Periyodik Kontroller

Konu, 'İş Güvenliği El Kitapları ve İç Tüzükleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi
  Hocam güzel söylüyorsunuz da bunu her iş yerinde uygulamak mümkün olmayabilir. İşveren neden ig mühendisi istihdam edeyim öyleyse diye düşünmemeli. Fakat ilk seferinde dışarıdan gelen bir kuruluşa yaptırılabilir. Kullanılan ekipmanlar da çok maliyetli ekipmanlar değil. Hele kaldırma araçlarının kontrolü için ekipman bile gerekmiyor neredeyse. Yine de şirket bütçe ayırabiliyorsa ben de olsam bu hizmeti dışarıdan aldırırım. Şu da var ki dışarıdan gelen bir firmanın elemanları da genellikle çok müthiş bilgili değiller. İçlerinde çok bilgili elemanlar olmasına rağmen MMO bile bu konuda zaman zaman yetersiz kalabiliyor.


   
  deniz ankut bu yazıya teşekkür etti.
 2. nilgan

  nilgan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, periyodik kontrollerle ilgili bir sorum olacak size; biz çelik konstrüksiyon lmalatı yapan bir firmayız ve benim pozisyon bazlı risk analizine ihtiyacım var.Daha önce hazırlamadığım için bu şeklide nasıl birşey yapabileceğimi bilemiyorum .Bunu periodik sağlık kontrollerini belirlemem için yapmam gereklidir.Acaba içinizde bana yardımı dokunabilecek bir arkadaş var mıdır ? Varsa şimdiden teşekkürlerimi sunar , hepinize iyi çalışmalar dilerim.

   
 3. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  çok güzel bi çalışma eksikleri varsa birlikte tamamlayalım :)

     

   

  Ekli Dosyalar:

  hüseyin61, erkan aktaş, serdarpala ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  S.No:11 İskele Kontrolü / Kurulurken
  Düzeltme : İnşaatlarda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü - Md.19

  (1)
  Son 7 gün içerisinde yetkili bir şahıs tarafından kontrol edilmiş olmalıdır.
  (2)
  Dayanıklılığının veya sabitliğinin bozulması halinde veya hava koşulları nedeniyle bir kısmının yer değiştirmesi halinde yetkili bir şahıs tarafından yeniden kontrol edilmiş olmalıdır.
  (3)
  Matbu form üzerinde tesbit edilmiş detayları içeren ve kontrolu yapan sahıs tarafından imza edilmiş olan kontrol raporu, İnşaat Genel Siciline geçirilmiş veya iliştirilmiş olmalıdır.
  Dolayısı ile, "Kurulurken" ifadesi yerine "her 7 günde bir veya gerektiğinde" ifadesi daha uygun olacaktır.

  S.No:12 Güvenlik Uyarı Levhaları / Yılda bir
  Kullanılan Güvenlik Uyarı Levhalarının sağlamlığı, üzerindeki işaretlerin boya dayanıklılığı, zaman içindeki sabitlendikleri yerlerin durumları vb. konular dikkate alındığında "Yılda bir" ifadesinin "Gerektiğinde" şeklinde düzeltilmesi uygun olacaktır.

  S.No:7 Kompresör / Yılda bir / İSG TÜZÜĞÜ MD.244
  Tüzükte bu şekilde belirtilmesine rağmen, kompresör sabit mi yoksa seyyar mı olduğu önemli. Seyyar kompresörler daha aktif kullanıldıklarından dolayı, zaman içinde bir çok emniyetsiz duruma yol açabilecekleri gibi (hava hortum kilitlerinin korozyonu, mekanik arızaları vb.) arıza oranları da yüksek olabilmektedir. Dolayısı ile, kullanılan kompresörün el kitabında belirtilen bakım sürelerinin dikkate alınması daha uygun olacaktır. (Benim şahsi fikrim, resmi kitaplarda yazan değerlerin de dikkate alınması esnasında aynı zamanda ekipman üreticisinin, ürünün el kitabında belirtilen teknik değerlendirme ve uyarıların dikkate alınmasıdır)

  Aslında biraz daha yazabilirdim ama kural kitabı olan bir tüzük var. :) :) Yani şimdi burada mevcut yasal bir dokumanı kritik edemeyiz. :)
  Ancak tüzükte belirtilen sürelerin çoğu, yapılan işin ağırlığı ve yoğunluğu karşısında çok uzun periyodlar. Örneğin, eğer çelik montaj işi yapılıyor ise, caraskal, opcuk, trifor gibi kapalı mekan kaldırma ayarlama ve gerdirme aletleri haftada bir kontrol edilmeli, arızalı olanlar derhal sahadan çıkarılmalıdırlar.

  Ayrıca listenizde :
  kaldırma ekipmanları olan bez ve çelik sapanlar, kilitler vb. bakım ve kontrolleri,
  Elektrik kaynak arabaları,
  Gazaltı kaynak ekipmanları,
  Elektrikli el araçları (Taşlama motorları, Hilti vb.)
  bunları da ilave ederseniz, uygun olur diye düşünmekteyim.

   
  serdarpala ve buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 5. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim tolga bey :)

     

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Gül Eyüp

  Gül Eyüp TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar..işe yeni giren işçilere iş yeri hekimi tarafından doldurulan sağlık raporları standart olarak aynı mı,bu raporlar değiştimi ve boş olarak örnek nereden bulabilirim..bi de bunlar hangi sıklıkla yenilenecek..sağlık raporu ile periyodik kontrol aynımı yani form olarakda aynı mı..:k_karışık:

   
 7. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik henüz değişmedi. Aşağıdaki hükümler geçerli. Taslak halindeki yönetmeliği de takip etmenizde fayda var.
  İşyeri Hek. Gör. Yet. Sor. Hak. Yönetmelik
  Madde 15 - İşyeri Hekimlerinin Görevleri
  b bendinin 2.fıkrası
  2) İşçilerin işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen aralıklarla ve Ek-7’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek,
   
 8. Damla GÖRGÜLÜ

  Damla GÖRGÜLÜ TÜİSAG Üyesi

  Bu kontrollerden hangilerini mmo ya yaptırmamız zorunlu. Yönetmelik ve tüzük bu konuda pek açıklayıcı değil. Mmo ya yaptırmak zorunlu değilse işveren para vermek istemiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.   
 9. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Damla Hanım
  İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'nde tüm merak ettikleriniz yazıyor. Periyodik kontrolleri MMO, EMO, İMO ya yaptırmak zorunlu değil. Biz sadece güvenilir olduğu için odalara yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Yönetmelikte hangi mühendisin hangi ekipmanı muayene etme yetkisi olduğu yazıyor. Örneğin inşaat mühendisi yapı iskelesi, makine mühendisi basınçlı kap, elektrik topraklama ölçümü elektrik mühendisi gibi... Yalnız bu mühendislerin yetki alabilmek için bakanlığa kayıt olmaları gerekiyor. Yönetmelikte yazıyor ayrıntılı olarak.

  Selamlar...

     

   
  Damla GÖRGÜLÜ ve kalitek bu yazıya teşekkür etti.
 10. Öyküm

  Öyküm TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'ne göre, periyodik kontrolleri yapabilecek mühendislerin bakanlığın sistemine kayıt olması gerektiği biliniyor ancak bununla ilgili bir yönlendirmeyi bakanlığın sitesinde göremiyorum. Konuya ilişkin bilgisi olan arkadaşlar var ise, bilgilendirme rica edeceğim. Teşekkürler, iyi çalışmalar   
 11. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  Nisan 2014 tarihine kadar bakanlığa kayıt olması gerekmiyor ,bu tarihten sonra yapılacak periyodik kontrollerde bu şart aranacak ,yönetmelik çıktığında teknik elemanlara kayıt için 1 yıllık süre tanındı   
 12. Öyküm

  Öyküm TÜİSAG Üyesi

  Tüm mühendisler ve teknik yeterliliği olan kişilerin, bakanlık sitesinden istenilen evraklarla kayıt yapması gerektiği söylenmişti; buna istinaden bu soruyu sormuştum. Yönetmelikte periyodik kontrol yapacak kişilerin bakanlık tarafından belirleneceği açıkça görünüyor; şu durumda eski usule göre odalar üzerinden süregelen işleyiş şekil değiştirmiş durumda. bu konuyla ilgili tanınan bir süre var ancak bakanlık sitesinden kasıtları nedir ? yani, sadece yönetmeliğe dayanarak mühendislik ünvanı olan herkesin ilgili alanda periyodik kontrol yapacak olması söz konusu olamaz sanırım; mutlaka bir belge bir yetkinlik göstergesini arayacaktır bakanlık. ve bunları göstermemiz gereken kanal hangi kanaldır bunu sormak istemiştim. bilginiz var ise, detaylandırmanızı rica edebilir miyim ?

   
 13. arwen

  arwen TÜİSAG Üyesi

  sapanların periyodik kontrolleriyle ilgili bilgisi olan var mı? yani sorum şu sapanda kaldırma ve taşıma aracı sonuçta periyodik kontrolünü yaptırıyormusunuz?Yoksa yine periyodik olarak firma içerisinde bakım elemanlarının kontrolünü kayıt altına almak yeterli olur mu?
   
 14. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Biz vinç ve kaldırma ekipmanları için günlük kontrol listelerimiz var. Bunlara dikkat ediyoruz. Ayrıca kurulan her vinç için genelde bir isg sorumlusu kurulum aşamasında kontrol edip çalışmasına başlıyor. Ama vinç kontrolleri isg uzmanı tarafından yapılıyor ki bu bence gerekli de zaten. Özellikle bez ve çelik sapanların kontrollerini kesinlikle biz yapıyoruz.

   
 15. smhgzl

  smhgzl TÜİSAG Üyesi

  kaan bey bumlu hıab vinç'in kontrol formu lazım bana site de mevcutmudur...ayrıca üniversal tezgahların periyodik bakım formu da gerekli. tezgahların ve atölye de ki bütün acil stop kontrol formu istendi bununla ilgilide bi form lazım.   
 16. SİNAN BABA

  SİNAN BABA TÜİSAG Üyesi

  Emeği geçenlere teşekkürler. Mevlana der ki'Bir mum diğer mumu ışık vermekle ışığından bir şey kaybetmez.' Hayat paylaşınca daha da güzelleşiyor.

   
 17. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  http://www.tevid.org/

  Arkadaşlar bu sitede kaldırma araçları ile ilgili kullanılacak ciddi dokümanlar var.
  İyi çalışmalar

   
  Tolga_34, Sadık Alp ŞENYER ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica