Soru Sorma Alanı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. chemistanbul

  chemistanbul Banned
  işletmelerin geneli 50 den az çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer alıyor benim gördüğüm kadarıyla.iş yok değil. iş var.bence pişman olmayın.ve bu konuda kendinizi geliştirin.daha iyi yerlere geleceğinizden eminim.


   
  Furkan Genç bu yazıya teşekkür etti.
 2. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar...
  C sinifi uzmanlara B olabilmeleri icin 2 sınav hakki verilecekti.kesinlestimi acaba?hergun takip edemiyorum.haberi olan varmi?

   
 3. yasa mecliste onaylandı ancak resmi gazetede yayımlanmadı. Yayımlansa bile yasada detay olmadığı için, yönetmelik değişikliği ve/veya yeni yayımlanacak tebliği beklemek durumundayız.

     

   
  Filizisg ve OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
 4. Arkadaşlar sizlere daha yardımcı olabilmek adına bundan sonra sorularınızı bu başlık altında değil de
  http://www.isgfrm.com/categories/sizden-gelen-sorular-ve-cevaplar.203/ başlığı altında bulunan ilgili konuda sormanızı rica ediyoruz.
  Amacımız, konuları dağıtmamak ve de ilgili konu altında ihtiyacı/sorusu olanların cevaplarını bulabilmesini ve de sorularını sorabilmenizi sağlamak

  İyi çalışmalar dilerim

   
 5. ZgnZR

  ZgnZR TÜİSAG Üyesi


  peki hangi yönetmeliklerden sorumlu olacağız? 6331'e tabii olanlardanmı yoksa 4857lerdenmi

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  en son çıkan yönetmeliklerden tabiki de.yani bence mantık olarak böyle olmalı.ama aratırmak ve bakanlığa sormakta fayda var

   
 7. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar

  Otobüs firmalarında şöyle bir durum var. Merkez otogarda bulunan firma merkezinin nace kodu var. Fakat bunların İstanbul İzmir Ankara AFYON .. Vb gibi illerde de biletbsatış ofisleri var. Merkeze kayıtlı şoförler olduğu gibi bu ofislere de kayıtlı şoförler var. Ve maaşları farklı bir SGK sic. No dan ödeniyor. Uzman değişik illerde olduğu için fiziksel olarak ofislere İSG hizmeti veremeyecek. Uzman sadece merkezde hizmet verse uygun mudur?

  Bunun yanında diyelim Rahvan Turizm in otogar dışında bir merkezi var. Ve bu merkezde hem restoran hizmetleri veriliyor. Hemde bilet satış organızasyonu var. Otobüsler ise Çarpış Turizme ait. Yani Rahvan Turizme ait değil. Ve şoförler maaşlarını Çarpıştı Turizm'den alıyor. Burada taşeronluk sistemi mi şlemektedir ? İSG çalışması ne şekilde yapılmalıdır.

  Tam bir arapsaçı değil mi?
   
 8. Uğur Yarımbaş

  Uğur Yarımbaş TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  İş güvenliği uzmanı yapı öğretmenlerinin şantiye şefliği yapabildiği bilgisi doğru mu?   
 9. svd

  svd TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak
  ben şuanda tam zamanlı olarak bir kozmetik şirketinde kalite sorumlusu olarak çalışmaktayım.
  Halihazırda bu şirketteki işime devam ederken, yarı zamanlı olarak OSGB de isg uzmanı olarak görev almak istiyorum.
  Ancak öğrenmek istediğim şu,
  İş yerimde tam zamanlı çalışırken OSGB de kaç saat çalışabiliyorum.
  Şuan burada çalışma sürem haftalık 45 saat olarak görünmekte.
  Ancak mali müşavirimiz ssk 225 saat üzerinden dedi ve bu benim çalışma sürem anlamına mı geliyor?
  Başka konu penceresindeki cevapları okudum ve ayda 217 saat olacak şekilde çalışılabileceği yazılmış
  Bu durumda mevcut iş yerimdeki çalışma süresini kaç saat olarak düşüneceğim?

     

   
 10. Sevda hanım,
  Tam zaman süresi ile ilgili lütfen detaylara bakmayın. Çünkü o konu çok karışık.
  Size tavsiyem; eğer mevcut işiniz dışında başka bir yerde de veya yerlerde de çalışmak düşünceniz/planlarınız var ise, ilk evvela, eğer var ise sözleşmenizi tam zamanlıdan Kısmi zamanlıya çevirmeniz gerekir. Ayrıca sözleşme içerisinde, başka yerlerde çalışabileceğinize ve işverenin buna muvafakat ettiğine dair ibare olması gerekir.
  Sonrasında da, görev aldığınız yerlerdeki işletmeler verdiğiniz süreler mevcutta çalıştığınız işletmeye bildirerek, toplam zamanızdan düşerek SGK ya bildirim yapmalarını sağlamanız gerekir.   
 11. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar;

  02.07.2013 Tarihli resmi gazete yayınlanan KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞ YERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK eklerinden EK I ( kişisel koruyucu donanım kullanıma ilişkin risk belirleme tablosu ) doldurulma şekli hakkında bilgisi olan var mı ?   

  Ekli Dosyalar:

  alibey bu yazıya teşekkür etti.
 12. Doldurulması zorunlu bir form değildir. Ancak konu ile ilgili çalışan birimin hangi KKD'yi kullanması gerektiğini belirlemek amacı ile; Üst satırdaki tehlike karşısında sol sütunda koruması gereken vücut bölümüne karşılık gelen hücre işaretlenir.
  Daha sonra da benim ekte paylaştığım standart tablosundan da belirlenecek EN standardındaki KKD seçilir.
  Ayrıca kimyasallar kullanımında, MSDS formunda belirtilmiş olan KKD kullanılmalıdır.

   

  Ekli Dosyalar:

  Onur Gül, alibey, hafizegönen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. gozd3

  gozd3 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak, ben 18 Mayısta sınava girdim ve kazandım. Yaklaşık 1 ay öncede evraklarımı bakanlığa gönderdi eğitim kurumu. Sertifikam ne zaman gelir herhangi bir bilginiz var mı? 18 mayısta sınava girip belgesi eline geçen var mı?
   
 14. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak serbest olarak İGU olarak nasıl çalışılır bir yol gösterebilecek varsa rica etsem özet olarak geçebilir mi? yada şu anki konumda (benim gibi yeni c olmuş olanlar) serbest çalışmak iin ne gibi bi yol izlemeli? şimdiden teşekkürler.

   
 15. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi


  isgkatipte belge numaranız mevcuttur. sözleşme yapmak için belgenizin gelmesine ihtiyaç yok. sertifika numaranızı oradan görüp sözleşme yapabilirsiniz. ben örneğin belgemi almadım henüz. ama en kısa sürede çalışıyo olduğum kurumla sözleşmemi yapacağım.   
 16. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar;

  Tehlikeli sektörde bulunan ^Metal ve alaşımlarının, metalsi ve alaşımlarının her çeşit döküm ve haddeleme, presleme suretiyle sıcak ve soğuk olarak şekillendirilme işleri ^ kapsamına giren iş yerinde çalışmaktayım.

  İş yerinde çalışmakta olan personelimizin TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK kapsamında mesleki eğitimlerini vermek ve belgelendirmek istiyoruz.

  Bu kapsamda yönetmelik madde 6 ile ilgili sorum şu;

  Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
  MADDE 6
  12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Aktif İş gücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,

  maddesinden anlamamız gereken biz kendi usta ve mühendislerimiz ile hiç bir belgesi olmayan personelimize iş başı eğitimi versek ve bunu belgelendirir isek ( işi makinanın başında öğretir isek bi nevi oryantasyon - usta çırak ilişkisi) hükümlülüğü yerine getirmiş sayılır mıyız ?

  Yoksa yönetmelik de belirtilen eğitim kurumları ile protokol mu yapmalıyız ?

  Yorumlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.   
 17. Sanırım bunun için Aktifİş gücüHizmetleri Yönetmeliği ne bakmak gerekirdi ve baktım. Çok uzun ve karışık ama aşağıdaki 30. madde sanırım bir şeyler anlatıyor, özellikle altlarını çizdiklerim. Bu arada bu yönetmelikten anladığım 3 husus daha var. 1-İşkur il müdürlüğüne müracaat yapılmalı bu durum için, 2-MEB'in yayınlamış olduğu kurs sürelerini baz almak lazım, 3-Bu eğitim uzaktan eğitimler yoluyla da verilebilirmiş.
  Kurs eğiticileri
  MADDE 30 (1) Kurslarda görev alabilecek eğiticiler veya öğreticiler aşağıda belirtilmiştir.
  a) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda görev alan öğretmenler.
  b) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabi olarak görev yapan öğretim elemanları.
  c) 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel öğretim kurumlarında görev alan eğitmenler.
  ç) Usta öğreticilik belgesine sahip olanlar.
  d) Millî Eğitim Bakanlığı tarafından eğitici veya öğretici olarak görevlendirilmiş olanlar.
  (2) Üniversitelerin yüklenici olduğu kurslarda eğitimler, sadece 2547 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapan öğretim elemanları tarafından verilir.
  (3) Özel sektör işyerleri ile düzenlenen kurslarda ön lisans ve üzeri eğitime sahip olanlar ve/veya en az usta öğreticilik belgesine sahip olanlar eğitici veya öğretici olarak görev alabilir.
  (4) Eğiticiler veya öğreticiler, ilgili kurum veya kuruluşların tabi olduğu mevzuat hükümlerine bağlı kalmakşartıyla, haftada en fazla kırk saat eğitim verebilirler.
  (5) Mazeretleri il müdürlüğünce uygun görülen sebeplere istinaden eğiticilere, tabi oldukları mevzuat çerçevesinde, yüklenici tarafından il müdürlüğüne yazılı olarak bildirilerek izin verilebilir. İzin süresi hiçbir şekilde kurs süresinin onda birini geçemez. Eğiticilere izin verilmesi, izin verilen dönemde asgari nitelikleri taşıyan başka bir eğiticiyle eğitime devam edilmesi veya eğitime ara verilmesi hususu il müdürlüğünün takdirindedir.
  (6) Herhangi bir nedenle eğiticinin ayrılması durumunda, aynı gün içinde durum yüklenici tarafından il müdürlüğüne telefon ile ve yazılı olarak bildirilir. Ayrılan eğiticinin yerine en az aynı özellikleri taşıyan bir eğiticinin en geç üç iş günü içinde görevlendirilmesi ve eğitime başlaması il müdürlüğünün onayı ile mümkündür. Bu tür sebeplerle eğitim verilmeyen süreler için telafi eğitimleri düzenlenir.
  (7) Yapılan denetimlerde, Kurumu aldatmaya yönelik harekette bulunma, sahte ve yanıltıcı belge düzenleme ve kendi yerine başkasını eğitici olarak görevlendirme gibi bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davranışları tespit edilen eğitici, süresiz olarak Kurumun faaliyetlerinde görev alamaz ve haklarında il müdürlüğünce suç duyurusunda bulunulur. Hakkında il müdürlüğünce bu şekilde yaptırım uygulanan kişiler sisteme kaydedilir ve Kurumun internet sayfasında ilan edilebilir.

   
  kardelenler54 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Adalı54

  Adalı54 TÜİSAG Üyesi

  Mustafa bey yardımlarınız için teşekkür ederim.

  benim de yapmış olduğum araştırmalar sonucunda anladıklarım kadarı ile eğitimler mutlaka yönetmelikte belirtilen yetkili kuruluş aracılığı ile yapılması gerektiği anlaşılıyor sanırım.

  Yani biz oryantasyon şeklinde kendi iş yerimizde ki mühendis ve ustalarımız ile yapamıyoruz.

  Kendi usta ve mühendislerimizi eğitici olarak kullanabiliyoruz fakat yönetmelikte belirtilen kurumlar ile protokol şart sanırım.

  Yanlaş anlamadım değil mi ?

   
 19. onursal

  onursal TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba meclis kapandı. Torba kanunundaki iş güvenliği erteleme maddesi meclis genel kurulundan geçtimmi ?

   
 20. kardelenler54, 3.fıkraya bakarsan, eğitim verebilmek için üniversite mezunu (önlisans) olanlar eğitici veya öğretici olabilir diyor ve evet bence de işkur il müdürlüğü ile protokol yapılmalı. Ayrıca son zamanlarda bir çok işyerinin camında işkurun etiketlerini görüyorum. Sanırım bununla direkt alakalı.

   
  kardelenler54 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica