Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  dostum yargı yolu kapalı değil. Yönetmelikler danıştsay kararı ile iptal edilebilir. Ancak, kanuna aykırılık varsa.. yoksa iptal olmaz. Buradaki yönetmelikte kanuna aykırı bir durum olduğunu sanmıyorum.. Dava açılır, danıştay iptal talebine red verir..


   
 2. dilar

  dilar TÜİSAG Üyesi

  Sayın Levent Bey; SSK pirim günüm 3000 günün üzerinde ve Şubat 2014 tarihinde açılacak olan C sınıfı uzmanlık sınavına girmeyi düşünüyorum; bu sınavı kazanırsam, Mayıs 2014 de açılacak olan A sınıfı uzmanlık sınavına girebilir miyim?

   
 3. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Burada verilen bir çok örnek , hayatın gerçeklerinden çok uzak. Bir çok kişi, prim gününe göre sınav hakkı verilmesi meselesine çok fazla takılıp kalmış. Aynı durum askerlikte de vardır. Harbiyeyi bitirmiş 20 yaşında bir teğmen 25 - 30 senelik kıdemli başçavuşa komutanlık eder. Hatta askerlikle hiç ilgisi olmayan bir yedek subay da bu işi yapar. Bu durumla karşılaştırılınca 3000 gün primi olan üniversitede teknik branştan mezun olmuş bir kişiye a sınıfı için sınav hakkı verilmesi, bir çoğunun savunmaya çalıştığı gibi çok absürt bir durum değildir. Burada yazı yazanların bir çoğu daha dünyaya gelmemişken iş hayatında olan ve ister istemez işinini gereği olarak güvenlikle ilgilenmiş bir sürü tecrübeli arkadaş var. Bunu ister kabul edersiniz, isterseniz kabul etmezsiniz. Bir çok genç arkadaş İSG işinin bir kaç yıllık geçmişi olduğunu daha önce sanki bu kavramdan kimsenin haberi yokmuş gibi yazıyorlar. Amerikayı kendilerinin keşfettiği havasındalar.

     

   
  ATURAN, pembo, Erol Bayrak ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Evet başkanım;
  Şimdi belgesi olan arkadaşları kapsaması gayet normal ama şimdi girecek olanları kapsaması saçma, şimdi ne kadar emekli amcam varsa Önce C sınıfı sınavına gir, ardından A sınıfına olacak iş mi? Yönetmeliğe tarih konulması gerekliydi. Bu konuda bir çalışma yada görüş sundunuz mu bakanlığa yada genel müdürlüğe, yada görüş sunabilecek düzeye geldi mi derneğimiz?
  Peki şuan yönetmelikte C' den B ardından da B den A sınıfına geçişte sıkıntı görünen bir madde yok. Çıkacak tebliğde bununla ilgili duyumlarınız mı mevcut? Yaplaşırsanız sevinirim... Çıkacak tebliğe tarihte eklerse gayet güzel olacak...
  Saygılarımla...

   
 5. Ali TUFAN

  Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi


  Murat kardeş herşey bu kadar açıkken nasıl böyle bir karmaşa içine düştün anlamak mümkün değil...
  C sınıfı uzman isen ve 3000'den fazla prim günün varsa direk A sınıfı sınavına giriyorsun..
  Yalnız sınava girersen de tavsiyem biraz mevzuat yorumlamaya vakit ayırarak, çalış derim..
  Kolay gelsin...

     

   
  ATURAN, Tahsin kaynak ve N.SERTEL bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  o da bir şeymi benim bulunduğum ilde ücretini devlete ödetip kursa gidip isg uzmanlığı sınavına hazırlanan 62 yaşında resmi devlet memuru(şube müdürü)var.zaten 3 yıl sonra zorunlu emekli olacak bu adamın kurs parasını ödeyenlere bir sormak lazım bu arkadaş İSG uzmanı olsa bile kendisinden 5-10 yıl faydalanabilinecekmi diye...

