Soru : Şantiyedeki İş Güvenliği Uygulamaları

tbdkk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
herkese gönlünce çalışma ortamı dileyerek bir konuda sizlerden yardım diliyorum. İnşaat firmasıyız ve eski yöntemle (geleneksel) kalıp yapıyoruz. 3m yükseklikteki 30cm genişlikteki tahta üzerinde dairenin kalıbını hazırlamaya başlayan arkadaşa nasıl güvenlik uygulamalıyım. Çalışan arkadaşımdan daha yüksek sadece kolon demirleri mevcut onlara da çalışan arkadaşımın kemer takmasına yardımcı olacak halat çekmeme müsait değil sizlerce nasıl bir yöntem uygulamalıyım . teşekkurler

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
herkese gönlünce çalışma ortamı dileyerek bir konuda sizlerden yardım diliyorum. İnşaat firmasıyız ve eski yöntemle (geleneksel) kalıp yapıyoruz. 3m yükseklikteki 30cm genişlikteki tahta üzerinde dairenin kalıbını hazırlamaya başlayan arkadaşa nasıl güvenlik uygulamalıyım. Çalışan arkadaşımdan daha yüksek sadece kolon demirleri mevcut onlara da çalışan arkadaşımın kemer takmasına yardımcı olacak halat çekmeme müsait değil sizlerce nasıl bir yöntem uygulamalıyım . teşekkurler

Merhaba,
İş güvenliği her zaman iş verenler için fazladan bir masraf demektir. (Aslında fazladan masraf olması da proje aşamasında düşünülmediği içindir.) Çalışma alanınızın fotoğrafı olmadığı için afaki olarak size iki tavsiyede bulunacağım.
1) Çalışma yerinize iskele kurulumu mümkünse iskele kurup çalışmayı gerçekleştirin.
2) Adamlarınıza paraşütçü tipi emniyet kemeri giydirin. Ortama bir tane hiyap getirin. Bomunu yukarıya kaldıracak olan Hiyaptan bir halat sarkıtın. ASAP (düşmeyi kesici sistem) ile işçiyi sırtından bu halat sistemine dahil edin.
ASAP personelinizle yukarı aşağı otomatik hareket edecektir. Personeliniz rahatça çalışabilir. Düştüğü zamanda bu halatta askıda kalacaktır.

Dediğim gibi yerinizi görmediğim için aklıma gelen ilk iki önlem budur. Konuyla ilgili başka fikirleri olan arkadaşlarımız varsa size yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

tbdkk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu konuda fikir verecek arkadaş yokmu

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Bazı riskleri çözümsüzlükten dolayı kabul etmek gerekebilir. Çünkü bu risklere karşı alınacak önlemler işi çok fazla yavaşlatabilir yada işin yapılmasına tamamen engel olabilir.

Buradaki tehlike nedir ?
-işçinin yüksekten düşmesi,

Riskler nedir ?
- İşçinin başka bir personelin üstüne düşmesi sonucunda yaralanması yada ölmesi,
- İşçinin zemine düşmesi sonucu yaralanması yada ölmesi,
- İşçinin zeminde bir malzemenin üstüne düşmesi sonucu yaralanması yada ölmesi
...
gibi riskler uzatılabilir.

Bunları da değerlendirmemiz ve derecelendirmemiz gerekli.
Yani eğer tehlikeyi engelleyemiyorsak riskleri en aza indirmemiz gerekmektedir.

İyi çalışmalar.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sevgili meslektaşım. Sahanız gerçekten sıkıntılı. Ben ekte sizin resimlerinizin üstünde çizimler yaptım. Pek komik oldular ama bence ifade etmek istediğim şeyi anlarsınız :)
Bana kalırsa bolca seyyar merdıven ve düz merdiven kullanmalısınız. Seyyar merdivenleri işverininizin satın almasını sağlayın kat yüksekliğine yetecek sekilde. 2.80 seyyar merdiven yeterli olacaktır sanırım. düz merdivenleri kalıpçılarınız yapabilir. Kalıpçılar ile çalıştığınız için bu kolay olacaktır. bel alet çantasında çivileri çekiçleri ile dolaştıkları için. Düz merdivenleri mutlaka ek parça ile çivi ile çaktırın. sabitletin kaymaması için.
Resim 3 teki gibi yerlerde 5*10 yada 5*20 kalaslar atarak işçilerin çalışmasını sağlayın.
kalasların üzerine çıkmalarınada asla izin vermeyin.
Umarım çözüm olur fikrim. İyi çalışmalar dilerim.
resim 1.jpg
resim 2.jpg resim 3.jpg

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neşe hanım elinize sağlık. Gerçekten çizimler süper.
Belirttiğiniz uygulamalar doğru uygulamalar. Sadece merdivenin yüksekliğinin 2.80 den daha fazla (yaşlaşık 30-40 cm) olmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Hem mevzuata da uygun olur. Hemde son basamağın yüksekliğini arttırarak son basamakta çalışmayı da önlemiş oluruz.
Ama çizimler gerçekten çok güzel böyle bir uygulama başlatabiliriz aslında mevcut risk ve önlenmiş hali yada önleme şekli gibi. Buradan herkes fikirlerini ve önlemlerini paylaşabilir.

İyi çalışmalar,

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kaan Bey teşekkürler :) bencede böyle bir başlık açalım çok güzel olur. Yada meslektaşlar olarak birbirimizi geliştirebilmek için.
'Resimdeki yanlışları bul' gibi bir uygulamada olabilir. Bazı sitelerde var böyle fotograflar. What's wrong with this picture bölümü var mesela worksafebc.com da.

Bu arada seyyar merdiven yüksekliği ile ilgili şöyle bir durum aklıma geldi. Eğer yükseklik kat boyunu geçerse çaktıkları kalaslar yüzünden merdiven sığmayacağı için, merdiveni kullanamayabilirler. Aslında farklı boylarda bir kaç merdiven en iyisi olur sanırım.

İyi çalışmalar...

tbdkk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkur ederim Kaan Saka ve Nestai yardımlarınız için. Resimler güzel olmuş.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Rica ederiz. İnşallah uygulayabilirsin.

Mesut KARTAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın tbdkk;

İşçilerin kalas üzerinde çalışmasına izin verilmemelidir. Fotoğraflarda görüldüğü gibi tek sıra kalıp dikme demirleri üzerine kalaslar konmuş ve çalışan üzerinde dengesini sağlamak için zorlanmaktadır. Dikme demirler ne kadar gerdirilse dahi desteği olmadığı için devrilebilir, tek kalas üzerinde denge kaybederek düşmek zaten an meselesi. Özetle çalışanı kalas üzerine çıkartırsanız hiçbir önlem alamazsınız, işçi kaza geçirir!

Kalas üzerine işçi çıkartamayacağımıza göre işçinin operasyon noktasına ulaşması için ayrı platformlar kullanmamız gerekecektir. Bunlar sayın nestai'nin belirttiği gibi seyyar merdivenler olabilir. Uzun süreli çalışmalarda seyyar merdivenlerin kullanılmasını tasvip etmiyorum. Bunlar yerine çalışma platformları ya da iskeleler yapılmalıdır.

Sizin için en güvenli yöntem mobil iskele satın alınarak çalışanların iskele üzerinde çalışmalarını sağlamaktır. Diyorsanız ki mobil iskele almıyorlar/almazlar pahalı gelir. O zaman mobil iskele kiralayan şirketler var onlara ulaşın.

Hiçbir şey yapamıyorsanız kaza olmasını bekliyorsunuz demektir ki bu biz iş güvenliği profesyonellerinin yaşadığı bir durumdur. Bu durumda fotoğraflarınızla birlikte, mevzuat hükümlerini içeren sağlam bir rapor yazıp işverene iletmelisiniz. Bu son söylediğim kazayı önlemek için değil kaza sonrası sizi korumak içindir.

Bize başka şans bırakmıyorlar; ÖNLE, ÖNLEYEMEZSEN İZLE, İZLEYEMEZSEN RAPOR YAZ, RAPOR YAZARSAN İŞTEN KOVUL..

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
inşaat işlerinde hiç anlamayan birisi olarak; çok güzel paylaşımlar çok teşekkür ederim ederim arkadaşlar.
neşe hanım çizimler çok güzel. çok güzel ifade etmişsiniz durumu elinize sağlık.

tbdkk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
taşeron kalıpta terazi almak zorlaşır maliyet yükselir ve de 10dk işi 1saat te yapılır diye istemiyor ana firma iş zamanında bitsin diyor bize de tekyol mesut beyin dediği gibi bizede tekyol rapor hazırlamak kalıyor.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
gerçekten güzel paylaşımlar ve yorumlar var ama Kaan Bey in yaptığı ikinci kabullenme yorumunu kabul etmiyorum ve zaten ne gelirsede başımıza bundan geliyor. Yorumun devamındaki Çünkü bu risklere karşı alınacak önlemler işi çok fazla yavaşlatabilir yada işin yapılmasına tamamen engel olabilir. demenizide doğru buluyorum bunun yanı sırada işverenin tutumuda gerçekten çok önemli işi yavaşlatıyorsun diye kapı onune koyabilir almaz olmaz diye birşey yok çünkü :)

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
gerçekten güzel paylaşımlar ve yorumlar var ama Kaan Bey in yaptığı ikinci kabullenme yorumunu kabul etmiyorum ve zaten ne gelirsede başımıza bundan geliyor. Yorumun devamındaki Çünkü bu risklere karşı alınacak önlemler işi çok fazla yavaşlatabilir yada işin yapılmasına tamamen engel olabilir. demenizide doğru buluyorum bunun yanı sırada işverenin tutumuda gerçekten çok önemli işi yavaşlatıyorsun diye kapı onune koyabilir almaz olmaz diye birşey yok çünkü :)
Emre bey merhaba,

Benim dediğim kabullenmeyi yanlış anlamayınız lütfen. %2 lik kazalar engel olunamıyor biliyorsunuzki.
Ben burada kabullenme değil işin yapılabilirliğini arttırmak adına alınması gereken risklerden bahsediyorum.
Alınacak önlem işin yapılmasına engel oluyorsa yada işi hiç yaptırtmıyorsa ozaman bazı parametrelere göre (aynı işin yapımında kaç defa kaza meydana gelmiş, işçinin tecrübesi, ortam durumu vb.) bu risk iş güvenlikçi tarafından alınabilir.
Bu şekilde çalışırsanız sorun yaşamazsınız ama öteki türlü kapı dışı olmak doğru cümle :)
Selamlar,

browland

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, öncelikle işin kazasız bitmesinin temenni ediyorum. İş resimlere bakılırsa oldukça yüksek. Aklıma gelne çözümü bildirmek istiyorum.

Merdiven kullanmak işi oldukça yavaşlatacaktır. Zira işçiler kalıp çakmada zorlanırlar ve merdivenin taşınması sabitlenmesi zaman alabilir. Beim size sunabileceğim çözüme gelince;

Sanırım daha ilk kat ona göre yazıyorum.

- İnşaatın dışında paralel olarak her iki ucuna kalıp seviyesinden yüksek olmak üzere belli aralıklarla demir boru diktirin.
- Demirlerin sabit olması için destek ve etrafına beton attırabilirsiniz ( Demir boruyu teneke içiğne alın ve betonlayın. )
- Paralel iki boruya yaşam halatı çekin (bir kaçtane boru diktireceksiniz ve inşaatın tüm bölümlerine ulaşılabilir olacak)
- İşçiye iki kancalı paraşüt tipi kemer giydirin.
- İlk kancayı halata geçirin diğeri boşta kalsın
- o hat üzerinde işin tamamladıktan sonra;
- diğer hatta geçerken boşta olan kancayı diğer hata bağlayıp geçsin, sonra bağlı olanı çıkarın.

bu arada boru uzunluklarını ölçmelisiniz.

Henüz c sınıfı değlim ama aklıma bu geliyor. Ben olsam öyle yapardım

Ayrıca çalışma sırasında yukarıda çalışan işçilerin altlarında kesici ya da zarar verebilecek cisimleri kaldırın (çivi, keser, tel vb. Kaldırmadıklarınız için direkleri, tahtaları sünger benzeri örtücülerle sarın düşme hhalinde zararları aza iner.)

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar inşaat sektörü taşeronlaşma oldugundan en sorunlu ve sıkıntılı sektördür.Eğitim vermeye kalkarsınız adamın öğle yemek arası yarım saat zaten.Emniyet kemeri tak dersiniz haklılarda bende köprü şantiyesındeyım ve beton perde kalıp yüksekliği 6-7 metre ve kemeri takacak yer yok...Hiyap,sepet,merdiven olayıda olmuyor sıkıntılı çünki,platfrom gibi düzeneklerde zamandan kaybedecekleri için ve masraf olacağı için düşünülmüyor.Baktınız önlem alamıyorsunuz yüksekte çalışan işçiye takacak yer olmasa bile emniyet kemeri üzerinde olsun.Bunu söyleyin.Çok önemli bu kanıt olarak.
Bende Maden Mühendisiyim.Ve şu anda inşaat sektöründe isg uzmanıyım..Şunu diyebilirim ki en sorunlu ve sıkıntılı sektör İnşaat ve madencilik.Sizlere tavsiyem gidin kapalı bir alanda ne biliyim perde fabrikası,naylon fabrikası,şişe fabrikası gibi işler arayıp bulun.Böylece en başında daha riski azaltmış olursunuz kendiniz için...Eğitiminizide rahat verirsiniz açık havada soğukta dolaşmazsınız da,belge ve dökümantasyon konusunda da rahat olursunuz.En önemliside işçi sirkülasyonu inşaat gibi fazla değildir.Rahat edersiniz.
Not:Bu fotoğraftaki çalışan işçilerde neden reflektif yelek yok?Ayrıca iş ayakkabılarıda verilmesi lazım...

tbdkk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
önce sigortaları haledeyim ayakkabılarıda temin ederiz

serhatgok

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar inşaat sektörü taşeronlaşma oldugundan en sorunlu ve sıkıntılı sektördür.Eğitim vermeye kalkarsınız adamın öğle yemek arası yarım saat zaten.Emniyet kemeri tak dersiniz haklılarda bende köprü şantiyesındeyım ve beton perde kalıp yüksekliği 6-7 metre ve kemeri takacak yer yok...Hiyap,sepet,merdiven olayıda olmuyor sıkıntılı çünki,platfrom gibi düzeneklerde zamandan kaybedecekleri için ve masraf olacağı için düşünülmüyor.Baktınız önlem alamıyorsunuz yüksekte çalışan işçiye takacak yer olmasa bile emniyet kemeri üzerinde olsun.Bunu söyleyin.Çok önemli bu kanıt olarak.
Bende Maden Mühendisiyim.Ve şu anda inşaat sektöründe isg uzmanıyım..Şunu diyebilirim ki en sorunlu ve sıkıntılı sektör İnşaat ve madencilik.Sizlere tavsiyem gidin kapalı bir alanda ne biliyim perde fabrikası,naylon fabrikası,şişe fabrikası gibi işler arayıp bulun.Böylece en başında daha riski azaltmış olursunuz kendiniz için...Eğitiminizide rahat verirsiniz açık havada soğukta dolaşmazsınız da,belge ve dökümantasyon konusunda da rahat olursunuz.En önemliside işçi sirkülasyonu inşaat gibi fazla değildir.Rahat edersiniz.
Not:Bu fotoğraftaki çalışan işçilerde neden reflektif yelek yok?Ayrıca iş ayakkabılarıda verilmesi lazım...
Perde üzerine sağlam demirler diktirip yatay can halatları gerdirip emniyet kemerlerini onlara bağlattırabilirsiniz kolay gelsin

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.