Tmgd Sahada Nasıl Çalışır ?

Yusuf Yılmaz1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar ve dahi müstakbel meslektaşlarım hepinize merhaba.

Ben 6 Aralık 2015 sınavına girecek şekilde kursa kaydoldum(sanıyorum ertelenmiş), bu konuda merak ettiğim birçok konu var. TMGD arkadaşlardan yardım isteyeceğim birkaç husus var.

- Sınavda geçtikten sonra (inşallah tabi) bu mesleği nasıl yapacağım ? Şunu söylemeye çalışıyorum, TMGD Sertifikası aldım ve firmayla anlaştım. Gidip sahada/şantiyede/sanayide neler yapacağım ? Forumda ve mevzuatta kayıt tutulacağı ve raporlanacağı vs. belirtiliyor, bu işlemler neye göre yapılıyor ? Kitaba gözatma imkanım oldu ve işin pratiğiyle ilgili kafamda hiçbirşey canlanmadı, bu konuda bu işi yapan, saha deneyimi olan arkadaşlar bana yardımcı olursa çok mutlu olacağım.

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Yusuf bey; bu meslek daha çok yeni olduğundan emin olun sınavı kazanıp sertifikasını almış olanlar bile ne yapacağını bilmiyor; hatta denetim yapacak memurlar bile neleri denetleyeceklerini bilmiyorlar. inşallah kısa zamanda oturacaktır, detaylı bilgileri Kursunuzdan ve TMGD danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.
Başarılar.

esmabaykan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Kurs aldığımız hocaya ilk dersin ilk saatinde bu soruyu sorduk.Net bir yanıt alamadık.Zamanla her şey rayına oturacaktır diye düşünüyorum.

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kurs aldığımız hocaya ilk dersin ilk saatinde bu soruyu sorduk.Net bir yanıt alamadık.Zamanla her şey rayına oturacaktır diye düşünüyorum.
Kurs hocalarının umrumda değil maalesef sadece 49 saati bitirmeye bakıyorlar,sertifikayı aldığınız zaman tekrar kendilirini arayacağımızı biliyorlar çünkü ve hep meşgul oluyorlar.O yüzden kursa giden arkadaşlar bu konunu üstünde durun,elinizden geldiğince döküman alın yoksa bu konuda hiçbir veri yok herhangi bir firma çağırsa gidip ne yapılacağını kimse bilmiyor işin ciddiyetine rağmen.Bu kadar emek veriliyor kimse o kadar parayı kursa çay ve kurabiye ikramları için de gitmiyor

Jülya İŞBUYURAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Kurs hocalarının umrumda değil maalesef sadece 49 saati bitirmeye bakıyorlar,sertifikayı aldığınız zaman tekrar kendilirini arayacağımızı biliyorlar çünkü ve hep meşgul oluyorlar.O yüzden kursa giden arkadaşlar bu konunu üstünde durun,elinizden geldiğince döküman alın yoksa bu konuda hiçbir veri yok herhangi bir firma çağırsa gidip ne yapılacağını kimse bilmiyor işin ciddiyetine rağmen.Bu kadar emek veriliyor kimse o kadar parayı kursa çay ve kurabiye ikramları için de gitmiyor

Jülya İŞBUYURAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Bu konuda ben de sıkıntılı yim arayış içindeyim kurslar dan Hayır yok bazı saha eğitimlerin den bahsediliyor.bazida bu ad altındaki dolandırıcı lardan

tuncer genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
anlaştığınız firmada 3-5 tane t.m. diyeyim siz deyin 10 tane t.m. vardır. t.m. sınıfına özel hükümlerine ambalaj tank araç elleçleme ve operasyonlarına kadar ayrı ayrı açıklamalı tablolar hazırlayacak,taşıma evrağı hazırlayacak ve\veya yazılı talımat hazırlayacaksınız.firma araçlarının ve tanklarının ve ambalajların adr'ye uygunluğunu denetleyecek adr'de belirtildiği şekilde ara yada ana muayenelerinin yapılması ve araç onay tank onay ve ambalaj onay serfitikalarını zamanı gelince alınması yada onaylanması konusunda firmaya tavsiye vereceksiniz.ama sizin en birincil işiniz olabildiğince muafiyetten faydalanmak ve karışık yükleme ve ambalajlama yasaklarına yakalanmamaktır. Bunları yaparken de " selam verseniz imza attıracaksınız ve imza atacaksınız.

Esecan Akbulut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba;
Ben sadece alıcı olunan biyerde çalışmaktayım ve belirli miktarda ne yazıkki yılda 50 ton üzerinde olan bir iş yerindeyim.Bu yüzden alıcının sağlaması gerekenler nelerdir?
-risk analizi şart mı?
-nasıl önlemler alınmnalı
-ikaz ve uyarı levhaları gerekli mi

ve bunun gibi neler gereklidir?
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ve dahi müstakbel meslektaşlarım hepinize merhaba.

Ben 6 Aralık 2015 sınavına girecek şekilde kursa kaydoldum(sanıyorum ertelenmiş), bu konuda merak ettiğim birçok konu var. TMGD arkadaşlardan yardım isteyeceğim birkaç husus var.

- Sınavda geçtikten sonra (inşallah tabi) bu mesleği nasıl yapacağım ? Şunu söylemeye çalışıyorum, TMGD Sertifikası aldım ve firmayla anlaştım. Gidip sahada/şantiyede/sanayide neler yapacağım ? Forumda ve mevzuatta kayıt tutulacağı ve raporlanacağı vs. belirtiliyor, bu işlemler neye göre yapılıyor ? Kitaba gözatma imkanım oldu ve işin pratiğiyle ilgili kafamda hiçbirşey canlanmadı, bu konuda bu işi yapan, saha deneyimi olan arkadaşlar bana yardımcı olursa çok mutlu olacağım.
Bir atasözümüz vardır. '' iş bilenin kılıç kuşananın'' , şimdi biz ya da bizler diyeyim hangi aşamadayız, bilen kısmında mı, kılıç kuşanan kısmında mıyız. Eminim ki çok kişi halen kılıç kuşanmakla meşgul.
Diyeceğim şudur ki, yapacağınız iş ne ise TMGD olsun ya da diğer teferruatlar, önemli olan mantalitesini çözebilmek ADR' nin temel felsefesi taşınması gereken tehlikeli maddelerin, güvenli bir şekilde elleçlenmesi faaliyetleridir. Bu yapılırken de pek çok kişiye sorumluluklar düşmektedir. İşe sıfırdan başlayanlara sözüm; öncelikle sahada ADR' ye muhatap madde/malzeme listesini çıkartın, sonra bunlarla alakalı sahanızda uygun depolama alanları belirleyin, bu bölgelerde görev yapan/yapacak personel listesini çıkartın, bu personele ADR çerçevesinde belirlediğiniz eğitim programını yapın, eğitimi uygulayın, sahaya madde taşıyan özellikle tanker gibi araçların geri gönderilmesinde alt yapınızı oluşturun, mutlaka ve mutlaka geri gönderilecek araçlarda taşıma evrakınızı hazırlayın. Araç etiketleme ve levhalama kontrolünü yapın, İstisna ve muafiyetlere dikkat edin (istisna ve muafiyetleri sizler ispatlayacaksınız UNUTMAYINIZ.) Yaptığınız her hareketi kayıt altına alın. Ve yaptığınız her şeyi işveren veya işveren vekiline onaylatın. Ayrıca sahada iken İş Güvenliği Uzmanından ve İş yeri hekiminden yardım talep edin. Benim özetle söyleyeceklerim bunlardır. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Ali KİLCİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar doküman olarak neler hazırlamalıyız?
Risk analizi, acil durum eylem planı, talimatlar, prosedürler, kontrol formları falan neler hazırlamalıyız?

Anıl YOLDAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar herkese merhaba sertifikayi aldiktan sonra neye nerden basliycaz bir suru uygulama egitimleri piyasada 3 bin tlye mal olan bir sinav ustune 1 000 tl gibi bir ucrete uygulamali ne nasil yapilir sozlesmeler teklifler vs bunu daha onceden bilgi sahibi veya suan bu isle ugrasan bir arkadas burda biraz biseyler aciklasa napalim destek sartmi kafamiza gore olmaz ki bu iş bir suru yaptirimlar var. Herkeste ayni tasa goruyorum suna bir aciklik getirelim burda bu kadar insaniz kitap olayi tamam 2 cilti zaten yuttuk ama pratik bakanlikla olan iliskiler sirketle yapilan sozlesmeler bunlar nasil olucak...Lutfen bilgi sahibi birileri artik suna bir aciklik getirsin

Yusuf Yılmaz1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
anlaştığınız firmada 3-5 tane t.m. diyeyim siz deyin 10 tane t.m. vardır. t.m. sınıfına özel hükümlerine ambalaj tank araç elleçleme ve operasyonlarına kadar ayrı ayrı açıklamalı tablolar hazırlayacak,taşıma evrağı hazırlayacak ve\veya yazılı talımat hazırlayacaksınız.firma araçlarının ve tanklarının ve ambalajların adr'ye uygunluğunu denetleyecek adr'de belirtildiği şekilde ara yada ana muayenelerinin yapılması ve araç onay tank onay ve ambalaj onay serfitikalarını zamanı gelince alınması yada onaylanması konusunda firmaya tavsiye vereceksiniz.ama sizin en birincil işiniz olabildiğince muafiyetten faydalanmak ve karışık yükleme ve ambalajlama yasaklarına yakalanmamaktır. Bunları yaparken de " selam verseniz imza attıracaksınız ve imza atacaksınız.
Merhaba Tuncer Bey, bahsettiğiniz belgelerle ilgili Ulaştırma Bakanlığı'na giderek bizzat sordum, tutanakların veya raporların belirli bir şablonu var mı diye, yok dediler. Sizin bahsettiğiniz raporlama nasıl yapılıyor ? Bizimle paylaşabileceğiniz taslak metinler var mı elinizde?

Bir atasözümüz vardır. '' iş bilenin kılıç kuşananın'' , şimdi biz ya da bizler diyeyim hangi aşamadayız, bilen kısmında mı, kılıç kuşanan kısmında mıyız. Eminim ki çok kişi halen kılıç kuşanmakla meşgul.
Diyeceğim şudur ki, yapacağınız iş ne ise TMGD olsun ya da diğer teferruatlar, önemli olan mantalitesini çözebilmek ADR' nin temel felsefesi taşınması gereken tehlikeli maddelerin, güvenli bir şekilde elleçlenmesi faaliyetleridir. Bu yapılırken de pek çok kişiye sorumluluklar düşmektedir. İşe sıfırdan başlayanlara sözüm; öncelikle sahada ADR' ye muhatap madde/malzeme listesini çıkartın, sonra bunlarla alakalı sahanızda uygun depolama alanları belirleyin, bu bölgelerde görev yapan/yapacak personel listesini çıkartın, bu personele ADR çerçevesinde belirlediğiniz eğitim programını yapın, eğitimi uygulayın, sahaya madde taşıyan özellikle tanker gibi araçların geri gönderilmesinde alt yapınızı oluşturun, mutlaka ve mutlaka geri gönderilecek araçlarda taşıma evrakınızı hazırlayın. Araç etiketleme ve levhalama kontrolünü yapın, İstisna ve muafiyetlere dikkat edin (istisna ve muafiyetleri sizler ispatlayacaksınız UNUTMAYINIZ.) Yaptığınız her hareketi kayıt altına alın. Ve yaptığınız her şeyi işveren veya işveren vekiline onaylatın. Ayrıca sahada iken İş Güvenliği Uzmanından ve İş yeri hekiminden yardım talep edin. Benim özetle söyleyeceklerim bunlardır. Umarım yardımcı olmuşumdur.
Ahmet Bey, kayda alırken nasıl bir yol izleyememiz gerekiyor biraz açıklar mısınız ? Bakanlık; "tutanak tutun" diyor sadece ama yok mu bunun bir taslağı neye göre yazı yazacağız hiçbir fikrim yok.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Tuncer Bey, bahsettiğiniz belgelerle ilgili Ulaştırma Bakanlığı'na giderek bizzat sordum, tutanakların veya raporların belirli bir şablonu var mı diye, yok dediler. Sizin bahsettiğiniz raporlama nasıl yapılıyor ? Bizimle paylaşabileceğiniz taslak metinler var mı elinizde?

Ahmet Bey, kayda alırken nasıl bir yol izleyememiz gerekiyor biraz açıklar mısınız ? Bakanlık; "tutanak tutun" diyor sadece ama yok mu bunun bir taslağı neye göre yazı yazacağız hiçbir fikrim yok.
...Tutanak tutun demek, yaptığınız çalışmaların kayıt altına alınması demektir. Tutanak yazarken 5N1K mutlaka uygulayın. Düz kağıt hiç bir şeydir, ancak içine bilgi yazarak imza altına alırsanız belge niteliği kazanır. Bu belgeleri mutlak suretle çalıştığınız işyerlerinde işverene veya işveren vekillerine onaylatınız. Mesela ''10 ton UN1263 malzeme aldınız. ADR yükümlülükleri zaten 2 ciltlik kitapta yazar. Buna ek olarak tutanaktır diyerek, malın geliş saatini, çalışan bilgilerini, zamanı, kullanılan iş ekipman ve araç listesini ve vukuat olup olmadığını düz yazı ile yazarak siz imzalayın işverene de onaylatın ve bu belgeyi de saklayın''. Mevcut bilgi ve belgelere ek olarak bu tarz tutanakları da ayrıca saklayın. İleride oluşabilecek olumsuz bir duruma karşılık bu belgeler sigorta işlevi görecektir.

Son düzenleme:

tuncer genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ahmet bey'in dediklerine katılmakla beraber,evrakların imzalanması prosedürü içinde karşılıklı kaşe vurulması da gereklidir diye düşünüyorum. sonuçta adr'nin TMGD tanımındaki gibi TMGD'yi koruması için işin doğru yapıldığı kesin olmalıdır. bir kaza olduğu zaman mahkemede firma sahibi sizi suçlayacak yol arayacaktır. eğer evraklarınız eksiksiz ve karşılıklı kaşelenmiş ise başınız büyük bir dert'e girmez.

Son düzenleme:

esmabaykan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Uygulamada tebliğ yayınlanması gerekli diye düşünüyorum.
Avustralya sektörlerde tehlikeli maddeler için rehberler(depolama,taşıma gibi) hazırlamış.Bizde de uygulanabilir düşüncesindeyim.
En azından sistemli bir uygulama olur.

Metin Bahadır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Grup Üyelerine Merhaba,
Ben son sınavda TMGD oldum. Önümüzdeki günlerde bulunduğum bölgede iş arayışlarım olacak. Ama kafama takılan bir kaç konu var. tecrübeli TMGD arkadaş yada bilenler varsa cevap yazabilir mi?

Öncelikle TMGD olarak çalışırken mutlaka önce kendimiz bir şirket açıp bunun üzerinden mi , yada piyasada var olan ADR danışmanlık şirketleri çalışanı olup onun üzerinden mi karşı taraftaki firma ile sözleşme yapmalıyız. Bunun Avantajı var mıdır?

...
TMGD ler için E-Devletteki KATİP programının kullanım rehberini inceledim. Burada kayıt yapılırken Calışma Şekli butonu var orada SÖZLEŞMELİ yazıyor.

Peki ben Hiç bir şahıs şirketi açmadan yada Danışmanlık şirketi çalışanı olmadan bireysel olarak A firmasına Yarı zamanlı (haftada 4 gün) SGK lı olarak işe girip çalışamaz mıyım? Bu şekilde çalışan arkadaşlarımız varmı acaba?

Devamında 5 firmada da böyle çalışırsak, Beş ayrı firma bizi her biri 4 gün üzerinden sigortalı olarak gösterebilir mi ?

Açıkçası Şirket kurmak , muhasebeci tutmak , kira . stopaj, KDV ve gelir vergisi gibi bir yığın işlemler ile uğraşmak istemiyorum. Bunları benim yerime benim çalıştığım firmanın Muhasebecisi halletsin. Gerekli kesintileri yaparak bana net Miktarda ödeme yapsın istiyorum.

Bu şekilde çalışmam mümkün müdür? Bu durum E devletteki KATİP programına işlenebilir mi ? Cevap yada yorum yazarak katkıda bulunacak arkadaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ederim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar doküman olarak neler hazırlamalıyız?
Risk analizi, acil durum eylem planı, talimatlar, prosedürler, kontrol formları falan neler hazırlamalıyız?
Aynı yolu kullanan iki araçtır İSG profesyoneli ile TMGD, dolayısı ile bu yolda bazı çakışmalar mutlaka olacaktır. ve devamında da paylaşımlar. ''Risk Yönetmeliği'' açık kim yapar, risk değerlendirme ekibinde kimler olur. Diyelim ki yapılacak iş ile alakalı Risk değerlendirmesine ihtiyaç duydunuz, İSG profesyoneline başvuracaksınız. sonra ekibe dahil olacaksınız. sonra da ortaya doğru çıkacaktır. siz tek başınıza Risk Analizi yapamazsınız. Yaparsınız ancak yasalar karşısında geçerli değildir. Talimat hazırlayabilirsiniz, prosedür koyabilirsiniz. Acil eylem planını da tek başınıza hazırlayamazsınız. İSG profesyonelinden yardım almasınız. ve Konu olsun derseniz, Bu konu için ekip kurarak. bunu acil eylem planına eklemelisiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey TMGD sabah 8 akşam 5 sahadanıdır yani çalışma şekli nasıl mesela bize denilen firmada gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra düzenli aralıklarla denetlemeye gideceksiniz denmişti sizin bilgileriniz nedir konu hakkında tşk

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ahmet bey TMGD sabah 8 akşam 5 sahadanıdır yani çalışma şekli nasıl mesela bize denilen firmada gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra düzenli aralıklarla denetlemeye gideceksiniz denmişti sizin bilgileriniz nedir konu hakkında tşk
Merhaba İlknur hanım sizi tebrik ediyorum gerçekten detaylı olarak irdeliyorsunuz bu işi (her TMGD adayı yada TMGD gibi). Bir TMGD çalıştığı firmada gerekli düzenlemeri yaptıktan ve sistemini oturttuktan sonra asgari olarak haftada 1 gün işyerini ziyaret etmesi yeterlidir. (Ancak anlaşması gereği bu gün sayıları değişebilir.)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.