Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında uzman_26 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar konu teknik eleman, mühendis teknik öğretmen ,fizikçi vs meselesi değil işini düzgün hakkıyla yapan hangi ünvanla yola çıkış olursa olsun ona helal olsun...Allah yolunu kazancını açık etsin ..nice mühendisler var hala pratiğe geçememiş ezberden çalışmaya çalışan sonra gidip isg uzmanı olan ,nice ustabaşı var inanın b sınıfı uzmanı cebinden çıkarır bu iş görebilene,akıl yürütebilene kolayına kaçmayana ala..
  sözlerim ortayadır kimse üstüne alınmasın,benim amacım burada piyasada kendimizi hakkımızı ezdirmemek belki feyz alınarak düşük ücretlere tav olunmaması gerektiğinin vurgulanması
  herkese hayırlı işler güçler:)


   
 2. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi

  bu rakam için değmez.OSGB lere emeğinizi satmayın derim.

   
  imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
 3. ceyhan27

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi     

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 4. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sevgili Grizabella, bende İstanbulda büyük şirketlerde hizmet veriyorum, İK departmanları ile iç içeyim ve vasıfsız işçilere verilen fiyatları piyasayı çok iyi biliyorum. bahsettiğiniz şartlarda o iş kapış kapış gider. Asgari ücret+SGK+SErvis+Yemek ilanına (mart 3) 26 günde 228 başvuru oldu, 12 kişi işe başlatıldı. Gerisine olumsuz yanıt verilmek zorunda kalındı. Diğer bir firmada 800TL maaş+ mesai veriliyor ve işçi sıkıntısı yaşamıyorlar.
  Bahsettiğiniz pozisyon biraz vasıflı bir pozisyon olabilir. Aşcılar biraz daha iyi maaş alır mesela. Profesyonel bir aşçı ise çok daha iyi maaşlar alır.

  (tüm arkadaşlara hitaben: )
  Açıkcası maaş mezvunu konuşmayı hiç sevmemekle birlikte, İstanbul Avrupa yakası için vasıfsız işçi maaş skalasının asgari ücret veya 800-850 TL aralığında olduğunu, anket çalışmalarına kadar iyi biliyorum. Büyük firmaların, ücret skalası belirleme çalışmalarını gördüm-duydum-katıldım.
  Asya yakasını ise bilmiyorum. Belkide Asya için söylüyorsunuzdur. Asyada nufus daha az, sanayi daha çok olduğu için bu şekilde fiyatlar olabilir. Asya yakası hakkında bilgim yok.
  Ayrıca çerkezköy gibi istanbula uzak yerlerde de ücretler 1000-1200 TL aralığına çıkıyor hatta geçiyor.
  1 günlük temizlik ücreti konusunda ise haklısınız 100 TL. Ancak 100 TL ücret ile bile çok iyi bir temizlik elde edemiyorsunuz bazen. kendiniz tekrar yapmak zorunda kalıyorsunuz.
  Yinede uzman maaşlarının bu kadar açık şekilde konuşulması beni rahatsız ediyor. Kaliteli hizmet eden istediği maaşı birgün elbet alacaktır sevgili arkadaşlar, maaş konusuna canınızı sıkmayın.

   
  Onur Gül, uzman_26 ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 5. civiluzman

  civiluzman Guest

  OSGB'lerde çalışmayın osgblerin elini güçlendirmeyin arkadaşlar ya bireysel çalışın ya da sabit bir fabrikada tam zamanlı çalışın OSGB verimli çalışmak mümkün değil. OSGB' 1250 tl teklif etmiş dalgamı geçiosunuz 1250 tlye biz kaynakçı çalıştırıyoruz fabrika da en kötü ihtimalle 2500 tl net ile başlayın.

     

   
  AltınOran, imsorryimlate, uzman_26 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  valla hocam döne döne 1000 liraya çağrı merkezleri güvenlik şirketleri adam arıyo bulamıyolar kimse haklı olarak beğenmiyo o parayı anca çok paraya sıkışık olanlar öğrenciler filan çalışıyo o paralara ve aşırı sirkülasyon var işe giren 3 ay çalışıp o paralara yapılmaz diyip bırakıyor.isg uzmanlarının biraraya gelip OSGB açması mantıklı gibi geliyo bana.allah aşkına sene 2013 bu devirde istanbul gibi yerde adım atsan para 800 maaşla bırak lüksü karnını doyuramazsın

   
  GÜLDEN YILMAZ ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.

 7. Ali KOKSAL Kardeşim,
  Kimseyi küçümsediğim yok. Ama sen küçümsenmiş olarak algılamışsın..!! 2 yıl eğitim alan kişiyle 4 yıl eğitim alan kişi aynı kategoride olmaz, olamaz. Bu dünyanın her yerinde böyledir.
  Konuyu tekrar başından okursan Mehmet'in yanlış ifadesine açıklamalı cevap yazdım. Ama belli ki sana dokunmuş!! ve küçümsenmişsin gibi sitemkar bir cevap yazmışsın!! Hiç gerek yoktu, yazımı dikkatle okusaydın bana bu şekilde cevap vermezdin. Mehmet'e cevaben yazmış olduğum yazının 4. satırında "(Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım)" şeklinde bir açıklama da yapmışım üstelik. Buna rağmen sanki aksini iddia etmişim gibi bir tavırla sitemkar cevap yazmışsın...

  Ama bak sen kendi kendini açıkça küçümsetmişsin.
  Neden mi ? Sen diyorsun ki: (Burada komplekse girdiğin açıkça ortada)"Biz 2 yılda İSG'nin her türlü dersini görmüşüz ve iş hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim" diyorsun.

  Doğrudur, söyleyemeyecek hale getirdin.
  Peki o zaman, o lafına bunu söylemek zorunda bıraktırdın ...
  Sizin 2 yılda görüp öğrendiğinizi biz 15 günde öğreniyoruz. İşte aradaki fark bu.

  Kimsenin almış olduğu eğitim kimseyi ilgilendirmez, hepimiz İSG sektöründeyiz, hepimiz bu sektörün içindeyiz...

  Yine tekrar ediyorum, kimseyi hiç bir branşı küçümsemiyorum. Ancak 2 yıllık eğitim ile 4 yıllık eğitimi de kimse eşit kategoride değerlendirmemeli.
  Selamlar.


   
  Gökhan Çavuş ve civil1 bu yazıya teşekkür etti.

 8. Mehmet ÖZKAN,
  Mersin ve Adana'daki işverenler hakkındaki yorumlarının altına ben de imzamı atarım. Yerden göğe kadar haklısın.
  Ancak sana vermiş olduğum cevap pek inandırıcı gelmemiş olsa gerek ki bana Recep İvedik gibi cevap vermeyi aklından geçirmişsin.
  Peki o zaman; Akçimento, Trakya Cam, Kromsan, Anadolu Cam, Mey A.Ş., OPET, Soda Sanayi, Ak Gübre, Toros Gübre, İsken, Yörük Süt, Tate & Lyle, Coca Cola, Özmaya, Olmuksa, Tire Kutsan, Marsa, KEM, Enerjisa, Sasa, Mensa, Petrol Ofisi, Sunar Mısır, Özgür Atermit ... Bu fabrikalar ciddi boyutlarda üretim yapan fabrikalardır... Bunun gibi daha pek çok isim yazabilirim ama gerek yok.
  Sen SAY demiştin ben de saydım. :)
  Sana iş konusunda iyi şanslar ve başarılar diliyorum.
  Selamlar.   
 9. Merhaba Ceyhan27,
  Düşüncelerinize aynen katılıyorum zira dediğim gibi pek çok fabrikada Fizik ve Kimya Lisans bölümü üst düzey yöneticiler çalışmaktalar.
  Fizik Lisans mezunu arkadaşların bu yazınızı okuyup kendilerine pay çıkarması gerekir. Özellikle de üzerine basa basa söylediğiniz Enerji sektörü sizler için çok iyi bir çalışma alanı. Sizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
  Selamlar...

     

   
 10. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Sevgili Fatih bey;
  Bana bu iş yerlerini saydınız fakat burda şu kişi çalışıyor mezuniyet şu diyerek belirtmeniz gerekiyordu ama sizinle tartışmamın da bana veya size bir kazanımı yok en azından bu konu için...
  Ama bana katılmış olmanızda bana hak verdiğinizi göstermektedir zaten csevgilerimi saygılarımı sunarım...
  Ankarada kimsesi olmayan(Dayı,amca vs.):) Mehmet ÖZKAN   
 11. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  17.fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları aşağıdakilerden hangisidir?
  a) İşyeri hekimi b) İş güvenliği uzmanı
  c) Teknik eleman d) İlkyardımcı

  işte size ülkemde 2 yıllık ile 4 yıllığın aynı kefeye konmasına bir örnek   
  civil1 ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
 12. Mehmet ÖZKAN,
  "Bana bu iş yerlerini saydınız fakat burda şu kişi çalışıyor mezuniyet şu diyerek belirtmeniz gerekiyordu ama sizinle tartışmamın da bana veya size bir kazanımı yok en azından bu konu için..." diyorsun, evet haklısın isimleri ve mesleklerini de belirtmem gerekirdi. (Hoş bilsen eline birşey geçmeyecek) Sana şu kadarını söyleyeyim, uzun bir süre Su Kimyasalları sektöründe çalışmamdan ötürü bu saydığım fabrikalara hemen her hafta gidip yetkililerle birebir muhatap olduğumdan haliyle mesleklerini de bilme imkanına sahip oldum. Demek istediğim ben gidip te birebir muhatap olduğum kimseler var diyorum ama sen belki de hiç gitmediğin bu fabrikalarda; hayır oralarda o kişiler yok demeye getiriyorsun!!!
  Kimsenin kimseyi burada inandırmak gibi bir mecburiyeti yok... Herkes bildiği yolda devam eder.
  Her neyse sana ve bana hiç bir katkısı olmayacak bir polemiğe girmenin de anlamı yok zaten.

  Selamlar.

   
  civil1 bu yazıya teşekkür etti.

 13. Olmaması gereken bir örnek.
  Peki bu soruyu ben sana sorayım. Sence aynı kefeye konması doğru mu?

  Sana ilk yazmış olduğum cevapta (Mühendisliğin tanımını yaptığım) 2 yıllık ile 4 yıllığın niçin aynı kefeye konmaması gerektiğini yazmıştım. "(Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var."
  Ama maalesef meşhur laf yine karşımıza çıktı: Burası Türkiye, burada olmaz diye bir şey yok....
   
  mehmet özkan bu yazıya teşekkür etti.
 14. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi

  Ali KÖKSAL arkadaşım yılların ezilmişliğini bastıracak bir sektör buldunuz ama,kendi sözlerinizle eziliyorsunuz hatırlatayım dedim.

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 15. TOLGA ARGIN

  TOLGA ARGIN TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR İSG UZMANLIĞI BİLİNDİĞİ GİBİ RİSKLİ BİR İŞ. YANİ ÖNCELİKLE İSG UZMANI OLARAK YAPTIĞIMIZ İŞİN SORUMLULUK YETKİ VE GENEL YASAL KURALLARI ADIMIZ GİBİ İYİ BİLMELİYİZ. MAAŞLAR KONUSUNA GELİRSEK 1750 - ÜST SINIRI OLMAYAN MAAŞ ARALIĞINDA DIR. YANİ KONUYA HAKİM 1 YILLIK DENEYİMİ OLAN İSG UZMANLARININ EDERİ 2500 - 3000 TL ARASI. BU OSGB FİRMALARI VE FABRİKALAR İÇİN GEÇERLİ BİR. FİYAT ARALIĞIDIR. AMA 1250 TL TEKLİF EDİPTE KABUL EDEN VE DAHA SONRA BİN PİŞMAN OLAN ARKADAŞLAR OLACAKTIR ARANIZDA. BU İŞ SORUMLULUK İSTEYEN İŞ ONA GÖRE EDER BİR FİYATTA ANLAŞMANIZI TAVSİYE EDERİM ..   
 16. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Bu ülkede dışardan okumak, açık öğretimden mezun olmak diye birşey var...
  Fakülteyi kazanamayanlar MYO na gidiyor sonra 2 yılda açıktan okuyor oluyor 4 yıllık mezun.. e birde Ankara'da dayısı varsa ohhhh...polisler, adliyedeki memurlar vs.vs. devlete atıyolar kapağı.örnek kpss sınavında açığa çıkan kopya skandalları.yani bu ülkede şerefsiz olacaksın ki ekmek yiyebilesin.ben bu konuları tartışarak bi yere varamayacağımızı biliyorum vaktimizi de boşa harcamak istemiyorum emekli olabilirsem bol bol konuşurum zaten başbakan 3 çocuk diyor nedeni de t.c nüfüsu hızla yaşlanıyormuş ilerde nüfüs hızla azalacakmış nedeni 30 lu yaşlara gelmiş ama halen bir işe yerleştirilememiş gelecek kaygısı yaşayan gençler olabilirmi acaba?neyse allaha emanet olun

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 17. MURAT01

  MURAT01 TÜİSAG Üyesi

  BENIM SOYLEYECEKLERİMİ YAZMISIN ADETA,BENIM FIKRIMDE HEKİMLERİN VE MÜHENDİSLERİN OLDUĞU GİBİ BIZ UZMANLARINDA BIR ODAYA BAĞLANMASI O ZAMAN BU FAİŞ PARA FARKLARI ORTADAN KALKAR,ÖRNEK OLARAK İŞYERİ HEKİMİ 2013 KİŞİ BAŞI ÜCRETİ 37.40 VS. . .

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 18. eda2

  eda2 Guest

  iki yıllık iş güvenliği mezunları çok düşük ücretlerle çalışacaktır. o zaman da onlar tercih edilecektir. bu bahsettiğiniz rakamların çok altında maaşlarla çalışmayı kabul edeceklerdir. neden 2 yıllık mezun kişilerle aynı ünvanı alıyoruz ki

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 19. ozcanyil

  ozcanyil TÜİSAG Üyesi


  ayda 4 gün yada 10 gün yada 2,5 gün gitmenin ne farki varki ? düpedüz dolandırıcılık. o işyerinde senin gitmediğin geri kalan 27,5 gün boyunca olacak bütün kazalardan sen sorumlu olmiycakmısın?

  ben her ay 20 gün gelip eğitim vercem desen ve ayda maaşım 6400 tl mi verin deseler vereceklermi ? size 800 lirayi paha biçerken referans noktaları çalıştığınız gün sayısı değil sizin orda aldığınız risktir. mehmet beye kesinlikle katılıyorum.

   
  Barış Nalçacı ve nurettin yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 20. Evet, tabi ki nice ustabaşılar var ki dediğiniz gibi uzmanı cebinden çıkarır elbet... Konu istemeden de olsa farklı bir yöne kaydı ancak bazı gerçeklerin de dile getirilebilmesi açısından iyi de oldu. Mesleği ne olursa olsun işini iyi yapana herkes saygı duyar. İş Güvenliği sektöründe birbirimize destek olmalıyız. Dediğiniz gibi piyasada kendimizi maddi ve manevi ezdirmemeliyiz. Düşüncelerinize aynen katılıyorum...
  Selamlar.

   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica