60079-10-1 :2015 Örnek Döküman - Patlamadan Korunma Dökümanı

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı konusunda pek fazla döküman yok.
Bir firma için 60079-10-1 :2015 e göre hazırladığım ve denetimden geçmiş bir dökümanı
firma bilgileri ,resimleri silinmiş halde word dosyası olarak paylaşıyorum.
formatı ve sıralama size fikir verecektir.
muhakkak kusurları vardır. Hazırlayacak arkadaşlar bu eksikleri giderecektir.

İyi Çalışmalar

Kenan ATALAR

Ekli dosyalar

• KENAN ATALAR ÖRNEK PKD2015 DÖKÜMANI .doc
    10.6 MB · Görüntüleme: 1,532

Hamit Kürşat DEMİRYÜREK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kenan bey, öncelikle ellerinize sağlık ve paylaşım için teşekkür ederim.
Hazırlamış olduğunuz dosya ile ilgili olarak bir sorum olacak. Grafikleri neye göre nasıl çizdiniz? Bir program mı kullandınız ? Eğer program kullanmışsanız programın ismini paylaşabilir misiniz?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Program kullanmıyorum.Grafiği A4 e çıkardım. çetvel ile sol taraftaki kısmı belirleyip işaretliyorum. elektronik kumpas ile o noktayı ölçüyorum(fark).oranti ile net miktarı çıkarıyorum.( a4 çıktıdaki aralık farklı ile kumpas ölçüsü farkı)
aralıklardan ortalama değer çıkarılabilir. çok büyük fark çıkmaz.bu iş için regrasyon grafikleri var ama ihtiyaç duymadım

İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

• grafik.jpg
    grafik.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 134

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
risk değerlendirme kısmında ilk döküman eğitim kursumda 2016 da hazop da isteniyor denmişti o yüzden ilk hazırladığım döküman da motorin için hazop risk değerlendirme maddelerini belirtmiştim , fine kinney yerine hazop belirtebilir miyim şimdi tekrar acaba ? yoksa denetimlerde fine kinney mi isteniyor şimdi ? bilgisi olan varmı dır

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğer tanklardan tanklara karışım vb ile üretim yapılıyor ise hazop yapılması daha uygun olur. Ama tesiste bununa bir motorin tankı için hazop bence çokda gerekli olmaz diye düşünüyorum.

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Eğer tanklardan tanklara karışım vb ile üretim yapılıyor ise hazop yapılması daha uygun olur. Ama tesiste bununa bir motorin tankı için hazop bence çokda gerekli olmaz diye düşünüyorum.

birde T ve Ta değerlerini hangi veriden elde ettiniz acaba ? msds de belirtilmemiş

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sıcaklık değerini ortam sıcaklığı olarak alınız

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sıcaklık değerini ortam sıcaklığı olarak alınız
teşekkürler , birde kapalı alanlarda uw değeri kaç alınabilir acaba ?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
0,05 m/s alın ( 60079-10-1:2015 Tablo C1 )

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba. PKD hazırlamak için eğitimini almış olmak şart mı? Ben yapsam( eğitimim yok) kabul görür mü denetimlerde bilginiz var mı?
Diğer bir sorum da şu; eğitimini almadan yapabilir miyim zor mu :D ::ehehe::

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yasal olarak eğitim alma zorunluluğu yok. Ama alınması gerekli.

Ahmety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Kapalı bir alanda üstü açık mazot tankı için nasıl bir hesap yapabiliriz. Odayı neredeyse kaplıyor tank ve direk jeneratörü besliyor.

Birde işyeri dışında büyük silindirik tank içinde fuel-oil bulunmakta (ısıtma amaçlı kullanılıyor). Bu tank için kapak ve ventillerde buhar hesabı yapıp R yi bulacağım, birde taşma havuzunda boşalma hızı ile birlikte buharlaşma hesaplayacağım ancak fuel oil için Mol Kütlesi, Buhar veya gazın molar kütlesi gibi bilgiler MSDS te bulunmamakta. Buralarda nasıl bir hesaplama yapacağım yardımcı olur musunuz?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
üstü açık tank tanımı derken üstünde bir kapaktanmı bahsediyorsunuz ? ( kapaktan veya alttaki boru bağlantılarından sızıntı olduğunu ve taşma kabına dolduğunu varsayın. sonra taşma kabının alanı için havuz buharlaşma formülünü uygulayarak hesaba başlayın, tankın içi bölge sıfır ,tank dışında eğer menfezler var ise bölge 1 çıkacaktır.

BiodieselMotorinMolekül Ağırlık [ g/mol] 296 Alt Isıl değer [MJ/kg]37.142.7Özgül Kütle [kg/l 15.6oC]0.87 – 0.880.82 – 0.86Kinematik Viskozite [mm2/s 40o

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.