknur hanım; 38 milyon ton dan bahsediyorsunuz doğrumu! bu işyerinde 1 TMGD olamaz olmamalı. Bilgi birikiminiz nedir bilmiyorum ama eğtim aldığınız kurs yada eğitmeninizden destek almanızı tavsiye ederim.
İnşallah işiniz devamlılık gösterir üstün başarılar göstermeniz dileğiyle...
Doğrudur birçok iş güvenliği uzmanı ve çevre mühendisleri var destek vericekler iyi niyet dileğinize yürekten tşk ederim

Mine Özdemir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Yusuf bey; bu meslek daha çok yeni olduğundan emin olun sınavı kazanıp sertifikasını almış olanlar bile ne yapacağını bilmiyor; hatta denetim yapacak memurlar bile neleri denetleyeceklerini bilmiyorlar. inşallah kısa zamanda oturacaktır, detaylı bilgileri Kursunuzdan ve TMGD danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.
Başarılar.
Kendilerinin ticaretini yaptıkları Danışmanlıkla ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmıyorlar.

Ali KİLCİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynı yolu kullanan iki araçtır İSG profesyoneli ile TMGD, dolayısı ile bu yolda bazı çakışmalar mutlaka olacaktır. ve devamında da paylaşımlar. ''Risk Yönetmeliği'' açık kim yapar, risk değerlendirme ekibinde kimler olur. Diyelim ki yapılacak iş ile alakalı Risk değerlendirmesine ihtiyaç duydunuz, İSG profesyoneline başvuracaksınız. sonra ekibe dahil olacaksınız. sonra da ortaya doğru çıkacaktır. siz tek başınıza Risk Analizi yapamazsınız. Yaparsınız ancak yasalar karşısında geçerli değildir. Talimat hazırlayabilirsiniz, prosedür koyabilirsiniz. Acil eylem planını da tek başınıza hazırlayamazsınız. İSG profesyonelinden yardım almasınız. ve Konu olsun derseniz, Bu konu için ekip kurarak. bunu acil eylem planına eklemelisiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yazdıklarınız için teşekkür ederim fakat konuyu biliyorum bende İSG Profesyoneliyim. Ben TMGD başlığının altına yazdım bunu risk analiz yönetmeliği diyorsunuz önce kapsamına ve dayanağına bakmanızı tavsiye edeyim ben size, sonuçta TMGD olarak çalışılacak İGU olarak değil. Ben konu olarak bu ve bunun gibi hangi dökümanları hazırlamamız gerektiğinden bahsetmiştim zaten çoğu bilgiyi kendi çabam sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ne kadar ücret alıyorsunuz.ben de toptan akaryakit satan petrolde calisacam

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Yusuf bey; bu meslek daha çok yeni olduğundan emin olun sınavı kazanıp sertifikasını almış olanlar bile ne yapacağını bilmiyor; hatta denetim yapacak memurlar bile neleri denetleyeceklerini bilmiyorlar. inşallah kısa zamanda oturacaktır, detaylı bilgileri Kursunuzdan ve TMGD danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.
Başarılar.
Arkadaşlar bazı kurslar aralık ayında iş bilgisi ile ilgili 3 günlük seminer verecekmiş mesaj geldi. Eğer o kursta eğitim aldıtsanız ücretsiz dışarıdan o kursa gidecekseniz 750 tl

hande palaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bir atasözümüz vardır. '' iş bilenin kılıç kuşananın'' , şimdi biz ya da bizler diyeyim hangi aşamadayız, bilen kısmında mı, kılıç kuşanan kısmında mıyız. Eminim ki çok kişi halen kılıç kuşanmakla meşgul.
Diyeceğim şudur ki, yapacağınız iş ne ise TMGD olsun ya da diğer teferruatlar, önemli olan mantalitesini çözebilmek ADR' nin temel felsefesi taşınması gereken tehlikeli maddelerin, güvenli bir şekilde elleçlenmesi faaliyetleridir. Bu yapılırken de pek çok kişiye sorumluluklar düşmektedir. İşe sıfırdan başlayanlara sözüm; öncelikle sahada ADR' ye muhatap madde/malzeme listesini çıkartın, sonra bunlarla alakalı sahanızda uygun depolama alanları belirleyin, bu bölgelerde görev yapan/yapacak personel listesini çıkartın, bu personele ADR çerçevesinde belirlediğiniz eğitim programını yapın, eğitimi uygulayın, sahaya madde taşıyan özellikle tanker gibi araçların geri gönderilmesinde alt yapınızı oluşturun, mutlaka ve mutlaka geri gönderilecek araçlarda taşıma evrakınızı hazırlayın. Araç etiketleme ve levhalama kontrolünü yapın, İstisna ve muafiyetlere dikkat edin (istisna ve muafiyetleri sizler ispatlayacaksınız UNUTMAYINIZ.) Yaptığınız her hareketi kayıt altına alın. Ve yaptığınız her şeyi işveren veya işveren vekiline onaylatın. Ayrıca sahada iken İş Güvenliği Uzmanından ve İş yeri hekiminden yardım talep edin. Benim özetle söyleyeceklerim bunlardır. Umarım yardımcı olmuşumdur.
...Tutanak tutun demek, yaptığınız çalışmaların kayıt altına alınması demektir. Tutanak yazarken 5N1K mutlaka uygulayın. Düz kağıt hiç bir şeydir, ancak içine bilgi yazarak imza altına alırsanız belge niteliği kazanır. Bu belgeleri mutlak suretle çalıştığınız işyerlerinde işverene veya işveren vekillerine onaylatınız. Mesela ''10 ton UN1263 malzeme aldınız. ADR yükümlülükleri zaten 2 ciltlik kitapta yazar. Buna ek olarak tutanaktır diyerek, malın geliş saatini, çalışan bilgilerini, zamanı, kullanılan iş ekipman ve araç listesini ve vukuat olup olmadığını düz yazı ile yazarak siz imzalayın işverene de onaylatın ve bu belgeyi de saklayın''. Mevcut bilgi ve belgelere ek olarak bu tarz tutanakları da ayrıca saklayın. İleride oluşabilecek olumsuz bir duruma karşılık bu belgeler sigorta işlevi görecektir.
Arkadaslar merhaba tmgdler firmalari nereden bulacaklar

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar merhaba tmgdler firmalari nereden bulacaklar
Öncelikle e devlet şifrenize sahip olmanız gerekiyor.Şifreniz varsa e devlete giriş yapın,e hizmetler bölümüne tıklayın,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölümüne gelin aşağı inerek,o bölümün alt başlıklarından olan ''FİRMA SORGULAMA''YA tıklayın,belge türünü TMFB yapın istediğiniz il ve ilçeyi seçerek sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.Ancak çoğunda mail adresi bile yazmıyor ismine bakıp kendi resmi sayfasından iletişim bilgilerini kurarak mail atabilirsiniz iyi şanslar

Erman özturan

Üye
TÜİSAG Üyesi
S
Grup Üyelerine Merhaba,
Ben son sınavda TMGD oldum. Önümüzdeki günlerde bulunduğum bölgede iş arayışlarım olacak. Ama kafama takılan bir kaç konu var. tecrübeli TMGD arkadaş yada bilenler varsa cevap yazabilir mi?

Öncelikle TMGD olarak çalışırken mutlaka önce kendimiz bir şirket açıp bunun üzerinden mi , yada piyasada var olan ADR danışmanlık şirketleri çalışanı olup onun üzerinden mi karşı taraftaki firma ile sözleşme yapmalıyız. Bunun Avantajı var mıdır?

...
TMGD ler için E-Devletteki KATİP programının kullanım rehberini inceledim. Burada kayıt yapılırken Calışma Şekli butonu var orada SÖZLEŞMELİ yazıyor.

Peki ben Hiç bir şahıs şirketi açmadan yada Danışmanlık şirketi çalışanı olmadan bireysel olarak A firmasına Yarı zamanlı (haftada 4 gün) SGK lı olarak işe girip çalışamaz mıyım? Bu şekilde çalışan arkadaşlarımız varmı acaba?

Devamında 5 firmada da böyle çalışırsak, Beş ayrı firma bizi her biri 4 gün üzerinden sigortalı olarak gösterebilir mi ?

Açıkçası Şirket kurmak , muhasebeci tutmak , kira . stopaj, KDV ve gelir vergisi gibi bir yığın işlemler ile uğraşmak istemiyorum. Bunları benim yerime benim çalıştığım firmanın Muhasebecisi halletsin. Gerekli kesintileri yaparak bana net Miktarda ödeme yapsın istiyorum.

Bu şekilde çalışmam mümkün müdür? Bu durum E devletteki KATİP programına işlenebilir mi ? Cevap yada yorum yazarak katkıda bulunacak arkadaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ederim.

Siz gider pusulası düzenleyip anlaştığınız maaşı fatura kesmeniz gerekmekte. Bunun için iş yeri açmak zorunda değilsiniz sadece tmgd sertifikaniz ile matbaa ya gidiniz ve sicil no ile kaşe ve gider pusulasi bastiriniz. Kestiğiniz faturanin vergisini ödemeyi unutmayınız.

Erman özturan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Erman bey, vergi dairesine gidip mükellef olduktan sonramı matbaa ya gidip fatura bastırmamız gerekiyor. Süreç nasıldır? Fatura ve gider pusulası iki farklı şey sanırım. Gider pusulası düzenleyecek isek bir muhasebeci ilede anlaşmak zorundayız sanırım. Şimdiden teşekkürler.

Gider pusulasının nasıl düzenlendiği hakkında duyumlarıma göre matbaadan tmgd sertifikamızdaki sicil no ile bastırıyormuşuz. Onun dısinda bilgim yok yanlis yöneltmek istemem. Zaten bir işletmeye gider pusulası düzenlemeniz demek diğer gider makbuzu anlamında. Zaten buraya aldiginiz ucreti calistiginiz isletmeye vereceksiniz. Bunun işlem şartları hakkında pek bilgim yok aldığım bilgi sadece bu detayları var ise bilmiyorum. Sadece matbaadan bu pusulayı bastirmak birde kaşe bastirmak ve kestiginiz gider makbuzunuzun vergisini ödemek. İnternette arama motoruna gider pusulası örnekleri yazarak örneklere göz atabilirsiniz. Bu konu hakkında resmi net bilgi öğrenirsek burda paylaşalım ben de haftaiçi araştıracağım. Saygılar.

MURAT ÇAPANOĞLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bazı kurslar aralık ayında iş bilgisi ile ilgili 3 günlük seminer verecekmiş mesaj geldi. Eğer o kursta eğitim aldıtsanız ücretsiz dışarıdan o kursa gidecekseniz 750 tl
İlknur hnm Merhaba bende o kursta eğitim aldım ancak mesaj gelmedi, içeriğini paylaşabilirmisiniz acaba?

Erman özturan

Üye
TÜİSAG Üyesi
üstad mali müşavirimi aradım yönlendirmesini paylaşayım ,
a)şirket kuracağız , bunun adımları internette mevcut.
b)Vergi dairesine Mükellef olacağız, mükellef olmadan herhangibir makbuz/fatura basmaz matbaa,bunun içinde TMGD sertifikanız,nüfus müdürlüğünden alacağınız nüfus cüzlanı sureti ve adres Nvi yerleşim belgesi ile,noterden imza beyanı . Bunları hazırlayıp vergi dairenize başvuracaksınız. 350 lira gibi bir gideriniz olacak(noter hariç)

Benim araştirmamda kuracağımız şirketi ikamet adresi gösterebiliyoruz evimizin müsait odasına masa sandalye pc gibi iş ortamı havası vermemiz yeterliymiş. Her düzenlediğimiz fatura için %18-20 vergi veriyoruz. Kendi yol ve yemek masraflarimizi gider olarak vergidemizden düşebiliyormuyuz bilmiyorum.

H. Serkan Aksu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de mali müşavir olan bir arkadaşım ile konuyu görüştüm. Şahıs şirketi kurarak fatura kesebiliyoruz. şirketin kuruluş masrafları yaklaşık 600 TL. Aylık sabit giderler de ortalama 500 TL civarında çıkıyor. Oturduğumuz ev kendinize ait ise, home office olarak gösterebilir, başkasına ait ise kira kontratı ile oda kiralamış olarak göstermeniz gerekir. Bu durumda kiraya verenin de vergi ilişkisi ortaya çıkıyor.

minal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar şirket işine girmeyin şirket kurmak kolay kapatmak çok zor, çalıştığınız firmalar size kendi gider makbuzlarını imzalatır ödemeyi yaparlar ben proje çizmek için Vergidairesine kayıt oldum projeden aldığım bedel fazlası vergi ödedim bu vergi ile bitmiyor birde Sgk bagkurlu oluyorsun oraya da ödeme yapıyorsun her ay yani işin özeti çalıştığınız işyeri ile gider pusulası imzalayacak çalışma için anlaşın selamlar

rtay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şirket kurmak yerine kısmi süreli iş sözleşmesi yapsak olmaz mı? Firmada 1 ya da 2 günlük sigortalı gözükürüz ve firmanın kısmi süreli çalışanı oluruz. Buna engel var mıdır?

ÜMMİ AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Şirket kurmak yerine kısmi süreli iş sözleşmesi yapsak olmaz mı? Firmada 1 ya da 2 günlük sigortalı gözükürüz ve firmanın kısmi süreli çalışanı oluruz. Buna engel var mıdır?

Bakanlık ile bu konuda yaptığımız görüşmelerde, mevcut mevzuata göre bir sınırlama olmadığı bu şekilde çalıştırılabileceğini belirttiler.
Yani şirket kurmadan da bu iş yapılabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.