Şimdiden Tmgd Olarak Çalışan Var Mı?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ekim sınavı sonrası zaten şu anda 5binden çok çok fazla , iptal olması muhtemel sorularla beraber 10 bin barajı aşılması an meselesi..
Sınavı kazanan herkes TMGD işini yapmayacak zaten, bazı kişiler sertifika koleksiyoncusu gibidir. Yani sertifika sahiplerinin sayısını yarıya bölün aktif olanlar bu kadardır. Gerisi ise sadece sayı kalabalığı olacaktır.

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
şuan itibari ile tmkt.gov.tr sitesinde 1928 sertifika sahibi TMGD var bunların 33 ü ekim sınavından ödeme yapıp belge alanlar.
fazla fazla atalım kazanıp belge almayanlar !!! 1500 kişi olsun iptal soru olup kazanacak kaç kişi olur dersiniz bence max. 500 dür ama 1000 diyelimmi?
kaç kişi etti: 1928 + 1500 + 1000 = yukarı yuvarlayalımmı? 4500 kişi hadi bilemedim 5000 diyelim. Ben geçmeyeceği kanaatindeyim...

Özcan bey bende 3 ekim sınavında başarılı olanlardanım sertifikam geçerli olduğu halde tmkt.gov.tr sitesinde bulunan excel listesinde henüz yokum; ve muhtemelen benim gibi birçok kişi..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özcan bey bende 3 ekim sınavında başarılı olanlardanım sertifikam geçerli olduğu halde tmkt.gov.tr sitesinde bulunan excel listesinde henüz yokum; ve muhtemelen benim gibi birçok kişi..
sistemin tam oturması için 1-2 aya ihtiyaç var, yılbaşından önce sağlıklı liste ve sayıya ulaşılamayacağını düşünüyorum.

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Anlıyorum Serdar bey rakamları fazla fazla yazdık zaten ama her neyse takılmayalım şimdi buna inşallah herkes umduğunu alır şu meslekten. Herkesin kısmeti açık olsun inşallah.

cenker24

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
o vakte kadar muhtemelen 40 bin civarı tmgd olacak ve herkes 2018'de iş yapmayı umarak "bu kadar uğraştım kuyruğuna geldim kurs ne istiyorsa onu da vereyim " diyecek:)
Merhabalar
Bu konuda söyle bir genel görüş var. Ulaştırma bakanlığının çalışma Bakanlığı gibi olmadıgı cunku herkes isg uzmanı oldu. Tmgd içinde belirli bir ihtiyac sayısı örneğin tmfb sayısına göre 1000 Kişi lazımsa maks 1500 kişi oldugu zaman bakanlık sınav yapmayacığı konuşuluyor.

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Üstad şirket/şahıs üzerine araştırma yaptım, şirket olayına hiç girmeyin derim bahsettiğiniz gibi açılması kapanması kira stopajı vs bir dünya zorluk oluyor. Şahıs olarak mükellef olacak fatura bastıracaksınız en optimumu bu gözükmekte. Şahıs olarak mükellef kaydı yaptırdığınızda ev adresinizi iş adresi olarak gösterebilme şansı var ve stopaj+kira vs derdinden kurtuluyorsunuz.
Şu işi tam anlamıyla yapan bir TMGD ile beraber çalışmak isterim birlikte kovalayalım birlikte kazanalım süper olur :) ama piyasası yok denecek kadar az :(

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
serbest piyasa arz talep dengesine Bakanlığın karışacağını düşünmüyorum nitekim bir firma 2018'de kendi personelini TMGD yapmak istediğinde hayır böyle bir şansınız yok halihazırda TMGD'ler le çalışmak zorundasınız deneceğini sanmıyorum.. ya mevcut görevli TMGD'ler toplanıp baz fiyatı çok yükseklere çekerse :)

Ben kısa zamanda TMGD'lerin iş yapacağı zeminin hazırlanmasını yetkili mercilerden istiyorum çünkü şu anda binlerce kişi kurslar ve medyanın gazına gelerek mağdur durumunda.

Son düzenleme:

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kişi sayısına dair birbirinden oldukça farklı sayılar veriyorsunuz kimler hangi kaynak verilerinden paylaşıyorlar anlayamadım

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar
Bu konuda söyle bir genel görüş var. Ulaştırma bakanlığının çalışma Bakanlığı gibi olmadıgı cunku herkes isg uzmanı oldu. Tmgd içinde belirli bir ihtiyac sayısı örneğin tmfb sayısına göre 1000 Kişi lazımsa maks 1500 kişi oldugu zaman bakanlık sınav yapmayacığı konuşuluyor.
Metehan bey bu bilgilerin kaynağı nedir acaba

ORKUN BAYIR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Üstad şirket/şahıs üzerine araştırma yaptım, şirket olayına hiç girmeyin derim bahsettiğiniz gibi açılması kapanması kira stopajı vs bir dünya zorluk oluyor. Şahıs olarak mükellef olacak fatura bastıracaksınız en optimumu bu gözükmekte. Şahıs olarak mükellef kaydı yaptırdığınızda ev adresinizi iş adresi olarak gösterebilme şansı var ve stopaj+kira vs derdinden kurtuluyorsunuz.
şahıs şirketleri dediğiniz her konuda avantajlı dezavantajlı olduğu tek bir konu var o da itibar meslesi , çoğu firma işlerinin Limited şirketleri ile yapılmasını istemetedir. Şahıs şirketlerinden uzak durmaya çalışıyorlar , bu konuyuda aklınızda bulunması isterim ki ben limited şirket açılmasından yanımdayım nasıl olsa tek kişide açabiliyor

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çevre danışmanı firması olarak şunu anladık ki kendi bünyemizdeki ADR'ye tabi olan firmalar bile bu işe yanaşmıyor,rakamları inanılmaz aşağıya çektiler o riski almaya bile değmez.Şu an gerçekten bu işi bağımsız biri yapabiliyorsa helal olsun,böyle önemli bir iş için ortada veri bile yok.Şu aşamada bu işin asıl kazananları eğiticiler oluyor sadece,bizim gibi sırf TMGD sertifikası sahibi olanlar ise 2018'lere kadar yolu var bi de üstüne 2017'de yenileme eğitimi alcaz(yine kursa para verilmez umarım),2020'de sertifika süresi bitcek.Bir de başka yerlerde sertifika kiralama yazıları okuyoruz o derece insanlar gözünü kararttılar masraflarını çıkartmak için maalesef.Bugün görüştüğümüz firmalardan da bir şey çıkmadı o bakımdan paylaşmak istedim.Allah herkesin yardımcısı olsun
Gökhan bey siz çevre danışmanı şirketimi kurdunuz TMGD olaraktamı hizmet arıyorsunuz birde şu sertifika kiralama ne oluyor bu riski kim göze alabilir ki

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kişi sayısına dair birbirinden oldukça farklı sayılar veriyorsunuz kimler hangi kaynak verilerinden paylaşıyorlar anlayamadım

İlknur hanım ben sadece şunu düşünüyorum şu anda tmkt.gov.tr sitesinde çok az kişi 3 ekim sınavından işlenmiş durumda; güncel olmadığı bir gerçek.

Aralık sınavının iptali(ertelenmesi) de ekim sınavıyla danışman sayısında beklenenden büyük artış olduğunun emaresi gibi geliyor bana, tabi ki bu benim naçizane fikrim. İptal olması beklenen sorularla beraber büyük bir yığılma meydana geldiği/geleceği bir gerçek gibi duruyor. Zor bir sınav evet ama 4 sınav hakkı veriliyor ilk denemelerinde geçemeyenler çok daha fazla çalışma süresi ve azim ile ekim sınavına girdiler . saygılar

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlknur hanım ben sadece şunu düşünüyorum şu anda tmkt.gov.tr sitesinde çok az kişi 3 ekim sınavından işlenmiş durumda; güncel olmadığı bir gerçek.

Aralık sınavının iptali(ertelenmesi) de ekim sınavıyla danışman sayısında beklenenden büyük artış olduğunun emaresi gibi geliyor bana, tabi ki bu benim naçizane fikrim. İptal olması beklenen sorularla beraber büyük bir yığılma meydana geldiği/geleceği bir gerçek gibi duruyor. Zor bir sınav evet ama 4 sınav hakkı veriliyor ilk denemelerinde geçemeyenler çok daha fazla çalışma süresi ve azim ile ekim sınavına girdiler . saygılar
Serdar bey şunu da unutmayın bu sınav diğer sınavlar gibi bir yarış değil. Evet çok sayıda kişi kazanabilir ama siz yalnız kendinizle yarışıyorsunuz ve sonrası da çalışma koşuluda yine sizin çabanıza bağlı benim nacizane fikrimse şuan hiçbir firmanın heycanla bizleri beklemediği çalışabilmek için hatırlı çevremiz varsa onları devreye girdirmek. Açıkçası kişi sayısı beni hiç etkilemiyor bilmem bana katılıyormusunuz

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Gökhan bey siz çevre danışmanı şirketimi kurdunuz TMGD olaraktamı hizmet arıyorsunuz birde şu sertifika kiralama ne oluyor bu riski kim göze alabilir ki
Hayır ben çevre danışmanlık firmasında çalışıyorum bünyemizde 30-35 tane firma var,şirketimiz ADR işine de gireceği için bu sertifikayı aldım;ancak hiçbir firma yanaşmıyor sözleşme imzalamaya çoğu beklemeyi tercih ediyor.Sertifika kiralamaya gelince tabiki böyle bir şey düşünelemez ancak başka yerlerde bunlardan bahsedenler var ordan görüp belirtiyorum,çünkü insanlar para harcamış ve iş olmayınca canları yanıyor sadece bu işten beklentisi var belki bilemeyiz dolayısıyla en azından parasını çıkarmak için böyle söyleyenleri başka forumlarda da siz de görebilirsiniz.Tabiki sadece laf böyle şeye kimse cesaret edemez.

ORKUN BAYIR

Üye
TÜİSAG Üyesi
H
Ben illa bu şekilde yapın demedim, Ben diğer iş kollarında limited şirket tecrübem üzerine bu yola girmeyeceğim dedim. Tercih sizin , başarılar dilerim.
tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim haklısınız o konuda benim de çevremdekiler aynı düşüncede ama bende takıldım kaldım şahıs mı limited mi diye sonradan bir daha uğraşmak daha sıkıcı geliyor sanki

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
TMGD yepyeni bir sektör gibi de dursa aslında var olan tüzük ve yönetmeliklerin birleştirilmiş ve düzenlenmiş halidir aslında. 1989 Yılında Avrupa birliği müktesebatını imzaladığımızdan beri çok şey değişti, Türk mevzuat sisteminde. Amerika' nın yeniden keşfi değildir. ADR, o sebeple yapılan geçmiş işler ve düzenlemeler ile bilgi/belge kombinasyonları incelenirse çok şeyin farklı olmadığı görülecektir. Fark elbette vardır ama yeni kıtalar bulmuş kadar değil, küçük adacık keşifleri kadardır bu farklar. Dolayısı ile sahada TMGD olarak çalışacak tüm dostların eski mevzuatları da incelemelerini öneririm.
Saygılarımla.

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
[QUOTdoğru kardeş
ben diyorum ki simdi almayin.2017 yi bekleyin.sirketlerin kendi personeli var zaten.2017 de istasyonlar olursa o zaman tamam.met aktaş, post: 2458, member: 796"]Sınavı kazanan herkes TMGD işini yapmayacak zaten, bazı kişiler sertifika koleksiyoncusu gibidir. Yani sertifika sahiplerinin sayısını yarıya bölün aktif olanlar bu kadardır. Gerisi ise sadece sayı kalabalığı olacaktır.[/QUOTE]
Evet dogru

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
03 EKİM 2015 TARİHİNDE YAPILAN TMGD SINAVINA YAPILAN

İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Bilindiği üzere, 03 Ekim 2015 tarihinde yapılan TMGD Sınavı sonuçları 09.10.2015 tarihinde yayınlanmıştır. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Hakkındaki Tebliğ gereğince, sınava yapılan itirazlar Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir. Buna göre;

1. İtiraz dilekçelerinde belirtilen A kitapçığındaki 2 nci sorunun (B kitapçığında ise A kitapçığındaki soruya karşılık gelen 4 üncü soru) hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı olduğu tespit edilen soru iptal edilmiş(bu soruya doğru cevap verenlerin bu sorudan aldığı puan da silinmiştir.) ve sınava katılanların bu soruyu doğru cevaplandırdığı kabul edilerek, tüm katılımcıların sınav sonuçlarına olumlu olarak yansıtılmıştır.

2. Diğer taraftan, cevap kağıdının tekrar değerlendirilmesini talep edenlerin cevap kağıtlarının tekrar incelenmesi neticesinde herhangi bir maddi hataya rastlanmamıştır.

3-Kitapçık türünü işaretlemeyi unutanların cevap kağıtlarının tekrar değerlendirilmesi talepleri ise, gerek sınav giriş belgesinde gerekse soru kitapçığında “kitapçık türünün işaretlenmesi konusunda gerekli uyarıların yapılması ve kitapçık türünü işaretlemeyenlerin sınavlarının geçersiz sayılacağı” hususu açıkça belirtildiğinden uygun bulunmamıştır.

4. Yukarıdaki durum çerçevesinde tekrar düzenlenen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı Sonuçları yayınlanmış olup, https://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle öğrenilebilmektedir. Eğitim kuruluşları aracılığıyla sınava başvuranların sonuçları ayrıca kamu.türkiye.gov.tr üzerinden eğitim kuruluşlarına bildirilmiştir.

Duyurulur.

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Ali bey firma bulmuşsunuz ne güzel :) hele başlayında buradan bilgi paylaşımına da devam edin inşallah.
Hayırlı uğurlu olsun.
ÖYLE İŞ BULMAK KOLAY DEĞİL KARDEŞ.BAKIN ANLAŞACAĞINIZ ÜCRET 1000 TL DEN AŞAĞI OLMASIN.BU İŞ BASİT DEĞİL.KAZA OLURSA GECE 2 DE KALDIRIRLAR.O YÜZDEN BU İŞİ CİDDİYE ALIN...HEM FİRMA SAYISININ 3 E DÜŞÜRÜLMESİ DE GÜNDEM DE.500 TL YE ANLAŞAN ARKADAŞLAR İŞE GİDERLER AMA ORDAN PARASIZ GERİ DÖNERLER.ÇÜNKÜ HERKES KENDİ MEMLEKETİNDE İŞ BULAMIYORÇBEN ERZİNCANDAYIM,DANIŞMANLIK İÇİN AĞRIYA GİDİYOM.300 GİDİŞ 300 GELİŞ 600 KM.150 TL MAZOT ARTI 50 TL YEMEK EŞİTTİR 200.300 TL İÇİN Mİ YAPACAN.ARKADAŞLAR BEN İNTERNET KULL.FAZLA BİLMİYOM.BİR BAŞLIK AÇIN VE BU SÖYLEDİKLERİMİ YAZIN.FİYAT KONUSUNDA KAFASINDA SORU İŞARETTİ OLANLARA YARDIMCI OLMUŞUMDUR..bir de fatura durumu var yani...1000 tl çalışorsan 400 tl vergi...haberinolsun...şahıs olarak zor kardeş bu iş.......

Son düzenleme:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.