   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  hehe adam şimdi C yi alacak prim günü yetiyordur zaten sınava girip A yı alacak 3 yıl sonra emekli olunca da A sınıfı olarak çalışacak kendine emeklilikten sonra iş ayarlıyor :)
   
 8. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  E devlete girin 4a 4b de prim günlerinizi yazdırın ne çıkarsa o. Kontrol için gününüze bakarlar, borcunuza değil.
  İspat olacak şey tecrübe.   
  murat mert çakıroğlu ve BarisSelcuk bu yazıya teşekkür etti.
 9. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  hayır.

     

   
 10. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Harbiye konusu önemli ; o 20 yaşında ki çocuk 12-13 yaşlarında alınarak gelecekte Genelkurmay başkanı olsun diye eğitiliyor. Tabiiki de 30 yıllık başçavuşa komutanlık edecek. TSK bu tecrübe edinmeyi en doğru şekilde yöneten kurumlardan biri belkide birincisi ; tabii aksi örnekler de mevcutur. 20 yaşında ki Teğmenin mağara girişinde başçavuşunu dinlemeyerek Şehit olduğu da olmuştur. Ama genel olarak iyi yönetir TSK bu işleri,

  Bu 3000 primi olan herkesin İş güvenliği üstadı olmasını beklemiyoruz. Tabii ki çok kıymetli insanlarda A olacak. Ama 3000 gün primini bakkallık yaparak sağlayan insanlarda A olabilir. Bu yönetmelik bunu da sağlıyor.

  İşin gidişatı açısından bakarsak yarın yoldan geçen herkeste de uzmanlık sertifikası olacak gibime geliyor. Şunu demiyoruz. Devlet bizi mutlu azınlık etsin , voleyi biz vuralım. Sadece ve sadece bu tip uygulamalarla olmayan İş güvenliği kültürünün olma ihtimali ortadan kalkar. Ve bunun ne bize ne işçiye ne de bu ülkeye bir faydası olmaz.   
 11. BarisSelcuk

  BarisSelcuk TÜİSAG Üyesi

  İyi akşamlar. Acaba Bakanlığa nasıl başvurucaz biliyor musunuz? Kargo, Elden, Posta yolu ile vs.   
 12. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Şubat 2014'de sınav olacağı kesinmi bu konuda bilgi alabilirmiyiz.

   
 13. Basri Varlı

  Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

  02 Ağustos 2014'e kadar yapılacak 2 sınava girilebilecek. Kanunda böyle bir kısıtlama var.
   
 14. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  hepsi olur,yeter ki 12/11/2013 tarihini geçirmeyin,posta ise tercihiniz iadeli-taahhütlü olsun tabbi yinede paşa gönlünüz bilir...:düşünceli:

   
 15. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Direk A sınıfına girecek..   
 16. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Senin için var :) Arkadaşım yönetmelik yayınlandı.. İhtimal yok.

   
 17. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  bu konuda kesin olan bir şey yok,C'den B ye ve A ya yükseltme sınavının Kasım'a (artık aralık oldu)yetişmez ise şubat'ta bir sınav açılacağı rivayet ediliyordu ama yönetmelik çıktı ve yükseltme sınavının ilki 21 Aralıkta yapılıyor,Eğitim Kurumları'da Şubat sınavı için kayıtları da devam ediyor,Eğitim Kurumlarının Bakanlıktan güçlü bir dayanakları olmadan kayıt yapmayacakları düşünüldüğünde Şubat'ta bir sınav beklenebilir,malum yükseltme sınavı ile ilgili yönetmelik beklenti ve duyumlar ile uyumlu çıktı...

   
 18. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Aralık-şubat çok yakın. Bence mayıs-ekime dönüş olur.

   
 19. cakto

  cakto TÜİSAG Üyesi

  İyi akşamlar C den A ya yükselme sınavı için bir eğitim alma şartı varmı

   
 20. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Zorunlu değil

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica