Patlamadan Korunma Dokümanı

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
üstelik ben sana veya bir başkasına eğitim de almayın demiyorum sadece zorunlu değil. ben eğitim almadım ama pkd hazırlıyorum bunu tabi ki kendim bazı kaynakları kullanarak yapıyorum. yakında yayınlayacağım burda bilgiler paylaşarak çoğalır. herkes hazırlasın herkes ekmek yesin bu işten. isg uzmanları yani.
Hiç denetlemede müfettişler tarafından sorgulandı mı hazırladığınız pkd?

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hiç denetlemede müfettişler tarafından sorgulandı mı hazırladığınız pkd?
müfettişler denetlemedi ama be bakanlığın vermiş olduğu örneği ve tse den yararlanarak hazırlıyorum. burada bazıları felaket tellalığı yapıyor birlik olmamız gerekmiyormu herkes bir tuğla koysa gökdelen yaparız.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
IEC 60079-20-1
TS 3491 EN 60079-10 (
her ikisine de internet ortamında ulaşmak mümkündür)
Bu iki kaynak PKD hazırlamak için yeterlidir ve birbirini tamamlamaktadır. Diğer işlemler sadece detaydır.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
IEC 60079-20-1
TS 3491 EN 60079-10 (
her ikisine de internet ortamında ulaşmak mümkündür)
Bu iki kaynak PKD hazırlamak için yeterlidir ve birbirini tamamlamaktadır. Diğer işlemler sadece detaydır.
ahmet bey hele şükür beni destekleyen biri çıktı. kesinlikle bende öyle düşünüyorum.

Ahmet-TURAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
60079 2015 elinde olan var mı ? ve ilgili diğer standartlar ?

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
müfettişler denetlemedi ama be bakanlığın vermiş olduğu örneği ve tse den yararlanarak hazırlıyorum. burada bazıları felaket tellalığı yapıyor birlik olmamız gerekmiyormu herkes bir tuğla koysa gökdelen yaparız.

bende bakanlığın verdiği örneği baz alarak bir döküman hazırlamış ve ilgili alanların gaz buhar ölçümlerini yaptırarak, patlayıcı ortam yoktur şeklindebir çalışma yapmıştım 2013 yılında teftiş olmuştu, kimyacı bir müfttiş eksik olduğunu söylemişti daha detaylı bir çalışma olması gerektiğini söylemişti bende yönetmelikte çalışma detayının olmadığını söyleyince konu kapanmıştı....

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
60079 2015 elinde olan var mı ? ve ilgili diğer standartlar ?
Bu standartların Türkçe versiyonlarını TSE den ücreti karşılığında alabilirsiniz. İngilizce versiyonlarını Google amcaya bir sorunuz derim...

Ahmet-TURAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu standartların Türkçe versiyonlarını TSE den ücreti karşılığında alabilirsiniz. İngilizce versiyonlarını Google amcaya bir sorunuz derim...
Var ama pahalı, alan olduysa alayım dedim.

İlker_ Erdoğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
Patlamadan Korunma Dokümanında kullanılan standartlarda gaz kaçagı veya sıvı kaçağı için hesaplamalar EN 60079-10-1 de belirtilmektedir.
EN 60079-10-1 2005 versiyonu Türkçe tercüme edilmiş olup, "PATLAYICI GAZ ORTAMLARINDA KULLANILAN ELEKTRİKLİ CİHAZLAR – BÖLÜM 10: TEHLİKELİ BÖLGELERİN SINIFLANDIRILMASI" olarak isimlendirilen standartta temel kavramları ve hesaplamalarda kullanılan gaz veya sıvı kaçağının miktarı ile oluşan gazın alt patlama limitindeki hacminin hesaplamasını ,ve kalıcılık zamanını belirlemeyi hedeflemiştir.
Belirli bir yanıcı madde yayılmasının alt patlayıcılık sınırının altında gereken yoğunluğa düşürülmesi için kullanılması gerekli olan teorik asgari havalandırmanın tesbit edilmesi PKD hesaplamasının temelidir. Havalandırma miktarı ve bulunan fiziki koşullara ve atmosferik olaylara göre bu hesaplamaya havalandırma katsayısı ( C) ve f düzeltme katsayısı da girmektedir. 2005 versiyonunda ortama boşalan gaz miktarı belli bilinir kabul edildiğinden örnek problemlerde boşalma miktar (dG/dT) verilmiştir. Ve "Asgari volumetrik temiz hava akış hızı'nın" bulunması ve bununda havalandırma (c) ve fiziki şartları düzeltici (f) katsayılar ile gerçek şartlara yakın olarak hesaplanması istenmiştir.Bu hesaplamalar zonların tesbitinde kullanılacak ve ekipman seçimide buna göre yapılacaktır.
EN 60079-10-1 2009 versiyonu Türkçe tercümeye çevrilmemiş, bu alanda gerçek problemimiz olan (dG/dT) nin çalışılan durumlardaki özelliğine göre hesaplanması için örnekler ve hesaplamalar verilmiştir. Tanklardan sıvı boşalması, Basınçlı tanklardan gaz boşalmasına ait formüllerle ve yapılan örneklerle işletmelerde en sık karşılaşılan durumlara göre hesaplamalar verilmiştir. (dG/dt) bilinmesi Asgari volumetrik temiz hava akış hızı'nın hesaplanmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak çalıştığımız işyerlerinde gaz ve sıvı transferleri ve stoklamaları farklı şekillerde olduğundan 60079-10-1 standartı her durum için (dG/Dt)'yi belirleyememektedir. Çok çeşitli durumlara göre başka kaynaklardan bu hesaplamaları yapmaya çalışan araştırma çalışmalarını takip etmek gerekir. Bunlardan biri , bir açık yüzeyde meydana gelen buharlaşma neticesindeki gaz boşalımıdır.
Eylül 2015 de tekrar revize edilen 60079-10-1 205 versiyonu bu bilinmeyen durumlar içinde kısa bir adım atmıştır. Yüzeyden buharlaşma hesabı için açıklama getirmiştir.
Kanımca bu kadar karmaşık ve kompleks halde bulunan bu konu 60079-10-1 2015 versiyonunda daha da artan bir bilgi ve değerlendireme seçenekleri istemektedir.
Hesaplı PKD hazırlama işinde , bu işi sürekli yapamazsanız aldığınız eğitim ve ödeyeceğiniz ücretin bir anlamı olmayacaktır. Sürekli yapamayanlara da eğitim vermiyorum.
Kimya Mühendisi Hüsnü Yılmaz ile birlikte 60079-10-1 2009 versiyonun tercüme edilmiş halini ilgililenlere sunacağım.
Saygı ve sevgilerimle

Ekli dosyalar

• TS_EN_60079_10_1-2009 TÜRKÇE TERCÜME (Standart Formsuz).docx
    905.5 KB · Görüntüleme: 934

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Patlamadan Korunma Dokümanında kullanılan standartlarda gaz kaçagı veya sıvı kaçağı için hesaplamalar EN 60079-10-1 de belirtilmektedir.
EN 60079-10-1 2005 versiyonu Türkçe tercüme edilmiş olup, "PATLAYICI GAZ ORTAMLARINDA KULLANILAN ELEKTRİKLİ CİHAZLAR – BÖLÜM 10: TEHLİKELİ BÖLGELERİN SINIFLANDIRILMASI" olarak isimlendirilen standartta temel kavramları ve hesaplamalarda kullanılan gaz veya sıvı kaçağının miktarı ile oluşan gazın alt patlama limitindeki hacminin hesaplamasını ,ve kalıcılık zamanını belirlemeyi hedeflemiştir.
Belirli bir yanıcı madde yayılmasının alt patlayıcılık sınırının altında gereken yoğunluğa düşürülmesi için kullanılması gerekli olan teorik asgari havalandırmanın tesbit edilmesi PKD hesaplamasının temelidir. Havalandırma miktarı ve bulunan fiziki koşullara ve atmosferik olaylara göre bu hesaplamaya havalandırma katsayısı ( C) ve f düzeltme katsayısı da girmektedir. 2005 versiyonunda ortama boşalan gaz miktarı belli bilinir kabul edildiğinden örnek problemlerde boşalma miktar (dG/dT) verilmiştir. Ve "Asgari volumetrik temiz hava akış hızı'nın" bulunması ve bununda havalandırma (c) ve fiziki şartları düzeltici (f) katsayılar ile gerçek şartlara yakın olarak hesaplanması istenmiştir.Bu hesaplamalar zonların tesbitinde kullanılacak ve ekipman seçimide buna göre yapılacaktır.
EN 60079-10-1 2009 versiyonu Türkçe tercümeye çevrilmemiş, bu alanda gerçek problemimiz olan (dG/dT) nin çalışılan durumlardaki özelliğine göre hesaplanması için örnekler ve hesaplamalar verilmiştir. Tanklardan sıvı boşalması, Basınçlı tanklardan gaz boşalmasına ait formüllerle ve yapılan örneklerle işletmelerde en sık karşılaşılan durumlara göre hesaplamalar verilmiştir. (dG/dt) bilinmesi Asgari volumetrik temiz hava akış hızı'nın hesaplanmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak çalıştığımız işyerlerinde gaz ve sıvı transferleri ve stoklamaları farklı şekillerde olduğundan 60079-10-1 standartı her durum için (dG/Dt)'yi belirleyememektedir. Çok çeşitli durumlara göre başka kaynaklardan bu hesaplamaları yapmaya çalışan araştırma çalışmalarını takip etmek gerekir. Bunlardan biri , bir açık yüzeyde meydana gelen buharlaşma neticesindeki gaz boşalımıdır.
Eylül 2015 de tekrar revize edilen 60079-10-1 205 versiyonu bu bilinmeyen durumlar içinde kısa bir adım atmıştır. Yüzeyden buharlaşma hesabı için açıklama getirmiştir.
Kanımca bu kadar karmaşık ve kompleks halde bulunan bu konu 60079-10-1 2015 versiyonunda daha da artan bir bilgi ve değerlendireme seçenekleri istemektedir.
Hesaplı PKD hazırlama işinde , bu işi sürekli yapamazsanız aldığınız eğitim ve ödeyeceğiniz ücretin bir anlamı olmayacaktır. Sürekli yapamayanlara da eğitim vermiyorum.
Kimya Mühendisi Hüsnü Yılmaz ile birlikte 60079-10-1 2009 versiyonun tercüme edilmiş halini ilgililenlere sunacağım.
Saygı ve sevgilerimle
Güzel açıklamışsınız, teşekkür ederim. Ben de bir kaç bilgi eklemek isterim. Ortam ölçüm sonuçlarından elde edilen uçucu (voc) değerlerini veri olarak kabul edebiliriz diye düşünürüm. Ortam ölçümleri baz alındığında 24 saatlik sürede mevcut boşalan uçucu miktarları da havalandırma hesaplarında veri olabilir. Hiç bir veri yoksa bunlar kullanılabilir diye düşünürüm.
Saygılar.

ozlem yurtsever

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba
60079'un 2009 ile 2015 versiyonları arasındaki farklara ihtiyacım var.. Ufak bir sunum yapmam gerekiyor üniversitedeyim.. Yardımcı olabilecek var mı ?

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar. Formüllerde kullanılan sabitleri bulabileceğim dökümanı olan var mı? Varsa paylaşabilir mi lütfen. Adyabatik genleşme vs..

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
60079-10-1:2015 versiyonu elinde olan arkadaş varmı?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlığın yayınladığı ÖRNEK DOKÜMANIN GİRİŞ BÖLÜMÜNDE ŞÖYLE YAZIYOR ;

İşyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini
korumak için alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla hazırlanan ve 26/12/2003 tarih ve 25328
sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların
Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında (10.madde) işverenler tarafından patlamadan korunma
dokümanı hazırlanması gerekmektedir.
İşyerlerinin kullanımına ve görüşüne sunulan “Patlamadan Korunma Dokümanı” taslağının
hazırlanmasındaki temel amaç; patlamadan korunma dokümanı hazırlamak zorunda olan işyerleri için
belli bir çerçeve oluşturmak ve minimum gereklilikleri belirleyerek işverenlere yol göstermektir.
İşyerlerinde farklı riskler olabileceğinden, bu dokümanı işyerinize uygun olarak geliştirilebilirsiniz.
Aşağıdaki dokümanda yer alan mavi kısımlar örnek teşkil etmesi için belirtilmiştir.

Ben bu "ORNEK PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI pdf" i aldım yeniden excell olarak düzenledim. Çalıştığım işyerlerinde PKD gerektirmediği için üzerine olmadım. Sizde excell e çevirip kullanabilirsiniz.
Eğer iş yerinde sızıntı taşma vb. hallerde patlayıcı ortam oluşacaksa miktar küçük bile olsa taslağa göre bir belge hazırlamak uygun olacaktır.
Zararın boyutu ve işyerinin kapsamı büyükse bunu açıkça nedenleri ile işverene anlatıp, Patlamadan Korunma Dokümanını uzman bir kuruluşun hazırlaması gerektiğini, öneri defterine yazmak lazım.
Riskin boyutunun kabul edilebilir olması için elimizde yeterli bilgi ve birikim yoksa bunu işverene açıkça anlatmak uygun olacaktır. Bu mümkün olmazsa gelen müfettiş gerekeni yapacaktır.

Bu formata bakanlık görevlileri itiraz etmeyecektir.
Ancak bir rafineriyi, bir akaryakıt dolum tesisini, ya da patlayıcı ortam tehlikesi oluşan, ve risk gerçekleştiğinde boyutu 1 den fazla kişinin ölümüne ve çevre felaketi yaratacak bir işletme elbetteki özel bir çalışma gerektirecektir.
İş yerinde mazot,solvent vb. yanıcı sıvılar varsa mutlaka MSDS lerini bulup, yayınlamak ve eğitimlerde bilgi vermek uygun olur.
(Daha fazla yardımcı olamıyorum.)

Ekli dosyalar

• ORNEK PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI.pdf
    554.5 KB · Görüntüleme: 1,158

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 2015 versiyonu ingilizce olarak elinde olan var mı?
var ise mail atabilirmisiniz

ceren aras

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
mrb ofıs ıçın isg belgelerinde patlama dokumanı yazıyor ama acaba gereklımı

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
mrb ofıs ıçın isg belgelerinde patlama dokumanı yazıyor ama acaba gereklımı
PKD hazırlanması için, öncelikle bölümde bulunan risklerin değerlendirilmesi gereklidir. Ofis kavramı çok geniştir. Nasıl bir ofisten bahsediyoruz. Örneğin Doğalgaz var mı, kaç noktada kullanılmakta, ilave olarak LPG tüpleri var mı, veya bunlara ek olarak patlaması muhtemel malzemeler kullanılmakta mıdır. Ya da peroksit tipi kimyasallar var mıdır?
Tüm bunları içeren check listenizi oluşturduktan sonra, o bölgede patlaması muhtemel ortamlar oluşuyorsa o zaman zaten sorunuzun cevabı kendiliğinden oluşur. Diğer türlüsünün cevabı da oluşur.
Kolay gelsin.

Mustafa İstem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
patlamadan korunma dökümanı için bir üst yazı örneği verebilir misiniz ?

F

FATMA ARK

Guest
60079-10-1:2015 versiyonu elinde olan arkadaş varmı?
Merhaba, Kenan Bey ben de var. Sizde 60079-1:2009 standardıyla ilgili bilgi, hesaplama aralarında ki farkı belirten kaynaklar var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.