60079-10-1 :2015 Örnek Döküman - Patlamadan Korunma Dökümanı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

60079-10-1 :2015 Örnek Döküman - Patlamadan Korunma Dökümanı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında uzmknn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı konusunda pek fazla döküman yok.
    Bir firma için 60079-10-1 :2015 e göre hazırladığım ve denetimden geçmiş bir dökümanı
    firma bilgileri ,resimleri silinmiş halde word dosyası olarak paylaşıyorum.
    formatı ve sıralama size fikir verecektir.
    muhakkak kusurları vardır. Hazırlayacak arkadaşlar bu eksikleri giderecektir.

İyi Çalışmalar

Kenan ATALAR

Ekli Dosyalar:

ESİN AYDINLI, 6666, srkn ve 40 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Kenan bey, öncelikle ellerinize sağlık ve paylaşım için teşekkür ederim.
    Hazırlamış olduğunuz dosya ile ilgili olarak bir sorum olacak. Grafikleri neye göre nasıl çizdiniz? Bir program mı kullandınız ? Eğer program kullanmışsanız programın ismini paylaşabilir misiniz?

3. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Program kullanmıyorum.Grafiği A4 e çıkardım. çetvel ile sol taraftaki kısmı belirleyip işaretliyorum. elektronik kumpas ile o noktayı ölçüyorum(fark).oranti ile net miktarı çıkarıyorum.( a4 çıktıdaki aralık farklı ile kumpas ölçüsü farkı)
    aralıklardan ortalama değer çıkarılabilir. çok büyük fark çıkmaz.bu iş için regrasyon grafikleri var ama ihtiyaç duymadım

İyi Çalışmalar

Ekli Dosyalar:

4. gizemhp

gizemhp TÜİSAG Üyesi

risk değerlendirme kısmında ilk döküman eğitim kursumda 2016 da hazop da isteniyor denmişti o yüzden ilk hazırladığım döküman da motorin için hazop risk değerlendirme maddelerini belirtmiştim , fine kinney yerine hazop belirtebilir miyim şimdi tekrar acaba ? yoksa denetimlerde fine kinney mi isteniyor şimdi ? bilgisi olan varmı dır

5. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Eğer tanklardan tanklara karışım vb ile üretim yapılıyor ise hazop yapılması daha uygun olur. Ama tesiste bununa bir motorin tankı için hazop bence çokda gerekli olmaz diye düşünüyorum.

6. gizemhp

gizemhp TÜİSAG Üyesi

birde T ve Ta değerlerini hangi veriden elde ettiniz acaba ? msds de belirtilmemiş

7. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Sıcaklık değerini ortam sıcaklığı olarak alınız

8. gizemhp

gizemhp TÜİSAG Üyesi

teşekkürler , birde kapalı alanlarda uw değeri kaç alınabilir acaba ?

9. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

0,05 m/s alın ( 60079-10-1:2015 Tablo C1 )

10. Murat Gündüz

Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

Merhaba. PKD hazırlamak için eğitimini almış olmak şart mı? Ben yapsam( eğitimim yok) kabul görür mü denetimlerde bilginiz var mı?
    Diğer bir sorum da şu; eğitimini almadan yapabilir miyim zor mu :D ::ehehe::

11. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Yasal olarak eğitim alma zorunluluğu yok. Ama alınması gerekli.

Murat Gündüz bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ahmety

Ahmety TÜİSAG Üyesi

Kapalı bir alanda üstü açık mazot tankı için nasıl bir hesap yapabiliriz. Odayı neredeyse kaplıyor tank ve direk jeneratörü besliyor.

Birde işyeri dışında büyük silindirik tank içinde fuel-oil bulunmakta (ısıtma amaçlı kullanılıyor). Bu tank için kapak ve ventillerde buhar hesabı yapıp R yi bulacağım, birde taşma havuzunda boşalma hızı ile birlikte buharlaşma hesaplayacağım ancak fuel oil için Mol Kütlesi, Buhar veya gazın molar kütlesi gibi bilgiler MSDS te bulunmamakta. Buralarda nasıl bir hesaplama yapacağım yardımcı olur musunuz?

13. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

üstü açık tank tanımı derken üstünde bir kapaktanmı bahsediyorsunuz ? ( kapaktan veya alttaki boru bağlantılarından sızıntı olduğunu ve taşma kabına dolduğunu varsayın. sonra taşma kabının alanı için havuz buharlaşma formülünü uygulayarak hesaba başlayın, tankın içi bölge sıfır ,tank dışında eğer menfezler var ise bölge 1 çıkacaktır.

BiodieselMotorinMolekül Ağırlık [ g/mol] 296 Alt Isıl değer [MJ/kg]37.142.7Özgül Kütle [kg/l 15.6oC]0.87 – 0.880.82 – 0.86Kinematik Viskozite [mm2/s 40o

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica